Jump to content

DDIY - Don't Do It Yourself !


FotisGt

Recommended Posts

Πριν 10 μερες καθαρισα του αστακου το ενυδρειο,εκανα με το λαστυχο σιφοναρισμα στην αμμο,μαζεψα ολο το νερο στην λεκανη,αλλα ειχε και μια χουφτιτσα αμμο.Παω και την χυνω στην λεκανη της βρυσης,που ειναι διπλη.Το βραδυ η Κυρα πλενει μαρουλια για σαλατα,και ξαφνικα αναβληζει απο την διπλανη λεκανη νερο.Και της λεω,προσεχε ρε κοριτση μου αυτα τα φυλα βουλωνουν τους σωληνες.Αναγκαστηκα να κανω τον υδραβλικο,ξυλωσα τις σωληνωσεις και εβγαλα ενα τσουβαλι αμμο απο τους σωληνες.Με το που το ειδε η Κυρα οριοτανε :bigemo_harabe_net-101: και εγω απανταω,κοιτα ρε παιδι μου τι χωμα βγαζουν τα λαχανικα ε?

Εγινε χαμος.Παντα να χυνουμε τα νερα στην λεκανη της τουαλετας,και ενα εχει και λιγη αμμο καλυετρα ουτε εκει,γιατι λειτουργει συσσωρευτικα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η Α/Ο βρίσκεται στη κουζίνα και ο σωλήνας καθαρού νερού είναι μόνιμα τοποθετημένος περιμετρικά στο δωμάτιο κάτω από τον μουσαμά.

Όταν γεμίζω των 45 λίτρων δοχείο αλλαγής/αναπλήρωσης που βρίσκεται σε ντουλάπι δίπλα στο ενυδρείο, (και δεν έχω οπτική επαφή) δεν είναι λίγες οι φορές που ξεχνιέμαι με αποτέλεσμα να "ειδοποιούμε" από το σπλιτς-σπλατς του νερού που ξεχειλίζει !!!.....και η λύση είναι απλή, ένα φλοτέρ.... αλλά όλο το αμελώ.

Μάλιστα έχω τοποθετημένο συναγερμό στάθμης, αλλά δεν είναι και από τα αξιόπιστα....κινέζικο βλέπετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια παλιότερη πατάτα... (του 2009) που είναι καταγραμμένη εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28696&hl=mediabox&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

1- Ξυπνάω σαν κύριος να μπώ στο στρατόπεδο και το πρώτο βήμα έξω από το δωμάτιο καταλήγει υγρό. Το 300λιτρο αν έχει 50 λίτρα μέσα. Το oscar κολυμπάει στο πλάι η τεξανή έχει κολλήσει στην άμμο και η έξοδος του φίλτρου βρίσκεται στο πάτωμα. Κατέληξα να πηγαίνω στο νοσοκομείο "άρρωστος" για να μην με πεθάνουν στην καμπάνα. Όποτε όταν έχεις δυνατά ψάρια σταθεροποιείς και τα πάντα. Ακόμα και τους σωλήνες έξω από το ενυδρείο.

2- Πρόσφατο, Βάζω 2 θερμαντήρες στο δοχείο με το νερό για την γεννήστρα για να ζεσταθεί. Το ξεχνάω και καταλήγω να κάνω βάζω το νερό στο ενυδρείο στις 3 το βράδυ. όπως πάντα τους θερμαντήρες τους ακουμπάω σε μια πετσέτα για να στεγνώσουν. Πέφτω για ύπνο και με ξυπνάει ο κολλητός μου που κοιμόταν στο δωμάτιο με την γεννήστρα να με κράξει γιατί πήγα να βάλω φωτιά στο σπίτι. Είχα ξεχάσει να βγάλω τους θερμαντήρες από την πρίζα. Δίδαγμα: Άμα είσαι κουρασμένος άστο για αύριο.

3- Δυστυχώς το κάνω συνέχεια. Όταν κάνεις αλλαγή θα χύσεις νερό. Κοίτα πάντα που είναι οι μπρίζες. Έχω κάνει μπάνιο πολύμπριζο όταν μου ξέφυγε λάστιχο και έχω βρεθεί στα σκοτάδια.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω πίνω νερό από το ενυδρειο...

