Jump to content

Phosban Reactor 550 Two Little Fishes


Recommended Posts

Επειδή παρέλαβα και εγώ ένα τέτοιο κάνιστρο/θήκη για χρήση ρητίνης, νομίζω και αν θυμάμαι καλά, ότι η κάτω πλευρά έχει περιμετρικά τρύπες για την εισαγωγή νερού. Αν μπει το πάνω κάτω δεν θα επηρεάσει τη σωστή κυκλοφορία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν επειδή είμαι ανιπόμονος τελείωσα και την τελευταία συνταγή απο Water Waves που δώθηκε λίγο πριν!!

Σας βρήκα την λύση μάγκες και επι του πρακτέου!!!!

Αρχικά όπως είπε και ο Αίολος οι θήκες στα κάνιστρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ,γιατί δεν περνάει σωστά το νερό απο μέσα με αποτέλεσμα μηδέν.

Πάμε παρακάτω....

Μετά κόπων και βασάνων αφαίρεσα τα καταραμένα σφουγγαράκια στις θήκες, πλήρως απο την επάνω μεριά και κατά 80% περίπου απο την κάτω, με διάφορες πατέντες.

Στην κάτω μεριά και στην θέση τους, έβαλα ενυδρειακά σφουγγαράκια που είχα στην αποθήκη μου, και στην επάνω μεριά απολύτως τίποτε, αφού υπολόγισα ότι αποκλείεται να φτάνουν απο το ανακάτεμα τόσο ψηλά τα υλικά γιά να ξεφύγουν απο τις θήκες, όπως και έγινε.

Αρχικά και με την μία μόνο αντλία, την όποιαδήποτε απο τις δύο δουλειά πάλι δεν γινόταν.

Οταν όμως έβαλα και τις δύο μαζί, γελάγαν και τα μουστάκια μου...(τρόπος του λέγειν γιατί μουστάκι δεν έχω...)απο το αποτέλεσμα!!!

Με τον πρώτο κάδο αντιφώσφορο και τον δεύτερο είτε άδειο, είτε με άνθρακα χωρίς θήκη,στις ίδιες ποσότητες που ανέφερα πριν σε αυτό το θέμα, τα πράγματα ήταν τέλεια...ακριβώς όπως πρέπει σε σημείο που σκέφτηκα ότι μπορεί και να θέλει λίγο κλείσιμο η βανούλα!!!

Μιλάμε γιά ανακάτεμα που έφτανε σχεδόν μέχρι το τέλος της θήκης, και εαν εξαιρέσουμε την επιφάνεια όπου και γινόταν ένας σχετικός βρασμός, απο εκεί και κάτω υπήρχε ομοιόμορφη παλιδρόμινση του υλικού, χωρίς να υπάρχουν μεγάλα και συνεχή κενά σημεία.

Μάλιστα έβαλα και παραπάνω αντιφώσφορο, φτάνοντας έτσι περίπου τα 700-750 ml με τα ίδια άριστα αποτελέσματα.

Συνέχισα όμως, και έκανα την ίδια χειρουργική επέμβαση και στην δεύτερη θήκη ενω στην συνέχεια, τοποθέτησα κανονικά σε αυτη και τον ανθρακα,πάλι περί τα 500 ML, που επεναλαμβάνω λόγω της υφής του, δεν είναι και ο ιδανικός γιά αυτη την δουλειά.

Ως διά μαγείας άρχισε να κουνιέται και αυτός!!!

Oχι φυσικά όπως ο αντιφώσφορος, αλά πολύ ικανοποιητικά, με βάση τις προδιαγραφές του και το ζητούμενο αποτέλεσμα γιά carbon.

Aρα......τελικά συμπεράσματα...

1) Χρειάζονται επειγόντως αλλαγή οι θήκες, με διαφορετικά σφουγγαράκια,που να κάνουν γιά αυτή την δουλειά, στο επάνω και κάτω μέρος τους

2) Δεν μπορούν οι συγκεκριμένες θήκες να τοποθετηθούν ανάποδα.

3) Με βάση το πως έχουν έως τώρα τα πράγματα χρειάζονται περίπου 2300 με 2500 λίτρα αντλία γιά να δουλέψουν σωστά οι ριάκτορες και να υπάρξει το πολυπόθυτο φραπέδιασμα!!!

Εδω κρατώ μιά επιφύλαξη, στο τι θα γίνει εαν απο την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής στην είσοδο του ριάκτορα, υπάρχει ΜΟΝΟ το λάστιχο "μαμά"

Δυστυχώς εγω και λόγω των πολλών δοκιμών χάλασα την μία υποδοχή που ταίριαζε στην έξοδο της ΜJ γιά το λάστιχο,και έτσι σε κάποιο σημείο του, πάντρεψα άλλο λάστιχο πιό μεγάλης διαμέτρου, και είναι πολύ πιθανό να χάνεται πίεση απο αυτό τον λόγο.

Δεν είχα άλλωστε την τύχη να αφαιρέσω τα σφουγγαράκια εξ'αρχής γιά δω τι γίνεται μόνο με την MJ, παρά μόνο στην αρχή, όπου δουλειά μόνο με αυτη δεν γινόταν.

4)Στην πρώτη θήκη απαραίτητα πρώτα ο αντιφώσφορος

Εν αναμονή λοιπόν των νέων θηκών, και οριστικό τσεκάρισμα μόνο με την MJ γιά να καταλήξουμε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά όπως είπε και ο Αίολος οι θήκες στα κάνιστρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ,γιατί δεν περνάει σωστά το νερό απο μέσα με αποτέλεσμα μηδέν.

2) Δεν μπορούν οι συγκεκριμένες θήκες να τοποθετηθούν ανάποδα.

Χθες βραδυ ειχα μια λευκη θηκη εδω στο σπιτι - λιγο διαφορετικη απο τη δικη σας - που ειναι double face και γινοταν να μπει αναποδα , γιαυτο και σας το προτεινα :) .... σημερα που θα παω στην αποθηκη , θα δω τι γινεται με τις θηκες.

