Jump to content

Λαρης Reef 1


Larrys

Recommended Posts

Bravo larry . Καταπληκτικό .... :bigemo_harabe_net-64:

Εαν μεγάλο bravo και για τα βακτηρίδια .... :bigemo_harabe_net-88: που σταμάτησες !!!

Ευχαριστω φιλε

εγινε κατι με τα βακτηριδια??κατι πηρε το αυτι μου απο τον Θαναση(για λεγε...)

Link to comment
Share on other sites

ουπς τωρα μωλις το διαβασα.....

Λυπαμαι ρε φιλε,ειχες ενα απο τα ωραιοτερα ενυδρεια που εχω δει.....

Ειλικρινα λυπαμαι,αλλα μην το βαζεις κατω,θα κανεις κατι καλυτερο...

Σταθη εγω τα σταματησα γιατι εβλεπα,οτι υπαρχει κατι που φρεναρει το ενυδρειο...

Ανεξηγητα καψηματα στα κοραλια που ηταν αρκετα ψηλα αλλα οι πολυποδες ζωντανοι...

Μερικα κοραλια με θολα χρωματα...

Εκανα και μια συγκριση χρωματων των κοραλιων πτο βοτκας και κατεληξα στο συμπερασμα ναα τα σταματησω...!

Ασε που αυτο το καθημερινο 1,5ml μου την εσπαγε στα νευρα :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

και η τεραστια πρασινη με μπλε ακρες ακρο που ειχα στο κεντρο την πηγα στο ενυδρειο του ιατρειο που οι συνθηκες του-οπως εξηγησα παραπανω-δεν εχουν καμια σχεση με της παρουσιασης

Το κοραλι σε 12 μερες ξαναζωντανεψε.....Τι να πω τωρα.....?

Link to comment
Share on other sites

Bravo !!!

πεθαίνουν της πείνας ... και τα πράγματα είναι πολύ οριακά . Ατό που δεν έχουν λάβει υπόψιν σε αυτήν την μέθοδο(βακτηρίδια ) είναι οτι δεν μπορεί να αυτοματοποιηθεί (διότι πρώτων οι διάφορές δόσεις ειναι σε πολύ μικρές ποσότητες & αυτες οι ποσότητες υπολογίζονται απο τον χρήστη ανάλογα το feedback που παίρνει απο το ενυδρείο ) αλλα το πίο σημαντικό ειναι οτι αυτός που τα κάνει όλα αυτα είναι άνθρωπός και όχι ρομποτ . Σήμερα γουστάρει ,αυρίο εχει πονοκέφαλο ,εχθές είχε πολύ δουλεία , μεθαύριο καθολου ...σε δυο χρόνια ???σε πέντε ??? Λίγο να φύγεις απο κοντά του ...τέλειωσε !!! Εγω δεν κάνω ενυδρεία για 2 ή για πέντε χρόνια (και πάρα πολυ λέω).

Σίγουρα μπορεί να γίνουν διάφορα πράγματά και σε κλασσικά συστήματά και να τα πάρεις στο χέρι ...

Αλλά με τα βακτηρίδια με το που τα αρχίσεις , ειδή μετρά αντίστροφα ....

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

+100000 φιλε

Συμφωνω απολυτα

το παρατηρησα και εγω....νομιζωντας οτι με 1,5μλ βοτκα και 20 σταγονες mb7 ειναι ενταξει

Πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω του....

Εγω εφταξα το ενυδρειο για να με χαλαρωνει και οχι να μου δημιουργει περισσοτερο αγχος....

Απλα στην πορεια πιστευω φιλε Σταθη οτι χανουμε τον αρχικο μας...σκοπο!

Link to comment
Share on other sites

+100000 φιλε

Συμφωνω απολυτα

το παρατηρησα και εγω....νομιζωντας οτι με 1,5μλ βοτκα και 20 σταγονες mb7 ειναι ενταξει

Πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω του....

