Jump to content

Σαλιγκάρια και γαρίδες


Recommended Posts

:ninja::helpsmilie:

Δεν καταλαβε καν τι του γραφω στο ποστ 66

Ξέρεις ότι σε εκτιμώ.. αλλά αν το θεωρείς κατανοήτω το υπονοούμενο που πετάς.... Και εγώ να το πιάσω..

Ξέρεις καλά πως αν θες να εξηγήσεις στον άλλο του κατεβάζεις κείμενα ολόκληρα.... Εγώ σαν απλός ανθρωπος βλέποντας καθαρά το ποστ 66 ναι! Δεν καταλαβαίνω ρε συ Σπύρο.. Έχεις μιλήσει ξεκάθαρα..Για πολλά θέματα... Με κείμενα με links με profiles .. Συγκρίνετε το ποστ 66 με αυτά? Ποιός λέει ξεκάθαρα αυτό που λεει ο raven τώρα? Δεν κατηγόρω κανέναν έτσι? Παιδιά είναι λογικό δεν είναι δουλεια το φορουμ αλλά ενασχόληνση χομπυ επικοινωνία.. Δεν είναι υποχρεωμένοι όλα τα μέλη όλη μέρα να βοηθάνε και ντε και καλά να είναι και σωστοί..

Τώρα το λάθος έγινε... Και είναι και δικό μου πρώτη φορά "βιάστηκα" .. Έκανα λαθος πραγματικό.. Οι red chery απέτυχαν τώρα έκανα λάθος..

Εγώ ξέρω και σας Ευχαριστώ όλους για τις βοήθειες σας...Ολους δεν είστε υποχρεωμένοι να βοηθάτε!!

Ειδικά εσένα Σπύρο.. απλά δεν μ αρεσε τώρα αυτό που είπες..

Τέσπα δεν ξέρω τι να κάνω. Θα σκεφτώ και αύριο με καθαρό μυαλό

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξέρεις ότι σε εκτιμώ.. αλλά αν το θεωρείς κατανοήτω το υπονοούμενο που πετάς.... Και εγώ να το πιάσω...

Εχεις δικιο, δεν ειναι το ποστ 66 αυτο που επρεπε για να καταλαβεις το λαθος που πας να κανεις.

Αυτα δεν ηταν αρκετα ομως?

το μεγεθος των banana shrimps ειναι 12εκατοστά?
Για τι διαστασεις ενυδρειο μιλαμε?
35x24x27 :helpsmilie:
Δεν θα ειναι μεγαλη μια τετοια γαριδα σε τετοιο ενυδρειο?

Μετα ηρθαν τα ποστ

Εγώ που είδα κάτι baboo στο pet shop ήτα γύρω στα 3-4 cm..
Και τα pangasius 5-6 εκ ειναι στα πετσοπ.

Ευκαιρια να δεις και τα παρακατω για το διασημο pangasius, αφου σε εβλεπα διαβαστερο νομισα οτι τα ειχες διαβασει και θα καταλαβαινες εντελει με το λογοπαιγνιο τι σου λεγαμε ολοι εδω. :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36895

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Καλο διαβασμα λοιπον και μελετη σε καθε μας κινηση χωρις να τυφλωνομαστε απο τον ενθουσιασμο μας

ΥΓ Μη το βλεπεις αρνητικα ομως.

Ισως αυτες οι γαριδες ειναι μια καλη ευκαιρια να πας σε ενα κανονικο ενυδρειο. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο Σπύρο... Δύσκολο γιατί δεν έχω λεφτά μετά το καλοκαίρι μάλλον.... Οι γαρίδες λογικά θα επιστραφούν στο χάος από όπου της πήρα...στο πετ σοπ..

Παιδιά κάτι άλλο.. το σαλιγκάρι μου που το έχω κοντά 2 βδομάδες και..

