Jump to content

Λαρης Reef 1


Larrys

Recommended Posts

πολύ όμορφες photo.Πρέπει και εσυ απο εδω και πέρα να καλυτερεύσεις την σχέση σου με την φωτογραφία....

Υπέροχο ενυδρείο...

Ευχαριστω Θαναση,

Προσπαθησα και προσπαθω αλλα απο εδω και περα βρηκα τη λυση....

Μερικα σουβλακια,μπυρες,πατατες και ενα...τηλ!!!!και τσουπ νατος ο Β :D αγγελης!(no hard feelings)

φανταστικό είναι !

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

θαναση μιας και διαβαζεις το θεμα τι λες ηρθε η ωρα το ενυδρειο του λαρη να το δουνε απο αμερικη μερια?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καμιά 20αριά χιλιόμετρα με ομίχλη(να μην βλέπεις την μύτη σου στην κυριολεξία)και λίγο ευτυχώς χιόνι σκάμε μύτη Κοζάνη.Πρώτη στάση ένα τέρας 650λίτρα γεμάτο σπάνιες πανέμορφες υγιέστατες αφρικάνες Ονειρεμένο ενυδρείο για πολλούς συμπεριλαμβάνω και εμένα,.2ο ενυδρείο θαλασσινό mixed reef με άγρια ψαράκια που απλά γέμισε με κοράλλια που μεγάλωσαν απο το main του Λάρρυ.Χρώμα απίθανο γεμάτο ζωντάνια!Τα 2 πιάτα κολλάνε στα τζάμια!Φανταστικό ενυδρείο!Τα ψάρια γεμάτα ζωντάνια τα κοράλλια θα βγούνε να μας φάνε!

Οσο περνούσε η ώρα γινόταν και καλύτερο.Μετά απο μια γρήγορη ματιά στην καραντίνα με τα απίθανα θαλασσινά ψάρια για το καινούργιο project που ετοιμάζει.O ορισμός του fish only με ψάρια περισσότερα απο όσα εχει ενα μικρό pet shop! Και πάμε στο κυρίως πιάτο.Με την πρώτη ματιά μας τρέχουν τα σάλια πέφτουν τα σαγόνια μας και δεν μπορούμε να μιλήσουμε για 5 λεπτά.Το σχέδιο ήταν το εξής: ρίχνουμε υπνωτικό στον Λάρρυ και τον δένουμε σε μια καρέκλα.Ο κουβάς ήταν έτοιμος στο αμάξι. Βάζω χέρια μέσα και αρπάζω όσα κοράλλια φτάνω! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Το ενυδρείο προσεγμένο και μελετημένο.Ολα ήταν στην θέση τους απο εξοπλισμό.ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΉ ΑΝΆΠΤΥΞΗ,ΤΈΛΕΙΑ ΧΡΏΜΑΤΑ.Τα ψάρια πετούσαν απο την μια γωνία στην άλλη.Ο Λάρρυ είναι ενας σοβαρός χομπίστας που δίνει στα ενυδρεία του αυτό που χρειάζονται.Θα έλεγα οτι απλά " το έχει " και ότι πιάνει το μεταμορφώνει μιας και έχει γνώσεις ξοδεύει χρόνο,και χρήματα έχει μεράκι και αγάπη για το χόμπυ.Δίνει απλά το καλύτερο.Τα κοράλλια τούμπανο σε σημείο να μην φαίνεται καθόλου βράχος.Οι φωτογραφίες νομίζω το αδικούν.Τα χάνεις βλέποντας την ποικιλία απο κοράλλια,ψάρια και θέλει οργάνωση και γνώσεις για να αναγνωρίσεις πολλά απο τα κομμάτια του.Το εχει στο αίμα του και θα πώ οτι ενυδρεία σαν αυτό αναβαθμίζουν το χόμπι στην χώρα μας.Μπράβο Λάρρυ.

Φεύγοντας απο Κοζάνη με γεμάτες τσέπες απο τα κοράλλια που βούτηξα ενώ καθάριζα τα τζάμια για την φωτογράφηση!Είχαμε και εγώ και ο Αίολος ένα τεράστιο χαμόγελο απο το θέαμα που παρακολουθήσαμε μέχρι να φτάσουμε.Δεν μας ένοιαζε ούτε για την απέραντη ομίχλη ούτε για τίποτα.Μια επίσκεψη που άξιζε ώς και το τελευταίο λεπτό.

