Jump to content

DDIY - Don't Do It Yourself !


FotisGt

Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να γράψουμε οτιδήποτε μας έχει συμβεί σε κατασκευές,συντήρηση ή λειτουργία.

Τι πρέπει να προσέχουμε και πως θα μπορούσαμε να γλυτώσουμε ζημιές,που γίνονται από απροσεξία,λάθος χειρισμό ή από "κακιά στιγμή".

Γράψτε μας τις εμπειρίες σας,καθώς θα είναι πολύ χρήσιμες και θα "σώσουν" πολλούς νέους αλλά και παλιούς χομπίστες! <_<

Link to comment
Share on other sites

από τι φαίνεται ειναι όλοι μαστοροι <_<)) xexex

Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγουμε να δουλεύουμε όταν είμαστε κουρασμένοι, είμαστε σε κακή διάθεση, έχουμε πιει 15 καφέδες κλπ κλπ.

Σχεδιάζουμε πάντα αυτό που θέλουμε να φτιάξουμε. Αν είναι δυνατόν, φτιάχνουμε και ένα μικρό πρόχειρο ομοίωμα από χαρτί για να εντοπίσουμε τυχόν λεπτομέρειες που είχαμε ξεχάσει.

Μετράμε 10 φορές και κόβουμε/τρυπάμε/χαράσουμε/κολλάμε 1.

Δουλεύουμε πάντα σε σωστό χώρο που δεν μας κάνει τη ζωή δύσκολη.

Τα σωστά εργαλεία δεν κάνουν μόνο τη δουλειά πιο εύκολη, αλλά μειώνουν τον κίνδυνο να καταστρέψουμε κάτι αλλά και το βασικότερο μειώνουν τον κίνδυνο ατυχημάτων.

Σε συνέχεια του πιο πάνω, καλή η Κίνα αλλά με τα εργαλεία καλύτερα να μην παίζουμε. Ένα αξιοπρεπές εργαλείο συνήθως δεν κοστίζει πολύ περισσότερο και θα μας βγάλει ασπροπρόσωπους για πολύ περισσότερο καιρό. Το φτηνιάρικο το πληρώνεις 2 φορές... μπορεί και 3... μπορεί και 4.

Το βασικότερο για μένα... ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ.... Μαγκιές και υπεροψίες αλλού. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε πάντα μια βοήθεια

και να βρίσκεται κάποιος δίπλα μας για την κακιά στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει να κάνει με τον τίτλο ακριβώς (δηλαδή δεν έχει να κάνει με πράγματα που δεν πρέπει να κάνουμε μόνοι μας γιατί τα παρακάτω δεν πρέπει να τα κάνουμε ούτε με παρέα) αναφέρω μερικά πράγματα που πρέπει να προσέχουμε:

1. Αποφεύγουμε να ξεκινάμε αλλαγές νερού ή άλλες εργασίες όταν είναι να φύγουμε σε χρόνο λιγότερο από μία ώρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί

2. Αποφεύγουμε να κάνουμε αλλαγές ή προσθήκες (ψαριών, φυτών, διακοσμητικών, φίλτρων κλπ) αν στη συνέχεια σκοπεύουμε να απουσιάσουμε για πάνω από μισή μέρα.

3. Αν κάτι λειτουργεί μην το πειράζεις !

4. Σε Juwel ενυδρεία δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ τη στάθμη του νερού να πέσει κάτω από τις γρίλιες του πάνω μέρους με την αντλία σε λειτουργία. Θα καεί ! Μην το ξεχνάμε αυτό όταν αλλάζουμε νερό.

Ίσως ο τίτλος να έπρεπε να γίνει

"Τι πρέπει να προσέχουμε για να μην έχουμε προβλήματα"

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεμονωμένα περιστατικά δε βλέπω και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Μόνο εγώ κάνω πατάτες; :blush:

Ξεκίνησα να κάνω αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νερό σε 60λιτρο βαρέλι. Η έξοδος του λάστιχου που έβαζε νερό από τον κυκλοφορητή ήταν κάτω από τη στάθμη του ενυδρείου.Κάποια στιγμή έβγαλα τον κυκλοφορητή από την πρίζα για να κάνω μια δουλειά στο μπαλκόνι και να μην ξεχειλίσει το ενυδρείο.Όταν επέστρεψα το βαρέλι ήταν γεμάτο μέχρι τα μπούνια... :thumbup:

Προσοχή λοιπόν... Ποτέ αλλαγή με το λάστιχο μέσα.Ποτέ δεν ξέρεις... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ιστορία….