Εγω εφταξα το ενυδρειο για να με χαλαρωνει και οχι να μου δημιουργει περισσοτερο αγχος....

Απλα στην πορεια πιστευω φιλε Σταθη οτι χανουμε τον αρχικο μας...σκοπο!

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Λάρυ μου αρέσει που τελικά ήρθες στα λόγια μου, ελπίζω να θυμάσαι την τελευταία μας συζήτηση που σου έλεγα τον λόγο που εγκαταλείπω τα σκληρά.

Πάντως κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου θα ήθελα να πω ότι μην κατηγορούμε μια εντατική μέθοδο φουλ προβιοτική, είναι κουραστική, επίπονη με μεγάλα ρίσκα αλλά έχει οπτικά και αναπτυξιακά αποτελέσματα, σκέψου ότι κουράστηκες να την διατηρείς και άρχισες να εγκαταλείπεις σιγά σιγά και για αυτό τον λόγο να σου κάνει η διαφορά, απορώ όμως για τις ποσότητες που έριχνες, αν θυμάσαι σε μια πολύ light μορφή που είμαι θετικός σε αυτήν δεν πρέπει να ξεπερνάς παραπάνω από κάποιες σταγόνες ανά μερικές ημέρες.

Πάντως είναι μεγάλη ευθύνη και κούραση μια βαριά προβιοτική μέθοδο που είχες φτάσει και φταίει το ότι αρκετές φορές είμαστε αχόρταγοι.

Το υπάρχων σύστημα μου έχει γίνει με μεγάλο sumb και μπόλικο βράχο και χαέτο, μικροποσότητες βακτηρίων σε κάθε αλλαγή νερού για απλές δόσεις υπενθύμισης και για πλήρη χαλαρότητα χωρίς πολλές έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο η η προσωπικη μου γνωμη ειναι,πολυ τροφη για ψαρια,αλλαγες νερου και τιποτα αλλο

Τωρα αν θελεις να κερδισεις ενα 5-10% σε χρωμα αλλα να παιζεις συνεχεια στην κοψη του ξυραφιου.....στην λιτοτητα και και στην πεινα....Ευχαριστω πολυ δεν θα παρω!

Την δοκιμασα απο τον Ιουνιο και δεν μπρω να πω οτι αξιζει τον κοπο για το ρισκο που παιρνεις...

Ηθελα να πειραματιστω,εξαλου το ενυδρειο μου και πριν πηγαινε μια χαρα(οι αρχικες φοτο ειναι χωρις fuel/bacter

Ενταξει πειραματιστηκα,ειδα πως ειναι....αλλα δεν συνεχιζω για ενα 5% να ρισκαρω ενα συστημα που κοστιζει χιλαδες ευρω και το κυριωτερο....Το Αγαπω :bigemo_harabe_net-113:

Οπως ειπα και παραπανω εαν τυχει καμια καινουρια μεθοδος,θα ξαναπειραματιστω αλλα με το backup μου :bigemo_harabe_net-74:

οσο για τα "αναπτυξιακά αποτελέσματα" το ενυδρειο και χωρις την προβιοτική μεθοδο μια χαρα πηγαινε,με τρελη αναπτυξη...!

Γιωργο δεν κουραστηκα να την χρησιμοποιω-ξερεις πολυ καλα την κουραση που χρειαζεται ενα ενυδρειο με 187 sps-απλα δεν ημουν ικανοποιημενος με το αποτελεσμα!

Δηλ η σχεση ρισκου vs αποτελεσμα ειναι τραγικα δυσαναλογη!!!!Προσωπικα μιλαω παντα

Λες για μπολικο βραχο,το ενυδρειο απο την αρχη μεχρι τωρα εχει 75kg βραχο,κατι που πιστευω οτι κανει την μεγαλυτερη διαφορα σε ενα τετοιο συστημα!

Link to comment
Share on other sites

Ρουτινες=

καθε 15 μερες αλλαγη νερου 140λτ(βρεξει χιονησει...)

