Jump to content

κατασκευη ενυδρειου


wimaggelos

Recommended Posts

;) γεια σε ολους...θα φτιαξω ενα ενυδρειο για το δωματιο μου, με διαστασεις (1,50Μ μηκος) x (0,47μ πλατος) x (0,60μ υψος) ειναι καλες οι διαστασεις? γιατι εμαθα οτι παιζουν ρολο για τα ψαρια... ;) ας μου πει καποιος ποσο κοστιζουν τα τζαμια...για 10αρια σκευτομαι ολα... ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω...αλλα να μην μας πιασουν και τον XXXXX.. :thumbup: πολυ help ριχνω ρε αλλανια...ουτε να πνιγομουνα...περα απο την πλακα θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε τημες..

Admin Note:Προσοχή στις λέξεις που χρησιμοποιείτε.

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
Link to comment
Share on other sites

;) γεια σε ολους...θα φτιαξω ενα ενυδρειο για το δωματιο μου, με διαστασεις (1,50Μ μηκος) x (0,47μ πλατος) x (0,60μ υψος) ειναι καλες οι διαστασεις? γιατι εμαθα οτι παιζουν ρολο για τα ψαρια... ;) ας μου πει καποιος ποσο κοστιζουν τα τζαμια...για 10αρια σκευτομαι ολα... ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω...αλλα να μην μας πιασουν και τον ΧΧΧΧΧΧ.. :thumbup: πολυ help ριχνω ρε αλλανια...ουτε να πνιγομουνα...περα απο την πλακα θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε τημες..

:blink:

εγώ ένα θα σου πω μόνο γιατί πολλοί έχουν τη λάθος αντίληψη ότι το ενυδρείο άμα το φτιάξουν μόνοι τους κοστίζει λιγότερο και νομίζω πως την έχεις και εσύ :)

Να υπολογίζεις οτι εάν αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος σου θα σου κοστίσει περίπου τα διπλάσια από ότι κάποιο έτοιμο (ακόμα και να αγοράσεις τα τζάμια χοντρική ;))

Οπότε εάν σκέφτηκες έτσι καλύτερα να το ξανασκεφτείς, εάν όχι και γουστάρεις να φτιάξεις κάτι custom για πάρτη σου ξεκίνα διάβασμα και εδώ είμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;)

εγώ ένα θα σου πω μόνο γιατί πολλοί έχουν τη λάθος αντίληψη ότι το ενυδρείο άμα το φτιάξουν μόνοι τους κοστίζει λιγότερο και νομίζω πως την έχεις και εσύ ;)

Να υπολογίζεις οτι εάν αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος σου θα σου κοστίσει περίπου τα διπλάσια από ότι κάποιο έτοιμο (ακόμα και να αγοράσεις τα τζάμια χοντρική :thumbup:)

Οπότε εάν σκέφτηκες έτσι καλύτερα να το ξανασκεφτείς, εάν όχι και γουστάρεις να φτιάξεις κάτι custom για πάρτη σου ξεκίνα διάβασμα και εδώ είμαστε :blink:

συγνωμη...κατι που δεν ειπα...ειμαι απο εβρο και ολα τα υλικα θα τα παρω απο βουλγαρια...οπου οι τημες ειναι ακριβος στο μισο...απλα ρωτησα για να εχς μια ιδεα πανω κατω...ευχαριστω παντος φιλος...

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξανακολησει ενυδρειο ? ;)

το να παρεις τα τζαμια ειναι απο τα ευκολα ,το κολλημα και σε τετοιες διαστασεις ισως σου ειναι λιγακι ποιο δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξανακολησει ενυδρειο ? ;)

το να παρεις τα τζαμια ειναι απο τα ευκολα ,το κολλημα και σε τετοιες διαστασεις ισως σου ειναι λιγακι ποιο δυσκολο

[/q

σωστο και αυτο....φιλος δεν εχω κανει ενυδρειο...εχω και μια βοηθεια απο εναν φιλο οπου ειναι πιο εμπειρος....εχω διαβασει ομως αρκετα για την κατασκευη ενυδρειου..και βρηκα πολυ υλικο μπορω να πω που ανεβασαν καποια αλλανια...πολυ βοη8εια για μενα...θα τα φαω λες τα xxxx ;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα μην κολλησεις ενυδρειο τετοιων διαστασεων για πρωτη φορα ...