Γυρίζω σπίτι από 3μερο και το θαλασσινό μου ενυδρείο έχει μια λιμνούλα…. <καρδιακό>.

Αράζω κάνω 2 τσιγάρα με τα χέρια στο κεφάλι- σαν χωρισμένος στα μπουζούκια-.

Βρίσκω το κουράγιο και αρχίζω να ψάχνω με φακό από πού έχανε το ….δεν βρίσκω τίποτα και η βάση είναι πλημυρισμένη-αυτό είναι λέω άνοιξε ο πάτος- (άλλα 2 τσιγάρα).

Ηθικό δίδαγμα : μην αφήνετε ποτέ το σπαγκακι του εσωτερικού μαγνήτη κάτω από την επιφάνια του νερού, αν είναι βρεγμένο λειτουργεί σαν (φιτίλι) και στάζει αργά και σταθερά εκτός ενυδρείου εκεί που καταλήγει το παγκάκι.

Οι γκάφες είναι αμέτρητες ενυδρειόφιλε.. οεοεοεοε

Link to comment
Share on other sites

Όταν κόβουμε σίδερα με τροχό, για κατασκευή βάσης ενυδρείου η γυάλα πρέπει να είναι μακρυά και προστατευμένη. Οι σπίθες καίνε το τζάμι και δημιουργούν στίγματα ακόμα και στα 3 μέτρα....

Ακόμα κλαίω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα όπου έχω φτιάξει ένα μικρό θαλασσινό μόνος από γυάλες μέχρι έπιπλο.

Στην αρχή όλα μια χαρά με τις κατασκευές και ήμουν και περήφανος για το έργο μου, έλειψα από το σπίτι για κάποιο διάστημα και όταν γύρισα είδα ότι το το ξύλο που πατάει το ενυδρείο είχε φουσκώσει με αποτέλεσμα να πάρει επικίνδυνη κλήση το ενυδρείο. Αυτό έγινε επειδή στην σωλήνα της υπερχείλισης έχω τοποθετήσει ένα σωληνάκι αεραντλίας για να μην κάνει θόρυβο η υπερχείλιση, αυτό ανέβαζε μικρές ποσότητες νερού όπου έπεφταν στο έπιπλο με αποτέλεσμα να φουσκώσει και να πάρει κλήση η γυάλα. Το ξύλο είχε πάχος 2,5 εκατοστά και με το φούσκωμα έφτασε τα 4,5 από την μία πλευρά και 2,5 από τη άλλη. Τώρα έχω φτιάξει άλλο έπιπλο με σίδερα και κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Ποτέ το σωληνάκι (της αεραντλίας) εκτός ενυδρείου, τώρα το μάκρυνα και αν στάξει ξανά να πέσει το νερό μέσα στο ενυδρείο και όχι στο ξύλο του επίπλου.

Link to comment
Share on other sites

Μεμονωμένα περιστατικά δε βλέπω και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Μόνο εγώ κάνω πατάτες; :blush:

Ξεκίνησα να κάνω αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νερό σε 60λιτρο βαρέλι. Η έξοδος του λάστιχου που έβαζε νερό από τον κυκλοφορητή ήταν κάτω από τη στάθμη του ενυδρείου.Κάποια στιγμή έβγαλα τον κυκλοφορητή από την πρίζα για να κάνω μια δουλειά στο μπαλκόνι και να μην ξεχειλίσει το ενυδρείο.Όταν επέστρεψα το βαρέλι ήταν γεμάτο μέχρι τα μπούνια... :thumbup:

Προσοχή λοιπόν... Ποτέ αλλαγή με το λάστιχο μέσα.Ποτέ δεν ξέρεις... :blink:

