Jump to content

Phosban Reactor 550 Two Little Fishes


Recommended Posts

Η ανάδευση τω υλικών είναι απαραίτητη? Έτυχε να δω και εγώ κάποια βίντεο όπου κάποια όντως είχαν ανάδευση (σκέτο πλυντήριο) και κάποια άλλα όχι.

Το ότι τα διαπερνά αυτή η ποσότητα νερού δεν είναι αρκετό ώστε να μειωθούν τα φωσφορικά?

Γιατί θα πρέπει να υπάρχει τόσο μεγάλη ανάδευση υλικών?

Απορίες και ερωτήσεις... για το πως και το γιατί !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα ,

Θα προτεινα να δοκιμασεις τις εξης αλλαγες :

1) στο πρωτο διαμερισμα 350 εως 400 ml αντιφωσφορο χωρις εξτρα σφουγγαρακι απο κατω ...μονο απο πανω αλλα χωρις να συμπιεζει τη στρωση του υλικου (3-4 εκατ. πανω απο το υλικο)

2) στο δευτερο διαμερισμα , τιποτε

Δοκιμαζεις και μου λες.

Μετα προσθετεις τη δευτερη θηκη με ανθρακα παλι με την παραπανω λογικη.Ποιον ανθρακα χρησιμοποιεις ?

Το ζητουμενο κυριως ειναι να επιτευχθει το fluidizing του αντιφως ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

Θα προτεινα να δοκιμασεις τις εξης αλλαγες :

1) στο πρωτο διαμερισμα 350 εως 400 ml αντιφωσφορο χωρις εξτρα σφουγγαρακι απο κατω ...μονο απο πανω αλλα χωρις να συμπιεζει τη στρωση του υλικου (3-4 εκατ. πανω απο το υλικο)

2) στο δευτερο διαμερισμα , τιποτε

Δοκιμαζεις και μου λες.

Μετα προσθετεις τη δευτερη θηκη με ανθρακα παλι με την παραπανω λογικη.Ποιον ανθρακα χρησιμοποιεις ?

Το ζητουμενο κυριως ειναι να επιτευχθει το fluidizing του αντιφως ....

Tι εννοείς οταν λες τίποτα?

Μήπως εξ'άρχης είναι καλύτερα η χρήση μεγαλύτερης αντλίας, έστω και με πατέντα στην σύνδεση του σωλήνα εισόδου?

Link to comment
Share on other sites

Ένα υλικό θεωρείται fluidized όταν η πίεση του νερού από κάτω γίνει ίση με τη βαρύτητα οπότε και το σύνολο αρχίζει και συμπεριφέρεται σαν υγρό. Aπό κει και πάνω αρχίζει ο στροβιλισμός λόγω περισσότερης ροής.

Σε περιπτώσεις που το ανακάτεμα είναι σχετικά βίαιο, εγώ θα θεωρούσα ότι υπάρχει νερό που μπορεί να περνάει χωρίς να έρχεται σε επαφή με το υλικό. Αυτό είναι και ακριβώς που θέλουμε να αποφύγουμε, ειδικά όταν έχουμε όζον.

Θεωρώ ότι η ανάδευση πρέπει να είναι τόση ώστε απλά να αποτρέπεται το πέτρωμα του υλικού και το πέρασμα του νερού από "αυλάκια" χωρίς να έρχεται σε επαφή με αυτό ή μόνο με συγκεκριμένο μέρος του.

Αυτό που έχει σημασία είναι η ανάδευση να είναι ομοιόμορφη σε όλη την επιφάνεια του reactor και όχι σε συγκεκριμένα σημεία. Γι' αυτό υπάρχει και η πλάκα διάχυσης. Αν δημιουργούνται στροβιλισμοί μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, ίσως θέλουμε περισσότερες τρύπες στην πλάκα και ίσως έλεγχος της ροής για να μην πηγαίνει μονόπατα από τη μία μόνο μεριά του reactor

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου

είναι απαραίτητο ένα βανάκι για τον έλεγχο του εισερχόμενου νερού , αν η αντλία που δίνει νερό δεν είναι ρυθμιζόμενη

Link to comment
Share on other sites

Ένα υλικό θεωρείται fluidized όταν η πίεση του νερού από κάτω γίνει ίση με τη βαρύτητα οπότε και το σύνολο αρχίζει και συμπεριφέρεται σαν υγρό. Aπό κει και πάνω αρχίζει ο στροβιλισμός λόγω περισσότερης ροής.

Σε περιπτώσεις που το ανακάτεμα είναι σχετικά βίαιο, εγώ θα θεωρούσα ότι υπάρχει νερό που μπορεί να περνάει χωρίς να έρχεται σε επαφή με το υλικό. Αυτό είναι και ακριβώς που θέλουμε να αποφύγουμε, ειδικά όταν έχουμε όζον.