Δεν ξερω εαν θα φας **** αλλα οτι μπορει να σφουγγαριζεις μερες ειναι πιθανο ......

Link to comment
Share on other sites

εγω για 130χ50χ60 10αρι τζαμι εδωσα 120+30 για σιλικονη και κατι αλλα

Link to comment
Share on other sites

;)

εγώ ένα θα σου πω μόνο γιατί πολλοί έχουν τη λάθος αντίληψη ότι το ενυδρείο άμα το φτιάξουν μόνοι τους κοστίζει λιγότερο και νομίζω πως την έχεις και εσύ ;)

Να υπολογίζεις οτι εάν αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος σου θα σου κοστίσει περίπου τα διπλάσια από ότι κάποιο έτοιμο (ακόμα και να αγοράσεις τα τζάμια χοντρική :thumbup:)

Οπότε εάν σκέφτηκες έτσι καλύτερα να το ξανασκεφτείς, εάν όχι και γουστάρεις να φτιάξεις κάτι custom για πάρτη σου ξεκίνα διάβασμα και εδώ είμαστε :blink:

θα διαφονισω με την τιμη..... οποιος την ψαχνει μπορει να το κανει και στην μιση τιμη...

Link to comment
Share on other sites

θα διαφονισω με την τιμη..... οποιος την ψαχνει μπορει να το κανει και στην μιση τιμη...

μαζι με το κοστος των τζαμιων βαλε

επιπλο

φωτιστικο

καπακι

και πες μου αν ακομα διαφωνεις ;)

καποιος που το περνει ετοιμο το ενυδρειο βαζει μονο φιλτρο , θερμοστατη και ειναι ετοιμος

καποιος που φτιαχνει σκετη τη γυαλα πρεπει να βρει ολα τα παραπανω που εγραψα με το αναλογο κοστος παντα ...

Υ.Γ : μην ξεχασουμε να πουμε την εγγυηση που δινουν οι εταιρειες για τα ενυδρεια τους ;)

Link to comment
Share on other sites

μαζι με το κοστος των τζαμιων βαλε

επιπλο

φωτιστικο

καπακι

και πες μου αν ακομα διαφωνεις :blink:

καποιος που το περνει ετοιμο το ενυδρειο βαζει μονο φιλτρο , θερμοστατη και ειναι ετοιμος

καποιος που φτιαχνει σκετη τη γυαλα πρεπει να βρει ολα τα παραπανω που εγραψα με το αναλογο κοστος παντα ...

Υ.Γ : μην ξεχασουμε να πουμε την εγγυηση που δινουν οι εταιρειες για τα ενυδρεια τους :thumbup:

;);):)

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα παιζουν απο τιμες.... δηλαδη,,,, φωτιστικο θες απλο??? εγω ηθελα γουστα με 4 τ5 να ντιμαρονται...(πανακριβα) εκει που στιχισε ο φωτισμος μου σαν υλικα μονο καπου στα 200 ευρο, θα μπορουσα με 2 λαμπες και ενα διακοπτη ον-οφ να μου στηχισει 40 ευρο... αυτο που θελω να πω ειναι πως αν εχεις μερακι και χερι μπορεις να κανεις αυτο που θες με οσο μπορει η τζεπη σου..... συστημα αναπληρωσης νερου λεει ο αλλος με 350 ευρο... εγω το εκανα με 60... και αλλα πολλα τετια..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι ακριβως ψαχνουμε.Ενα ετοιμο ενυδρειο προσφερει εγγυηση και φινετσα,κυριως ειναι ξεκουραστο μια και τα εχει ολα ετοιμα.Απο την αλλη,ενα diy ενυδρειο μπαινει ακριβως στον χωρο που θελουμε,διαμορφωνεται ακριβως με τις αναγκες μας.Η αναβαθμιση στα ετοιμα ενυδρεια ειναι θεμα.Σιγουρα δεν ειναι παιχνιδι.Παραγγελιες και μεγαλα ενυδρεια(ανω τους 1,50) απο επωνυμες εταιριες,τσιμπανε.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα παιζουν απο τιμες.... δηλαδη,,,, φωτιστικο θες απλο??? εγω ηθελα γουστα με 4 τ5 να ντιμαρονται...(πανακριβα) εκει που στιχισε ο φωτισμος μου σαν υλικα μονο καπου στα 200 ευρο, θα μπορουσα με 2 λαμπες και ενα διακοπτη ον-οφ να μου στηχισει 40 ευρο... αυτο που θελω να πω ειναι πως αν εχεις μερακι και χερι μπορεις να κανεις αυτο που θες με οσο μπορει η τζεπη σου..... συστημα αναπληρωσης νερου λεει ο αλλος με 350 ευρο... εγω το εκανα με 60... και αλλα πολλα τετια..