3) Με βάση το πως έχουν έως τώρα τα πράγματα χρειάζονται περίπου 2300 με 2500 λίτρα αντλία γιά να δουλέψουν σωστά οι ριάκτορες και να υπάρξει το πολυπόθυτο φραπέδιασμα!!!

Εδω κρατώ μιά επιφύλαξη, στο τι θα γίνει εαν απο την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής στην είσοδο του ριάκτορα, υπάρχει ΜΟΝΟ το λάστιχο "μαμά"

Δυστυχώς εγω και λόγω των πολλών δοκιμών χάλασα την μία υποδοχή που ταίριαζε στην έξοδο της ΜJ γιά το λάστιχο,και έτσι σε κάποιο σημείο του, πάντρεψα άλλο λάστιχο πιό μεγάλης διαμέτρου, και είναι πολύ πιθανό να χάνεται πίεση απο αυτό τον λόγο.

Δεν είχα άλλωστε την τύχη να αφαιρέσω τα σφουγγαράκια εξ'αρχής γιά δω τι γίνεται μόνο με την MJ, παρά μόνο στην αρχή, όπου δουλειά μόνο με αυτη δεν γινόταν.

Aν και δεν τα εχω στα χερια μου για να τσεκαρω , ισως να μπορεις να αντικαταστησεις προσωρινα τον ανταπτορα maxijet που σου εστειλα με το βανακι ρυθμισης (να κουμπωσεις δηλαδη αυτο πανω στη maxi jet και μετα να συνεχισεις μονο με μαυρο λαστιχο μεχρι το ριακτορα) . Νομιζω πως γινεται :)

Για μενα , το θεμα της αντλιας ειναι το πιο σημαντικο ... ''χανει'' το νοημα του ο ριακτορας αν θελει 2500 λιτρα αντλια για να δουλεψει fluidize ακομα και το αντιφως (ειδικα χωρις υψομετρικο) . Παντως , υδραυλικα το συστημα δουλευει ως fluidize και νομιζω πως θα το τελειοποιησουμε μεχρι τη Δευτερα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Χθες βραδυ ειχα μια λευκη θηκη εδω στο σπιτι - λιγο διαφορετικη απο τη δικη σας - που ειναι double face και γινοταν να μπει αναποδα , γιαυτο και σας το προτεινα :) .... σημερα που θα παω στην αποθηκη , θα δω τι γινεται με τις θηκες.

Aν και δεν τα εχω στα χερια μου για να τσεκαρω , ισως να μπορεις να αντικαταστησεις προσωρινα τον ανταπτορα maxijet που σου εστειλα με το βανακι ρυθμισης (να κουμπωσεις δηλαδη αυτο πανω στη maxi jet και μετα να συνεχισεις μονο με μαυρο λαστιχο μεχρι το ριακτορα) . Νομιζω πως γινεται :)

Για μενα , το θεμα της αντλιας ειναι το πιο σημαντικο ... ''χανει'' το νοημα του ο ριακτορας αν θελει 2500 λιτρα αντλια για να δουλεψει fluidize ακομα και το αντιφως (ειδικα χωρις υψομετρικο) . Παντως , υδραυλικα το συστημα δουλευει ως fluidize και νομιζω πως θα το τελειοποιησουμε μεχρι τη Δευτερα :wub:

Θύμησέ μου, πως βγαίνουν εύκολα οι αντάπτορες, γιά να μην ξανακάνω ζημιά!!!

Εχεις δίκιο πάντως γιά την αντλία...έτσι είναι.Εγω παρότι δοκίμασα τα πάντα, με την μία μόνο αντλία δεν γινόταν δουλειά με τίποτε.

Οσο γιά τον επίλογό σου, είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις.όχι τίποτε άλλο δηλαδή, μη πάει στράφι και ο κόπος μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να βγεί το σωληνάκι το μαύρο, κρατάς με το χέρι σου σταθερό τον αντάπτορα, σπρώχνεις το μαύρο λα΄στιχο μέσα σε αυτόν και μολις μπει 1-2 ποντους και τερματίσει, κρατας σταθερο το χειλος του ανταπτορα και τραβας εξω το λάστιχο

Link to comment
Share on other sites

Θύμησέ μου, πως βγαίνουν εύκολα οι αντάπτορες, γιά να μην ξανακάνω ζημιά!!!

Εχεις δίκιο πάντως γιά την αντλία...έτσι είναι.Εγω παρότι δοκίμασα τα πάντα, με την μία μόνο αντλία δεν γινόταν δουλειά με τίποτε.

Οσο γιά τον επίλογό σου, είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις.όχι τίποτε άλλο δηλαδή, μη πάει στράφι και ο κόπος μας!!!

Πιεζεις το χαλαρο δακτυλιο ασφαλειας προς τα μεσα (προς το συνδεσμο) και μαζι τραβας το λαστιχο προς τα εξω.Δεν θελει δυναμη ...

Link to comment
Share on other sites

Ok....ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι κάνουμε βρε παιδιά?

Περιμένουμε το πόρισμα απο WaterWaves, ή δουλεύουμε με καμία Eheim 3000?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω νεώτερα από την WW αλλά μέχρι τότε δουλεύω με την 3000 :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα είναι 100% στα pads που είναι στον πάτο της εσωτερικής κάψουλας.

Σήμερα προσπάθησα και έβγαλα και το υπόλοιπο σφουγγάρι που κάλυπτε τις περιμετρικές τρύπες της κεφαλής στον πάτο. Επιπρόσθετα έφτιαξα από plexi ένα κύλινδρο στον οποίο άνοιξα περιμετρικά τρύπες με 3mm τρυπάνι. Στην μέση δεν έκανα τρύπα. Τοποθέτησα τον κύλινδρο μέσα στην κάψουλα σε μικρή απόσταση από τον πάτο.