Θεωρώ ότι η ανάδευση πρέπει να είναι τόση ώστε απλά να αποτρέπεται το πέτρωμα του υλικού και το πέρασμα του νερού από "αυλάκια" χωρίς να έρχεται σε επαφή με αυτό ή μόνο με συγκεκριμένο μέρος του.

Αυτό που έχει σημασία είναι η ανάδευση να είναι ομοιόμορφη σε όλη την επιφάνεια του reactor και όχι σε συγκεκριμένα σημεία. Γι' αυτό υπάρχει και η πλάκα διάχυσης. Αν δημιουργούνται στροβιλισμοί μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, ίσως θέλουμε περισσότερες τρύπες στην πλάκα και ίσως έλεγχος της ροής για να μην πηγαίνει μονόπατα από τη μία μόνο μεριά του reactor

:)

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς οταν λες τίποτα?

Μήπως εξ'άρχης είναι καλύτερα η χρήση μεγαλύτερης αντλίας, έστω και με πατέντα στην σύνδεση του σωλήνα εισόδου?

Το τιποτα αναφερεται στις δοκιμες και μονο και ισως δεν ειναι απαραιτητο βημα :)

Συμφωνα με την ''αμερικανικη πρακτικη'' , ο αντιφως θα μπει πρωτος και ο ανθρακας δευτερος.Η επιλογη του ανθρακα για να επιτευχθει ενα καποιο fluidizing ειναι σημαντικη (αν και το fluidizing του ανθρακα κατα πολλους δεν ειναι επιθυμητο) Πχ ενω το προιον μας Antiphos ειναι ιδανικο για fluidizing , ο ανθρακας μας δεν ειναι (pellet) ....οποτε , θα πρεπει να ξεκαθαριστει το θεμα των υλικων που θα χρησιμοποιηθουν.

Η αντλια maxi jet , απο οσο εξετασαμε , ειναι αρκετη για το ριακτορα εφοσον χρησιμοποιηθει εντος προδιαγραφων ...δηλαδη εαν η αντλια ειναι στο σαμπ και ο ριακτορας κρεμαστει δυο μετρα ψηλοτερα , ισως να μην ειναι αρκετη.Οι εισοδοι/εξοδοι του νερου στον ριακτορα μας ειναι 1/2'' και τα ιδια ισχυουν και για το phosban reactor της TLF οπου ο κατασκευαστης προτεινει για αντλια :

΄΄Use with any pump having a capacity between 100 and 250 gph, but regulate the flow rate to the recommended 20 to 30 gallons per hour with the included ball valve.'' . Η maxi jet 1200 σιγουρα καλυπτει αυτες τις προδιαγραφες (ενω με τη βανα που δινουμε με το ριακτορα μας ρυθμιζεται η ροη της αντλιας)

Τελος , βαζω μερικα λινκς οσο αφορα το διπλο ριακτορα μπας και βοηθησουν στο σεταρισμα :

http://www.bulkreefsupply.com/store/dual-b...on-reactor.html (πρωτα ο αντιφως και μετα ο ανθρακας με maxi jet 1200)

(απο το 0:50 δευτερολεπτο και μετα κυριως με προσοχη και στα σχολια του κατασκευαστη)

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1497559

Αν παρολα αυτα δεν επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα , θα δουμε παρακατω τι αλλο μπορει να φταιει...αλλωστε το προιον ειναι betta ακομα αλλα δεν διαπιστωνουμε διαφορες στο στησιμο του δικου μας σε σχεση με την ''αμερικανικη εκδοση'' που φαινεται να λειτουργει σωστα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Το τιποτα αναφερεται στις δοκιμες και μονο και ισως δεν ειναι απαραιτητο βημα :)

Συμφωνα με την ''αμερικανικη πρακτικη'' , ο αντιφως θα μπει πρωτος και ο ανθρακας δευτερος.Η επιλογη του ανθρακα για να επιτευχθει ενα καποιο fluidizing ειναι σημαντικη (αν και το fluidizing του ανθρακα κατα πολλους δεν ειναι επιθυμητο) Πχ ενω το προιον μας Antiphos ειναι ιδανικο για fluidizing , ο ανθρακας μας δεν ειναι (pellet) ....οποτε , θα πρεπει να ξεκαθαριστει το θεμα των υλικων που θα χρησιμοποιηθουν.

Η αντλια maxi jet , απο οσο εξετασαμε , ειναι αρκετη για το ριακτορα εφοσον χρησιμοποιηθει εντος προδιαγραφων ...δηλαδη εαν η αντλια ειναι στο σαμπ και ο ριακτορας κρεμαστει δυο μετρα ψηλοτερα , ισως να μην ειναι αρκετη.Οι εισοδοι/εξοδοι του νερου στον ριακτορα μας ειναι 1/2'' και τα ιδια ισχυουν και για το phosban reactor της TLF οπου ο κατασκευαστης προτεινει για αντλια :