μα ποιος ο λογος να καθεσαι και να ψαχνεις φωτιστικο Η βαση Η καπακι απο την στιγμη που μπορεις να το παρεις ετοιμο ?

Να φερω ενα παραδειγμα

Το anubia το ενυδρειο 1.20 εχει κοστος μαζι με το επιπλο 299 ευρο

πες μου με 299 ευρο τι μπορεις να φτιαξεις ολοκληρωμενο ?

με ενα κατοσταρικο θα παρεις τα τζαμια

με αλλα 20-30 ευρο τις σιλικονες

με 40 ευρο οπως ειπες το φωτιστικο

με ποσα ακομα το επιπλο

με ποσα ακομα το καπακι ?

και οταν με το καλο θα εχεις ετοιμο το ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να ειναι ιδιο με το εργοστασιακο ?

Και χτυπα ξυλο μια μερα ανοιγει το ενυδρειο απο ποιον θα ζητησεις ευθυνες?

Οπως ειπε ο Δημητρης diy ενυδρειο το προτειμουν σε περιεργες διαστασεις

Και φερνω παραδειγμα τον εαυτο μου οπου εκει που ηθελα να βαλω ενυδρειο δεν υπηρχε κατι στις διαστασεις που ειχα διαθεσιμες και ετσι κατεφυγα στην λυση του diy ετσι ωστε να εκμεταυλετω στο μεγιστο τον ελευθερο μου χωρο . ομως απο εκει και περα εχω το ψαξιμο για φωτιστικο και καποιο καπακι ( την βαση την βολεψα φτιαχνωντας την μονος - μαζι με τον φαδερ ;) ) .

Αν ποιανουν τα χερια σου καλο ειναι να το κανεις μονος σου αλλα δεν εχεις την σιγουρια μιας εταιρειας απο πισω ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38051

βαση - τζαμια ρονταρισμενα - επιπλο - φωτισμος 4 τ5 ντιμαριζομενες - φιλτρο τυπου σαμπ με 15 λιτρα βιολογικο υλικο - αντλια 5000 λ/ωρα - 80 κιλα αραγωνιτη με χαλαζιακη αμμο - 2 κυκλωφοριτες κοραλια 2-3 - αυτοματη αναπληρωση νερου - ηλεκτρολογικος πινακας με αυτονομια η καθε καταναλωση. αυτοματο συστημα οταν πεσει το ρευμα να δουλεψει η αεραντλια μονη της απο ups! - αγορα 10 ψαρακια περιπου - και το backround φυσικα.... μου κοστησε καπου στα 1500 ευρο αλλα θα μπορουσα να το κανω και με 1000.... ειναι πολλα για 700 λιτρα ενυδριο?

Link to comment
Share on other sites

μα ποιος ο λογος να καθεσαι και να ψαχνεις φωτιστικο Η βαση Η καπακι απο την στιγμη που μπορεις να το παρεις ετοιμο ?

Να φερω ενα παραδειγμα

Το anubia το ενυδρειο 1.20 εχει κοστος μαζι με το επιπλο 299 ευρο

πες μου με 299 ευρο τι μπορεις να φτιαξεις ολοκληρωμενο ?

με ενα κατοσταρικο θα παρεις τα τζαμια

με αλλα 20-30 ευρο τις σιλικονες

με 40 ευρο οπως ειπες το φωτιστικο

με ποσα ακομα το επιπλο

με ποσα ακομα το καπακι ?

και οταν με το καλο θα εχεις ετοιμο το ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να ειναι ιδιο με το εργοστασιακο ?

Και χτυπα ξυλο μια μερα ανοιγει το ενυδρειο απο ποιον θα ζητησεις ευθυνες?

