Jump to content

Σαλιγκάρια και γαρίδες


Recommended Posts

Temperature:24-29 C . Ανάλογα με την ζέστη που επικρατή έξω και την περίοδο που ανάβω την λάμπα..

Αυτη η διακυμανση σε ποσο χρονο γινεται? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτη η διακυμανση σε ποσο χρονο γινεται? :ninja:

Mεγάλο Σπύρο.. Μεγάλο.. Μέρες... Αν ανέβει σήμερα η θερμοκρασία, αύριο θα ανέβει λίγο. Μεθαύριο παραπάνω..

Σε αυτό επηρεάζετε αν έχω κλειστή αεραντλία και πόσο ανοίγω το φως...

Επίσης όταν κάποια βράδια ανοίγω το air condition σταδιακά ανά 2 ώρες περίπου πέφτει 1 βαθμό.. Μετά από 2 ώρες άλλον ένα βαθμό και μετά σταθεροποιήτε.. Η άνοδος μόλις κλείσω το κλιματιστικό εννοείτε γίνετε πολυυυυ πιο αργά (το νερό δεν ζεστενετε εύκολα όπως ο αέρας)

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη-Πέμπτη θα κάνω μια δεύτερη απόπειρα.. Θα πάω να πάρω 3-4 αυτή τη φορά γαριδούλες..

Θα κοιτάξω για μεγαλύτερες. Έχω καταλήξει ότι ήταν ζόρικο τόσο μικρές μωρά γαρίδες να την παλέψουν από αλλαγές μεταφορές μονομάχο άπειρο διαχειρηστή ενυδρείου κλπ ..

Πάω για κάτι μεγαλύτερο..

Επιλογές?

1) Amano (δεν μου πολύ αρέσουν)

2) Banana - ΔΩΣΤΕ αν γίνετε ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

3) Red cherry AN και μόνο ΑΝ βρώ μεγάλες.

4) Λέει θα φέρει κάτι κόκκινες με άσπρες γραμμές. Όνομα δεν ξέρει το παλικάρι.

Σκέφτηκα αν είναι

Caridina cantonensis sp. "Red" (Crystal red)

Αυτές δεν θέλουν όξινο ph ρε σις? (6,5-6,8)

Caridina cf. spongicola (Harlequin Shrimp)

Caridina cantonensis sp. "Red Tiger"

Τι λέτε?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές?

1) Amano (δεν μου πολύ αρέσουν)εγώ ουτε να το ακουσω ηθελα αλλά ειναι αξιαγαπητες και κανουν σουπερ δουλεια με μικροαλγες

2) Banana - ΔΩΣΤΕ αν γίνετε ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Ειναι τεραστιες κι εγώ τις βρισκω άσχημες (σχετικο βεβαια)

3) Red cherry AN και μόνο ΑΝ βρώ μεγάλες.

4) Λέει θα φέρει κάτι κόκκινες με άσπρες γραμμές. Όνομα δεν ξέρει το παλικάρι.

Σκέφτηκα αν είναι

Caridina cantonensis sp. "Red" (Crystal red)

Αυτές δεν θέλουν όξινο ph ρε σις? (6,5-6,8)

Caridina cf. spongicola (Harlequin Shrimp)

Caridina cantonensis sp. "Red Tiger"

Νομιζω οτι και τα 3 ειδη ειναι πιο ευαισθητες απο τις red cherry για παραδειγμα και φοβαμαι οτι και λογω μεγεθους θα εχουν απο μεριας μονομαχου την ιδια αντιμετωπιση με τις red cherry

Θα σου πουν και οι γνωριζοντες

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλόσωμες γαρίδες έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.

Διάλεξε αναμεσα σε bamboo shrimp η κάποιο άλλο είδος filter shrimp (ειναι αυτές με τις βεντάλιες στα χέρια που φιλτράρουν το νερό).

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας.. Θα πάω από κοντά να δώ μεγέθη και θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο από τις red chery που πήρα...