΄΄Use with any pump having a capacity between 100 and 250 gph, but regulate the flow rate to the recommended 20 to 30 gallons per hour with the included ball valve.'' . Η maxi jet 1200 σιγουρα καλυπτει αυτες τις προδιαγραφες (ενω με τη βανα που δινουμε με το ριακτορα μας ρυθμιζεται η ροη της αντλιας)

Τελος , βαζω μερικα λινκς οσο αφορα το διπλο ριακτορα μπας και βοηθησουν στο σεταρισμα :

http://www.bulkreefsupply.com/store/dual-b...on-reactor.html (πρωτα ο αντιφως και μετα ο ανθρακας με maxi jet 1200)

(απο το 0:50 δευτερολεπτο και μετα κυριως με προσοχη και στα σχολια του κατασκευαστη)

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1497559

Αν παρολα αυτα δεν επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα , θα δουμε παρακατω τι αλλο μπορει να φταιει...αλλωστε το προιον ειναι betta ακομα αλλα δεν διαπιστωνουμε διαφορες στο στησιμο του δικου μας σε σχεση με την ''αμερικανικη εκδοση'' που φαινεται να λειτουργει σωστα :wub:

Σε λίγο τα νέα αποτελέσματα......

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν, αφού εκτός των άλλων έχω λάβει και αρκετά Pm που περιμένουν νεότερα.

Ακολούθησα λοιπόν τις προτάσεις των φίλων μου απο WaterWaves και ταυτόχρονα έκανα και κάποιες δικές μου δοκιμές, θέλοντας έτσι να εξαντλήσω όλλες τις πιθανότητες και συνδιασμούς.

Αρχικά να πω ότι ο αντιφόσφωορος που χρησιμοποιώ, όπως μπορείτε να δείτε στην αρχή του θέματος, κάνει γιά Fluidised,ενω ο άνθρακας είναι της New Era Carbon Active, που όμως θεωρώ ότι επειδή είναι σε μικρά pellet δεν είναι και ότι καλύτερο γιά αυτη την δουλειά.

Τον χρησιμοποιώ όμως απο την αρχή σχεδόν του ενυδρείου, γατί είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τα αποτελέσματα, έστω και αν αυτός βρισκόταν μόνο στο sub.

Ανθρακας πάντως που να κάνει σίγουρα γιά Fluidised, δεν ξερω εαν υπάρχει και ποιός είναι αυτός,και επίσης απο όσο έψαξα ,οι γνώμες διχάζονται στο κατά πόσο πρέπει η όχι να υπάρχει Fluidised στον άνθρακα, κάτι που άλωστε και πριν απο την Water Waves μας είπαν.

Πάμε λοιπόν τώρα στο κυρίως πιάτο, και στο Fluidised του αντιφωσφόρου που μας ενδιαφέρει πρώτιστα.

Παραθέτω τις προσπάθειες και τα αποτελέσματα, απο τις νέες δοκιμές....Να διευκρινήσω ότι σε καμία απο τις προσπάθειες δεν δούλεψε μόνη της η Maxijet 1200 με το "μαμά"λάστιχο, απο την αρχή του, μέχρι το τέλος, παρά μόνο με την προσθήκη extra λάστιχου, που είχα παρεμβάλει απο τις προηγούμενες δοκιμές μου, γιά να μπορέσω έτσι να ταιριάξω και δεύτερη αντλία.

Η δεύτερη αυτή αντλία είναι περίπου στα 1500 λίτρα,άρα σύνολο μαζί με την MJ πάμε στα 2700 λίτρα.

Ακόμη θα πρέπει να διευκρινήσω, ότι οι ριάκτορες δεν είναι κρεμασμένοι και δεν βρίσκονται σε ψηλό σημείο.Είναι ακουμπισμένοι στην βάση δίπλα απο το sub και απέχουν απο αυτό, το πολύ μισό μέτρο!!!

1) Αλλαγή του πρώτου κάδου με τον δεύτερο.Ετσι στον πρώτο κάδο που έρχεται το νερό μπήκε ο αντιφώσφορος στο κάνιστρο σε ίδια ποσότητα με πριν,δηλαδή περίπου 500 ml,και ο δεύτερος κάδος άδειασε απο άνθρακα παραμένοντας όμως μέσα του μόνο το κάνιστρο άδειο.Σε όλες τις προσπάθειες είτε άφηνα το ένα επάνω σφουγγαράκι στους κάδους είτε όχι δεν άλλαζε απολύτως τίποτε.

Α)ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ MJ....

Μικρό Fluidised στον αντιφώσφορο,κυρίως στην επιφάνειά του,πλην όμως αισθητά καλύτερο απο τις πρώτες μου δοκιμές,με μόνο την ΜJ

Β)ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΝΤΛΙΕΣ....

Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα ,όχι όμως το ζητούμενο....άρχισε να φαίνεται καθαρός ουρανός!!!

2) Οτι στο (1), απλά αφαίρεση του άδειου κάνιστρου απο τον δεύτερο κάδο.

Α)ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ MJ....