Οπως ειπε ο Δημητρης diy ενυδρειο το προτειμουν σε περιεργες διαστασεις

Και φερνω παραδειγμα τον εαυτο μου οπου εκει που ηθελα να βαλω ενυδρειο δεν υπηρχε κατι στις διαστασεις που ειχα διαθεσιμες και ετσι κατεφυγα στην λυση του diy ετσι ωστε να εκμεταυλετω στο μεγιστο τον ελευθερο μου χωρο . ομως απο εκει και περα εχω το ψαξιμο για φωτιστικο και καποιο καπακι ( την βαση την βολεψα φτιαχνωντας την μονος - μαζι με τον φαδερ ;) ) .

Αν ποιανουν τα χερια σου καλο ειναι να το κανεις μονος σου αλλα δεν εχεις την σιγουρια μιας εταιρειας απο πισω ;)

αν πας σε κατι τοσο μικρο οκ παω πασω. ενοητε και εγω θα το αγωραζα. μιλαω παντα για πολλα λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38051

βαση - τζαμια ρονταρισμενα - επιπλο - φωτισμος 4 τ5 ντιμαριζομενες - φιλτρο τυπου σαμπ με 15 λιτρα βιολογικο υλικο - αντλια 5000 λ/ωρα - 80 κιλα αραγωνιτη με χαλαζιακη αμμο - 2 κυκλωφοριτες κοραλια 2-3 - αυτοματη αναπληρωση νερου - ηλεκτρολογικος πινακας με αυτονομια η καθε καταναλωση. αυτοματο συστημα οταν πεσει το ρευμα να δουλεψει η αεραντλια μονη της απο ups! - αγορα 10 ψαρακια περιπου - και το backround φυσικα.... μου κοστησε καπου στα 1500 ευρο αλλα θα μπορουσα να το κανω και με 1000.... ειναι πολλα για 700 λιτρα ενυδριο?

Καλα ειναι :) Τι καλα μια χαρα ;) αλλα για να κανεις ολα τα παραπανω ειχες καποιες γνωσεις και δεν νομιζω να ηταν το πρωτο ενυδρειο που κολλησες :thumbup:

Θα συμβουλευες ομως το φιλο που δεν εχει ξανακολησει ενυδρειο να κολλησει το ενυδρειο που θελει με μονη γνωση οτι εχει διαβασει στο ιντερνετ?

εγω ουτε στον εχθρο μου δεν θα το προτεινα ;)

οποτε επειδη οι διαστασεις που θελει ειναι κοντα σε ''στανταρ'' διαστασεις καλυτερα να το επερνε ετοιμο να εχει το κεφαλι του ησυχο και το πατωμα στεγνο :blink:

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε κατι τοσο μικρο οκ παω πασω. ενοητε και εγω θα το αγωραζα. μιλαω παντα για πολλα λιτρα....

κοιτα γνωμη μου ειναι πως για ενα ενυδρειο με πολλα λιτρα τα λεφτα που ειναι κοροιδια ειναι για την βαση , εαν σκεφτεις ποσο κανει η πρωτη υλη ( στρατζαριστα ) και ποσο την χρεωνουν και στο κατω κατω μια ωρα αντε δυο ωρες δουλεια ειναι η βαση και ακους κατι 300αρια σου φευγει η μασελα ....

οπως και να χει η κατασκευη ενος ενυδρειου ητε μικρου ητε μεγαλου εχει την χαρη του αρκει να ειμαστε σιγουροι για την δουλεια που εχουμε κανει ;) αν ειναι να το κολλησω και να χανω τον υπνο μου το βραδυ τοτε αυτο δεν ειναι χομπυ ειναι μαρτυριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι :) Τι καλα μια χαρα ;) αλλα για να κανεις ολα τα παραπανω ειχες καποιες γνωσεις και δεν νομιζω να ηταν το πρωτο ενυδρειο που κολλησες :thumbup:

Θα συμβουλευες ομως το φιλο που δεν εχει ξανακολησει ενυδρειο να κολλησει το ενυδρειο που θελει με μονη γνωση οτι εχει διαβασει στο ιντερνετ?

