Jump to content

Λαρης Reef 1


Larrys

Recommended Posts

Οκ, δεν είδα φυσικά να δικαιολογείς πουθενά κάτι απλά αναφέρεις το καλύτερα-χειρότερα, αν αυτό είναι κριτήριο θα το δεχτώ, πάντως να υποθέσω πως σε όλα αυτά αναφέρεσε στην μέθοδο της βότκας έτσι και όχι γενικά σε προβιοτικές μεθόδους? γιατί θα πρέπει να καταλάβουμε σε τι ακριβώς είσαι αντίθετος, το να ακολουθήσεις ένα σύστημα berlin σε ένα ενυδρείο 200 λίτρα με φουλ κοράλλια και με σαμπ 50λίτρα είναι κάτι διαφορετικό από ενυδρείο 1000 λίτρα και σαμπ 500 λίτρα, θα πρέπει να τεκμηριώνεις την αποστροφή σου για να αντιλαμβανώμαστε όλοι τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

μα το λεω παραπανω,αναφερομαι για την χρηση της βοτκας και μονο της βοτκας!

Δεν μιλαω γενικα για τις προβιοτικες μεθοδους!για κατι που προσωπικα εγω δεν εχω χρησιμοποησει δεν εκφερω γνωμη

Το γραφω και παραπανω, εμπειρικα μιλαω και πειραματικα με 2 ενυδρεια.το ενα με την συγκεκριμενη μεθοδο και τσιτα σε ολα και στο αλλο,απλα...τιποτα!μονο τροφη για ψαρια!

Οταν ερθει ο Βαγγελης απο την επομενη εβδομαδα και βγαλει καμια φοτο τις προκοπης θα δουμε τα αποτελεσματα!

και επαναλαμβανω τελειωνοντας εδω το θεμα,ο νεος η και ο μεσος reefer καλα θα κανει να προσεχει τι βαζει και τη ριχνει...με ρωτησε πιο πανω το παλικαρι για ρουτινες

Ειναι δυνατον οι δικες μου ρουτινες να ειναι ιδιες με καποιου αλλου,περα απο τα βασικα?

Σε ποιο σταδιο θελει ο καθενας να φτασει το reef του αρχικο/μεσο?υψηλων απαιτησεων η να βλεπει απλα 5 ψαρια να κολυμπανε μαζι με ζοοανθους και εφυλιες??

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο...

Το ενυδρειο με την χρηση βοτκτας δεν τουμπαρε ποτε(εκτος μια δυο φορες κυανο)

Δεν ειχα καψιματα,δεν ειχα νεκρωσεις.Η αληθεια να λεγεται

Απλα το ενυδρειο χωρις τη χρηση βοτκας/μβ7 πηγαινε και πηγαινει καλυτερα(χρωμα,αναπτυξη και χωρις αγχος του Λαρη ;) )

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο...

Το ενυδρειο με την χρηση βοτκτας δεν τουμπαρε ποτε(εκτος μια δυο φορες κυανο)

Δεν ειχα καψιματα,δεν ειχα νεκρωσεις.Η αληθεια να λεγεται

Απλα το ενυδρειο χωρις τη χρηση βοτκας/μβ7 πηγαινε και πηγαινει καλυτερα(χρωμα,αναπτυξη και χωρις αγχος του Λαρη ;) )

επειδη ημουν φαν τη χρηση βοτκας στο ενυδρειο και ειδα περισσοτερα κακα που κανει παρα καλα.. εχεις απολυτο δικιο φιλε Λαρη θα συμφωνησω μαζι σου για την χρηση της βοτκας μεσα στο ενυδρειο.

εδω και 2 χρονια εχω βρει την ηρεμια μου χρησημοποιοντας απλα την θαλασσα και το μονο κακο που εχω δει ειναι οτι στεγνωνει αρκετα γρηγοροτερα απο οτι το αλατι που εβαζα καποτε

και ο λογος ειναι οτι το χημικο αλατι ειναι πιω εμπλουτισμενο σε ιχνοστοιχεια και διαφορα μεταλλα απο οτι ειναι η θαλασσα που ολα ειναι στην συγκεκριμενη ποσοτητα ουτε + ουτε -

θεωρω κατε εμε την θαλασσα αναντικαταστατη σε εκεινους που θελουν να κρατησουν ενα υφαλο με κοραλλια!! σημερα το ενυδρειο μου παει τρενο απλα ταιζοντας με μετρο και την καταλληλη στιγμη που πρεπει διαβαζοντας απλα το ενυδρειο

και εδω θελω να πω οτι επανω σε αυτο εχει δικιο ο Γιωργος πρεπει να μαθουμε εκεινη που πραγματικα ασχολουνται με το reef να μπορουν να διαβαζουν το ενυδρειο γιατι ειναι το αλφα και το ωμεγα

ευχομαι τα καλυτερα για τα ενυδρεια σου γιατι ειναι παραγματικα στολιδια που στα ισα μπορουν να τα βαλουν σε ομορφια και στησιμο με του εξωτερικου(βλεπε αμερικη μερια) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο :bigemo_harabe_net-146:

φιλε να εισαι σιγουρος οτι αν υπηρχε θαλασσα εδω κοντα,και εγω το ιδιο θα εκανα....(μας την υποσχεθηκαν αλλα....)

πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο τις φυσικες και συχνες αλλαγες νερου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Αιολο και Alexpsycho,για τις φοτο που ακολουθουν,καθως και για την πολυ καλη τους παρεα

Πρωτες φοτο του ενυδρειου του γραφειου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

χμ....