Και ποτέ το σωληνάκι της υπερπλήρωσης μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • Όταν συνδέουμε το σωλήνα επιστροφής από το sump, η έξοδος του σωλήνα πρέπει να είναι στο ύψος της στάθμης του νερού. Ο έξυπνος πήρα σωλήνα U από έξοδο φίλτρου, και τον έβαλα να φτάνει μέχρι τον πάτο. Ευτυχώς έκανα δοκιμές. Όταν έκοψα το ρεύμα στην αντλία, η σωλήνα επειδή δεν είχε τρόπο να πάρει αέρα, άρχισε να αδειάζει όλο το ενυδρείο στο sump, μιας και η άκρη ήταν σχεδόν στον πάτο... Με δυο λόγια, η επιστροφή χωρίς ρεύμα λειτουργεί σαν υπερχείλιση χωρίς τις ασφαλιστικές δικλείδες.
  • Όταν κάνουμε προσαρμογή μέσα σε σακούλα, προσέχουμε το δοχείο που έχουμε τη σακούλα να είναι αρκετά ψηλό ώστε να μην περάσει ποτέ η στάθμη του νερού το χείλος. Αν το περάσει, η σακούλα θα λυγίσει και το νερό θα αδειάσει
  • Σε συνέχεια του πιο πάνω, ποτέ δεν παρατάμε την προσαρμογή και φεύγουμε απ το σπίτι. Ποτέ δεν ξέρεις...
  • Σε νέα συνέχεια των πιο πάνω, προσέχουμε τα πολύμπριζα να είναι προστατευμένα πάντα, κατά προτίμηση μέσα σε κάποιο ντουλάπι μακρυά από υγρασίες. Αν αναρωτιέστε, μου συνέβησαν όλα αυτά, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρελές (ευτυχώς) και να μείνω χωρίς ρεύμα στο ενυδρείο για αρκετή ώρα, και να αναγκαστώ να αλλάξω πολύμπριζα, χρονοδιακόπτες και διάφορα άλλα...
  • Και σε συνέχεια των πιο πάνω, αν δεν είχε το σπίτι ρελέ και σωστή γείωση, θα μπορούσα να πάθω πολύ σοβαρότερη ζημιά και να θέσω σε σοβαρό κίνδυνο και την υπόλοιπη πολυκατοικία

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

oταν φτιαχνεις ενα ενυδρειο μην βιαστης να το γεμισεις .μην γινονται ολα μπαμ μπαμ ολα θελουν το χρονο τους.

ειχα φτιαξει ενα ενυδρειο 240 λιτρα με αλουμινιενο καπακι.κοντρες πανω κατω περιμετρικες, φωτισμος ανεμηστηρακια αλουμινογωνιες.ολα καλα μεχρι εδω διαρροη τιποτα ετοιμο να μπει σπιτι

το εβαλα στο επιπλο και δεν εβαλα αφρολεξ να πατησει προεξηχε το κεφαλι μιας βιδας παρα πολυ λιγο και μολις εβαλα χαλικια φυτα και ηταν ετοιμο για να αρχισει το στρωσιμο μετα απο 3 ωρες εσπασε ο πατος και καναμε μπανιο. παλι καλα που δεν ειχαμε φυγει

λοιπον οχι βιασυνες

ειχα κανει παρουσιαση εδω

Link to comment
Share on other sites

το συμαντικοτερο για μενα ειναι σωστη μελετη πριν και οχι βιασυνη...

Link to comment
Share on other sites

Οταν καθαρίζετε το φίλτρο και το ξαναβάλετε σε λειτουργία, ξανακοιτάξτε το 15-30 λεπτά αργότερα.

Καθαρίζω το φίλτρο στο 400άρι που έχω στο μαγαζί, βράδυ.

Το μοντάρω, το βάζω σε λειτουργία, κλείνω το μαγαζί και φεύγω.

Θυμάμαι ότι έχω ξεχάσει κάτι χαρτιά και ξαναγυρίζω.

Ανοίγω το μαγαζί και έχουν χυθεί περίπου 40-50λτ σε 20 λεπτά στο πάτωμα.