Αποτέλεσμα :) τα biopellets χορεύουν “καρσιλαμά” ομοιόμορφα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω δοκιμές στο άλλο διαμέρισμα που έχω το phosguard. Βέβαια εκει θα πρέπει να γίνουν μικρότερες τρύπες. Μόλις το κάνω θα βάλω και την MJ1200 να δω πως θα πάει. Προς το παρών είμαι την 3000 στη οποία βέβαια τώρα έκοψα ροή.

Συνοψίζοντας. Νομίζω ότι τα παιδία από την WW θα πρέπει να δουν για μια λύση στη κεφαλή του πάτου. Επίσης δεν βλέπω ότι η επάνω κεφαλή επηρεάζει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα είναι 100% στα pads που είναι στον πάτο της εσωτερικής κάψουλας.

Σήμερα προσπάθησα και έβγαλα και το υπόλοιπο σφουγγάρι που κάλυπτε τις περιμετρικές τρύπες της κεφαλής στον πάτο. Επιπρόσθετα έφτιαξα από plexi ένα κύλινδρο στον οποίο άνοιξα περιμετρικά τρύπες με 3mm τρυπάνι. Στην μέση δεν έκανα τρύπα. Τοποθέτησα τον κύλινδρο μέσα στην κάψουλα σε μικρή απόσταση από τον πάτο.

Αποτέλεσμα :) τα biopellets χορεύουν “καρσιλαμά” ομοιόμορφα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω δοκιμές στο άλλο διαμέρισμα που έχω το phosguard. Βέβαια εκει θα πρέπει να γίνουν μικρότερες τρύπες. Μόλις το κάνω θα βάλω και την MJ1200 να δω πως θα πάει. Προς το παρών είμαι την 3000 στη οποία βέβαια τώρα έκοψα ροή.

Συνοψίζοντας. Νομίζω ότι τα παιδία από την WW θα πρέπει να δουν για μια λύση στη κεφαλή του πάτου. Επίσης δεν βλέπω ότι η επάνω κεφαλή επηρεάζει πουθενά.

Ναι Φώτη, η επάνω κεφαλή και δεν επειρεάζει πουθενά, και σύμφωνα με την γνώμη μου δεν χρειάζεται εαν κάποιος παίζει σε "νόμιμα"επίπεδα.

Περιμένουμε νάς απο τα παιδιά στην WW,γιά να πετάξουμε και εμείς τις πατέντες μας!!!

Πάντως πράγματι και εγω, μάλον θα μειώσω πλέον λίγο την ροή, γιατί στην επιφάνεια του αντιφωσφόρου, γίνεται τσιφτεντέλι!!!!

Το παράξενο είναι ότι μόλις σταματήσω την μία αντλία, απο τσιφτεντέλι υπάρχει λίθαργος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιάννη, πως γίνεται να έχεις συνδέσει 2 αντλίες?

Αφου ο reactor εχει 1 είσοδο

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιάννη, πως γίνεται να έχεις συνδέσει 2 αντλίες?

Αφου ο reactor εχει 1 είσοδο

Τι πως γίνεται βρε;

Στην μία είσοδό του, με ένα λάστιχο και τάφ, πάνε σε παράλληλη σύνδεση δύο αντλίες...που το παράξενο;

Απλά ήταν μπέρδεμα το ταίριασμα στα λάστιχα, λόγω περίεργης διαμέτρου στη είσοδο του ριάκτορα,με το λάστιχο που έρχεται πακέτο με την αγορά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Aν και στην αρχή είχα πει οτι δεν θα κάνω τίποτα μέχρι να βγει το πόρισμα απο WW, τελικά δεν άντεξα και μόλις τελείωσα την εγκατάσταση.

Παρατηρήσεις:

1ον και βασικότερο: Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο, να παίξει ο ριάκτορας με την Maxijet σωστά. Αυτη την στιγμή παίζει με την Eheim 3000, αλλα επειδή η ροή ήταν αρκετά μεγάλη, μπήκε σε σειρά και το γνωστό βανάκι και μειώθηκε η ροή κατα 10-20% το πολύ. Οπότε αν υποθέσουμε οτι η 3000 έχει 3000λτ έξοδο, πρέπει να παίζω με 2500lt/h αυτη την στιγμή.

2ον: Ο αντιφώς που προμηθευτηκα απο WW, δεν ξέρω σαν απόδοση, αλλά σαν fluidised δεν παίζεται. Μιλάμε για τρελό χορό, μέσα στο δοχείο...

3ον: Με άνθρακα Seachem Matrix που είναι σε μορφή pellets, έχω και εκεί τρελό πανηγύρι...

4ον: Οπως έχω ξαναγράψει σε προηγούμενο reply και παρατηρώντας απο κοντά τον ριάκτορα, να επαναλάβω οτι κατα την γνώμη μου, δεν είναι απαραίτητο να χορεύει ο αντιφως και ο ανθρακας, αφου λόγω κατασκευής των δοχείων υλικού, δεν είναι εφικτό να περάσει το νερό απο πουθενά αλλού, εκτός μέσα απο τα υλικά.

5ον: Mάλλον παιζει ρόλο και η πόσοτητα υλικού. Αλλο να βάλεις 100ml άνθρακα και άλλο 700 που θέλω εγώ για τα 1000λτ.

Συμπέρασμα: Πολύ καλή σαν ιδέα, ΑΛΛΑ επειδή η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, θα ήθελα τα παιδιά της WW, να δώσουν μιά λύση, γιατι το να θέλεις 66Watt που απαιτεί η Eheim 3000 για να χορευει τα υλικά, δεν είναι και ότι καλύτερο.

Αλλο να λες οτι παίζει με την Maxijet 1200 και άλλο με την 3000...........

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Aν και στην αρχή είχα πει οτι δεν θα κάνω τίποτα μέχρι να βγει το πόρισμα απο WW, τελικά δεν άντεξα και μόλις τελείωσα την εγκατάσταση.

