Jump to content

DDIY - Don't Do It Yourself !


FotisGt

Recommended Posts

Τι να πρωτογράψω και εγώ... :hysterical:

Ξεκινάμε με το πιό πρόσφατο.

Προχτές. Απίσευτα κουρασμένος, έπρεπε όμως να αλλάξω νερό σε ένα ζευγάρι δίσκων μου.

Βγάζω νερό μέχρι την μέση και βάζω το σωληνάκι να ξαναγεμίσει από το βαρέλι. Μικρό μοτεράκι για αργή αλλαγή. Κάθομαι στον καναπέ να δω λίγη τηλεόραση. Σε λίγα λεπτά ακούστηκε το ΜΠΑΜ!!!!!

Φυσικά με πήρε ο ύπνος, το ενυδρείο ξεχύλησε και πλημμύρισε όλα τα πολύμπριζα.

Ξυπνάω και μέσα στο σκοτάδι σηκώθηκα να δω τι συμβαίνει. Φτάνω ψηλαφιστά κοντά στο ενυδρείο και ξανά ΜΠΑΜ!!!!!, και εγώ ανάσκελα από σούπα που έφαγα πατώντας τα νερά. :thumbup::ninja:

Συμπέρασμα. Αν είμαστε πολύ κουρασμένοι καμία δουλειά σε ενυδρείο.

Και ενα αλλα συμπερασμα ειναι ,να μην πλησιασουμε ποτε κοντα στο πλημιρισμενο ενυδρειο. Πρωτα κλεινουμε τον γενικο και μετα παμε κοντα του. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μα ποτε δεν αφηνουμε ανοιχτο καπακι με γατα στο σπιτι.......ειναι σιγουρο πλεον οτι η γατα θα παει για ψαρεμα :)

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στα κρεμαστα σκιμμερ, ιδιαιτερα στα φτηνα κινεζικα γιατι ξεχυλιζουν για πλακα εξω απο το ενυδρειο φυσικα :hysterical: πριν κανα χρονο ειχε ξεχυλισει πανω σε πολυμπριζο και ειχα πυροτεχνηματα και αν δεν το προλαβαινα παροτι βρεγμενο μπορει να επερνε και φωτια ,τελος το αλατονερο ειναι πολυ πιο αγωγημο απο το γλυκο με οτι συνεπαγεται αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στηγμης κατεχω την πρωτια!!!! γελαω με τον εαυτο μου! και πλυμηρα, και καψιμο ενυσχητες, και αλαγη πατωμα και μπαμ ο γενικος απο τον πινακα!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στηγμης κατεχω την πρωτια!!!! γελαω με τον εαυτο μου! και πλυμηρα, και καψιμο ενυσχητες, και αλαγη πατωμα και μπαμ ο γενικος απο τον πινακα!

:):hysterical::thumbup:

Πολυ καντεμης ρε Σακη :ninja:

Link to comment
Share on other sites

και ολα αυτα απο ενα aple snail! εβαλα ενα δυχτακι στο durso τωρα και δεν περναει τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Άλλες εμπειρίες δε βλέπω και έχω αρχίσει να ανησυχώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν δεκαπέντε χρόνια κολλάμε με τον αδερφό μου το πρώτο του "μεγάλο" 300λτ

και στο πρώτο δοκιμαστικό γέμισμα φτάνει το νερό στα 2/3 και ΜΠΑΜ

Σκάει η γυάλα από το πάτο και για μισό μέτρο θα σφαζόμασταν από δεκάρια τζάμια.

Συμπέρασμα

Κανένα γέμισμα στη γυάλα χωρίς φελιζόλ στη βάση...

Link to comment
Share on other sites

Πριν δεκαπέντε χρόνια κολλάμε με τον αδερφό μου το πρώτο του "μεγάλο" 300λτ

και στο πρώτο δοκιμαστικό γέμισμα φτάνει το νερό στα 2/3 και ΜΠΑΜ

Σκάει η γυάλα από το πάτο και για μισό μέτρο θα σφαζόμασταν από δεκάρια τζάμια.

Συμπέρασμα

Κανένα γέμισμα στη γυάλα χωρίς φελιζόλ στη βάση...