Δεν αλλάζουν πολλά πράγματα, παρά μόνο μιά ελάχιστη βελτίωση απο ότι στην πρώτη προσπάθεια με το (Α)

Β)ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΝΤΛΙΕΣ.

Επιτέλους....απ'το σκοτάδι στο φώς!!!!Το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής, με πολύ καλό Fluidised στον αντιφώσφορο.Αυτο είναι το ζητούμενο!!!!

Γ) Στον δεύτερο κάδο αφαιρώ το κάνιστρο, και βάζω απλά μέσα χύμα 500 ml του άνθρακα που σας είπα πριν.

Α)ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ MJ....

Τα ίδια πολύ καλά αποτελέσματα όπως στο (Α) της δεύτερης προσπάθειας.Φυσικά ούτε λόγος γιά Fluidised του άνθρακα απο την στιγμή που δεν είναι μέσα σε κάνιστρο, παρά μόνο χύμα στον κάδο.

Β)ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΝΤΛΙΕΣ.

Το ίδιο καλό αποτέλεσμα όπως στο (Β) της δεύτερης προσπάθειας.

---------------------------------------------------------------------

Τελικά αυτη την στιγμή το σύστημα λειτουργεί με τις δύο αντλίες σε παράλληλη σύνδεση, με το κάνιστρο του πρώτου κάδου γεμισμένο με 500 ml λεπτόκοκου αντιφωσφόρου,και με αφαιρεμένο το κάνιστρο απο τον δεύτερο κάδο, ο οποίος είναι γεμισμένος με 500 περίπου Ml άνθρακα.Με λίγα λόγια δηλαδή υπάρχει άνθρακας και στο sub , και μιά ποσότητα 500 ml στον δεύτερο κάδο χύμα, γιά να περνάει όσο περνάει με αυτο τον τρόπο,αναγκαστικά νερό απο αυτόν.Αμεσα θα μεγαλώσω και την ποσότητα αυτη του άνθρακα γιά να δω κατά πόσο επιρεάζεται η όχι η απόδοση του πρώτου κάδου με τον αντιφώσφορο.

Συμπερασματικά αυτό που κατάλαβα απο τις τόσες δοκιμές επάνω στο συγκεκριμένο προιόν είναι...

1) Η Mj 1200 φαίνεται πολύ λίγη, γιά το Fluidised έστω και του ενός κάδου με αντιφώσφορο, απο την στιγμή που υπάρχει και δεύτερος κάδος, ακόμη και εαν αυτός είναι άδειος απο υλικό και κάνιστρο.

Αυτό φαίνεται καθαρά και απο το νερό που βγαίνει στο λάστιχο εξόδου, όταν υπήρχε η μία αντλία και όταν υπήρχαν και οι δύο μαζί...καμία σχέση

2) Απο την στιγμή που στον δεύτερο κάδο, μπαίνει το κάνιστρο, είτε άδειο είτε γεμάτο, μειώνεται δραστικά το Fluidised του πρώτου κάδου, γιά κάποιον παράξενο λόγο.Πως μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι όταν ο δεύτερος κάδος είναι εντελώς άδειος ο πρώτος κάδος αποδίδει πάρα πολύ καλά, και όταν στον δεύτερο μπεί απλά το κάνιστρο άδειο τα πράγματα στον πρώτο κάδο πέφτουν κατακόρυφα;

3) Στην οποιαδήποτε περίπτωση στον πρώτο κάδο, πρέπει να μπεί ο αντιφώσφορος.Ετσι μπορεί να γίνει καλύτερο Fluidised,αν και αυτό δεν μπορώ να το ερμηνεύσω.Προφανώς οφείλεται στην δύναμη της αντλίας η οποία στην διαδρομή μειώνεται.

Να σας πω ακόμη ότι παρά το γεγονός ότι μιά μικρή ποσότητα άνθρακα βρίσκεται πλέον χύμα μέσα στον δεύτερο κάδο,χωρίς να υπάρχει Fluidised εκεί, ήδη το νερό στο ενυδρείο φαίνεται καθαρότερο!!!

Τέλος καλό θα ήταν να γνωρίζουμε, μέχρι πόση δύναμη αντλίας μπορεί να δεχθεί ο ριάκτορας αυτός, μήπως με μιά μεγαλύτερη αντλία ρυθμιζόμενη, μπορούμε να παίξουμε περισσότερο,κυρίως και γιά τον άνθρακα στον δεύτερο κάδο.

Ελπίζω να σας έλυσα κάποιες απορίες, αν και ταυτόχρονα μπορεί να σας γέμισα και με αρκετές!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εχω προμηθευτεί και εγώ πρόσφατα τον Dual Reactor και ευχαριστώ τον Βασίλη από την WW για την άψογη εξυπηρέτηση του.

Στο ζητούμενο τώρα. Εγώ ξεκίνησα τον reactor βάζοντας στον πρώτο κάδο 500ml biopellets, και στον δεύτερο 300gr άνθρακα της ww. Η αντλία που χρησιμοποίησα ήταν μια maxijet 1200. Αποτέλεσμα…. Ανάδευση μηδέν.