Παρατηρήσεις:

1ον και βασικότερο: Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο, να παίξει ο ριάκτορας με την Maxijet σωστά. Αυτη την στιγμή παίζει με την Eheim 3000, αλλα επειδή η ροή ήταν αρκετά μεγάλη, μπήκε σε σειρά και το γνωστό βανάκι και μειώθηκε η ροή κατα 10-20% το πολύ. Οπότε αν υποθέσουμε οτι η 3000 έχει 3000λτ έξοδο, πρέπει να παίζω με 2500lt/h αυτη την στιγμή.

2ον: Ο αντιφώς που προμηθευτηκα απο WW, δεν ξέρω σαν απόδοση, αλλά σαν fluidised δεν παίζεται. Μιλάμε για τρελό χορό, μέσα στο δοχείο...

3ον: Με άνθρακα Seachem Matrix που είναι σε μορφή pellets, έχω και εκεί τρελό πανηγύρι...

4ον: Οπως έχω ξαναγράψει σε προηγούμενο reply και παρατηρώντας απο κοντά τον ριάκτορα, να επαναλάβω οτι κατα την γνώμη μου, δεν είναι απαραίτητο να χορεύει ο αντιφως και ο ανθρακας, αφου λόγω κατασκευής των δοχείων υλικού, δεν είναι εφικτό να περάσει το νερό απο πουθενά αλλού, εκτός μέσα απο τα υλικά.

5ον: Mάλλον παιζει ρόλο και η πόσοτητα υλικού. Αλλο να βάλεις 100ml άνθρακα και άλλο 700 που θέλω εγώ για τα 1000λτ.

Συμπέρασμα: Πολύ καλή σαν ιδέα, ΑΛΛΑ επειδή η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, θα ήθελα τα παιδιά της WW, να δώσουν μιά λύση, γιατι το να θέλεις 66Watt που απαιτεί η Eheim 3000 για να χορευει τα υλικά, δεν είναι και ότι καλύτερο.

Αλλο να λες οτι παίζει με την Maxijet 1200 και άλλο με την 3000...........

Αρα συμφωνούμε Γιάννης, και έρχεσαι και εσυ στα λεγόμενά μου, σε ότι αφορά την αντλία.

Ετσι όπως έχουν αυτη την στιγμή τα πράγματα και μετά απο τις δικές μας βελτιώσεις-πειραματισμούς, όπως είχα γράψει ψρειάζεται ροή νερού περίπου 2300-2500 λίτρα γιά να γίνει σωστά η δουλειά.

Είμαι σίγουρος πάντως ότι τα παιδιά απο WW θα μας δώσουν την λύση.Πλέον ξέρουμε που χωλένει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται οτι συμφωνούμε.

Αν δεν αλλάξει κάτι μέσα στα δοχεία, σχετικά τα φίλτρα που έχει πάνω κάτω που σίγουρα κοβουν τουλάχιστον 50% της ροής, τότε αποκλείεται να δουλέψει με την Maxijet.

Link to comment
Share on other sites

, τότε αποκλείεται να δουλέψει με την Maxijet.

Μια αντλια για ολα τα set up του ριακτορα δεν νομιζω πως θα προτεινουμε ποτε ...

Αυτο που βλεπουμε σαν δυσκολια στην παρουσιαση του προιοντος (και ενδεχομενως σας ταλαιπωρει) ειναι ''η σχετικοτητα'' στην εφαρμογη του προιοντος :

1) διαφορετικη τοποθετηση : αν υποθεσουμε οτι δουλευει η maxi jet στα 15 εκατοστα υψομετρικο , θα δουλεψει στο 1 μετρο ?

2) ποιο ειναι το επιθυμητο (ή αυτο που εχουμε στο μυαλο μας) επιπεδο fluidizing ? Προφανως μιλαμε για μια κατασταση βρασμου του υλικου αλλα ποσο ακριβως ? Μηπως το πολυ fluidizing θα κανει το σιδηρουχο αντιφωσφωρο σκονη ?

3) με τι υλικα κατα περιπτωση και σε τι συνδιασμους (αν μιλαμε για το διπλο ριακτορα) θα επιτυγχανεται το οποιο παραπανω fluidizing ? Το ειδικο βαρος και η κοκκομετρια του καθε υλικου που θα χρησιμοποιηθει θα ειναι διαφορετικο για τον καθε χομπιστα.Στο δευτερο πχ σταδιο θελουμε να ανακατευεται ο ανθρακας ή οχι ? υπαρχει λογος ή μηπως θα κανει και κακο ? Αν ο ανθρακας ειναι pellet δεν χρειαζεται το ανακατεμα , αν ειναι σε κοκκους ισως να θελει λιγο.Αν βαλουμε biopellets ?

4) σε τι ποσοτητες του καθε διαφορετικου υλικου ? (οπου το καθενα θα εχει διαφορετικες απαιτησεις fluidizing οπως υποθεσαμε παραπανω) . Το επιθυμητο fluidizing μπορει να επιτευχθει με συγκεκριμμενη αντλια για μια ποσοτητα υλικου Α (που αντιστοιχει σε ενυδρειο Β λιτρων) ενω για μεγαλυτερη ποσοτητα υλικου (πχ διπλασιο βαρος υλικου) , να θελει λιγο μεγαλυτερη αντλια ωστε να δουμε το ιδιο fluidizing. Πχ στον TLF reactor ο κατασκευαστης προτεινει μεγιστο στρωμα αντιφωσφωρου στα 13 εκατοστα , ενω αν μπει ανθρακας μπορει να γεμισει ολοκληρη η στηλη. . Ουτε ο ριακτορας μας θα ειναι ενας για ολα τα ενυδρεια (πχ απο 200 εως 2000 λιτρα :)