καθε 15 μερες αλλαγη ανθρακα και αντιφως(πολυ λιγη ποσοτητα)

καθε 10-12 μηνες αλλαγη λαμπων(και οι 8)

Εβδομαδιαιο προγραμμα=

Αυτο ισχυε μεχρι τον Ιανουριο,αφου μετα απο αυτο αποφασησα να μην ριξω...τιποτα!

τροφη ψαριων 3-4 φορες την ημερα(βρεξει-χιονησει)

τροφη κοραλιων(reef pearls) 2 φορες την εβδομαδα(σβηστα φωτα το βραδακι-κλειστο skimmer για περιπου 2ωρες-καθε βραδυ)

Αμινοξεα 2 φορες την εβδομαδα οπως παραπανω

Pohls extra καθε μερα(στην αρχη ειχε διαφορα το ενυδρειο μετα μου το γυρησε σε κυανο) 5σταγονες

coral vm καθε Σαββατο 10σταγονες(τιποτα το ιδιαιτερο)

coral color καθε Κυριακη 10 σταγονες(τιποτα το ιδιαιτερο)

Μετρησεις kh,ca,mg καθε Κυριακη μεσημερι(πριν το φαγητο :bigemo_harabe_net-134: )

νο3 και P οποτε θυμαμαι ακι οταν βλεπω οτι κατι δεν παει καλα

Μερικα καψιματακια σε κατι acro εγιναν εξαιτιας ενος μαυρου καβουρα που σουλατσαρει το βραδυ και ειναι σε μεγεθος godgilla και με ταχωτητα Κεντερη..... :bigemo_harabe_net-72:

και μου ριχνει τα κοραλια το ενα πανω στο αλλο....

Το ενυδρειο ειναι παραγεμισμενο...το ξερω αλλα συντομα αυτη η κατασταση θς αλλαξει...!

Τα περισσοτερα κοραλια και ζοοανθοι ειναι αγορασμενα απο γερμανια

Αυτα απο οσα θυμαμαι.....

Ελπιζω να βοηθησα

και τελος απο τον ιανουριο και μετα δεν πεφτει τιποτα πο τα παραπανω και το ενυδρειο παει καλυτερα!!!

Αν χρειαστει να πειραματιστω με κατι καινουριο,θα το κανω και φυσικα θα σας εμημερωσω....(η γνωση και οι εμπειριες πρεπει να μεταδιδονται!)

Ευχαριστω για την απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

κανενα προβλημα φιλε,οτι χρειαστεις εδω ειμαι :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

ξεχασα επισης να αναφερω το special blend μια φορα το μηνα 25ml για τα λιτρα μου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες και την αλήθεια τώρα............... αφού είναι πλαστικά, πλάκα με κάνεις τώρα :bigemo_harabe_net-117:

xμμ........

Ε τοτε σε κοροιδεψα ωρε Ακη....

πλαστικα σου εδωσα τον Νοεμβριο....... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

xμμ........

Ε τοτε σε κοροιδεψα ωρε Ακη....

πλαστικα σου εδωσα τον Νοεμβριο....... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Αν ειναι πλαστικα ρε παιδια δεν κανουν!Ασε που γεμιζουν και αλγες.Τα βγαζεις και τα πλενεις?Ποια ειναι τελικα η ρουτινα σου που τα κανει να μοιαζουν σαν αληθινα?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πλαστικα ρε παιδια δεν κανουν!Ασε που γεμιζουν και αλγες.Τα βγαζεις και τα πλενεις?Ποια ειναι τελικα η ρουτινα σου που τα κανει να μοιαζουν σαν αληθινα?

