Jump to content

DDIY - Don't Do It Yourself !


FotisGt

Recommended Posts

Το ξεχάσαμε το θέμα!Για πάμε!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε 5 μέρες θα ειμαι σπίτι......ολο και κατι θα γράψουμε !! χιχιιχιχ :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεμονωμένα περιστατικά δε βλέπω και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Μόνο εγώ κάνω πατάτες; :blush:

Ξεκίνησα να κάνω αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νερό σε 60λιτρο βαρέλι. Η έξοδος του λάστιχου που έβαζε νερό από τον κυκλοφορητή ήταν κάτω από τη στάθμη του ενυδρείου.Κάποια στιγμή έβγαλα τον κυκλοφορητή από την πρίζα για να κάνω μια δουλειά στο μπαλκόνι και να μην ξεχειλίσει το ενυδρείο.Όταν επέστρεψα το βαρέλι ήταν γεμάτο μέχρι τα μπούνια... :rolleyes:

Προσοχή λοιπόν... Ποτέ αλλαγή με το λάστιχο μέσα.Ποτέ δεν ξέρεις... :thumbup:

+1 απο μενα το επαθα και εγω

αλλα ευτηχως ειχα αραξει καναπε (τσιγαρο-καφε) και περιμενα να γεμισει το ενυδρειο αλλα ειχα ξεχασει οτι εβγαλα την μπροζα της αντλιας

και αραχτος οπως ημουν παρατηρω πως το ενυδρειο αδειαζει αντι να γεμιζει!!!

νομιζα οτι ειχα παθει κατι και δεν εβλεπα καλα...

υγ και κλασικα λιγο νερακι το εχω πιει!!!

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω για να μην ρουφαω στην αλαγη νερου βαζω την μια μερια του λαστηχου στην βρηση και ανηγω την βρηση μεχρι να γεμησει νερο το λαστηχο μετα ταπωνω με το δαχτηλο μου και το βαζω μεσα στο ενηδριο ετσι ξεκιναει η ρωη χορις να ρουφαω :bigemo_harabe_net-134:

Εγώ απο την άλλη για να μην ρουφάω και καταπίνω νερό .......βάζω την γυναίκα μου και το κάνει :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη για να μην ρουφάω και καταπίνω νερό .......βάζω την γυναίκα μου και το κάνει :)

Την πεθερα καλυτερα και που ξερεις μπορει να αρχισει να κανει σαν ψαρι που στομα εχει και μιλια δεν εχει...

:bigemo_harabe_net-74:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Την πεθερα καλυτερα και που ξερεις μπορει να αρχισει να κανει σαν ψαρι που στομα εχει και μιλια δεν εχει...

:bigemo_harabe_net-74:

.....Κλαίωωωωωωω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Panic!Την ώρα που ρουφάει πετάς κι ένα γυμνό καλώδιο μέσα!Ροφός θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Την πεθερα καλυτερα και που ξερεις μπορει να αρχισει να κανει σαν ψαρι που στομα εχει και μιλια δεν εχει...

:bigemo_harabe_net-74:

τι είπες τωρα!!! χαχαχαχα χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην "κολησει" τα ψαρια και μουρμουρανε με μυνηματα στην αλγη της οθονης ή ακομα καλητερο να σε φτυνουν καθε φορα που θα ανοιγης καπακι να ταισεις.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