Παίρνω το σωληνάκι αέρος που έχουν τα μικρά εσωτερικά φίλτρα φυσάω μέσα γιατί είχε βουλώσει και μου γύρισε το νερό στο στόμα!!!!!! :drunk:

Προχθές πάλι έκανα αλλαγή νερού και όταν έβαζα νερό γύρισε η έξοδος της αντλίας και ξανα ήπια νερό!!!! :bigemo_harabe_net-82:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν δείχνουμε στα παιδιά πως ταϊζουμε. Χθες με πήρε τηλ. στο γραφείο η μεγάλη (7) και ούρλιαζε! Η μικρή (4) είχε αδειάσει όλη την τροφή στο ενυδρείο γιατί πήγε να τα ταϊσει. Σφαίρα σε 5 λεπτά με την μηχανή σπίτι, αλλαγή όλο το νερό σιγά-σιγά (έβγαζα λίγο, γέμιζα, ξαναέβγαζα κλπ), καθάρισμα το φίλτρο...2 ώρες ιστορία...Να φανταστείτε όταν πήγα σπίτι τα ψαράκια ήταν σε μία γωνία χεσμένα στον φόβο από αυτό που είχαν αντικρύσει. Σήμερα δυστυχώς η μαμά platy δεν άντεξε, πάει...από το σοκ, από το νερό, δεν ξέρω ακριβώς αλλά την έχασα. τα άλλα φαίνονται εντάξει προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια yiazoo...

Γυρνάω αργά το βράδυ και βλέπω το νερό στο pico reef γάλα!

Αλλαγή όπως καταλαβαίνετε δε γίνεται τόσο εύκολα...

Μισό κουτί τροφή σε 20 λίτρα είναι τραγική ποσότητα και χρειάστηκαν 2 αλλαγές με σιφωνάρισμα της τροφής.

2 για αρχή...Μετά πρόσεξα οτι είχε και στο sump τροφή! Άλλες 2 σε διάστημα 3 ημερών και οι απώλειες ήταν μία Alveopora και μια Hystrix.

Δεν ήρθε και ο Ηρώδης να βοηθήσει την κατάσταση... :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να λείπεις καιρό πρέπει να έχεις κάποιον "έμπιστο' δασκαλεμένο να περνάει καμά φορά την εβδομάδα έστω απο το σπίτι.Πολλά μπορούν να πάνε στραβά.Λόγω διαφοράς θερμοκρασίας (χειμώνας)εξατμιζόταν το νερό στο 200λιτρο και το spray bar πετούσε νερό στο καπάκι.. Αποτέλεσμα ένας tunze καμένος,το έπιπλο φουσκομένο,καμία 15αριά τροφέους πεθαμένα... έγω στον έβρο και το κοπάδι μου ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

  1. Το καλήτερο είναι να έχεις και 2ο άτομο.Που ξέρει τα βασικά.
  2. Το καλοκαίρι το 2010 φεύγω για διακοπές 10 μέρες κάρπαθο,μαθημένος με το θέμα βάζω τον ξάδερφό να πηγαίνει να γεμίζει την αναπλήρωση απο το reef,απλά πράματα πέρνει νερό απο όσμωση γεμίζει το δοχείο αναπλήρωσης.
  3. έλα όμως που τραβιόταν με μια γκόμενα και δεν πάτησε το πόδι του.
  4. αποτέλεσμα 2 γαρίδες ψώφιες,6 sps έκτός νερού...ένας 12βοτλος κυκλοφορητής καμμένος.
  5. Φέτος όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν και νεος εχω κι`εγω να πω οτι μεχρι να μαθω πως δουλευει η σκουπα βυθου και μεχρι να μαθω πως να αλλαζω νερο στο ενυδρειο εχω πιει παρα μα παρα πολυ νερακι

αντε γεια μας ! ! !

Υ.Γ. ευτυχως τωρα τα εχω κανει ολα να γινονται με ηλεκτρικο μοτερ (ιδιοκατασκευη βεβαια μην ξεχνιομαστε οι diy) και χαμηλη εποπτεια και βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Παλια που μετακομισα το δισκοενυδρειο και το πηγα στο καινουργιο σπιτι το οποιο ηταν στον 1ο οροφο,επειδη ειχα παρει ολο το νερο σε βαρελες και τα ειχα στο φορτηγο σκεφτηκα να παρω μια αντιουλα 16000λιτρων και αρκετων μετρων μανομετρικου ωστε να ανεβασουμε το νερο ετσι και να μην κουβαλαμε.

Αφηνω δυο φιλους λοιπον στο σπιτι να ελεγχουν το ενυδρειο και το σημαντικοτερο που ηταν η παροχη ρευματος της <<μικρης αντλιας>> εγω μπαινω στη κλειστη καροτσα του φορτηγου μου και με μια δυνατη φωνη δινω την εναρξη.

Τα φιλαρακια ειχαν πιασει την παρλα μεσα στο σπιτι ενω εμενα ξαφνικα ξεκουμπωσε η σωληνα επανω απο την αντλια δημιουργωντας ενα ωραιο συντριβανι.