Ευχαριστούμε για την φιλοξενία Λάρρυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν έκλεισαν ακόμη τα σαγόνια μου !!!

Το μόνο που θα πω είναι ότι αυτή η ομορφιά και ζωντάνια των κοραλλιών δεν μπορεί να αποτυπωθεί σε καμιά φωτογραφία.... απορώ όμως γιατί ο Λάρρυ συνεχίζει να έχει τηλεόραση ανοιχτή !!!

Link to comment
Share on other sites

και ελεγα,κατι λειπει κατι λειπει....

Μα στο ενυδρειο μου δεν υπαχουν κενα...ειναι full κοραλια :bigemo_harabe_net-88:

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και σας πειμενω ξανα και για το επομενο project!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν έκλεισαν ακόμη τα σαγόνια μου !!!

Το μόνο που θα πω είναι ότι αυτή η ομορφιά και ζωντάνια των κοραλλιών δεν μπορεί να αποτυπωθεί σε καμιά φωτογραφία.... απορώ όμως γιατί ο Λάρρυ συνεχίζει να έχει τηλεόραση ανοιχτή !!!

:thaman:

Αψογες φοτο,καλη παρεα,αλλα δυστυχως λιγος χρονος

:bigemo_harabe_net-87:

Την επομενη φορα παλικαρι,θα οργανωθουμε καλυτερα... :bigemo_harabe_net-126:

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για ολα και για τον κοπο σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά όση ώρα θα κάνεις σφραγίσματα και εξαγωγές, εμείς θα έχουμε άλλη δουλειά.... ;)... και αν βγαίνοντας από το ιατρείο δεν είμαστε εκεί, ξέρεις που και με τι θα μας βρεις !!!

Βάλε και ένα καταγραφικό για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-52: αυτο θα βαλω στην εισοδο του ιατρειου :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

και φυσικα αδειασμα στις τσεπες :bigemo_harabe_net-127:

και ελεγχος απο τα τριδυμα :bigemo_harabe_net-82:

και μετα :cheers:

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτά τα τρίδυμα... κάποιο απ τα τρία με είπε παππού !!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτά τα τρίδυμα... κάποιο απ τα τρία με είπε παππού !!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

:ph34r:

:ph34r:

:ph34r:

:bigemo_harabe_net-128::bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εδειξε πολυ καλυτερα! ποσο ακομα μπορει να δειξει δεν μπορω να φανταστω! μπραβο παιδες ωραια δουλεια

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εδειξε πολυ καλυτερα! ποσο ακομα μπορει να δειξει δεν μπορω να φανταστω! μπραβο παιδες ωραια δουλεια

Στην πραγματικοτητα-αυτο ειπαν και τα παιδια-ειναι πολυ καλυτερο μπορω να πω1

Πω πω πω....... :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: με επιασε πονοδοντος....... :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Ω ναι μαζι με τα κοραλια κανουμε και σφραγισματα σε ποοοολυ λογικες τιμες B) B) :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε larry πολυ ομορφο το ενυδρειο!

να το χαιρεσαι!

εχει αυξηθει πολυ ο αριθμος των παιδιων(παιδια ειμαστε ολοι :bigemo_harabe_net-134: ) που κρατανε

ενυδρεια με τελεια αποτελεσματα κ χαιρομαι!

τα αγγελοψαρα δεν σου τσιμπανε?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε larry πολυ ομορφο το ενυδρειο!

να το χαιρεσαι!

εχει αυξηθει πολυ ο αριθμος των παιδιων(παιδια ειμαστε ολοι :bigemo_harabe_net-134: ) που κρατανε

ενυδρεια με τελεια αποτελεσματα κ χαιρομαι!

τα αγγελοψαρα δεν σου τσιμπανε?

Eυχαριστω πολυ φιλε

ο αυστραλεζος μονο τσιμπαει για λιγο οποιοδηποτε νεο ζωοανθο μπει στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-127:

αλλα μετα τα αφηνει σε ησυχια.Τρωεει κανα δυο και μετα βγαινουν καμια 10αρια οποτε....