τι να ειναι αραγε..... :bigemo_harabe_net-127:

DSC05238.jpg

μια αναγνωριση παρακαλω....... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

α ρε τρελλοκομεια ομορφιες βραδιατικα.....

που θα παει ,δεν θα με πιασει κανας πονοδοντος να ερθω....?

Link to comment
Share on other sites

α ρε τρελλοκομεια ομορφιες βραδιατικα.....

που θα παει ,δεν θα με πιασει κανας πονοδοντος να ερθω....?

Την επομενη φορα Κωστα να ερθεις και εσυ

Πιστευω ηταν ενα αρκετα ενδιαφερον mini meeting!!!

Συνεχιζουμε με το ενυδρειο του σπιτιου-παρουσιασης-! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα των φοτο του Βαγγελη με τις δικες μου ειναι.....οφθαλμοφανης!!!

Ξανα ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στην παρεα της Θεσσαλονικης

Τραβηξαμε και βιντεο μεγαλης διαρκειας,που σε λιγες μερες θα ειναι διαθεσιμο

Keep reefing beautifull people! :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - Larrys
Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωωω τωρα καταλαβαινω γιατι εφυγες απο το γλυκο νερο λαρυ....

ναι ρε εσυ Γιωργο,απλα δεν με συγκινει πια...

και ειναι κριμα γιατι ειχα και εχω πανεμορφα και σπανια ψαρια,αλλα καλυτερα να τα χαρει κανενας αλλος συνχομπιστας :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ουπς ξεχασα και μερικες ακομα.....

Γραφειου reef

DSC05224.jpg

DSC05220.jpg

DSC05219.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπας και ειναι ψευτικες.. :)

φιλε λαρη δεν υπαρχη αλλο ενυδρειο σαν το δικο σου !!!

δεν μενω και κοντα να ερθω να το χαζεψω αυτο ειναι αριστουργημα δεν ειναι ενυδρειο!

κακος που δεν το εχεις ανεβασει σε ξενα σαιτ θα παθουνε πολυ πλακα τα αμερικανακια

Link to comment
Share on other sites

μπας και ειναι ψευτικες.. :)

φιλε λαρη δεν υπαρχη αλλο ενυδρειο σαν το δικο σου !!!

δεν μενω και κοντα να ερθω να το χαζεψω αυτο ειναι αριστουργημα δεν ειναι ενυδρειο!

κακος που δεν το εχεις ανεβασει σε ξενα σαιτ θα παθουνε πολυ πλακα τα αμερικανακια

Nικολα σε ευχαριστω θερμα :bowdown:

Μου εχουν πει πολλα ατομα να το ανεβασω σε ξενα site....

Ισως γινει και αυτο.......οχι για καποιο βραβειο(αυτα τα αφηνω για τους....αλλους),δεν με ενδιαφερει αυτο,αλλα για να δειξουμε οτι και η Ελλαδα μπορει και εχει κατι να δειξει!

και για να μην παρεξηγηθω, δεν το θεωρω αντιπροσωπευτικο παραδειγμα της Ελλαδας,υπαρχουν ενυδρεια πολυ αξιολογα,προσεγμενα,στημενα με πολυ κοπο,χρονο,μερακι και ΑΓΑΠΗ :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Nικολα σε ευχαριστω θερμα :bowdown:

Μου εχουν πει πολλα ατομα να το ανεβασω σε ξενα site....

Ισως γινει και αυτο.......οχι για καποιο βραβειο(αυτα τα αφηνω για τους....αλλους),δεν με ενδιαφερει αυτο,αλλα για να δειξουμε οτι και η Ελλαδα μπορει και εχει κατι να δειξει!

και για να μην παρεξηγηθω, δεν το θεωρω αντιπροσωπευτικο παραδειγμα της Ελλαδας,υπαρχουν ενυδρεια πολυ αξιολογα,προσεγμενα,στημενα με πολυ κοπο,χρονο,μερακι και ΑΓΑΠΗ :bigemo_harabe_net-146:

φιλε λαρη ηρθε η ωρα να το ανεβασεις

και πιστεψε ολοι μας εδω στο φορουμ θα χαρουμε να το δουμε σε ενα σαιτ του εξωτερικου

οπως σωστα ειπες να δειξουμε οτι εχουμε τα κοτσια εδω στην μικρη ΕΛΛΑΔΑ να πετυχουμε πολλα

παρε την αποφαση και ολοι μας θελω να πιστευω θα σταθουμε διπλα σου

πρεπει στην ζωη μας να ειμαστε αντικειμενικη.. και το δικο σου ενυδρειο ειναι κατε εμε το καλυτερο στην ΕΛΛΑΔΑ

φιλε κανε το βημα

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφες photo.Πρέπει και εσυ απο εδω και πέρα να καλυτερεύσεις την σχέση σου με την φωτογραφία....

Υπέροχο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε λαρη ηρθε η ωρα να το ανεβασεις

και πιστεψε ολοι μας εδω στο φορουμ θα χαρουμε να το δουμε σε ενα σαιτ του εξωτερικου

οπως σωστα ειπες να δειξουμε οτι εχουμε τα κοτσια εδω στην μικρη ΕΛΛΑΔΑ να πετυχουμε πολλα

παρε την αποφαση και ολοι μας θελω να πιστευω θα σταθουμε διπλα σου

πρεπει στην ζωη μας να ειμαστε αντικειμενικη.. και το δικο σου ενυδρειο ειναι κατε εμε το καλυτερο στην ΕΛΛΑΔΑ

φιλε κανε το βημα

χμμμμ.....

μου βαζεις ιδεες.......πολυ καλες ιδεες :band:

:cheers:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...