Αφαίρεσα τον άνθρακα και στην θέση του έβαλα Phosguard 300-350gr

Αφού μίλησα αρκετά με τον Γιάννη (Big Blue), έγιναν αλλαγές σειράς υλικών προσθήκη αντλιών κλπ Τέλος έβαλα μια eheim compact+ 3000l/h αντί της Maxijet

Να μην ξεχάσω εδώ να πω ότι δεν έχω βάλει καθόλου τα σφουγγάρια που ήταν μαζί με τον reactor. Αντίθετα έκοψα και το σφουγγάρι που ήταν κολλημένο στα καπάκια της φύσιγγας και εκεί έβαλα τούλι.

Τώρα είμαι με τον phosguard στον πρώτο κάδο και τα pellets στο δεύτερο. Το αποτέλεσμα είναι σχετικά καλή ανάδευση στον πρώτο κάδο και μεγάλη ανάδευση στον δεύτερο από την μέση και επάνω. Πάντα με την eheim 3000

Συνεχίζω και εγώ τις αλλαγές να δω τι θα δουλέψει καλύτερα. Beta testing rules :):wub:

Έγινε επεξεργασία - fbs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εχω προμηθευτεί και εγώ πρόσφατα τον Dual Reactor και ευχαριστώ τον Βασίλη από την WW για την άψογη εξυπηρέτηση του.

Στο ζητούμενο τώρα. Εγώ ξεκίνησα τον reactor βάζοντας στον πρώτο κάδο 500ml biopellets, και στον δεύτερο 300gr άνθρακα της ww. Η αντλία που χρησιμοποίησα ήταν μια maxijet 1200. Αποτέλεσμα…. Ανάδευση μηδέν.

Αφαίρεσα τον άνθρακα και στην θέση του έβαλα Phosguard 300-350gr

Αφού μίλησα αρκετά με τον Γιάννη (Big Blue), έγιναν αλλαγές σειράς υλικών προσθήκη αντλιών κλπ Τέλος έβαλα μια eheim compact+ 3000l/h αντί της Maxijet

Να μην ξεχάσω εδώ να πω ότι δεν έχω βάλει καθόλου τα σφουγγάρια που ήταν μαζί με τον reactor. Αντίθετα έκοψα και το σφουγγάρι που ήταν κολλημένο στα καπάκια της φύσιγγας και εκεί έβαλα τούλι.

Τώρα είμαι με τον phosguard στον πρώτο κάδο και τα pellets στο δεύτερο. Το αποτέλεσμα είναι σχετικά καλή ανάδευση στον πρώτο κάδο και μεγάλη ανάδευση στον δεύτερο από την μέση και επάνω. Πάντα με την eheim 3000

Συνεχίζω και εγώ τις αλλαγές να δω τι θα δουλέψει καλύτερα. Beta testing rules :):wub:

Τελικά και συ, βλέπεις ότι μόνο η ΜJ 1200 είναι λίγη γιά αυτό που ζητάμε.

Φώτη, ότι καλύτερο πετύχεις μας το λές εδω, γιά να βγούμε απο το τούνελ!!!

Εγω πάντως άρχισα να βλέπω φώς γιά τα καλά!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια Γιάννη για το εκτενές post σου και το χρόνο που έφαγες με τις δοκιμές.

Για μένα, κρατάω δυο πράγματα.

1ον, οτι στον πρώτο κάδο μπαίνει ο αντιφώς, ο οποίος λόγο μεγαλύτερης ροής πετυχαίνει πιο εύκολα το επιθυμητό fluidised,

2oν, οτι ο άνθρακας, κατα την γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο να κάνει τις ίδιες "κολυμβητικές" κινήσεις, ιδίως λόγω της μορφής του. Αλλωστε δεν ξέρω κατα πόσο απαιτεί και αυτός κάτι τέτοιο.

Το βασικό, είναι πιστευω, απλα να καταφέρουμε να έχουμε μια σωστή ροή του νερού μέσα απο τα υλικά, ωστε αυτα να μην γίνονται συμπαγή.

Και πάλι, συγχαρητήρια για τις δοκιμές και τα αποτελέσματα.

Θα βοηθήσουν πολλούς και φυσικά εμένα, που σήμερα πήρα και εγώ απο την WaterWaves τον ίδιο ριάκτορα υλικών....

:)

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, οι περιγραφες σου ειναι κατατοπιστικες :)

Θα κοιταξω να κανουμε καποιες δοκιμες in house για να δω που κολλαει το νερο ...δεν μπορει ο αμερικανος να το δουλευει με maxi jet 1200 στην οποια μαλιστα βαζει και βανακι ρυθμισης (που σημαινει οτι θα χρειαστει και μειωση ροης) και σε αυτον να μην φθανουν 2500 λιτρα ροης :) ...δεν ειναι λογικο. Οπως εγραψα και παραπανω , ακομα και στον TLF ο κατασκευαστης μιλαει για ροη 20-30 GPH μεσα στον ριακτορα !