Σε ένα ΕΗΕΙΜ 2080 δεν είχε κάνει κλακ η τριπλέτα των σωλήνων και αν δε γυρνούσα το πρωί θα έκλαιγα ψάρια, φίλτρο και έπιπλα μαγαζιού.

Σφουγγάριζα μέχρι τη μία το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Μεμονωμένα περιστατικά δε βλέπω και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Μόνο εγώ κάνω πατάτες; :blush:

Μα Φώτη και αυτά που έγραψα εγώ (όπως υποθέτω και άλλοι) είναι προσωπικά παθήματα !

Επομένως δεν είσαι μόνος !!!! :thumbup::blush::blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψες υπό μορφή συμβουλών για να μη φανεί..... :blush:

Έχω κι άλλα για τζακ-ποτ,αργότερα όμως. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1-Οταν πρωτοπειρα το ενυδρειο μαζι με τα 2 φιλτρα της Rena ,τα συνδεσ τα λαστιχακανονικα.Εβαλα πολυ δυναμη για να φθασει στην βαση το λαστιχο και εβαλα τους πλαστικους σφιχτηρες πολυ ψηλα .κοντα στον πρωτο λεμο.(μεγαλο λαθος,πρεπει να μπαινουν στον τελευταιο λεμο)Μετα απο 5 μηνες περιπου ,ευτυχως ηταν η γυναικα μου σπιτι εφυγαν τα νερα 200 λιτρα περιπου ,αλλα δεν μου εδωσε να καταλαβω απο που ηταν η διαρροη,καινωμισα οτι ητα απο της φλαντζες και της αλλαξα.Και φετος τον Γεναρη ημουν Αθηνα και περνω ενα τηλ.απο την φιλη που το προσεχε,οτι σχεδον ολο το ενυδρειο μεχρι την βαση της εξωδου του φιλτρου (500 λιτρα) αδειασε σε ολο το σπιτι.Η γυναικα δεν μπορουσε να κανει τιποτα,κατεβηκα κατω ,και διαπιστωσα οτι , λογο διαστολης και λαθος τοποθετησης των σφιχτηρων (εχαν πεταχτει εξω) μου αδειασε το ενυδρειο.

Συμπερασμα-Οι σφικτηρες πρεπει να μπαινουν στην βαση του κορμου ,και καλο ειναι να βαζουμε δικους μας ανοξειδωτους,για να ημαστε ασφαλεις.

2-Πριν 10 χρονια ,οταν ειχα μια κανονικη ψαροσουπα(450 λιτρ) ειχα βαλει την αεραντλια στην βαση του ενυδρειου (ακομα το κανουν πολοι) ,σχεδον στο πατωμα.Παροτι που ειχε βαλβιδα αντεπιστροφης,εχασα αρκετα λιτρα ,ειχε καει το μοτερ και δεν ξερω ποσες ωρες το σπιτι κσι το ενυδρειο ηταν χωρις ρευμα γιατι ευτυχως ειχε πεταξει η ασφαλει και δεν επαθα τα χειροτερα.

Συμπερασμα η αεραντλιες να ειναι πανω η εστω στο επιπεδο του υποστρωματος.

3-Οταν πρωτοξεκιναμε τα ενυδρεια νας εχουμε πολυ ενθουσιασμο ,και τα θελουμε ολα τωρα :blink: Στο παλιο ενυδρειο αν και ειχα κηπο και βρυση την αμμο την επλυνα στην κουζινα,καταλαβαινετε λεκανες και πολλα τσιμπρακαλα.Την επλυνα και εβγαζε γαργαρο νερο.Την εβαλα στο ενυδρειο και ολα ηταν οκ.Αμ δε.Παει η μεγερα γυναικα μου να καθαρισει τον παγγο της κουζινας και διαπιστωνει οτι τον ειχα κανει σαγρε :thumbup:

ΣυμερασμαΟλες η δουλιες στον κηπο η στην βεραντα ,αλλιως περνεται καινουργι παγγο κουζινας :blush:

Εχω και αλλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kixlidatos πας για όσκαρ! :blush:

Περιμένουμε κι άλλες εμπειρίες!Δε μπορεί να μη σας έχει συμβεί κάτι..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οποιος δουλευει durso υπερχιληση να φροντησει να βαλει κατι σαν ανοξηδοτο πλεγμα μπροστα να να μην μπουνε διαφορα μεσα... μου εχει τυχει 3 φορες να περασει ψαρακι πανω απο το πλεγμα προστασιας της υπερχιλησης και την μια φορα το ρουφηξε μεσα..αλλα το πιο κορυφεο ηταν οταν ενα τεραστιο aple snail πηγε μεσα στον πυργο αργα αργα,,,, ( αφου βγενουν και εξω απο το νερο ) να μου βουλωσε τον durso... για μια χαζομαρα λοιπον που δεν ειχε σκευτει επαθα τρελη ζημια... 300 λιτρα νερο στο πατομα ( ειχε παρει και η αυτοματη αναπληρωση μαζι...) και οταν επεφτε το νερο, επεσε πανω στους ηλεκτρονικους μετασχηματιστες..100 ευρο - και πανω στο ups 100 euro- και τα νευρα μου ....αστα.... πολυ ζημια... αααα και το πατομα που ηταν ολο λαμιναιτ -150 ευρο.... πωωωωω τι θυμηθηκα τωρα , με επιασαν τα νευρα ξανα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν βλέπω άλλες...περιπέτειες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πλημμύρες όταν το λάστιχο που γέμιζε το ενυδρείο έφευγε από τη θέση του και πότιζε το πάτωμα.

Ξένοιασα όταν πήρα από μαγαζί με είδη πλυντηρίου 2-3 U γωνίες που κρατάνε λυγισμένο το σωλήνα σε γωνία 180 μοίρες και κρέμεται από τη γυάλα χωρίς να κουνιέται.

Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτο ξεκινησα και γω με τα μικρα μου χελωνακια ειχα ενα ενυδριακη με καμια 10εκ νερο υψος(ιδιοκατασκευη για νεογνα) ,και μια μερα βιαζομουνα και εκανα αλλαγη πολυ βιαστηκα με αποτελεσμα να ξεχασω να βγαλω τον θερμοστατη απο το ρευμα ,εβγαλα και λιγο παραπανω νερακι :hysterical: και ο θερμοστατης ζεστενε τον αερα και ξαφνηκα πυκνοι καπνοι ,δεν ηταν ινδυανοι ηταν οθερμοστατης που φωναζε :bowdown::thumbup: οτι θα εκραγει αλλα ενταξυ τον προλαβα ακομα δουλευει... :happybday::band:

συμπερασμα : οχι βιασινες και προσοχη στις μπριζες σε τετοιε περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα ειμαι ο μεγαλυτερος ζημιαρης! χεχεε :) Μηχαλη! οραια ιδαεα αυτην με τον U σωλινα!

Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα ειμαι ο μεγαλυτερος ζημιαρης! χεχεε :hysterical: Μηχαλη! οραια ιδαεα αυτην με τον U σωλινα!

29 κατασκευαστές πλυντηρίων το συνιστούν :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτογράψω και εγώ... :)

Ξεκινάμε με το πιό πρόσφατο.

Προχτές. Απίσευτα κουρασμένος, έπρεπε όμως να αλλάξω νερό σε ένα ζευγάρι δίσκων μου.

Βγάζω νερό μέχρι την μέση και βάζω το σωληνάκι να ξαναγεμίσει από το βαρέλι. Μικρό μοτεράκι για αργή αλλαγή. Κάθομαι στον καναπέ να δω λίγη τηλεόραση. Σε λίγα λεπτά ακούστηκε το ΜΠΑΜ!!!!!

Φυσικά με πήρε ο ύπνος, το ενυδρείο ξεχύλησε και πλημμύρισε όλα τα πολύμπριζα.

Ξυπνάω και μέσα στο σκοτάδι σηκώθηκα να δω τι συμβαίνει. Φτάνω ψηλαφιστά κοντά στο ενυδρείο και ξανά ΜΠΑΜ!!!!!, και εγώ ανάσκελα από σούπα που έφαγα πατώντας τα νερά. :hysterical::thumbup:

Συμπέρασμα. Αν είμαστε πολύ κουρασμένοι καμία δουλειά σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...