Για τους παραπανω κυριως λογους , ηταν μαλλον λαθος μας που ''απελευθερωσαμε'' (γιατι ως προιον δεν διατιθεται επισημα ακομα) πανω απο ενα ριακτορα (και ειδικα διπλους) για χρηση/δοκιμες απο εσας (ή τουλαχιστον θα επρεπε πρωτα να ζητησουμε feedback για τη λειτουργια του πρωτου και μετα να διναμε αλλους) , κυριως γιατι ταλαιπωρειστε με πατεντες και δοκιμες :o (περισσοτεροι απο ενας για το ιδιο ομως ''προβλημα'') και δευτερευοντως γιατι στην ουσια δεν μπορει να διασφαλιστει η λειτουργια του ριακτορα με ενα και μονο τροπο (πχ με μια αντλια τοσων λιτρων ή με ολα τα υλικα). Η αρχικη ιδεα μας αλλωστε ηταν η κατασκευη ενος μονου ριακτορα που να χρησιμοποιειται με το προιον Antiphos σε διαταξη active (fluidizing).Το δευτερο σταδιο ,αν εμπαινε, προοριζοταν για παθητικη χρηση ανθρακα (ανεξαρτητα απο το fluidizing , η διαταξη του ριακτορα ειναι τετοια που το νερο σιγουρα θα περασει απο τα υλικα ενω η στενη στηλη διασφαλιζει μεγαλο contact time)

Πισω στο θεμα μας τωρα , το προβλημα της θηκης των υλικων αντιμετωπιστηκε σχετικα ευκολα και ο ριακτορας πλεον λειτουργει με τα υλικα που δοκιμασαμε εμεις και με maxi jet 1200 ...θα δειτε συντομα περισσοτερα :wub: (ενα βιντεο , 1000 λεξεις :) )

Έγινε επεξεργασία - WaterWaves
Link to comment
Share on other sites

Μια αντλια για ολα τα set up του ριακτορα δεν νομιζω πως θα προτεινουμε ποτε ...

Αυτο που βλεπουμε σαν δυσκολια στην παρουσιαση του προιοντος (και ενδεχομενως σας ταλαιπωρει) ειναι ''η σχετικοτητα'' στην εφαρμογη του προιοντος :

1) διαφορετικη τοποθετηση : αν υποθεσουμε οτι δουλευει η maxi jet στα 15 εκατοστα υψομετρικο , θα δουλεψει στο 1 μετρο ?

2) ποιο ειναι το επιθυμητο (ή αυτο που εχουμε στο μυαλο μας) επιπεδο fluidizing ? Προφανως μιλαμε για μια κατασταση βρασμου του υλικου αλλα ποσο ακριβως ? Μηπως το πολυ fluidizing θα κανει το σιδηρουχο αντιφωσφωρο σκονη ?

3) με τι υλικα κατα περιπτωση και σε τι συνδιασμους (αν μιλαμε για το διπλο ριακτορα) θα επιτυγχανεται το οποιο παραπανω fluidizing ? Το ειδικο βαρος και η κοκκομετρια του καθε υλικου που θα χρησιμοποιηθει θα ειναι διαφορετικο για τον καθε χομπιστα.Στο δευτερο πχ σταδιο θελουμε να ανακατευεται ο ανθρακας ή οχι ? υπαρχει λογος ή μηπως θα κανει και κακο ? Αν ο ανθρακας ειναι pellet δεν χρειαζεται το ανακατεμα , αν ειναι σε κοκκους ισως να θελει λιγο.Αν βαλουμε biopellets ?

4) σε τι ποσοτητες του καθε διαφορετικου υλικου ? (οπου το καθενα θα εχει διαφορετικες απαιτησεις fluidizing οπως υποθεσαμε παραπανω) . Το επιθυμητο fluidizing μπορει να επιτευχθει με συγκεκριμμενη αντλια για μια ποσοτητα υλικου Α (που αντιστοιχει σε ενυδρειο Β λιτρων) ενω για μεγαλυτερη ποσοτητα υλικου (πχ διπλασιο βαρος υλικου) , να θελει λιγο μεγαλυτερη αντλια ωστε να δουμε το ιδιο fluidizing. Πχ στον TLF reactor ο κατασκευαστης προτεινει μεγιστο στρωμα αντιφωσφωρου στα 13 εκατοστα , ενω αν μπει ανθρακας μπορει να γεμισει ολοκληρη η στηλη. . Ουτε ο ριακτορας μας θα ειναι ενας για ολα τα ενυδρεια (πχ απο 200 εως 2000 λιτρα :)

Για τους παραπανω κυριως λογους , ηταν μαλλον λαθος μας που ''απελευθερωσαμε'' (γιατι ως προιον δεν διατιθεται επισημα ακομα) πανω απο ενα ριακτορα (και ειδικα διπλους) για χρηση/δοκιμες απο εσας (ή τουλαχιστον θα επρεπε πρωτα να ζητησουμε feedback για τη λειτουργια του πρωτου και μετα να διναμε αλλους) , κυριως γιατι ταλαιπωρειστε με πατεντες και δοκιμες :o (περισσοτεροι απο ενας για το ιδιο ομως ''προβλημα'') και δευτερευοντως γιατι στην ουσια δεν μπορει να διασφαλιστει η λειτουργια του ριακτορα με ενα και μονο τροπο (πχ με μια αντλια τοσων λιτρων ή με ολα τα υλικα). Η αρχικη ιδεα μας αλλωστε ηταν η κατασκευη ενος μονου ριακτορα που να χρησιμοποιειται με το προιον Antiphos σε διαταξη active (fluidizing).Το δευτερο σταδιο ,αν εμπαινε, προοριζοταν για παθητικη χρηση ανθρακα (ανεξαρτητα απο το fluidizing , η διαταξη του ριακτορα ειναι τετοια που το νερο σιγουρα θα περασει απο τα υλικα ενω η στενη στηλη διασφαλιζει μεγαλο contact time)

Πισω στο θεμα μας τωρα , το προβλημα της θηκης των υλικων αντιμετωπιστηκε σχετικα ευκολα και ο ριακτορας πλεον λειτουργει με τα υλικα που δοκιμασαμε εμεις και με maxi jet 1200 ...θα δειτε συντομα περισσοτερα :wub: (ενα βιντεο , 1000 λεξεις :) )

Εντάξει....η σχετική ταλαιπωρία και οι δοκιμές σε ένα προιόν που ακόμη ψάχνεται, ήταν στα υπ'όψιν μας...τουλάχιστον γιά εμένα, με ότι ρίσκο αυτό και εαν συνεπάγεται.