Εγω να ουρλιαζω βγαλτε την πριζαααααααααααα αλλα αυτοι τιποτα μπουρου μπουρου,ευτυχως μεσα στον πανικο μου εκοψε και τραβηξα την αντλια απο το βαρελι.

Αφου ειχα κανει ενα ωραιο μπανιο με τανινες!

Link to comment
Share on other sites

Χτες και εγώ ενώ μετά από πολύ καιρό είπα να ασχοληθώ λίγο με το ρειακτορα του phytoplacton βγάζω από το ψυγείο το σκεύασμα

( συννημενη φωτογραφία)προσπαθώ να το ανοίξω......στρίβω ....... ξαναστρίβω , κάνω , δείχνω τίποτα! οπότε αποφασίζω να δαγκώσω το καπάκι και να το γυρίσω .....δαγκώνω και νιώθω αμέσως κάτι κρύο , υγρό και βρομερό μέσα στο στόμα μου!!!!!!!!!!!!!!!! :drunk: ......Ναι ήταν πλαγκτόν που από το ζουμπιγμα έσκισε η συσκευασία δίπλα από το καπάκι.....Δεν θέλετε να δοκιμάσετε ΠΟΤΕ νομίζω......πέρα από την απαίσια γεύση του , έπλυνα δόντια 5 φορές, στοματικό διάλλειμα , νήματα ..... τα πάντα όλα!!! Βρώμαγε το στόμα μου για 5 ώρες και στο τέλος......έβγαλα καμία 10ρια σπυράκια μέσα στο στόμα με αποτέλεσμα να τρέχω σε γιατρους!!!

post-11134-0-04857400-1325252974_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρο,στην υγεια σου.... :bigemo_harabe_net-74: Απλα μαλλον εισαι "αδυναμος" οργανισμος....εγω πριν κατι μηνες,εκει που ξυπνησα μεσα σην νυστα μου (καλοκαιρι μεσα στη ζεστη) ανοιγω το ψυγειο και αρπαξα ενα μπουκαλι να πιω στα σκοταδια....το ασχημο ειναι πως μεσα στη νυστα μου το καταπια...μετα εφαγα,θυμαμαι, δυο πιατελες μακαρονια με κυμα για να μου φυγει η πυκραδα....

Αρα ηθικο διδαγμα....τα μπουκαλια του φυτοπλακτου,μακρυα απο τα μουκαλια του νερου στο ψυγειο

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες ρε Γιωργο;Τις δυο πιατελες μακαρονια τις εφαγες πριν τα σπληναντερα και τα γατοκεφαλα η μετα; :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δεν ήταν special blend.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε,ήμουν σε διαιτα το καιρο εκεινο :bigemo_harabe_net-134: .....αφου ρε Στρατο το ξερεις...ειμαι μακαρονας,τι να κανουμε :bigemo_harabe_net-163: ...το βασικο μου προβλημα ειναι οτι μαζι με την διψα ειχα και μια βραδυνη λιγουριτσα....

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δεν ήταν special blend.... :hysterical:

Για φαντασου Φωτη.

Μεταλλαγμενος θα γινοταν!!! :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω αδειάσει τα 1/3 του νερού του ενυδρείου βάση της ρουτίνας που ακολουθώ, αποφασίζω να βγάλω λίγο νερό ακόμα. Ψάχνω να βρω την λαστιχένια τρομπίτσα που ρουφαέι το νερό αλλά πουθενά. Αποφασίζω να εκτελέσω με τον diy τρόπο. Πιάνω το λαστιχο και ρουφάω μία- δυο-τρεις και ξαφνικά κατεβάζω μια μεγάλη γουλιά που κλαίγανε τα μάτια μου για πέντε λεπτά.

Το καλό είναι πάντως οτι μου κόπηκε ο βήχας που είχα εκείνη την εποχή. :bigemo_harabe_net-66:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ αν και νέος κάτι "περιπετειούλες", τις έχω γράψει πάνω κάτω στο νήμα όπου ζητάω συμβουλές για το στήσιμο..