ποπο Μιχαλη !!! παλι καλα που γλυτοσες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε ποτέ αλλαγή βυθού με τα ψάρια μέσα και βιαστικά. Αυτό έκανα πολύ πρόσφατα και δολοφόνησα ψάρια που είχα 2 χρόνια και τους απογόνους τους. Και όλα αυτά γιατί ενώ ήξερα τί πρέπει να κάνω και πώς, εντούτις έκανα του κεφαλιού μου και βιαστικά.

Γι'αυτό προσοχή...

Έγινε επεξεργασία - allucard
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν εχετε αφησει το ενυδρειο σας πολυ καιρο εκτος λητουργειας και πατε να το ξαναγεμησετε.. καλητερα καντε την πρωτη δοκιμη στο μπαλκονη.. Γιατι εγω που το εκανα μεσα στο σπιτι κοντεψα να κανω εσωτερικη πισινα... (κιχλιδατε μην βαλεις παλι τα "rofl" icon :P)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε αφησει το ενυδρειο σας πολυ καιρο εκτος λητουργειας και πατε να το ξαναγεμησετε.. καλητερα καντε την πρωτη δοκιμη στο μπαλκονη.. Γιατι εγω που το εκανα μεσα στο σπιτι κοντεψα να κανω εσωτερικη πισινα... (κιχλιδατε μην βαλεις παλι τα "rofl" icon :P)

:thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω οτι 2-3 άτομα θα ήταν καλύτερο να ασχοληθούν με λίμνες... :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να μου φύγει το σωληνάκι από την αντλία με την οποία κάνω αλλαγή νερού με αποτέλεσμα να δημιουργήσω ένα μίνι συντριβάνι στο σπίτι... Από ότι βλέπω αρκετά κοινό "θέμα"... :P

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει πολλες φορες και μαλιστα δεν λεω να βαλω μυαλο, το εξης:

Να αφαιρω ή να προσθετω νερο στο ενυδρειο ενω κανω κατι αλλο. Οταν λεω κατι αλλο, εννοω μακρια απο το ενυδρειο χωρις να το παρακολουθω. Οταν αφερεσα νερο απο το ενυδρειο, το αποτελεσμα ηταν να αδειασει αρκετα το ενυδρειο και ισα ισα που προλαβα να μην πεσει κατω απο το υψος που τα μπαστουνια του φιλτρου τραβανε νερο (οσοι ξερουν, καταλαβαινουν τι συμαινει αυτο). Οταν εβαλα νερο, ναι μεν προλαβα την υπερχειλιση του ενυδρειου, αλλα ηταν τοσο οριακα γεματο, που μολις εβαλα μπρος το φιλτρο, με τη μικρη αναταραξη που κανει το σπρευμπαρ στην επιφανεια, το κυμα εσκαγε στις τρυπες οπου περνανε οι σωληνες και τα καλωδια στο ενυδρειο με αποτελεσμα να εχω βραχυκυκλωμα και ευτυχως να πεσει η ασφαλεια. Τα νερα εφτασαν 1 εκατοστο απο το ποδι μου. Φυσικα, υπαρχει και κινδυνος να ανοιξει το ενυδρειο απο την μεγαλυτερη πιεση που ασκειται λογω της μεγαλυτερης ποσοτητας νερου που εχει μεσα, ιδιαιτερα αν το ενυδρειο ειναι παλιο.

Επισης, προσοχη στις ταϊστρες. Μπορει να κολησουν και να αδειασουν ολη τη τροφη μεσα. Την εχω πατησει αρκετες φορες με μια μονο ταιστρα και μαλιστα γνωστης εταιριας.

Προσοχη στα σπρευμπαρ, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που εχουμε εξατμισεις και πολλοι απο εμας απουσιαζουμαι για διακοπες. Μπορει να πεσει η σταθμη του νερου αρκετα, λογω της εξατμισης και αν το φιλτρο ειναι δυνατο και το σπρευμπαρ ψηλα, σε συνδιασμο με ανοιχτο καπακι ή απουσιας του, να πεταξει το νερο εξω.

Καλο θα ειναι πριν κανουμε τις αλλαγες του νερου, να απλωνουμε ενα σεντο στο πατωμα σαν χαλι. Αν δεν το κανουμε, υπαρχει ο κινδυνος να γλυστρισουμε σε νερα που θα πεσουν στο πατωμα.