προχθες γύρισε ανάποδα.. γιατί? Γύρισε ανάποδα μετά ξανα γύρισε λίγο έπιασε ένα πετραδάκι κουνήθηκε και μετά ξανα ανάποδα κ κλείστηκε στο καβούκι του.. Τι έπαθε? δεν πρέπει να πέθανε δεν μοιρίζει και κάνει κινήσεις αλλά είναι ανάποδα και χωμένο μέσα στο καβούκι του...

Link to comment
Share on other sites

Oι 4 γαρίδες ειναι οντως πολλές.

Οταν προτεινα filter shrimp σου προτεινα μονο μία και ήταν λάθος μου να μην ρωτήσω για την κυκλοφορία σου.

Παρ όλα αυτά θα πρότενα να δοκιμάσεις να κρατήσεις 1 (οχι παραπάνω) και να δεις πως εξελίσσεται.

Εχω δει bamboo να επιβιώνει και σε ενυδρείο με μεγάλο ύψος και πολύ μικρή κυκλοφορία.

Συνήθως βρίσκουν ένα σημείο και αράζουν εκεί αρκετή ώρα.

Δοκίμασε επίσης να τις ταίσεις με τροφή που έχεις πρώτα κάνει σκονη, ασε να την πάρει η κυκλοφορία του νερού. Δες αν τσιμπάνε τίποτα και δες αν η κυκλοφορία σου ειναι ενταξει. Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην έξοδο του φίλτρου μηπως και καταφέρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με αεραντλία δημιουργώ καλύτερη κυκλοφορία νερού?? Γιατί έχω μια με αεροπετρα απλά την βάζω μόνο το βράδυ για να οξυγονόνω το νερό επειδή τα φυτά το βράδυ κατα την αναπνοή το εισπνέουν.. Γενικά όμως δεν την πολύ χρησιμοποιήσα γιατί εκνευρίζεται ορισμένες φορές ο μονομάχος..

Για το σαλιγκάρι τι λες? Λες να έπαθε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο η αεραντλία :ninja:

Το σαλιγκαράκι... μου έχει τύχει εμένα να κάθεται το apple snail μου στο ίδιο σημείο στο βυθό για μερικές μέρες και μετά επέπλεε κιολας. Λεω πάει το χασα... μια χαρά εναι :helpsmilie::lmao:

Τα σαλιγάρια μπορεί να κάθονται για μερικές μέρες ακίνητα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι νεκρα. Τωρα για το αναποδα... δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξησεις την κυκλοφορια για το καλο των γαριδως θα κανεις κακο στο μονομαχο.

Ειναι αυτα που λεμε για τις συμβατοτητες οτι εξαρτουνται απο πολλους παραγοντες και οχι μονο αν δυο ειδη ζουν μεταξυ τους ειρηνικα.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παντως έχω απογοητευτεί για να ξανα δοκιμάσω γαρίδες.. Νομίζω τέλος οι γαρίδες για εμένα..... Ίσως αργότερα πολύ αργότερα..

Δεν ξέρω ενώ θέλω να γεμίσω χρώμα και ζωντανά μάλλον δεν μπορώ..:ninja:

Ίσως απλά άλλο 1 zebra neritina... σε λίγο..

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Καλή σου μερα

Εγώ στο παρελθον εχω επιστρεψει ψαρακια οχι εκει απο οπου τα πηρα αλλά σε άλλο πετ σοπ (μετα απο συνεννοηση φυσικά) σε προσπάθεια να έχουν τα ψαρακια καλυτερες συνθηκες αλλα και γιατι δεν ηθελα να ξαναδω την φατσα αυτού που μου τα πουλησε λεγοντας οτι δεν μεγαλώνουν κλπ

Εννοειται οτι δεν τιθεται θεμα χρηματων απλα να σωθει το ψαρακι... :bowdown:

Μην απογοητευεσαι και μην παρεις αλλο ένα σαλιγγαρακι ως υποκαταστατο αυτού που πραγματικα θελεις... γνωμη μου...