Το πρόβλημα αρχικά ήταν ότι μόνο με την MJ δεν υπήρχε ΚΑΘΟΛΟΥ ανάδευση του υλικού, άρα δεν μιλάμε γιά το πόσο θέλουμε.

Περιμένω καιε γω με αγωνία το αποτέλεσμα, και κυρίως να μάθω τι κάδους πλέον χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω να γραψωλιγο πολλα πανω σ'αυτοτο θεμα γιατι κατα τη γνωμη μου αξιζουν αυτοι οι ρεακτορες!

απλα θα ειναι παλι κατεβατο,επιτρεπετε?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε, η maxijet αμφιβάλλω αν μπορεί να αναδεύσει, έστω και 5 ml υλικού.

Πάντα για την κατασκευή, όπως παραδόθηκε.

Αν γίνουν πατέντες, τότε πάμε αλλού.

Το μονο σίγουρο, είναι ότι η eheim 3000 σε μένα δουλεύει στο 90·/· για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αλλα όπως ξαναέιπα, τα 66watt παραείναι ΠΟΛΛΆ....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καπου διαβασα οτι καποιο παιδι χρησιμοποιει phosguard(με βαση το αλουμινιο) σε ρεακτορα λαθος φθειρεται,τριβεται ευκολα και σκονη του καταληγει στο συστημα με οτι συνεπαγαιτει αυτο!

ακομη οτι νερο εισερχεται στο πρωτο κανιστρο περναιε και απο το δευτερο,στον διπλο αντιδραστηρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παρακατω οταν λεω αντιφωσφορο θα εννοω με βαση το σιδηρο,ουτε το αλουμινιο,ουτε ζεολιθο(περιεχει και αλουμινιο)

ο ανθρακας και ο αντιφωσφορος εχουν διαφορετικο βαρος,μπαινουν σε διαφορτικες ποσοτητες και ο ανθρακας φθειρεται πιο εντονα(και αλλα πολλα),επομενως ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουνται σε διαφορετικους ρεακτορες με διαφορετικες ροες!

συνηθως ενας ρεακτορας με αντιφωσ χρειαζεται μεγαλυτερη ροη που αμα την προσφερουμε σ'εναν αντιδραστηρα με ανθρακα τοτε τον φθειρουμε και σκονη του καταληγει στο συστημα!(οχι οτι δε θα κατεληγε απλα τωρα φτανει πολυ πρισσοτερη,αλλωστε αρκετοι εχουν παρατηρησει τα υλικα τους,κυριως τον ανθρακα να μικραινει σε μεγεθος μετα απο ενα μηνα λειτουργιας,αυτο συμβαινει πιο εντονα στα παιδια που βαζουν τα δυο υλικα κατω απο τη ιδια ροη)

πραγματι ο ματριχ ειναι οτι καλυτερο για fluidize imo,εξαιτιας του σχηματος του (σφαιρικος) και του μεγεθους του(πολυ μικρη διαμετρος) αν και δε θα με χαλουσε εμενα προσωπικα ανθρακας απο λινγητη(αλλο μεγεθος πορων,ενας απο τους πολλους παραγοντες) και ας φθειρεται(πιο μαλακος) πιο εντονα

τεσπα,καποια υλικα διαφερουν με τον καιρο και απο παρτιδα σε παρτιδα(αλλαξε ο ματριχ σχημα????????) επομενως ειναι λιγο πολυ σχετικα και για αλλη αναλυτικοτερη συζητηση(ασχετο ολο αυτο,με το θεμα μας)

τα σφουγγαρακια που εχει η θηκη της ρητινης των 700 ml ειναι παχια και λεπτης υφης,

πρεπει να αντικατασταθουν απο μικρου παχους και με χοντρο πλεξιμο οτιδηποτε αλλο θα κοβει την αντλια!

οι συγκεκριμενες κατασκευες ειναι αρκετα οικονομικες πραγματι,σε σχεση με τους deltec!

αλλα γενικα παιρνουν μικροτερο ογκο υλικου

(δεν συνιστω να ξεπεραστουν τα 3/4 του ογκου του ριακτορα με τιποτα).

ο μικροτερος ρεακτορας deltec ξεκιναει στα 1 και κατι λιτρα υλικου χωρητικοτητα,βεβαια για μεγαλα συστηματα ανετα θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν 20 ιντσων κανιστρα η παραπανω απο ενα 10 ιντσα στη σειρα(προτιμοτερο imo) και να διατηρησουμε ακομη σχετικα χαμηλο το κοστος!

η ρευστοποιηση ομως που πετυχαινει ο deltec(και o phosban) ειναι αρκετα καλυτερη

αυτου του τυπου παντως οι ρεακτορες ειναι μακραν καλυτερης κατασκευης,γεροδεμενοι,

(μη ξεχναμε χρησιμοποιουνται στα φιλτρα νερου κατω απο υψηλες πιεσεις δυκτιου υδρευσης αντιθετως με αυτες που μπορουν να τους πρεασαρουν οι αντλιουλες μας)