Υπαρχουν και αλλα πολλα, αλλα αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να μου φύγει το σωληνάκι από την αντλία με την οποία κάνω αλλαγή νερού με αποτέλεσμα να δημιουργήσω ένα μίνι συντριβάνι στο σπίτι... Από ότι βλέπω αρκετά κοινό "θέμα"... :P

Εσυ σηντρηβανη.. Εγω πισινα... Κανενας αλλος να συμπλιροσουμε το σετ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεχάστηκε το θέμα!Για πάμε!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να κλείνουμε καλά τα κλιπ στο καπάκι των eheim φίλτρων.. Την έχω πατήσει δυο φόρες και πλημμύρισε το δωμάτιο..

Την τρίτη φορά που πλημμύρισε το δωμάτιο....

και όλο το σπίτι :wootwoot: ήταν από το λάστιχο του πλυντηρίου..

Ευτυχώς γιατί εγώ θα άκουγα το κράξιμο :wub::wub:

Δυστυχώς ακόμα πονάει η μέση από τα βρεγμένα χάλια που κουβάλαγα... :hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτάρης εγώ... έβαλα το λάστιχο στο μπαλκόνι να γεμίσω το βαρέλι για να γεμίσω για βάλω πρώτη φορά νερό στο ενυδρείο και μπήκα μέσα για ένα λεπτό να κάνω κάτι άλλο...

Το λάστιχο έτρεχε στο μπαλκόνι και το βαρέλι ...στάσιμο :hysterical: είχε φύγει μέσα από το βαρέλι και έτρεχε έξω, κι εγώ μετά σκούπιζα νερά (ευτυχώς εκτός σπιτιού :wootwoot: ).

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στο φίλο fisakis

"Προσοχη στα σπρευμπαρ, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που εχουμε εξατμισεις και πολλοι απο εμας απουσιαζουμαι για διακοπες. Μπορει να πεσει η σταθμη του νερου αρκετα, λογω της εξατμισης και αν το φιλτρο ειναι δυνατο και το σπρευμπαρ ψηλα, σε συνδιασμο με ανοιχτο καπακι ή απουσιας του, να πεταξει το νερο εξω".....

το σπρέϋμπαρ να μην είναι κοντά σε τοίχο, γιατί (την έπαθα φέτος το καλοκαίρι και έμαθα) ο τοίχος σίγουρα θα γίνει μούσκεμα, η μπογιά θα φουσκώσει και θα χρειαστείτε νέο βάψιμο (αν γλυτώσετε φτηνά από τις γνωστές μουρμούρες....) :hysterical::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτάρης εγώ... έβαλα το λάστιχο στο μπαλκόνι να γεμίσω το βαρέλι για να γεμίσω για βάλω πρώτη φορά νερό στο ενυδρείο και μπήκα μέσα για ένα λεπτό να κάνω κάτι άλλο...

Το λάστιχο έτρεχε στο μπαλκόνι και το βαρέλι ...στάσιμο :hysterical: είχε φύγει μέσα από το βαρέλι και έτρεχε έξω, κι εγώ μετά σκούπιζα νερά (ευτυχώς εκτός σπιτιού :wub: ).

Τελικά πιο λίγο νερό πετάς με την αντίστροφη όσμωση. :wootwoot::wootwoot::wub:

Link to comment
Share on other sites

διπλα στο ενυδρειο γεμιζω νερο με το λαστιχο στο στησιμο του αφρικανικου απο την αρχη , χαζολογαω στον υπολογιστη ξεχαστηκα και ξαφνικα.... πλουτς ωσπου να παω εξω να κλεισω το λαστιχο κανας κουβας νερο στο σαλονι. ευτυχως δεν πηραν ηλεκτρικα νερο...

Link to comment
Share on other sites

διπλα στο ενυδρειο γεμιζω νερο με το λαστιχο στο στησιμο του αφρικανικου απο την αρχη , χαζολογαω στον υπολογιστη ξεχαστηκα και ξαφνικα.... πλουτς ωσπου να παω εξω να κλεισω το λαστιχο κανας κουβας νερο στο σαλονι. ευτυχως δεν πηραν ηλεκτρικα νερο...

Οι υπολογιστές μεγάααααλοι διάολοι δεν καταλαβαινεις ποτε περναει η ωρα :hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μην ντρέπεστε,περιμένουμε τα παθήματα όλων για να γίνουν μαθήματα!

Μπορεί να τα λέμε τώρα και να γελάμε αλλά όταν γίνονται είναι τραγικά... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...