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Astra το μεγεθος των banana shrimps ειναι 12εκατοστά?

Το μεγιστο έστω.

Δεν θα ειναι τεραστιες για το ενυδρειο του?

Η δεν γινονται τοσο μεγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Astra το μεγεθος των banana shrimps ειναι 12εκατοστά?

Το μεγιστο έστω.

Δεν θα ειναι τεραστιες για το ενυδρειο του?

Η δεν γινονται τοσο μεγαλες?

Οταν μιλάμε για τέτοιες γαρίδες δεν εννοούσα μεγάλο αριθμο.

Μιλάω για μοναχα μία γαρίδα σε αυτό το ενυδρείο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

:ninja: Οκ ευχαριστώ για την διευκρίνιση
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είδα κάτι baboo στο pet shop ήτα γύρω στα 3-4 cm.. Σε αντίθεση με τις red cherry που ήταν 1-2 cm και ούτε καν φαινόντουσαν..!

Γενικότερα θα πάω σε κάτι στα 4-5 cm αν βρώ.. Με το μάτι όπως το κόβω...δεν έχω και μέτρο μαζί μου..!!

Link to comment
Share on other sites

Bασικά σκέφτηκα κάτι που ίσως να σκότωσε τις γαρίδες μου και θέλω συμβουλές για να μην ξανα γίνει το ίδιο... Οι γαρίδες κρυβόντουσαν πολύ στο κερατόφυλλο.. Πάρα πολύ.. Εκεί τις βρήκα κιολας νεκρές. Το κερατόφυλλο το έχω στην φυσική του θέση στην επιφάνεια.. Μήπως οι γαρίδες πέθαναν γιατί το κερατόφυλλο 1 φορά την βδομάδα το κλαδεύω και γιατί κατά τις αλλαγές νερού αυτές βρίσκονται κοντά στην επιφάνεια και "τον πίνουν" :ninja: ???

Πολύ πιθανον να είναι και αυτός ένας από τους λόγους.. Αν και οι καινούργιες κρυβονται στο κερατόφυλλο τι να κάνω ρε σις

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου μία για το παραπάνω ενδεχόμενο.. Το βρίσκω πολύ πιθανόν τις βρήκα νεκρές στο κερατόφυλλο και αναγκατσικά το νερό τις αλλαγής πρώτα πέφτει στο κερατόφυλλο.. Επίσης είναι και το μόνο φυτό που δεν το αφήνω σε ησυχία γιατί αναπτύσετε τρελά. Αν το αφήσω πάνε τα άλλα φυτά μου... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει κάτι για το κερατόφυλλο. Ενώ υπάρχουν άλλα φυτά που ξέρουμε οτι υπάρχει περίπτωση οταν τα τραυματιζουμε να εκκρίνουν τοξίνες που βλάπτουν τις γαρίδες, δεν νομίζω οτι το κερατόφυλλο ανήκει σε αυτά.

Εξήγησε λίγο πώς ακριβώς κάνεις αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εννοώ να εκρίνει το κερατόφυλλο εννοώ ότι αν βγάζω το κερατόφυλλο να το κλαδέψω και αυτές είναι-ήταν κάπου πάνω κρυμμένες???? Ή αν όταν πέφτει το νερό στην επιφάνεια αυτές βρίσκονται στο κερατόφυλλο.. Δηλαδή στην επιφάνεια?

Η ρουτίνα δεν είναι και η καλύτερη αλλά ούτε και η χειρότερη...