σε σχεση με τους phosban reactors(περιπου στην ιδια τιμη αλλα με καλυτερη ρευστοποιση του υλικου στους οποιους ομως με λιγη περισσοτερη ροη μπορει να εμφανιστουν ψιλοδιαροες απο την πιεση της αντλιας!χωρητικοτητα περιπου ιση(0.4L χωρις τα σφουγγαρακια που κοβουν χωρο αλλα γενικα και πιο λεπτα να μπουνε η και χωρις μεχρι εκει θεωρω οτι ειναι καλα,γιατι λογω διαμετρου αρχιζει και χωλενει η ρευστοποιση απο το βαρος του υλικου) με ενα 150αρι phosban (0.35L χωραει και πολυ παραπανω κοντα στα 0,8L ειναι ολος,αν θυμαμαι καλα αλλα αρχιζει και χωλενει η ρευστοποιηη απο το βαρος του υλικου) και πιο κατω απο τη μιση απο εναν 550 phosban (1.25L χωραει και παραπανω αλλα αρχιζει και χωλενει η ρευστοποιηη απο το βαρος του υλικου)

ειναι πολυ σημαντικο να ταιριαξουμε την ποσοτητα των υλικων με το μεγεθος του ρεακτορα

σέναν phosban τα ανταλλακτικα υπαρχουν ολα ακομη και αν σπασουμε το κανιστρο αλλα αργουν να ερθουν(αμερικα),βεβαια ειναι σχετικα φτηνα

ενω για ανταλλακτικα στην deltec να μη κανουμε λογο καλυτερα οτιδηποτε και αν θελησεις πανακριβο καλα αμα σπασεις τον κυριως κυλινδρο καλυτερα αντε παρε ενα καινουργιο

αρα που καταληγουμε?

οτι ενας ριακτορας αυτου του ειδους ειναι γεροδεμενος,με φθηνα ανταλλακτικα και πανευκολα να τα βρεις στην πορτα σου και με σχετικα καλη χωριτηκοτητα για τον μεσο χομπιστα τουλαχιστον της χωρας μας(δικη μου γνωμη παλι),και αν δεις οτι δεν αρκει κοτσαρεις αλλον ενα διπλα σε σειρα/η παραλληλα(εξαρτατια απο ην αντλια) με την ιδια ροη αφου προκειται για το ιδιο υλικο παντα!!!!!!!!!!!!!

δηλαδη μονο αντιφως της ιδιας εταιριας και στα δυο κανιστρα η μονο ανθρακα της ιδιας εταιριας και στα δυο κανιστρα,διοτι ειπαμε ο ανθρακας και το αντιφως τις περισσοτερες φορες απαιτουν διαφορετικες ροες ενω ανθρακας(ομοιως αντιφωσφορος) διαφορετικων εταιριων ενδεχομενως να χρειαζεται διαφορετικη ροη!!!!!!!!!!

τι συμβαινει με αυτους τους ρεακτορες?(ψαξτε και στο αμερικα να δειτε οτι αρκετοι απαιτητικοι χομπιστες κανουν παραπονα σχετικα με τη λειτουργια του ιδιως οσοι εχουν τον διπλο και δε βαζουν το διο υλικο αλλα αντιφωσφορο και ανθρακα),το οτι ειναι ευκολος στη χρηση δε σημαινει οτι ανταποκρινεται και στις εκλεπτισμενες απαιτησεις ενος γνωστη και απαιτητικου χομπιστα

:wub:επειδη οι συκγεκριμενοι ρεακτορες εχουν ενα κανιστρο με εναν ομφαλο πανω στο οποιο στεκεται η θηκη της ρητινης,η θηκη της ρητινης ειναι και η θηκη οπου μπαινει το υλικο εχει τρυπες αναγκαστικα μονο περιμετρικα και καθολου στο κεντρο!

προσοχη ουτε οι phosban,deltec εχουν,αλλα επειδη διερχεται απο το κεντρο τους ο σωληνας που τους παρεχει νερο δε μπορει να σταθει εκει το υλικο!

ομως στο κεντρο της θηκης της ρητινης υπαρχει ανακγαστηκα ενα μεγαλο νεκρο σημειο χωρις ροη!

το αποτελεσμα ειναι να μη γινεται σωστη ρευστοποιηση του υλικου(δεν δεχεται αμοιομορφα κατανεμημενη ροη σε ολη του την επιφανεια)αλλα απλο κατρακιλησμα πολυ ενοτονο στο ματι καθως γινεται στα εξωτερικα περιμετρικα τοιχωματα της θηκης πολυ πιο εντονα αφου εκει απο κατω βρισκονται μονο οι τρυπες απο οπου δειρχεται το νερο :)

πολυ ενδιαφερουσα ηταν η αποψη οτι τοποθετηθηκε εστερικα στον πατο της θηκης και πανω απο τις τρυπες της νεο πλεξι με νεες τρυπες(ελπιζω να ηταν παντου και στο κεντρο!αυτο νομιζω μπορει να λυσει σε σημαντικο βαθμο το προβλημα της μη ομοιομορφης κατανομης της ροης με αποτελεσμα καλθτερη ρευστοποιση τελικα του υλικου,γιατι οπως ειναι τωρα υπαρχει αναγκαστικα στο κεντρο ενα νεκρο σημειο και το ενυδρειακο σφουγγαρι που παρεμβαλλεται στον πατο ελαχιστα μπορει να κανει στην καλυτερη διαχυση του υλικου(ενας απο τους λογους που υπαρχει στους phosban ειναι αυτος ο αλλος αν θυμαμαι καλα ειναι για να μη γινει αναρωφηση του υλικου,τεσπα) αλλα και παλι και με το νεο πιατο διαχυσης(το πλεξι με τις τρυπες,το νερο θα ακολουθησει τον πιο ευκολο δρομο και αυτος θα ειναι κυριως παλι περιμετρικα,φταιει που δεν κατανεμηθει απο την αρχη σςστα το νερο

το θεμα λοιπον πιο ειναι να μπορεσουν να πατενταρστουν ετσι ωστε να επιτευχθει πολυ καλη ρευστοποιηση του υλικου και οχι απλο κατρακιλιασμα!

δειχνω ενα προχειρο σχεδιακι λοιπον,

:oΑδιαμφησβητητα ποιοτικοτερη ρευστοποιηση,χωρις νεκρο σημειο στο κεντρο,και για οσους δε βαλλουν πανω σχαρα και σφουγγαρακι αυξανεται λιγακι ο ογκος :)

κριμα που δεν ειμαι αθηνα γιατι θα σας εβγαζα μια φωτογραφια σε δραση!απο εναν τετοιο που εχουμε πατενταρει με τον ξαδερφο μου.