Ας σου πουν οι συμφορουμιτες που γνωριζουν κατα ποσο θα μπορουσες να βαλεις γαριδουλες ενηλικες red cherry - θα τους έχεις βάλει και σπιτακι - αν πρωτα εχει βγει ο μονομαχος και επανεισαχθει μετα (να τις βρει ηδη μεσα) και επισης αν παιζει ρολο το χρωμα των γαριδων, εννοώ αν πχ βαλεις green ή blue pearl που εχουν πιο διακριτικο χρωμα θα ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 ram σε 120 λιτρα μπορω να βαλω γαριδες και ποιες?

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 ram σε 120 λιτρα μπορω να βαλω γαριδες και ποιες?

Ανοιξε "νεο θεμα" με το ερωτημά σου για να σε βοηθήσουν οι συμφορουμίτες

Link to comment
Share on other sites

Παντως έχω απογοητευτεί για να ξανα δοκιμάσω γαρίδες.. Νομίζω τέλος οι γαρίδες για εμένα..... Ίσως αργότερα πολύ αργότερα..

Δεν ξέρω ενώ θέλω να γεμίσω χρώμα και ζωντανά μάλλον δεν μπορώ..:bowdown:

Ίσως απλά άλλο 1 zebra neritina... σε λίγο..

Τις δυσκολιες που θα συναντουσες στις ανεφεραν οι συνχομπιστες.

Οι πιο σημαντικοι παραγοντες ηταν το μικρο μεγεθος ενυδρειου σε συνδυασμο με μικρου μεεθους γαριδες, σε συνδυασμο με συμβιωση με θηρευτη τους.

Αν δοκιμαζες 1-2 amano θα ειχες περισσοτερες πιθανοτητες.

Οι filter shrimps μπορει να μη τις πειραζε ο μονομαχος αλλα για αλλο μεγεθος ενυδρειου με τελειως διαφορετικη ροη νερου απ'οτι χρειαζεται ο μονομαχος.

Μεσα λοιπον στους παραγοντες επιτυχους συμβιωσης των ειδων, μαθαινεις οτι υπαρχουν κι αλλοι εκτος απο το ιδιο νερο.

Καποιες φορες αξιζει να δοκιμασεις την τυχη σου, καποιες αλλες οχι, και βασιζεσαι στις εμπειριες των συνχομπιστων σου.

Καποιες σχετικες πληροφοιρες εχω αναφερει εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry177499

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry288832

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry390161

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα τις 2 γαρίδες.. Την μία δεν μπορώ να την βρώ την άλλη την τσαχπίνικη λέω να την κρατήσω..

Ο μονομάχος σταμάτησε να τις κυνηγάει πια.. Κολυμπάνε μαζί πολλές φορές και δεν τις τσιμπάει ούτε κάνει καν επιθετικές κινήσεις. Αποδέχθηκε την παρουσία τους...

Τρίβω τροφή για γαρίδες flake και bloodworms και τα βάζω στο μπροστά μερός του φίλτρου (μετά το σφουγκάρι) με αποτέλεσμα να τα σπρώχνει με δύναμη το φίλτρο στο βυθό..

Οι γαρίδες πάνε από κάτω από το φίλτρο και τρώνε....

Ο βυθός δεν είναι ώριμος αλλά ούτε και άστρωτος.. Το ξύλο που πάνε και κρύβονται έχει άλγη και φαίνεται ότι έχει γίνει ένα με το ενυδρείο όπως και η πέτρα.. Άπειρες θρεπτικές ουσίες δεν μπορώ να πω οτι έχω ακόμα αλλά το ενυδρείο είναι αρκετά ζωντανό... Σπρώχνω και εγώ την κατάσταση..