Βγάζω 25-30% του ενυδρείου σιγά σιγά.. Μετά γεμίζω σε μια λεκάνη δροσερό νερό (περίπου 2 βαθμούς πιο δροσερό από το νερό του ενυδρείου τώρα που είναι καλοκαίρι και έχει ζέστες) ρίχνω αντιχλώριο και μετά από καμια ωρα το ρίχνω πολύ σιγα σιγα με την λεκάνη.. Πολύ σιγα απίστευτα μικρή ροή.. Αν δω ότι κουράζομαι δεν ρίχνω πιο γρηγορα κατεβαζω την λεκάνη ξεκουράζομαι και συνεχίζω. Μετά απο 3 ώρες βακτήρια.. Τώρα που δεν έχω γαρίδες μετά απο 1 μέρα ρίχνω και γενικό λίπασμα της kent.Αν ξανα μπούν γαρίδες δεν ξέρω αν πρέπει να βάζω υγρό λίπασμα..

Αυτή είναι η ρουτίνα.. Την έκανα και πριν λίγο για να μην κάνω αλλαγή ξανά πριν προσαρμοστούν οι νέες γαρίδες.. Έκανα μια τώρα... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αντι να κουράζεσαι,να βάζεις την λεκάνη λίγο πιο ψηλά απο το ενυδρείο (εγώ την βάζω πάνω στο ενυδρείο) βουτά μέσα μια άκρη σωληνάκι αεραντλίας, ρούφα λίγο και άφησε την άλλη άκρη μεσα στο ενυδρείο.

0 κούραση και αργή, σαθερή ροή :ninja:

Οι γαρίδες γενικά, ενώ αντέχουν μεγαλες διακυμάνσεις στις τιμές που ζουνε, είναι κυρίως ευαίαθητες τις απότομες μεταβολές των τιμών. Δεν ξέρω αν πήγαν απο αυτό, αλλά θέλει λίγο προσοχή :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα πήρα 4 bamboo shrimp ή banana shrimp πείτε τις όπως θέλετε! Ωραίο χρώμα ξύλινο -καφετί.. Μια κοκκινίζει πολύ.. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΕΣ Η ΑΡΣΕΝΙΚΕΣ :ninja: Ήταν το μεγαλύτερο είδος που είχε το pet shop αν σκεφτείτε ότι και οι amano ήταν 1-2 cm.. Αυτές είναι περίπου 4 cm λίγο μικρότερες από το μέγεθος του κορμου (όχι τις ουράς του κορμου) του μονομάχου. Τις βάζω στο ενυδρείο ενώ έχει φάει καλά ο τρελάρας που έχω μέσα.. Οι γαρίδες ψιλο τρομοκρατημένες μπαίνουν και πάνε πάνω κάτω στο ενυδρείο...

Ο μονομάχος αρχικά δεν καταλαβαίνει τι παίζει.. Σιγά σιγά τις κοζάρει και τις πλησιάζει περνάνε μπροστά του και αυτός απλά τις κοιτάει (λέω μια χαρά) Μετά ο μονομάχος κόβει βόλτες το ενυδρείο και κάπου κάπου τις πετυχαίνει.. Και σιγά σιγά αρχίζει το πάρτυ.. ΔΕΝ τις κυνηγάει.. Αλλά αν πετυχεί μπροστά του και όταν λέω μπροστά του εννοώ να κολλήσουν μουρη με μούρ τσιμπάει ουρά..! Τσίμπησε λίγες φορές ουρά σε βάθος χρόνου χωρις να κάνει ζημια στις γαρίδες απλά τις πανικόβαλε αρκετά ..

Εν συνεχεία παρακολουθώ οι 3 γαρίδες να έχουν αράξει στην ανούμπια ανάποδα και η μία στο κερατόφυλλο.. Γυρνάω μετά από 4 ώρες και τις βλέπω στο ίδιο σημείο να μην κουνιόντε καθόλου.. Ούτε πόδια ούτε τίποτα! Ανοίγο το ενυδρείο κουνάω τα φυλλα τον φυτών τίποτα... Τα κουνάω με δύναμη πάλι τίποτα αυτές ακίνητες.. Λέω πάει τετελεστε :lmao::lmao: Φέρνω ποτηράκι λεκάνη κλπ ... απογοητευμένος πάλι .. Ανοίγω καπάκι πάω να πλησιασω την γαρίδα.. Την ακουμπάω.. Δεν κουνιόταν ρούπι! τίποτα.. Πλησιάζει ο μονομάχος.. τον κοζάρει.. και τραβάει ένα εκτίναγμα και αρχίζει να κολυμπάει στο ενυδρείο!! Πήγα ο ηλίθιος να βγάλω τις γαρίδες ζωντανές γιατί νόμιζα πως πέθαναν! :helpsmilie: Ρε σις ήταν τραγίκα ακίνητες ! γιατί??? Λες και κάναν καμουφλαζ στο μονομαχο..!