για να μην ξεχνιωμαστε

περσι το καλοκαιρι ,εχω παρει μια ταιστρα μιας και θα λειψω 20 μερες απο το σπιτι,και την δοκιμαζω περιπου 10 μερες πανω απο ενα μπολ για να δω ποση τροφη ριχνει(granules) σε καθε ρυθμιση.....αφου εχω καταληξει ποια ρυθμισει με βολευει ,την τελευταια μερα και λιγο πριν φυγω,την ''βιδωνω'' στο ενυδρειο και την δοκιμαζω εκει τελευταια φορα...........επειδη ομως η ταιστρα στο ενυδρειο εχει ελαφρως διαφορετικη κλιση απο αυτην που ειχε στο μπολ,ριχνει λιγοτερη τροφη απο αυτην που ηθελα......την βαζω ενα'' κλικ'' μεγαλυτερη ρυθμιση τροφης και ξαναδοκιμαζω αλλα παλι ριχνει λιγο.....οποτε βαζω ενα ακομα μεγαλυτερο ''κλικ'' και δοκιμαζω ........μπροστα στα ματια μου λοιπον βλεπω την ταιστρα να ριχνει ολη την τροφη(τροφη για ενα σχεδων μηνα)μεσα στο νερο.......δεν περιγραφω αλλο!!!!!!!!!!!!!!!ηθικο διδαγμα--ΠΟΤΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΣΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

οταν προτωπηρα το πρωτο εξωτερικο φιλτρο,τα συνδεσα ολα ,και με το φιλτρο ''σβηστο'', ρουφαω απο την μερια του σπραι-μπαρ ωστε να γεμισει το φιλτρο(συμφωνα με τις οδηγιες χρησεως).....χωρις να ξερω τι ακριβως συμβαινει,αφηνω το σπρει-μπαρ στο πλαι και παω να ανοιξω την πορτα οπου εχει ερθει ενας φιλος.......αφου τον καλωσωρισα και καναμε και τις πλακες μας γυριζω στο σαλονι να συνεχισω και βλεπω ενα πραγματικο συντριβανη!!!!!!!ευτηχως το ενυδρειο ειχε αδειασει μονο μεχρι την μεση!!!!!!!!!!!!!!και εκανα και μια μεγαλη αλαγη νερου ,που ηθελα να την κανω τοτε!!!!!!!!!συμπερασμα----το φιλτρο δουλευει και χωρις να ειναι στο ρευμα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μην ξεχνιωμαστε

περσι το καλοκαιρι ,εχω παρει μια ταιστρα μιας και θα λειψω 20 μερες απο το σπιτι,και την δοκιμαζω περιπου 10 μερες πανω απο ενα μπολ για να δω ποση τροφη ριχνει(granules) σε καθε ρυθμιση.....αφου εχω καταληξει ποια ρυθμισει με βολευει ,την τελευταια μερα και λιγο πριν φυγω,την ''βιδωνω'' στο ενυδρειο και την δοκιμαζω εκει τελευταια φορα...........επειδη ομως η ταιστρα στο ενυδρειο εχει ελαφρως διαφορετικη κλιση απο αυτην που ειχε στο μπολ,ριχνει λιγοτερη τροφη απο αυτην που ηθελα......την βαζω ενα'' κλικ'' μεγαλυτερη ρυθμιση τροφης και ξαναδοκιμαζω αλλα παλι ριχνει λιγο.....οποτε βαζω ενα ακομα μεγαλυτερο ''κλικ'' και δοκιμαζω ........μπροστα στα ματια μου λοιπον βλεπω την ταιστρα να ριχνει ολη την τροφη(τροφη για ενα σχεδων μηνα)μεσα στο νερο.......δεν περιγραφω αλλο!!!!!!!!!!!!!!!ηθικο διδαγμα--ΠΟΤΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΣΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

οταν προτωπηρα το πρωτο εξωτερικο φιλτρο,τα συνδεσα ολα ,και με το φιλτρο ''σβηστο'', ρουφαω απο την μερια του σπραι-μπαρ ωστε να γεμισει το φιλτρο(συμφωνα με τις οδηγιες χρησεως).....χωρις να ξερω τι ακριβως συμβαινει,αφηνω το σπρει-μπαρ στο πλαι και παω να ανοιξω την πορτα οπου εχει ερθει ενας φιλος.......αφου τον καλωσωρισα και καναμε και τις πλακες μας γυριζω στο σαλονι να συνεχισω και βλεπω ενα πραγματικο συντριβανη!!!!!!!ευτηχως το ενυδρειο ειχε αδειασει μονο μεχρι την μεση!!!!!!!!!!!!!!και εκανα και μια μεγαλη αλαγη νερου ,που ηθελα να την κανω τοτε!!!!!!!!!συμπερασμα----το φιλτρο δουλευει και χωρις να ειναι στο ρευμα!!!!!!!!!!!