Την τριμένη τροφή την βάζω στο φίλτρο 1 ώρα αφού κλείσει το φως όταν κοιμάται ο μονομάχος.. οι γαρίδες (2 την μια την βλέπω σπανια) βγαίνουν τρώνε και μετά κόβουν βόλτες .. Κάποιες ώρες την ημέρα κρύβονται στην ξυλινη καρίδα αλλά σιγά σιγά που βλέπουν ότι ο μονομάχος δεν τις πειράζει βγαίνουν όλο και πιο πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να έδινες και τις υπόλοιπες,βλέπω όμως οτι τις έχεις αγαπήσει...

Αν τους υποσχεθείς οτι θα τις μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο κράτησε τες.Ετοιμάσου όμως να γίνεις πιο προσεχτικός ώστε να μην έχεις δυσκολίες.Το κυριότερο που πρέπει να προσέξεις, με τα "περίεργα" ταΐσματα που

θα κάνεις πλέον, είναι τα επίπεδα αμμωνίας που ίσως ανέβουν.Συνεχής έλεγχος και πιο συχνές αλλαγές νερού.

Ένα άλλο θέμα είναι η συμβίωση με το μονομάχο.Οι συγκεκριμένες γαρίδες δεν μπορούν να κινηθούν γρήγορα.Αμύνονται με το να μαζεύονται σε τυχόν επιθέσεις άλλων ψαριών.Όταν αλλάζουν τον εξωσκελετό τους είναι ευάλωτες και ίσως τότε να υπάρξει πρόβλημα.Παρατήρησε τη συμπεριφορά του μονομάχου και αν δεις το παραμικρό απομάκρυνέ τες.Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να έδινες και τις υπόλοιπες,βλέπω όμως οτι τις έχεις αγαπήσει...

Αν τους υποσχεθείς οτι θα τις μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο κράτησε τες.Ετοιμάσου όμως να γίνεις πιο προσεχτικός ώστε να μην έχεις δυσκολίες.Το κυριότερο που πρέπει να προσέξεις, με τα "περίεργα" ταΐσματα που

θα κάνεις πλέον, είναι τα επίπεδα αμμωνίας που ίσως ανέβουν.Συνεχής έλεγχος και πιο συχνές αλλαγές νερού.

Ένα άλλο θέμα είναι η συμβίωση με το μονομάχο.Οι συγκεκριμένες γαρίδες δεν μπορούν να κινηθούν γρήγορα.Αμύνονται με το να μαζεύονται σε τυχόν επιθέσεις άλλων ψαριών.Όταν αλλάζουν τον εξωσκελετό τους είναι ευάλωτες και ίσως τότε να υπάρξει πρόβλημα.Παρατήρησε τη συμπεριφορά του μονομάχου και αν δεις το παραμικρό απομάκρυνέ τες.Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Nαι η αλήθεια είναι ότι μ αρέσουν πολύ.. Πάρα πολύ.. Κοίτα θα φτιάξω μεγάλο ενυδρείο για το σαλόνι αλλά σε 2 μήνες μετά το καλοκαίρι δηλαδή φώτη!

Τα ταίσματα είναι όντως περίεργα! Λες να έχω θεμα με αμωνία? Ποτέ δεν είχα.. Ανεβάζουν οι γαρίδες όπως τα ψάρια? Νόμιζα πιο λίγο οι γαρίδες..

Κοιτα οι 2 που έχω τώρα βγήκαν από την κρυψώνα τους τελείως και τρώνε σε όλο το ενυδρείο.. Ξύλα , πέτρες, υπόστρομα.. Της μιας η κοιλίτσα έχει φουσκώσει τρώει ώρες τώρα απ όλο το ενυδρείο η άλλη τώρα βγήκε και ξεψάρωσε..

Ο μονομάχος τις κατα τρόμαξε τις προάλλες τις τσιμπούσε στην ουρά και αυτές δεν είχαν ένστικτο και ξαφνιαζόντουσαν.

Όμως τώρα δεν τις πειράζει καθόλου.. Κολυμπούνε μαζί χωρίς καμία επιθετική κίνηση του ψαριού..