O Aκης ειναι και λιγο...πλακατζης και εξω καρδια :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

O Aκης ειναι και λιγο...πλακατζης και εξω καρδια :bigemo_harabe_net-145:

Και εγω πλακα στην πλακα κανω.Εχεις το δευτερο καλυτερο ενυδρειο που εχω δει(το πρωτο ειναι το δικο μου :chair: )

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πλακα στην πλακα κανω.Εχεις το δευτερο καλυτερο ενυδρειο που εχω δει(το πρωτο ειναι το δικο μου :chair: )

:drunk::cheers:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο η η προσωπικη μου γνωμη ειναι,πολυ τροφη για ψαρια,αλλαγες νερου και τιποτα αλλο

Τωρα αν θελεις να κερδισεις ενα 5-10% σε χρωμα αλλα να παιζεις συνεχεια στην κοψη του ξυραφιου.....στην λιτοτητα και και στην πεινα....Ευχαριστω πολυ δεν θα παρω!

Την δοκιμασα απο τον Ιουνιο και δεν μπρω να πω οτι αξιζει τον κοπο για το ρισκο που παιρνεις...

Ηθελα να πειραματιστω,εξαλου το ενυδρειο μου και πριν πηγαινε μια χαρα(οι αρχικες φοτο ειναι χωρις fuel/bacter

Ενταξει πειραματιστηκα,ειδα πως ειναι....αλλα δεν συνεχιζω για ενα 5% να ρισκαρω ενα συστημα που κοστιζει χιλαδες ευρω και το κυριωτερο....Το Αγαπω :bigemo_harabe_net-113:

Οπως ειπα και παραπανω εαν τυχει καμια καινουρια μεθοδος,θα ξαναπειραματιστω αλλα με το backup μου :bigemo_harabe_net-74:

οσο για τα "αναπτυξιακά αποτελέσματα" το ενυδρειο και χωρις την προβιοτική μεθοδο μια χαρα πηγαινε,με τρελη αναπτυξη...!

Γιωργο δεν κουραστηκα να την χρησιμοποιω-ξερεις πολυ καλα την κουραση που χρειαζεται ενα ενυδρειο με 187 sps-απλα δεν ημουν ικανοποιημενος με το αποτελεσμα!

Δηλ η σχεση ρισκου vs αποτελεσμα ειναι τραγικα δυσαναλογη!!!!Προσωπικα μιλαω παντα

Λες για μπολικο βραχο,το ενυδρειο απο την αρχη μεχρι τωρα εχει 75kg βραχο,κατι που πιστευω οτι κανει την μεγαλυτερη διαφορα σε ενα τετοιο συστημα!

Πάντως γνωρίζω πολύ καλά ότι λειτουργείς light προβιοτική μέθοδο που την αναπτύξαμε μαζί τα τελευταία δυο χρόνια και όχι από τον Ιούνιο μιας και έπεσαν ατελείωτες συζητήσεις, δεν θυμάμαι ποτέ να είπαμε ότι οι ποσότητες που ρίχνεις θα πρέπει να είναι αυτές, εσύ ξεκίνησες βότκα, πότε είπαμε για βότκα? το ότι ήθελες το κάτι παραπάνω ήταν καθαρά δική σου επιλογή να το φτάσεις στα άκρα, το ότι τίγκαρες το ενυδρείο με DOC από την καθημερινή χρήση βότκας επέφερε την κακή οικόνα και λόγω του ότι σταμάτησες άρχισαν να πέφτουν τα επίπεδα και επακόλουθο να σταματήσουν να δηλητηριάζονται τα κοράλλια.

Θέλω να πω ότι πειραματίστηκες με δοκιμασμένη λάθος συνταγή εδώ και χρόνια, που την ξεκίνησες από το καλοκαίρι με τετελεσμένο αποτέλεσμα.

Μια πολύ light προβιοτική μέθοδο προστάζει σε μορφή συντήρησης:

εβδομαδιαία αλλαγή νερού 10-15%

5-10 σταγόνες βακτήρια ανά τρεις ημέρες και μετά από κάε αλλαγή νερού

4-5 σταγόνες βιταμίνης c ανά δυο τρεις ημέρες

5-10 σταγόνες πηγής άνθρακα(biofuel σε αυτή την περίπτωση) ανά 3-4 ημέρες

Αμινοξέα(αναλόγως αν χρειάζονται) ανά δυο τρεις ημέρες

Όλα τα άλλα παρελκόμενα είναι για αν ένα σύστημα φτάνει στα άκρα του και θέλεις να το το λειτουργήσεις πέραν από τις δυνάμεις του.