Ήταν ακίνητες για ώρα λες και δεν ήθελαν να τραβήξουν την προσοχή..

Ολοκληρώνοντας.. Κλείνω τα φώτα περνάνε 2 ώρες ανοίγω και βλέπω τον μονομάχο να κοιμάται και την τύχη του να δουλεύει.. Οι γαρίδες αλόνιζαν το ενυδρείο...!!!

Για πείτε μου γνώμες και απόψεις για τις πρώτες συμπεριφορές των γαριδών... τι δεν πάει καλά???

Πρέπει να κάνω κάτι ακόμη? Δοκίμασα να βάλω ταμπλέτα βυθού αλλά οι γαρίδες φοβισμένες δεν πήγαν να φάνε και ο χοντρέλας μετά απο κάτι ώρες την ανακάλυψε και την τσάκισε.. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο..

Περιμένω συμβουλές ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω αλλα εκανες πολυ λαθος επιλογη. Με 4 bamboo σε τοσο μικρο ενυδρειο και με τον μονομαχο να τις στρεσαρει, δεν θα ζησουν για πολυ.

Επρεπε πρωτα να διαβασεις για τις απαιτησεις του ειδους και θα εβλεπες οτι δεν τρεφονται με ταμπλετες βυθου ,αλγες κλπ αφου δεν εχουν συλληπτηρια μπροστινα ποδια, αλλα μελη σαν αποχες που φιλτραρουν το νερο. Γι αυτο το λογο ακριβως χρειαζονται πανω απο 50 λιτρα για 2 ατομα,καλη βιολογια, και καλη κυκλοφορια απο το φιλτρο η απο καποιον κυκλοφορητη.

Στο ενυδρειακι σου απλα θα λιμοκτονησουν η πριν απο αυτο θα πεθανουν απο το στρες του μικρου χωρου και του ψαριου που τις κυνηγαει.

Στην θεση σου θα τις πηγαινα πισω να τις παρει καποιος αλλος γιατι ειναι κριμα. Να σκεφτεις οτι ολες οι bamboo ειναι αγριες πιασμενες στη φυση και φαντασου τι μετακινησεις εχουν αντεξει μεχρι να βρεθουν στις λαθος συνθηκες του ενυδρειου σου καταδικασμενες σε αργο θανατο. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω αλλα εκανες πολυ λαθος επιλογη. Με 4 bamboo σε τοσο μικρο ενυδρειο και με τον μονομαχο να τις στρεσαρει, δεν θα ζησουν για πολυ.

Επρεπε πρωτα να διαβασεις για τις απαιτησεις του ειδους και θα εβλεπες οτι δεν τρεφονται με ταμπλετες βυθου ,αλγες κλπ αφου δεν εχουν συλληπτηρια μπροστινα ποδια, αλλα μελη σαν αποχες που φιλτραρουν το νερο. Γι αυτο το λογο ακριβως χρειαζονται πανω απο 50 λιτρα για 2 ατομα,καλη βιολογια, και καλη κυκλοφορια απο το φιλτρο η απο καποιον κυκλοφορητη.

Στο ενυδρειακι σου απλα θα λιμοκτονησουν η πριν απο αυτο θα πεθανουν απο το στρες του μικρου χωρου και του ψαριου που τις κυνηγαει.