Ο μονομάχος πέρνει συγκεκριμένη έκφραση όταν κάνει ντου! τον καταλαβαίνω! :bowdown:

Πλέον αδιαφορή συμβιώνουν κανονικά μαζί και φροντίζω να τον έχω ταισμένο αλλά αύριο θα φάει νηστεία αναγκαστικά όλο το ενυδρείο γιατί και αυτός τρωέι υποληματα τροφής στην επιφάνεια και έχει φουσκώσει οπότε η νηστεία επιβάλετε γιατί και τον ψάρακα μου δεν τον παραμελώ..

Η ρουτίνα είναι 1 φορά την εβδομάδα αλλαγή το 30% του νερού με μπόλικο αντιχλώριο και βακτήρια 3 ώρες μετά όμως τώρα λόγο της εξατμισης του νερού θα κάνω και δευτερη προσθήκη κάθε βδομάδα 10% του νερού..

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ζήσουν ευτυχισμένες.. Όχι να ζήσουν απλά.

Σε κανα 2μηνο μόλις πάρω μεγαλύτερο θα μπούνε να έχουν χώρο.. Σε λογικά κοινωνικό ενυδρείο με μικρά ψάρια (ζωοτόκα κλπ) ..

Μέχρι τότε θα είναι υπό παρακολούθηση...

Το πιο σημαντικό για εμένα είναι να μην της στρεσάρει ο μονομάχος. Ευτυχώς για αυτές έχουν τρελές κρυψώνες στην ζουγκλίτσα μου αλλά αυτή δεν είναι ζωή..

Τώρα που δεν τις πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ χαίρομαι και εγώ που τις βλέπω μα κυρίως αυτές που κόβουν ελεύθερες βόλτες στο ενυδρείο..

Το μέγεθος είναι ακόμα μικρό για bamboo shrimp... 4 cm το μέγεθος τους..

Ορίστε μια φωτό ΚΑΚΗΣ ποιότητας

post-19791-1276960959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι ακόμα πως θα καταλάβω το φύλο των ζωντανών??

Link to comment
Share on other sites

Το φυλο στις bamboo ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβεις. Οι αρσενικες εχουν το μπροστινο ζευγος των ποδιων τους ιδιαιτερα ανεπτυγμενο ενω οι θηλυκιες εχουν κανονικα ποδαρακια, σαν αμανο ας πουμε. Επισης οι αρσενικες γινονται μεγαλυτερες σε τελικο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες ή πρέπει να πεινάνε πολύ ακόμα η να τρώνε πολύ γενικά.. Ενώ οι bamboo δεν τρώνε εύκολα τροφές ταμπλέτες βυθού κλπ όταν έριξα μια την καβάλησαν και την τσάκισαν. Τώρα έχουν καβαλήσει κάτι σάποια φύλα αλλα και χλωρά και τα σκουπίζουν.. (ευτυχώς δεν μου τρώνε τα φυτά)..

Απλά έχω ενα πρόβλημα.. Δυστυχώς όταν τις ταίζω όταν διελάω τροφή ή ρίχνω ταμπλέτα τρώει και ο μονομάχος μαζί τους.. (παρεούλα :bowdown:)

Και εκτός του ότι φουσκώνει δεν διατηρώ την διατροφή που του έκανα παλιά.. Και τώρα αν θέλω να του κάνω νηστεία ?? Αυτές θα πεινάσουν?????

Link to comment
Share on other sites

..Απλά έχω ενα πρόβλημα.. Δυστυχώς όταν τις ταίζω όταν διελάω τροφή ή ρίχνω ταμπλέτα τρώει και ο μονομάχος μαζί τους.. (παρεούλα :bowdown:)

Και εκτός του ότι φουσκώνει δεν διατηρώ την διατροφή που του έκανα παλιά.. Και τώρα αν θέλω να του κάνω νηστεία ?? Αυτές θα πεινάσουν?????