Το highliht ήταν όταν ξημερώματα και προσπαθώντας να τρομπάρω νερό με το eheim 2026 (πρώτη φορά που έβαζα μπροστά φίλτρο), και αφού δεν τρόμπαρε με τίποτα αρκετά (θέλει αλλαγή η φλάντζα..) αποφασίζω να ρουφήξω νερό: πίνω νερό (το στάνταρ!!!) , από σωλήνες κάπως βρώμικους εσωτερικά ... αρχίζει να πέφτει νερό στο παρκέ.. :nerd: .. με ΜΕΓΑΛΗ πίεση... πάει πλημμυρίσαμε είπα.. ευτυχώς στον επόμενο τόνο μου κόβει και "σπάω" το λάστιχο.. και όταν έπειτα το βάζω στο φίλτρο και λέω θα γλυτώσουμε, σε αυτό ανοίγει το 1 από τα 4 κλιπσάκια και αρχίζει να βγαίνει νερό με πίεση από το πλάι :death:(!!!!!!!!!!!!) όπως στον τιτανικό.. :ph34r: πάει, σίγουρα πλημμυρίσαμε λέω!.. και στον επόμενο τόνο επιτόπου καταφέρνω και κλείνω το κλιπσάκι.. ΟΥΦΦΦΦΦ... ξημερώματα ...... :bigemo_harabe_net-111:

Και ΧΤΕΣ αφού είχα διαβάσει το τόπικ και έλεγα θα προσέχω, μετά από μικροδουλειά εντός νερού, παραλίγο να ξεχάσω εκτός πρίζας το 2ο πολύπριζο όπου έχω τους θερμοστάτες...... το θυμήθηκα συνειρμικά μετά από 1-2 ώρες... :bigemo_harabe_net-111: πάλι καλά που το θυμήθηκα :ph34r:

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω αδειάσει τα 1/3 του νερού του ενυδρείου βάση της ρουτίνας που ακολουθώ, αποφασίζω να βγάλω λίγο νερό ακόμα. Ψάχνω να βρω την λαστιχένια τρομπίτσα που ρουφαέι το νερό αλλά πουθενά. Αποφασίζω να εκτελέσω με τον diy τρόπο. Πιάνω το λαστιχο και ρουφάω μία- δυο-τρεις και ξαφνικά κατεβάζω μια μεγάλη γουλιά που κλαίγανε τα μάτια μου για πέντε λεπτά.

Το καλό είναι πάντως οτι μου κόπηκε ο βήχας που είχα εκείνη την εποχή. :bigemo_harabe_net-66:

Και κάθεσαι και ασχολείσαι ακόμα με ενυδρεία ; Βγάλε αμέσως τα ψάρια από το ενυδρείο , βάλε το νερό σε μπουκαλάκια και βγες βόλτα να τα πουλήσεις για σιρόπι για τον βήχα και να τα οικοδομήσεις :bigemo_harabe_net-74: . Κανε και μια μέτρηση να ξέρεις τι αναλογίες πρέπει να φτιάχνεις άλλη φορά (συνταγή είναι αυτή) :bowdown: :bowdown: :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Και κάθεσαι και ασχολείσαι ακόμα με ενυδρεία ; Βγάλε αμέσως τα ψάρια από το ενυδρείο , βάλε το νερό σε μπουκαλάκια και βγες βόλτα να τα πουλήσεις για σιρόπι για τον βήχα και να τα οικοδομήσεις :bigemo_harabe_net-74: . Κανε και μια μέτρηση να ξέρεις τι αναλογίες πρέπει να φτιάχνεις άλλη φορά (συνταγή είναι αυτή) :bowdown: :bowdown: :bowdown: .

Νομίζεις οτι δεν μου πέρασε από το μυαλό? :hysterical::hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

σαν να το ξεχασαμε λιγο το θεμα.

η μηπως ξαφνικα γιναμε ολοι τελειοι και προσεκτικοι?

Link to comment
Share on other sites

αν και νεος εχω κι`εγω να πω οτι μεχρι να μαθω πως δουλευει η σκουπα βυθου και μεχρι να μαθω πως να αλλαζω νερο στο ενυδρειο εχω πιει παρα μα παρα πολυ νερακι

αντε γεια μας ! ! !

Υ.Γ. ευτυχως τωρα τα εχω κανει ολα να γινονται με ηλεκτρικο μοτερ (ιδιοκατασκευη βεβαια μην ξεχνιομαστε οι diy) και χαμηλη εποπτεια και βρηκα την υγεια μου.

εγω για να μην ρουφαω στην αλαγη νερου βαζω την μια μερια του λαστηχου στην βρηση και ανηγω την βρηση μεχρι να γεμησει νερο το λαστηχο μετα ταπωνω με το δαχτηλο μου και το βαζω μεσα στο ενηδριο ετσι ξεκιναει η ρωη χορις να ρουφαω :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

επισις προσοχη στα diy baground να μην εχουν τρηπες και να ειναι ισια η επηφανια τους και να πιανει ολη την επηφανια του ενηδριου γιατι την εχω πατησει και μπενουν ψαρακια πολλες φορες απο πισω με τραγικα αποτελεσματα ιδικα κατα την προσαρμογη καινουριων που ειναι στρεσαρισμενα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...