εμεις για σχαρα ειχαμε κοψει τους πατους απο τις θηκες των υλικων απο ενα fluval κανιστρο που ειχα παρει στο δημοτικο με τα καλαντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οσο για το σφουγγαρακι coarse(χοντροκοκκο).

η ροη ηταν αυτη που εδινε το κανιστρο fluval.δε θυμαμια καλα πιο ηταν αλλα μεγαλο,τςρα θα σας γελασω με τι αντλια χρησιμοποιειται θα το κοιταξω ομως.

το βασικοτερο ομως ειναι οτι ο σωληνας που θα παρεχει νερο στο πατο του κανιστρου να προσαρμοστει ετσι ωστε να μπορει εισερχεται λιγο μεσα του το εξογκομα του κανιστρου και να μην εισερχεται αυτος μεσα στο εξοκγομα γιατι το τοτε δε θα επιτευχθει ομοιομορφη διαχυση αρα ρευστοποιηση του υλικου!

εγω βεβαια ειχα κανει χοντρη ταρζανια και το εβγαλα με ενα πυρακτωμενο συρμα δε το συνιστω να καταστρεψετε ετσι το πλαστικο και μετα να ερθει σε επαφη με το νερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αλλωστε χανει και τη μηχανικη του αντοχη το κανιστρο!!!!!!!!!!!!!!!

παει περιπατο η γεροδεμενη κατασκευη που πενευαμε!

κανιστρα χωρις το εξογκομα αυτο μπορουμε να βρουμε??????

Ειδαλλως παρακαμπτεται οπως στο σχεδιο που ανεβασα

α και κατι αλλο ιδανακη ειναι η εξης ροη κατα τη γνωμη μου

:oη μικροτερη ροη που θα ειναι ομως ικανη να μην αφηνει ουτε ενα κοκο υλικου ακινητο(για αρκετα δευτερολεπτα), :o

διοτι πρεπει να εχουμε τις μικροτερες τριβες(λιγοτερο υλικο ετσι θα φτασει στο κυριως ενυδρειο) και σχετικα μεγαλο χρονο επαφης του υλικου με το νερο ωστε να δεσμευονται οσο το δυνατον περισσοτερες ουσιες απο το χημικο φιλτρο,βεβαια παντα με αρκετη ροη παλι τοση ωστε να μην εχουμε στουμπωματα και δεν ερχονται ολες οι επιφανειεσς του υλικου σε επαφη με νεο νερο η αργουν πολυ να ερθουν,γιατι ετσι μειωνεται δραματικα η αποδωση του υλικου αλλςστε γι αυτο βαζουμε ρεακτορα!

επειδη βλεπω πολλα παιδια και χρησιμοποιουν εναν τετοιο ρεακτορα για πρςτη φορα,ισως να παρατηρησεται οτι μετα απο λιγες μερες θα χρειαζεται να ανοιγεται ολο και πρεισσοτερο το βανακι μεχρι το τελος του μηνα η για οσο καιρο κρατατε τα υλικα!

κατι αλλο που λετε οτι εχεται χαμηλες ροες!η θηκη της ρητινης εχει ενα πλεγμα με σφουγγαρι πανω και κατω αυτα φυσικα και κοβουν τη ροη και στουμπωνουν πανευκολα!αυτα τα πεταμε χωρις δευτερη σκεψη!(αν και στη ρητινη αυτα ειναι που προκαλουν ομοιομορφη ροη σε ολη την επιφανεια του υλικου καθως παρολο που οι τρυπες τησ θηκης ειναι περιμετρικες,αυτα κατορθωνουν λογο της μικρης ροης να μοιραζουν το ογκο το νερου σε ολη την επιφανειακαι βεβαια να εμποδιζουν τη ρητινη να δραπετευσει απο τη θηκη, τωρα δεν εχουν κανενα απολυτως λογο να βρισκονται εκει!

:blink:τελος η γνωμη μου ειναι οτι αξιζει να ασχοληθειτε μ'άυτους :jawdrop: γιατι ειναι πολυ πιο φθηνοι απο τους deltec και :blink: κατασκευαστηκα ανωτεροι των phosban!η αποδωση επιβαλλεται και μπορει να βελτιωθει ,με την αφαιρεση τη θηκης και τη προσθηκη ενος σωληνα παροχης(οπως στο σχεδιο),ετσι θα αυξηθει και η επιφανεια και ο ογκος του υλικου αλλα και θα γινεται ομοιομορφη διαχυση του νερου σ'όλη την επιφανεια του υλικου και αρα θα επιτυγχανεται η καλυτερη ρευστοποιηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :jawdrop:

υ.γ.ελπιζω να εβαλα ενα λιθαρακι!

και με συγχωρειται παλι που εγινα κουραστικος με τα τοσα που εγραψα απλα ειχα καιρο να μπω και οταν μπηκα και ειδα το θεμα ψιλοπορωθηκα καθως στο παρελθον ειχα δουλεψει μ'εναν τετοιο ρεακτορα!για μενα αποτελει πολυ καλη επενδυση!για τα παιδια που δε παιζουν με βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς που έχουμε και δουλεύουμε με τον συγκεκριμένο reactor, τι κάνουμε?

Εχει καταλήξει κανεις σε συμπεράσματα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με την εγκατάσταση του ριάκτορα έχω δει πολύ θετικά δείγματα, στις μετρήσεις.

Ξεκίνησα με 0,4 ppm Po4 και σε δύο μέρες είμαι στο 0,15ppm.

Τόσο χαμηλά δεν είχα πάει ποτέ.

Και να πούμε οτι μιλάμε για πολλά λιτρα νερό.....

Ελπίζω κάθε μέρα που περνάει να πέφτει καί άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...