Η συμβατοτητες των ειδων ειναι κατα την αποψη μου απο τα πιο δυσκολα κομματια του χομπι.

Δεν φταις εσυ που συναντας προβληματακια, αν και ειχες δειξει μεχρι τωρα οτι ειχες την δυνατοτητα να μελετησες περισσοτερο την κινηση σου, αλλα βιαστηκες.

Και λεω οτι δεν φταις, γιατι για να αποφυγει τα προβληματακια καποιος, χρειαζεται μεγαλη γνωση ή/και εμπειρια γιατι οι μεταβλητες ειναι πολλες στη διατηρηση καθε ειδους.

Αλλες ειναι σημαντικες και αλλες επιρρεαζουν ελαχιστα αλλα συνεχιζουν να υπαρχουν και να επιρρεαζουν εστω και λιγο.

Παρατηρησες οτι με το που αρχισες να μπλεκεις τα πραγματα αρχισαν οι γριφοι?

Δεν σου προτεινω φυσικα να στηνεις μονο species tanks αλλα προτεινω σαν συγκροτημενος χομπιστας να αφιερωνεις περισσοτερο χρονο στη μελετη οσο γινεται καλυτερα των παραμετρων και λεπτομεριων και να μη φοβασαι να ρωτησεις να μαθεις απο τις εμπειριες συνχομπιστων.

Οπως επισης προτεινω και να μη φοβηθεις να πειραματιστεις, αν απο τη καλη μελετη σου σε καποιο θεμα, βρεθεις να διαφωνεις, να εχεις σημαντικες αμφιβολιες στα "καθιερωμενα" ή να ανακαλυπτεις οτι υπαρχει καποιος μυθος που πρεπει να σπαει (χωρις αυτο να γινει αυτοσκοπος σου φυσικα).

..... Μεσα λοιπον στους παραγοντες επιτυχους συμβιωσης των ειδων, μαθαινεις οτι υπαρχουν κι αλλοι εκτος απο το ιδιο νερο.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry288832

Παραθετω απο το λινκ πιο πανω τα βασικα της συμβιωσης κατα την αποψη μου:

-Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα)

-Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)

-Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα και με σωστη διαιτα)

-Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον ενυδρειου

πχ ροη νερου, "διακοσμητικα" οπως πετρωδες στησιμο, καλα φυτεμενο, μονο ξυλα κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες ή πρέπει να πεινάνε πολύ ακόμα η να τρώνε πολύ γενικά.. Ενώ οι bamboo δεν τρώνε εύκολα τροφές ταμπλέτες βυθού κλπ όταν έριξα μια την καβάλησαν και την τσάκισαν. Τώρα έχουν καβαλήσει κάτι σάποια φύλα αλλα και χλωρά και τα σκουπίζουν.. (ευτυχώς δεν μου τρώνε τα φυτά)..

Οταν το κάνει αυτό η bamboo ειναι συχνά ένδειξη οτι ειναι σε μεγάλες πείνες.... τις έχεις δει να τρώνε τροφή κανονική; Απο την ροή του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Οταν το κάνει αυτό η bamboo ειναι συχνά ένδειξη οτι ειναι σε μεγάλες πείνες.... τις έχεις δει να τρώνε τροφή κανονική; Απο την ροή του φίλτρου;

Nαι την έχω δει έχουν κάτσει κάτω από το φίλτρο και τρώγανε.. Και φάγανε και 1 ολόκληρη ταμπλέτα που μ είχατε πει ότι δύσκολα θα φάνε..

Τις μιας οι κοιλια είχε φουσκώσει. Τις άλλης όχι γιατί βγήκε αργότερα από την κρυψώνα για τροφή...

Delta καταλαβαίνω και τα λάθη μου και το ρίσκο του να δοκιμάσω κάτι τέτοιο.. Τις ασυμβατότητες..