Το μονο που υποπτευομαι οτι μπορει να σταματα το νερο ειναι τα σταθερα σφουγγαρια-pads που ειναι ενσωματωμενα στον πατο και στην κεφαλη της θηκης των υλικων ...

Μερικες ερωτησεις :

1) ειμαστε σιγουροι οτι εχεις maxi jet mp 1200 ? :wub:

2) σε τι υψος δουλευει ο ριακτορας σε σχεση με την αντλια ?

3) με μονη την αλλη αντλια σου εχεις δοκιμασει ?

4) το fluidizing οπως παρουσιαζεται στο βιντεο του αμερικανου , σε ποιο τεστ το πετυχες ? (ριξε αν θες μια ματια στην περιοδο του βιντεο 1:30 - 2:16 λεπτα οπου δειχνει το επιθυμητο αλλα και το υπερβολικο fluidizing)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, οι περιγραφες σου ειναι κατατοπιστικες :)

Θα κοιταξω να κανουμε καποιες δοκιμες in house για να δω που κολλαει το νερο ...δεν μπορει ο αμερικανος να το δουλευει με maxi jet 1200 στην οποια μαλιστα βαζει και βανακι ρυθμισης (που σημαινει οτι θα χρειαστει και μειωση ροης) και σε αυτον να μην φθανουν 2500 λιτρα ροης :) ...δεν ειναι λογικο. Οπως εγραψα και παραπανω , ακομα και στον TLF ο κατασκευαστης μιλαει για ροη 20-30 GPH μεσα στον ριακτορα !

Το μονο που υποπτευομαι οτι μπορει να σταματα το νερο ειναι τα σταθερα σφουγγαρια-pads που ειναι ενσωματωμενα στον πατο και στην κεφαλη της θηκης των υλικων ...

Για μένα εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα. Και δυστυχώς στον πάτο δεν μπόρεσα να το βγάλω όλο

Μερικες ερωτησεις :

1) ειμαστε σιγουροι οτι εχεις maxi jet mp 1200 ? :wub:

2) σε τι υψος δουλευει ο ριακτορας σε σχεση με την αντλια ?

3) με μονη την αλλη αντλια σου εχεις δοκιμασει ?

4) το fluidizing οπως παρουσιαζεται στο βιντεο του αμερικανου , σε ποιο τεστ το πετυχες ? (ριξε αν θες μια ματια στην περιοδο του βιντεο 1:30 - 2:16 λεπτα οπου δειχνει το επιθυμητο αλλα και το υπερβολικο fluidizing)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια βίντεο παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν αυτά τα "πυκνά"λευκά σφουγγαράκια, τα οποία μέσα σε μια βδομάδα θα βουλώσουν από τα αιωρούμενα σωματίδια του νερού μειώνοντας ακόμη περισσότερο τη ροή.

Απλά είδα ότι υπάρχει στη θέση τους μαύρο σφουγγάρι πολύ πιο αραιό...αλλά και αυτό κάποια στιγμή θα βουλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια βίντεο παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν αυτά τα "πυκνά"λευκά σφουγγαράκια, τα οποία μέσα σε μια βδομάδα θα βουλώσουν από τα αιωρούμενα σωματίδια του νερού μειώνοντας ακόμη περισσότερο τη ροή.

Απλά είδα ότι υπάρχει στη θέση τους μαύρο σφουγγάρι πολύ πιο αραιό...αλλά και αυτό κάποια στιγμή θα βουλώσει.

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να υπάρχουν τα σφουγγάρια...ποιός ο λόγος;μήπως φράξει την είσοδο -έξοδο το υλικό;....το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, οι περιγραφες σου ειναι κατατοπιστικες :)

Θα κοιταξω να κανουμε καποιες δοκιμες in house για να δω που κολλαει το νερο ...δεν μπορει ο αμερικανος να το δουλευει με maxi jet 1200 στην οποια μαλιστα βαζει και βανακι ρυθμισης (που σημαινει οτι θα χρειαστει και μειωση ροης) και σε αυτον να μην φθανουν 2500 λιτρα ροης :) ...δεν ειναι λογικο. Οπως εγραψα και παραπανω , ακομα και στον TLF ο κατασκευαστης μιλαει για ροη 20-30 GPH μεσα στον ριακτορα !

Το μονο που υποπτευομαι οτι μπορει να σταματα το νερο ειναι τα σταθερα σφουγγαρια-pads που ειναι ενσωματωμενα στον πατο και στην κεφαλη της θηκης των υλικων ...

Μερικες ερωτησεις :

1) ειμαστε σιγουροι οτι εχεις maxi jet mp 1200 ? :wub:

2) σε τι υψος δουλευει ο ριακτορας σε σχεση με την αντλια ?

3) με μονη την αλλη αντλια σου εχεις δοκιμασει ?