Επιμένω στον πολύ βράχο στο σύστημα(όχι στο main tank) με σωστή τοποθέτηση και καθαρισμό όπως και ανανέωση του κατά διαστήματα αν χρειαστεί στην περίπτωση που λειτουργήσεις σε πιο berlin κατάσταση.

Ξανά επιμένω στην άποψη μου ότι έριχνες ποσότητες απαγορευτικές για το ενυδρείο σου, καθώς ακόμη κάνεις προβιοτική μέθοδο από την στιγμή που ρίχνεις και το blend, άρα καλό θα είναι να μην τα μηδενίζεις όλα και να λες δεν κάνω τίποτα.

Ως χομπίστας που έχεις παρουσιάσει τέτοιο θεαματικό αποτέλεσμα λειτουργείς ως πρότυπο για νεώτερους και καλό είναι να τεκμηριώνεις τις απαντήσεις σου σε ότι αφορά την ρουτίνα για να μπορούν να πάρουν στοιχεία να φτιάξουν την δική τους ρουτίνα.

Τονίζω ότι είμαι κατά των φουλ προβιοτικών μεθόδων που επιφέρουν σαν αποτέλεσμα την εξάντληση χομπίστα και ενυδρείου αλλά καλό είναι να λέμε την αλήθεια, μόνο με αγάπη δεν γίνεται ένα reef, θέλει μελέτη, αντίληψη, υπομονή και να μοιράζεσαι τα καλά και τα άσχημα που σου συμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα Γιωργο τον Ιουνιο που μιλησαμε σου ειπα για την χρηση βοτκας και μου ειπες για την επικυνδηνοτητα της ουσιας

Δεν ξεκινησα με την δοσολογια του 1,5μλ φυσικα αλλα πολυ χαμηλα απο τα 0,2 με αποκορυφωμα το 1,5μλ τους τελευταιους 2 μηνες...!

ποτε δεν μου στεγνωσε το ενυδρειο.Παντα ειχα νητρικα 1-2 και φωσφορικα 0,02-,0,08

Ποτε δεν μου γυσησε το ενυδρειο απο την χρηση της προβιοτικης μεθοδου.Απλα ημουν συνεχεια απο πανω!Κατι που δεν το θεωρω χαλαρωση

Το να βαλω τοσα κοραλια και να τα συντηρω ειναι δικια μου επιλογη με ολα τα επακολουθα!

4-5 σταγόνες βιταμίνης c ανά δυο τρεις ημέρες-αυτο εκανα στην αρχη και μου το γυρησε σε κυανο εμενα και αλλουσ 2 φιλους.εκοψα την vitc και εφυγε και το κυανο,και σε εμανα και στους αλλους 2

Μαζι μιλησαμε για 20-25 σταγονες μβ7 2φορες την εβδομαδα.Για τις 5-10σταγονες που λες πιο πανω μαλλον δεν αναφερεσε στο δικο μου ενυδρειο που ειναι συνολικα 600λτ

5-10 σταγονες biofuel-μαζι μιλησαμε τον ιουνιο και σου ειπα οτι θελω να φτασω σε χαμηλοτερες μετρησεις και μου απαντησες οτι εαν το αλλαξω σε biofuel η ποσοτητα που πρεπει να βαλω θα ειναι πολυ μεγαλυτερη

Σε καμια περιπτωση ομως τις 5-10 σταγονες αυτα που αναφερεις παραπανω!