Σίγουρα θα μπορούσα να πειραματιστώ με κάτι που έχει λιγότερες ασυμβατότητες αλλά τώρα αυτό μου έτυχε... Το παλεύω προσπαθώ...

Τεσπα για εμένα (ίσως ακουστεί άσχημο αυτό) πάνω από όλα είναι ο ψάρης μου... Το ενυδρείο και το ψάρι μου.. Έχω πάρει τα ρίσκα μου και θα κάνω μινι νηστεία για να αποφύγω 1) Aμωνία 2) Και περεταίρω φούσκωμα του μονομάχου μου...

Πάντως οι γαρίδες δείχναν να πεινάνε από το πετ σοπ που είταν 20-30 σε ένα ενυδρείο χωρίς ροή... Τώρα φάγανε και 2 ταμπλέτες και flake που έριξα στο φίλτρο και τις διάφορες ουσίες που κυκλοφορούν στο ενυδρείο μου.. Παιδιά δεν είναι άστρωτο..... Δεν το λες ώριμο αλλά δεν το λες και νεκρό..

Τις είδα να τρώνε άλγη (το προσπαθούσαν) τις είδα να μαζεύουν διάφορα χνούδια που έχει η πέτρα και ο βράχος. Τρώγαν από το υπόστρωμα.. ένα ένα τα χαλίκια.. Πέσαν πάνω και στις ταμπλέτες και τις τσάκισαν.. Το πάλευαν με τις ώρες να τις φάνε..

Οκ ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο...

Αλλα ότι μπορώ κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις οτι μπορείς και δείχνεις να σέβεσαι και τις ζωές που έχει επιφορτιστεί να φροντίζεις :bowdown:

Απο την στιγμή που ειναι μικρές ακομα και λες οτι σε 2 μηνες θα πας σε μεγαλύτερο η δυσκολία έγκειται σχεδόν αποκλειστικά στον τρόπο ταϊσματος. Αν ξεπερασεις αυτό και παρακουλουθεις συχνα αν τρώνε οι γαρίδες σου ή οχι δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι ζόρικο κομμάτι η διατροφή και δυστυχώς δεν είναι εύκολο να καταλάβεις αν χόρτασαν αν φάγανε οι συγκεκριμένες γαρίδες.. Βέβαια το ότι τσάκισαν μια ταμπλέτα ενώ είναι γαρίδες φίλτρου .... φαντάσου σε τι πείνα ήταν... Αλλα φάγανε.. Δηλαδή έχουν διάθεση και τρώνε....

Από την άλλη ο μονομάχος αδιαφορεί πλέον τελείως και αυτές κόβουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο... Τώρα θα ξανα ταίσω το βράδυ..

Δηλ, μια μέρα νηστεία στο ενυδρείο.. Θα ταίσω πρώτα τον μονομάχο με την διατροφή που του κάνω με σκουλίκια και πελετάκια (έχω καιρό να την κάνω αυτή την διατροφή.. ολο γαριδοτροφες και flake τρώει και αυτός) θα κλείσω το φως και ώρες μετά θα κόψω κίνηση αν κοιμάται και θα ρίξω ψιλοκομένα ταμπλέτες και flake σε σκόνη να κυκλοφορούν στο ενυδρείο.. Ελπίζω να μην φουσκώσει πάλι..

Όχι ότι δεν ξεφουσκώνει.. 12 ώρες να μην φάει και είναι μια χαρά αλλά μην μου κάνει και αμμωνία...

Link to comment
Share on other sites

Καλου κακου αν φοβασαι για αμμωνία κάνε μετρήσεις σε συχνή βάση και πιο συχνές αλλαγές νερού αν προκύψει προβλημα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πάντως ότι οι γαρίδες δεν προκαλούν φόρτιση στο ενυδρείο όπως τα ψάρια με αμωνία.... Ότι είναι πάρα πολύ μικρότερη η φόρτιση που προκαλούν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...