Επισης τα εχω καλοταισμενα :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω το μυστικό του Λαρρυ γιατί τα κοράλλια του έχουν αυτή την ανάπτυξη....

Θα σας το πω το βράδυ, αλλά όποιος το έχει καταλάβει ας το πει και αυτός....

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα βρε παιδια εκεινες οι μοντι,σαν τσουλιθρες στην γουοτερλαν μοιαζουν! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα βρε παιδια εκεινες οι μοντι,σαν τσουλιθρες στην γουοτερλαν μοιαζουν! :bigemo_harabe_net-69:

και να φανταστεις οτι τις εχω κοψει πανω απο 20 φορες :bigemo_harabe_net-127:

Ολα τα κοραλια του ενυδρειου του γραφειου ηταν καποτε στο ενυδρειο της παρουσιασης.... :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

και να φανταστεις οτι τις εχω κοψει πανω απο 20 φορες :bigemo_harabe_net-127:

Ολα τα κοραλια του ενυδρειου του γραφειου ηταν καποτε στο ενυδρειο της παρουσιασης.... :thumbup: .

Τελικα larry με τα βακτηρια τελιωσες?Ποσες φορες την ημερα ταιζεις?Τα νιτρικα πως τα παλευεις και τι κανεις για να τα κρατας χαμηλα?Παιζεις με δοσομετρικες η ριακτορα ?To skimer το δουλευεις 24/24ωρο?

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι μαζι με τα κοραλια κανουμε και σφραγισματα σε ποοοολυ λογικες τιμες B) B) :hysterical: :hysterical:

ναι και να δεις κυανοβακτηριο την ωρα που θα μου κανεις σφραγισμα να με παρατησεις να φυγεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικα larry με τα βακτηρια τελιωσες?Ποσες φορες την ημερα ταιζεις?Τα νιτρικα πως τα παλευεις και τι κανεις για να τα κρατας χαμηλα?Παιζεις με δοσομετρικες η ριακτορα ?To skimer το δουλευεις 24/24ωρο?

το θεμα της βοτκας για εμενα τελειωσε,ειδα τι κανει και τι δεν κανει οποτε δεν νομιζω να ξαναασχοληθω με την συγκεκριμενη ουσια,αν και ειναι το αγαπημενο μου ποτο :bigemo_harabe_net-82:

:bigemo_harabe_net-64:

Βακτηρια βαζω 10-15σταγ 2 φορες την εβδομαδα

Τωρα τελευταια αυξησα την δοσολογια του special blend,1 φορα 15μλ την εβδομαδα

ταιζω 3 φορες την ημερα

νιτρικα εχω παντα 1-1,5.αλλαγη νερου καθε 15μερες και το HS δουλευει υπερωριες

το σκιμμερ σταματα παντα απο τις 12αμ εως 2 πμ οπου ταιζω τα κοραλια και πεφτουν βακτηρια

2 φορες την εβδομαδα ριχνω αμινοξεα 7σταγ του Koral-Z

To τελευταιο 6μηνο παιζω με δοσομετρηκες και ποτε στη ζωη μου δεν ειδα τοσο σταθερες τιμεσ :bigemo_harabe_net-127:

Ελπιζω να βοηθησα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα της βοτκας για εμενα τελειωσε,ειδα τι κανει και τι δεν κανει οποτε δεν νομιζω να ξαναασχοληθω με την συγκεκριμενη ουσια,αν και ειναι το αγαπημενο μου ποτο :bigemo_harabe_net-82:

:bigemo_harabe_net-64:

Βακτηρια βαζω 10-15σταγ 2 φορες την εβδομαδα

Τωρα τελευταια αυξησα την δοσολογια του special blend,1 φορα 15μλ την εβδομαδα

ταιζω 3 φορες την ημερα

νιτρικα εχω παντα 1-1,5.αλλαγη νερου καθε 15μερες και το HS δουλευει υπερωριες

το σκιμμερ σταματα παντα απο τις 12αμ εως 2 πμ οπου ταιζω τα κοραλια και πεφτουν βακτηρια