Στην θεση σου θα τις πηγαινα πισω να τις παρει καποιος αλλος γιατι ειναι κριμα. Να σκεφτεις οτι ολες οι bamboo ειναι αγριες πιασμενες στη φυση και φαντασου τι μετακινησεις εχουν αντεξει μεχρι να βρεθουν στις λαθος συνθηκες του ενυδρειου σου καταδικασμενες σε αργο θανατο. :ninja:

:helpsmilie::lmao:

Δεν καταλαβε καν τι του γραφω στο ποστ 66

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω αλλα εκανες πολυ λαθος επιλογη. Με 4 bamboo σε τοσο μικρο ενυδρειο και με τον μονομαχο να τις στρεσαρει, δεν θα ζησουν για πολυ.

Επρεπε πρωτα να διαβασεις για τις απαιτησεις του ειδους και θα εβλεπες οτι δεν τρεφονται με ταμπλετες βυθου ,αλγες κλπ αφου δεν εχουν συλληπτηρια μπροστινα ποδια, αλλα μελη σαν αποχες που φιλτραρουν το νερο. Γι αυτο το λογο ακριβως χρειαζονται πανω απο 50 λιτρα για 2 ατομα,καλη βιολογια, και καλη κυκλοφορια απο το φιλτρο η απο καποιον κυκλοφορητη.

Στο ενυδρειακι σου απλα θα λιμοκτονησουν η πριν απο αυτο θα πεθανουν απο το στρες του μικρου χωρου και του ψαριου που τις κυνηγαει.

Στην θεση σου θα τις πηγαινα πισω να τις παρει καποιος αλλος γιατι ειναι κριμα. Να σκεφτεις οτι ολες οι bamboo ειναι αγριες πιασμενες στη φυση και φαντασου τι μετακινησεις εχουν αντεξει μεχρι να βρεθουν στις λαθος συνθηκες του ενυδρειου σου καταδικασμενες σε αργο θανατο. :ninja:

Σοβαρά??? Και εκεί που θα τις πάω καταδικασμένες είναι.. :helpsmilie: Σε ενυδρείο 30 λίτρα με άλλες 20 και 1 μονομάχο σε άθλιες συνθήκες... Ωχ δεν τα ήξερα αυτά πρώτη φορά τρώω ήττα γιατί συνήθως έχω διαβάσει καλά πριν πάρω κάτι αλλά δεν είδα κάπου αυτά που λες.. Βέβαια είδα ότι αποκτούν μεγάλο μέγεθος και διάβασα σε site ότι γίνονται όπως οι amano οπότε επειδή έχω δεί πολλές amano σε μονομαχοενυδρεία και εδώ που το συζητήσαμε δεν μου είπε κανείς κάτι τις πήρα..

Ξέρεις τι και πίσω που θα τις πάω είναι ικανοί να τις πετάξουν...

Μιλαμε για απίστευτη τραγική ζωή τον υδρόβιων...Τα σαλιγκάρια ίσα που κουνίονται υπάρχουν ψάρια νεκρά σε μερικά ενυδρεία καλά οι μονομάχοι στα ποτηράκια είναι σε φασή αποσύνθεσης.. Ενώ είναι καλό πετ σοπ φερνει πολύ ποικιλία πραγμάτων κλπ και ζώων ... Τα ζώα υποφέρουν...

Δηλαδή δεν υπάρχει ελπις για αυτές? Και να της γυρίσω πάντως.. αυτοί δεν φέρονται να νοιάζονται για τις ζωές τους .. Για να τους φανεί ως κάτι η επιστροφή.. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλάνε. Απειρες φορες μου είπαν να βάλω διάφορα ψάρια να βάλω μονομαχίνες στο μονομάχο ότι θες μου είπαν να βάλω και γενικά μια συμπεριφορά που με κάνει να νιώθω πως θα τους τις παω θα τις ακουμπήσουν κάπου και θα τις ξεχάσουν εκει!

Κρίμα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...