εγω ουτε στον εχθρο μου δεν θα το προτεινα ;)

οποτε επειδη οι διαστασεις που θελει ειναι κοντα σε ''στανταρ'' διαστασεις καλυτερα να το επερνε ετοιμο να εχει το κεφαλι του ησυχο και το πατωμα στεγνο :blink:

προτηνω να αγωρασει και γω ναι...... βασικα επιδη ειμαι λιγο τρελος ειναι το πρωτο μου ενυδριο! απλα οταν θελω να πετυχω κατι ........θα το πετυχω.. διαβαζα με πολυ μερακι το καθε σταδιο και μαζευα πληροφοριες απο youtube σε πολλα diy.... 3 μηνες διαβασμα μπορω να πω.... το δευτερο θα μου ειναι παιχνιδακι.... και τωρα που το ξανασκευτικα 300 ευρο για 120 ενυδριο ειναι πααααααρα πολλα.... στην μιση τιμη το κανω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τα έτοιμα ενυδρεια είναι καλή λύση μιας και ούτε το φιλτρο ούτε ο φωτισμός με καλύπτει και για σκέτη γυαλα μπορεί να μου κοστίσει λιγότερο να την φτιάξω μόνος...

Link to comment
Share on other sites

προτηνω να αγωρασει και γω ναι...... βασικα επιδη ειμαι λιγο τρελος ειναι το πρωτο μου ενυδριο! απλα οταν θελω να πετυχω κατι ........θα το πετυχω.. διαβαζα με πολυ μερακι το καθε σταδιο και μαζευα πληροφοριες απο youtube σε πολλα diy.... 3 μηνες διαβασμα μπορω να πω.... το δευτερο θα μου ειναι παιχνιδακι.... και τωρα που το ξανασκευτικα 300 ευρο για 120 ενυδριο ειναι πααααααρα πολλα.... στην μιση τιμη το κανω....

είσαι λιγάκι υπερβολικός (για να μην πω πολύ) ;)

Δεν νομίζω ότι τα έτοιμα ενυδρεια είναι καλή λύση μιας και ούτε το φιλτρο ούτε ο φωτισμός με καλύπτει και για σκέτη γυαλα μπορεί να μου κοστίσει λιγότερο να την φτιάξω μόνος...

σκέτη γυάλα ναι και γω μαζί σου (αλλά σκέτη γυάλα, όχι φωτισμός, όχι βάση, όχι καπάκι) ;)

Link to comment
Share on other sites

;) πρωτα απ ολα να σας ευχαριστησω για την βοηθεια σας...θα επιχειρησω να το κανω το ενυδρειο...μιας και με τις συμβουλες που διαβασα και τις οδηγιες για κατασκευη diy ενυδρειου εμαθα πως ολοκληρωνεται μονο το ενυδρειο...για φωτισμο πατεντα σιγουρα...απο εκει κ περα..ολοι η ευθυνη ειναι δικια μου και κατα ποσο πιανουν τα χερια μου... να παρω ρονταρισμενα τα τζαμια? οπως τελικα αποφασισα τα τζαμια θα ειναι 12αρια ολα...και οι κοντρες... ;):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

τα τζαμια να ειναι ροντε. παντως τα λιτρα ειναι πολλα και ειδικα για πρωτο ενυδρειο ειναι πολυ ριψοκινδυνο. η διαρροη νερου αν οι κολησεις δεν ειναι τελειες θα ειναι το μικροτερο προβλημα που θα αντιμετοπισεις γιατι οι πιεσεις του νερου λογω λιτρων ειναι τρομακτικες

Link to comment
Share on other sites

τα τζαμια να ειναι ροντε. παντως τα λιτρα ειναι πολλα και ειδικα για πρωτο ενυδρειο ειναι πολυ ριψοκινδυνο. η διαρροη νερου αν οι κολησεις δεν ειναι τελειες θα ειναι το μικροτερο προβλημα που θα αντιμετοπισεις γιατι οι πιεσεις του νερου λογω λιτρων ειναι τρομακτικες

;) ....εκλεισα να παω να παρω τα τζαμια... πιστευω να γινει ρε αλλανια...τ να πω... και αν δεν γινει...ξανα απο την αρχη... δοξα το θεο υπομονη εχουμε.... τι να πω δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

φιλε ελιοτ να εισαι καλα....ευχαριστω για την πληροφορια "να ειναι ροντε"...τωρα για τα αλλα που ειπες ...μ εκανες την καρδια περιβολι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...