Jump to content

Phosban Reactor 550 Two Little Fishes


Recommended Posts

Παρόλα τα προβλήματα λειτουργίας και με απίστευτα ισχυρή αντλία(3000 lt/h), χθές άλλαξα τον αντιφώσφορο στον ριάκτορα και σήμερα έκανα μέτρηση με το φωτόμετρο και μέτρησα 0.12 ppm.

Για εμένα, ειναι πολύ καλή μετρηση και πολύ μειωμένη τιμή απο το παρελθόν.

Και μάλλον προσανατολίζομαι, να βάζω μικρότερες ποσότητες αντιφώς στον ριάκτορα, με συχνότερες αλλαγές.

Πάντως τα προβλήματα εξακολουθούν.

Ευχομαι, με τις καινούργιες θήκες υλικών που αναμένουμε, να δοθεί οριστική λύση.

Δηλαδή, δεν ειναι δυνατον να έχω 3000 λίτρα κυκλοφορία και ισα που υπάρχει μια αναταραξη.

Σαν αποτέλεσμα βέβαια, φαίνονται θετικά στοιχεία στην μείωση του Po4.

Αλλα..... σίγουρα πάει και καλύτερα....

Οι υπόλοιποι που χρησιμοποιείτε τον συγεκριμένο ριάκτορα απο water waves, πως πάτε απο μετρήσεις?

Ακολουθείτε πτωτική πορεία?

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρόλα τα προβλήματα λειτουργίας και με απίστευτα ισχυρή αντλία(3000 lt/h), χθές άλλαξα τον αντιφώσφορο στον ριάκτορα και σήμερα έκανα μέτρηση με το φωτόμετρο και μέτρησα 0.12 ppm.

Για εμένα, ειναι πολύ καλή μετρηση και πολύ μειωμένη τιμή απο το παρελθόν.

Και μάλλον προσανατολίζομαι, να βάζω μικρότερες ποσότητες αντιφώς στον ριάκτορα, με συχνότερες αλλαγές.

Πάντως τα προβλήματα εξακολουθούν.

Ευχομαι, με τις καινούργιες θήκες υλικών που αναμένουμε, να δοθεί οριστική λύση.

Δηλαδή, δεν ειναι δυνατον να έχω 3000 λίτρα κυκλοφορία και ισα που υπάρχει μια αναταραξη.

Σαν αποτέλεσμα βέβαια, φαίνονται θετικά στοιχεία στην μείωση του Po4.

Αλλα..... σίγουρα πάει και καλύτερα....

Οι υπόλοιποι που χρησιμοποιείτε τον συγεκριμένο ριάκτορα απο water waves, πως πάτε απο μετρήσεις?

Ακολουθείτε πτωτική πορεία?

Εγω ναι, και όπως έγραψα και παραπάνω, έχω καταργήσει το επάνω σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω το σφουγγάρι το αφαίρεσα.

Δεν νομίζω οτι κάνει και τίποτα, αφου και πιο πάνω πάλι σφουγγάρι έχει, στο τέλος της θήκης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με τις καινουργιες θήκες που αναμένουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά,επειδή γιά διάφορους λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω,και παρά τις πάμπολες προσπάθειες και με τις καινούργιες θήκες αποτέλεσμα δεν υπήρχε όπως θα έπρεπε, προχώρησα στην αγορά του ριάκτορα γιά τον οποίο και ξεκίνησα το θέμα.

Οπως με έχετε καταλάβει,και όπως έχω πεί πάμπολες φορές, απο εμένα εδω και γιά όσα τουλάχιστον μηχανήματα σχετικά με το χόμπυ μας, περνούν απο τα χέρια μου, θα διαβάζετε πραγματικά το πως συμπεριφέρονται στο δικό μου ενυδρείο, έχω να σας πω ότι ο νέος ριάκτορας, αμέσως με το που μπήκε σε λειτουργία, σκότωσε.

Αριστη συμπεριφορά,με το ίδιο υλικό αντιφωσφόρου και παρά το γεγονός ότι τον γέμισα αρκετά.

Σε λίγες ημέρες θα κάνω και μετρήσεις και θα σας πω τα αποτελέσματα, σε σχέση με πριν και με τον προηγούμενο ριάκτορα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικα Big Blue ποιον ριακτορα αγορασες κ απο που? τιμη συνολικα? τι υλικο χρησιμοποιεις ? εφτασαν οι τιμες σου εκει που θες ? μιας και εχει περασει καποιο διαστημα θα μας ενδιεφεραν συνολικα τα συμπερασματα σου...... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα Big Blue ποιον ριακτορα αγορασες κ απο που? τιμη συνολικα? τι υλικο χρησιμοποιεις ? εφτασαν οι τιμες σου εκει που θες ? μιας και εχει περασει καποιο διαστημα θα μας ενδιεφεραν συνολικα τα συμπερασματα σου...... :buttrock:

Ναι φίλε μου, έφτασα εκεί που ήθελα με μηδέν φωσφορικά εδω και πολύ καιρό.

Η δουλειά έγινε τελικά σωστά με τον Two little fishes γιά τον οποίο και άνοιξα αρχικά το θέμα.

Υλικό χρησιμοποιώ το AquaLight AquaPhos.

Ο συγκεκριμένος ριάκτορας είναι απλά τέλειος και πανεύκολος στην αλλαγή υλικού.

Αγοράστηκε απο εδω....

http://www.aquacave.com/phos-ban-media-rea...ishes-2715.html

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...