2 φορες την εβδομαδα ριχνω αμινοξεα 7σταγ του Koral-Z

To τελευταιο 6μηνο παιζω με δοσομετρηκες και ποτε στη ζωη μου δεν ειδα τοσο σταθερες τιμεσ :bigemo_harabe_net-127:

Ελπιζω να βοηθησα :bigemo_harabe_net-145:

:bigemo_harabe_net-64: Αν καταλαβα καλα σταματας το σκιμερ απο της 12 το βραδυ μεχρι της 2 το πρωι?Ξερεις γιατι ρωτω.Εχει περιπου εναν μηνα που κλεινω το βραδυ την επιστρωφη του σαμπ,μαζι και το σκιμερ λογο του θορυβου που μου κανει η σωληνα pvs που στελνει το νερο στο ενυδρειο.Και επειδη μου ειχαι εμφανιστει και κυανο πρειν απο αυτο, πειραματιστικα με τα βακτηρια ολο το βραδυ οσο ηταν κλειστα τα παντα κατω(εκτως απο δυο αντλιες για το βραχο που υπαρχει κατω)και ειδα θεαματικα αποτελεσματα τοσο στο καθαρισμα του ενυδρειου(σχεδον εξαφανιστικε το κυανο και καθαρισε ο βραχος,επεσαν τα νιτρικα κ.τ.λ),οσο και στο σκιμαρισμα που το πρωι το σκιμερ δουλευει σαν τρελο και σκεφτομαι να το υιοθετησω σαν τροπο απο εδω και περα.Ποια ειναι η γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: Αν καταλαβα καλα σταματας το σκιμερ απο της 12 το βραδυ μεχρι της 2 το πρωι?Ξερεις γιατι ρωτω.Εχει περιπου εναν μηνα που κλεινω το βραδυ την επιστρωφη του σαμπ,μαζι και το σκιμερ λογο του θορυβου που μου κανει η σωληνα pvs που στελνει το νερο στο ενυδρειο.Και επειδη μου ειχαι εμφανιστει και κυανο πρειν απο αυτο, πειραματιστικα με τα βακτηρια ολο το βραδυ οσο ηταν κλειστα τα παντα κατω(εκτως απο δυο αντλιες για το βραχο που υπαρχει κατω)και ειδα θεαματικα αποτελεσματα τοσο στο καθαρισμα του ενυδρειου(σχεδον εξαφανιστικε το κυανο και καθαρισε ο βραχος,επεσαν τα νιτρικα κ.τ.λ),οσο και στο σκιμαρισμα που το πρωι το σκιμερ δουλευει σαν τρελο και σκεφτομαι να το υιοθετησω σαν τροπο απο εδω και περα.Ποια ειναι η γνωμη σου?

κοιταξε για κανενα λογο δεν θα εκλεινα την επιστροφη απο το sump στο ενυδρειο

Πιστευω οτι ετυχε το κυανο να κανει τον κυκλο του και να εξαφανιστηκε

ολο το βραδυ θα εκλεινα το σκιμμερ μονο και μονο αν, το σκιμμερ μου ηταν πολυ μεγαλο για τα λιτρα μου!

Αλλοι παλι κυριως απο Αμερικη λενε οτι το σκιμμερ δεν θα πρεπει να κλεινει για κανενα λογο,γιατι μετα για να λειτουργησει σωστα θελει αρκετο χρονο

Εγω παλι 1,5χρονο τωρα,το κλεινω για 2ωρες και μετα δουλευει ρολοι! :bigemo_harabe_net-64:

Αυτο κανω και στο deltec2060 με την διαφορα ομως οτι εκει στο 2ωρο δεν ριχνω τιποτα!

Αυτο κανω και στο ATBmedium size(με τη διαφορα οτι αυτο κλεινει για 12ωρες,γιατι ειναι πολυ μεγαλο για 350λτ με λιγη ιχθυοφορτιση!)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

φανταστικο.....καπως ετσι φανταζομαστε κι εμεις το δικο μας....

Σας ευχομαι ολοψυχα να το κανετε καλυτερο παιδια :bigemo_harabe_net-146:

Καντε και καμια παρουσιαση να το δουμε,να το σχολιασουμε και γενικα να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον :bigemo_harabe_net-64:

Σε λιγες μερες θα κανω και upload το βιντεο που τραβηξε ο Βαγγελης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...