Η είσοδος του φίλτρου ήταν μέσα στο νερό και η έξοδος κάτω στο πάτωμα ;

Αν ναι , τότε λογικό να αδειάσει το ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματη αναπληρωση που δουλευει με φωτοκυτταρο.

Οδηγιες κατασκευαστη: Εχει προγραμματιστει με χρονοκαθυστεριση για να μην καταλαβαινει τιποτα απο κυμματα στο ενυδρειο.

Ερχεται η Jebao 25.

Wave mode στο φουλ. Κυμματα στην επιφανεια να σε ζαλιζουν!

Ωραια λεω, τα σπσ θα μεγαλωνουν χ2. Παμε να φαμε τωρα.

Σε μιση ωρα επιστροφη να θαυμασω την τρικυμια.

Αντι αυτου, η αναπληρωση απλα αδειασε ολο το νερο αντιστροφης οσμωσης στο ενυδρειο.

Αδειο το δοχειο της αναπληρωσης και το πατωμα pond.

Wave mode off...

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος του φίλτρου ήταν μέσα στο νερό και η έξοδος κάτω στο πάτωμα ;

Αν ναι , τότε λογικό να αδειάσει το ενυδρείο. :)

αναρωφηση στο 1,40m φιλτρο στο 0,20m και η εξοδος νερου περιπου στο 0,90m και αφημενη εξω απο το ενυδρειο .....χεχεχεχχε ναι τωρα το ξερω οτι ειναι λογικο!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μια πλυμμηρα ολοι την εχουμε περασει εχω ξυπνησει βλεπω το ενυδρειο αδειο σχεδον πανω να δω τι εγινε δεν προλαβαινω ακουω πλατς μολις σηκωθηκα απο το κρεββατι 200 λιτρα με περιμεναν στο πατωμα ευτυχως εχει μια ελαφρια κληση και τα νερα εμειναν μεσα και δεν πηγαν παντου ο θερμοστατης ειχε αλλαξει δεκα χρωματα και ειχε μια μυρωδια περιεργη ευτυχως δεν πηρα φωτια, το φιλτρο δεν ειχε κουμπωσει σωστα και ρουφηξε ολο το νερο σιγα σιγα μεχρι το μπαστουνι εισαγωγης.

το ιδιο απογευμα ερχετε η αδερφη μου 7 τοτε να κανει επειδηξη στις φιλες της τα παιδια ειναι παιδια εγω ελειπα γυρναω βλεπω τροφες παντου στο κρεβατι στα ενυδρεια μεσα και εξω νερα παντου και 2 μονομαχοι απο τους 4 στο πατωμα. ποτε δεν εμαθα τι εγινε σιγουρα εβαζαν τα χερια μεσα για να πιασουν τα ψαρια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα ψαρια αντεξαν και δεν εκαναν ομαδικη αποπειρα, οι μονομαχοι ηταν σε διαοφορετικα ενυδρεια αλλα αυτο δεν αποτελεσαι προβλημα για τους μικρους βανδαλλους. μολις γυρισα με περιμενε ενα εγκεφαλικο και 3 καρδιακα τα ενυδρεια ολα μια θολουρα φυτα παντου αλλα επιπλεαν αλλα στο πατωμα τα ψαρια οσα ειχαν ζησει ειχαν κατσει σε μια γωνια η σε κρυψωνες μια αεραντλια εκτος ενυδρειου μικρο το κακο . και τελος προσφατα σχετικα το ενα ενυδρειο το εβγαλα στο χωλ 6 εχω τα 5 ειναι στο δωματιο λιγο ακομα και θα το κανω πισινα στο θεμα μας τους καλωσοριζω και η μια κολλαει στο ενυδρειο και τι ωραιο ενυδρειο και τι ωραιο ενυδρειο την ιδια μερα καηκε το σταρτερ και ο θερμοστατης και κολλησε και το φιλτρο