Αλλαγες νερου κατα την χρηση πηγης ανθρακα ηταν 140λτ ανα 10μερες

Επιμένω στον πολύ βράχο στο σύστημα(όχι στο main tank)-Αυτο ειναι δικια σου επιλογη,συμφωνω για doc κτλ λογω κακης κυκλοφοριας,αλλα το ενυδρειο εχει 2μπ40+2χ5000+5000 επιστροφη.οποτε κυκλοφορια υπαρχει ακομα και πισω κατω στο τζαμι!!!

το blend το χρησιμοποιω κυριως για το κυανο μια που διαβασα σε ξενα forum οτι κανει καταπληκτικη δουλεια...

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα επιμενω οτι η ρουτινα μου ειναι αυτη

μιλαμε για ενα ενυδρειο ανωτερου του μεσου ορου απο πλευρας συντηρησης και ολα τα παραπανω ματζουνια για ενα μεσο χρηστη που θελει να διατηρησει ενα καλο reef ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!Πρωσοπικη μου γνωμη παντα!

Θελεις το ρεεφ σου να φτασει σε επαγγελματικο επιπεδο,να εισαι 6ωρες την ημερα απο πανω του,να ξοδεψεις ενα καρο λ7 για να κερδισεις 5-10% σε χρωμα,τοτε ναι καντο!Αλλα επισης να εχεις και ενα ασταθες συστημα ξεροντας οτι μπορει να γυρισει ανα πασα στιγμη!δικο σου το ρισκο,αλλα εγω προσωπικα απεχω απο αυτη την αντιληψη!

Συμφωνω 100% με την τελευταια σου προταση

Αλλα οπως λεει και το τραγουδι φιλε Γιωργο We all need love!

Χωρις διαβασμα και ανταλλαγη αποψεων δεν γινεται τιποτα καλε μου φιλε Γιωργο!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα Γιωργο τον Ιουνιο που μιλησαμε σου ειπα για την χρηση βοτκας και μου ειπες για την επικυνδηνοτητα της ουσιας

Δεν ξεκινησα με την δοσολογια του 1,5μλ φυσικα αλλα πολυ χαμηλα απο τα 0,2 με αποκορυφωμα το 1,5μλ τους τελευταιους 2 μηνες...!

ποτε δεν μου στεγνωσε το ενυδρειο.Παντα ειχα νητρικα 1-2 και φωσφορικα 0,02-,0,08

Ποτε δεν μου γυσησε το ενυδρειο απο την χρηση της προβιοτικης μεθοδου.Απλα ημουν συνεχεια απο πανω!Κατι που δεν το θεωρω χαλαρωση

Το να βαλω τοσα κοραλια και να τα συντηρω ειναι δικια μου επιλογη με ολα τα επακολουθα!

4-5 σταγόνες βιταμίνης c ανά δυο τρεις ημέρες-αυτο εκανα στην αρχη και μου το γυρησε σε κυανο εμενα και αλλουσ 2 φιλους.εκοψα την vitc και εφυγε και το κυανο,και σε εμανα και στους αλλους 2

Μαζι μιλησαμε για 20-25 σταγονες μβ7 2φορες την εβδομαδα.Για τις 5-10σταγονες που λες πιο πανω μαλλον δεν αναφερεσε στο δικο μου ενυδρειο που ειναι συνολικα 600λτ

5-10 σταγονες biofuel-μαζι μιλησαμε τον ιουνιο και σου ειπα οτι θελω να φτασω σε χαμηλοτερες μετρησεις και μου απαντησες οτι εαν το αλλαξω σε biofuel η ποσοτητα που πρεπει να βαλω θα ειναι πολυ μεγαλυτερη

Σε καμια περιπτωση ομως τις 5-10 σταγονες αυτα που αναφερεις παραπανω!

Αλλαγες νερου κατα την χρηση πηγης ανθρακα ηταν 140λτ ανα 10μερες

Επιμένω στον πολύ βράχο στο σύστημα(όχι στο main tank)-Αυτο ειναι δικια σου επιλογη,συμφωνω για doc κτλ λογω κακης κυκλοφοριας,αλλα το ενυδρειο εχει 2μπ40+2χ5000+5000 επιστροφη.οποτε κυκλοφορια υπαρχει ακομα και πισω κατω στο τζαμι!!!