4) το fluidizing οπως παρουσιαζεται στο βιντεο του αμερικανου , σε ποιο τεστ το πετυχες ? (ριξε αν θες μια ματια στην περιοδο του βιντεο 1:30 - 2:16 λεπτα οπου δειχνει το επιθυμητο αλλα και το υπερβολικο fluidizing)

Το βανάκι ρύθμισης, προς το παρών είναι απλά διακοσμητικό, αφού χρειάζεται να είναι πάντοτε στο τέρμα ανοιχτό.

1) Σίγουρος όσο και ο θάνατος!!! :o

2) Στο ίδιο ύψος...δεν υπάρχει διαφορά,αφού είναι τοποθετημένος ακριβώς δίπλα απο το sub,ούτε κρεμασμένος κάπου, ούτε τίποτα.

3) Ναι δοκίμασα και είχα τα ίδια απογοητευτικά αποτελέσματα.

4) Αναφέρω ακριβώς σε ποιό test στα γραφόμενά μου.

Δεύτερη προσπάθεια και (Β) αποτέλεσμα.

Υπερβολικο fluidizing,δεν πέτυχα ποτέ...μακάρι να πετύχαινα, αυτό θα μπορούσαμε να το ελέγξουμε!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να θέλουμε υπερβολικό fludizing?

Δεν αρκεί μια απλή ανάδευση?

Δηλαδή, ο σκοπός μας θεωρώ οτι είναι να περνάει το νερό μέσα απο το υλικό και όχι τριγύρω απο μια σκληρή μάζα, σαν μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι γνωρίζω θέλουμε τόση ροή ώστε να κυκλοφορεί ο αντιφώσφορος αλλα χωρίς να σηκώνεται. Με λίγα λόγια θέλουμε την ροή να είναι σε σημείο που να δυσκολεύει το νερό να περάσει απο το υλικό.

Link to comment
Share on other sites

2) Στο ίδιο ύψος...δεν υπάρχει διαφορά,αφού είναι τοποθετημένος ακριβώς δίπλα απο το sub,ούτε κρεμασμένος κάπου, ούτε τίποτα.

Ειναι μαλλον βεβαιο οτι το προβλημα βρισκεται στα μονιμα προφιλτρα pads στις θηκες των υλικων ...θελουν καποια τροποποιηση ή αντικατασταση με ψιλοκοκκο σφουγγαρι ενυδρειου για να περνα το νερο ελευθερα προς τα υλικα.Δυστηχως , δεν εχω προς το παρον αλλες θηκες υλικων που να ειναι διαφανεις για να δω αν αυτες ειναι πιο ''ελευθερες'' εργοστασιακα απο αυτες που ηδη εχετε.

Θα το δουλεψω λιγο το ΣΚ που θα εχω χρονο ...ο ριακτορας πρεπει να δουλεψει μονο με maxi jet , no matter what ! :)

Αγαπητοι betta testers , σας ευχαριστουμε για το χρονο σας :wub:

Έγινε επεξεργασία - WaterWaves
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι γνωρίζω θέλουμε τόση ροή ώστε να κυκλοφορεί ο αντιφώσφορος αλλα χωρίς να σηκώνεται. Με λίγα λόγια θέλουμε την ροή να είναι σε σημείο που να δυσκολεύει το νερό να περάσει απο το υλικό.

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό, όσο ακούγεται η φαίνεται....

Ναι σωστά μιλάς, όμως να κυκλοφορεί το νερό σε όλα τα σημεία του αντιφωσφόρου, και όχι μόνο στον μισό απο την μέση και επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον βεβαιο οτι το προβλημα βρισκεται στα μονιμα προφιλτρα pads στις θηκες των υλικων ...θελουν καποια τροποποιηση ή αντικατασταση με ψιλοκοκκο σφουγγαρι ενυδρειου για να περνα το νερο ελευθερα προς τα υλικα.Δυστηχως , δεν εχω προς το παρον αλλες θηκες υλικων που να ειναι διαφανεις για να δω αν αυτες ειναι πιο ''ελευθερες'' εργοστασιακα απο αυτες που ηδη εχετε.

Θα το δουλεψω λιγο το ΣΚ που θα εχω χρονο ...ο ριακτορας πρεπει να δουλεψει μονο με maxi jet , no matter what ! :)

Αγαπητοι betta testers , σας ευχαριστουμε για το χρονο σας :wub:

Και εγω με τον Φώτη, καταλήγουμε ότι το πρόβλημα πρέπει να βρίσκεται σε αυτά τα βρωμοσφούγγαρα!!!

Ακου να δείς...

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να τα αφαιρέσουμε απο τους πάτους των κανίστρων!!!

Χρειάζονται όπως είπες και εσύ διαφορετικά κάνιστρα....και που'σαι....όταν τα βρείς στείλε μου μαζί και μία σύνδεση γιά το λάστιχο, γιατί στην προσπάθεια να την βγάλω και να προσρμόσω στο μαύρο λάστιχο κάποιο άλλο την σκότωσα!!!!