ηθικο δηδαγμα στα ενυδρεια που ειναι σε κοινη θεα βαζουμε ματακια σκορδα τα ξεματιαζουμε τους κανουμε τρισαγιο φωναζουμε και παππα να τα διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μην βαζετε κατι ορθιο ή σε θεση που μπορει να πεσει και να σπασει ή μεσα στα ποδια σας ή καπου που θα κατσετε!

Εγω εβαλα το φωτιστικο μου διπλα μου και ορθιο ενω ειμαι ανεβασμενος πανω σε μια καρεκλα και ο μισος μεσα στο ενυδρειο. Παω να κατεβω... μπαμ, κρατς και κλαψ κλαψ! Μια βδομαδα χωρις φως το ενυδρειο μεχρι να φτιαξω το καινουριο!

Link to comment
Share on other sites

εγω ασχολουμαι 5 χρονια μια βλακεια εκανα μονο,να βαλω ψιλη αμμο..2 εβδομαδες για να ξεθολωσει,σε καθε αλλαγη νερου 1 κιλο απωλεια

το ξαναβαζω μεσα ξανα θολουρα και σκουπιδια

παντα χαλικι παντα

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δυο απίστευτα φουντωμένες ανούμπιες, κοσμήματα πραγματικά. Τις είχα σε μαύρο κουβά, σε μέρος που δεν είχε φως με έναν μικρό κυκλοφορητή μέσα για μια εβδομάδα μέχρι να βρω τροπο να τις δεσω και να τις βάλω στο ενυδρειο. Πριν απο αυτό τις είχα κλαδέψει πρώτα......μη το κάνετε αυτό!!! Σε μια εβδομάδα οι κορμοί χάλασαν και τα φύλλα έφυγαν οοοολα και τελικά στο ενυδρειο μου δεν έμεινε τίποτα, ούτε κύτταρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και δεν έχει να κάνει με τον τίτλο ακριβώς (δηλαδή δεν έχει να κάνει με πράγματα που δεν πρέπει να κάνουμε μόνοι μας γιατί τα παρακάτω δεν πρέπει να τα κάνουμε ούτε με παρέα) αναφέρω μερικά πράγματα που πρέπει να προσέχουμε:

1. Αποφεύγουμε να ξεκινάμε αλλαγές νερού ή άλλες εργασίες όταν είναι να φύγουμε σε χρόνο λιγότερο από μία ώρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί

2. Αποφεύγουμε να κάνουμε αλλαγές ή προσθήκες (ψαριών, φυτών, διακοσμητικών, φίλτρων κλπ) αν στη συνέχεια σκοπεύουμε να απουσιάσουμε για πάνω από μισή μέρα.

3. Αν κάτι λειτουργεί μην το πειράζεις !

4. Σε Juwel ενυδρεία δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ τη στάθμη του νερού να πέσει κάτω από τις γρίλιες του πάνω μέρους με την αντλία σε λειτουργία. Θα καεί ! Μην το ξεχνάμε αυτό όταν αλλάζουμε νερό.

Ίσως ο τίτλος να έπρεπε να γίνει

"Τι πρέπει να προσέχουμε για να μην έχουμε προβλήματα"

Το #3 ισχύει για τα πάντα! SOS κανόνας

Επίσης να προσθέσω: Όταν φτιάχνεις κάτι στο οποίο δεν έχεις εμπειρία κάνεις πάντα πρώτα δοκίμια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...