Σημ....κατά βάθος, έχουμε ένα βίτσιο να δοκιμάζουμε πράγματα, δεν λέω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τον Φώτη, καταλήγουμε ότι το πρόβλημα πρέπει να βρίσκεται σε αυτά τα βρωμοσφούγγαρα!!!

Ακου να δείς...

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να τα αφαιρέσουμε απο τους πάτους των κανίστρων!!!

Χρειάζονται όπως είπες και εσύ διαφορετικά κάνιστρα....και που'σαι....όταν τα βρείς στείλε μου μαζί και μία σύνδεση γιά το λάστιχο, γιατί στην προσπάθεια να την βγάλω και να προσρμόσω στο μαύρο λάστιχο κάποιο άλλο την σκότωσα!!!!

Σημ....κατά βάθος, έχουμε ένα βίτσιο να δοκιμάζουμε πράγματα, δεν λέω!!!

Θα το φτιαξουμε το θεμα , δεν ειναι κατι δυσκολο ...θα κοιταξω τι υπαρχει στην αποθηκη πρωτα.

Αν εχετε ακομα ορεξη για δοκιμες παντως :) , μπορειτε :

1) βγαζετε το φιξ σφουγγαρακι απο το καπακι της θηκης (αυτο πρεπει να βγαινει ευκολα) και βαζετε στη θεση του ενα κομματι μπλε σφουγγαρι ή κατι αλλο που θα αφηνει το νερο να περνα ελευθερα , χωρις ομως να αφηνει τον αντιφως να περνα

2) απο τον πατο της θηκης , κοβετε οσο μπορειτε το φιξ σφουγγαρι (του ανοιγετε τρυπες με κατι μυτερο κλπ)

3) βαζετε το αντιφως μεσα , κλεινετε το καπακι και μετα χτυπατε τη θηκη αναποδα ωστε το υλικο να κατσει κατω στο καπακι και οχι στον πατο της θηκης (ας κρατατε το καπακι της θηκης σφιχτα σαν σεικερ φραπε γιατι δεν κουμπωνει και τελεια)

4) βαζετε τη θηκη μεσα στο κανιστρο αναποδα , με το καπακι προς τα κατω (προσεκτικα ωστε να μην ανοιξει το καπακι και χυθει το υλικο - μολις κουμπωσει η θηκη , δεν θα ανοιξει πλεον).

Ολα αυτα ας γινουν μονο με ενα σταδιο στο ριακτορα (το δευτερο κανιστρο δηλαδη χωρις θηκη μεσα).

Λογικα εκει θα θελει προσοχη η αντλια γιατι νομιζω πως ο αντιφως πλεον θα βρασει ακομα και με τη maxi jet μονο (προσοχη δηλαδη μη φυγει ο αντιφως μεσα στο ενυδρειο :wub: )

Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιαξουμε το θεμα , δεν ειναι κατι δυσκολο ...θα κοιταξω τι υπαρχει στην αποθηκη πρωτα.

Αν εχετε ακομα ορεξη για δοκιμες παντως :) , μπορειτε :

1) βγαζετε το φιξ σφουγγαρακι απο το καπακι της θηκης (αυτο πρεπει να βγαινει ευκολα) και βαζετε στη θεση του ενα κομματι μπλε σφουγγαρι ή κατι αλλο που θα αφηνει το νερο να περνα ελευθερα , χωρις ομως να αφηνει τον αντιφως να περνα

2) απο τον πατο της θηκης , κοβετε οσο μπορειτε το φιξ σφουγγαρι (του ανοιγετε τρυπες με κατι μυτερο κλπ)

3) βαζετε το αντιφως μεσα , κλεινετε το καπακι και μετα χτυπατε τη θηκη αναποδα ωστε το υλικο να κατσει κατω στο καπακι και οχι στον πατο της θηκης (ας κρατατε το καπακι της θηκης σφιχτα σαν σεικερ φραπε γιατι δεν κουμπωνει και τελεια)

4) βαζετε τη θηκη μεσα στο κανιστρο αναποδα , με το καπακι προς τα κατω (προσεκτικα ωστε να μην ανοιξει το καπακι και χυθει το υλικο - μολις κουμπωσει η θηκη , δεν θα ανοιξει πλεον).

Ολα αυτα ας γινουν μονο με ενα σταδιο στο ριακτορα (το δευτερο κανιστρο δηλαδη χωρις θηκη μεσα).

Λογικα εκει θα θελει προσοχη η αντλια γιατι νομιζω πως ο αντιφως πλεον θα βρασει ακομα και με τη maxi jet μονο (προσοχη δηλαδη μη φυγει ο αντιφως μεσα στο ενυδρειο :wub: )

Με το κάνιστρο ανάποδα το δοκίμασα, και ξέχασα να το αναφέρω, χωρίς όμως την συνταγή που λες...

Θα την δοκιμάσω και αυτή και τα ξαναλέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...