το blend το χρησιμοποιω κυριως για το κυανο μια που διαβασα σε ξενα forum οτι κανει καταπληκτικη δουλεια...

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα επιμενω οτι η ρουτινα μου ειναι αυτη

μιλαμε για ενα ενυδρειο ανωτερου του μεσου ορου απο πλευρας συντηρησης και ολα τα παραπανω ματζουνια για ενα μεσο χρηστη που θελει να διατηρησει ενα καλο reef ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!Πρωσοπικη μου γνωμη παντα!

Θελεις το ρεεφ σου να φτασει σε επαγγελματικο επιπεδο,να εισαι 6ωρες την ημερα απο πανω του,να ξοδεψεις ενα καρο λ7 για να κερδισεις 5-10% σε χρωμα,τοτε ναι καντο!Αλλα επισης να εχεις και ενα ασταθες συστημα ξεροντας οτι μπορει να γυρισει ανα πασα στιγμη!δικο σου το ρισκο,αλλα εγω προσωπικα απεχω απο αυτη την αντιληψη!

Συμφωνω 100% με την τελευταια σου προταση

Αλλα οπως λεει και το τραγουδι φιλε Γιωργο We all need love!

Χωρις διαβασμα και ανταλλαγη αποψεων δεν γινεται τιποτα καλε μου φιλε Γιωργο!

Παντως για του λογου το αληθες εχω να καταθεσω πως σε εμενα η προβιοτικη μεθοδος αυτης της μορφης ειχαι πολυ καλα αποτελεσματα.Και ειμουν τιγκα στο κυανο για ενα διαστημα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είχα να πω τα είπα ως προασπιστής της ελευθερίας της γνώσης και κατά του μηδενισμού, δεν έχω κάτι απέναντί σου προς Θεού απλά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι λέμε γιατί κάποιοι λειτουργούν ως πρότυπα και μπορεί να φέρεις σε δύσκολη θέση κάποιον νέο χομπίστα και το μόνο που θα κρατήσει είναι φονταμενταλιστικές αντιλήψεις κατά των πάντων, δεν αντιλέγω ότι θέλει αγάπη για το χόμπι, από εκεί ξεκινάν όλα και πηγάζει η διαρκή ενασχόληση αλλά πάντα λέω και θα λέω μην ρίχνεις τίποτα στο ενυδρείο που δεν ξέρεις τι κάνει, αν δεν ξες ρώτα, μαγικό μαντζούνι δεν υπάρχει όπως και ρουτίνα που να είναι τυποποιημένη, υπάρχει μπούσουλας που μπορείς να ακολουθήσεις αλλά όχι τυποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είχα να πω τα είπα ως προασπιστής της ελευθερίας της γνώσης και κατά του μηδενισμού, δεν έχω κάτι απέναντί σου προς Θεού απλά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι λέμε γιατί κάποιοι λειτουργούν ως πρότυπα και μπορεί να φέρεις σε δύσκολη θέση κάποιον νέο χομπίστα και το μόνο που θα κρατήσει είναι φονταμενταλιστικές αντιλήψεις κατά των πάντων, δεν αντιλέγω ότι θέλει αγάπη για το χόμπι, από εκεί ξεκινάν όλα και πηγάζει η διαρκή ενασχόληση αλλά πάντα λέω και θα λέω μην ρίχνεις τίποτα στο ενυδρείο που δεν ξέρεις τι κάνει, αν δεν ξες ρώτα, μαγικό μαντζούνι δεν υπάρχει όπως και ρουτίνα που να είναι τυποποιημένη, υπάρχει μπούσουλας που μπορείς να ακολουθήσεις αλλά όχι τυποποίηση.

Ακριβώς!

Κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και με διαφορετικές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μηδενιστης δεν υπήρξα ποτέ αλλα πάντα έχω ανοιχτό μυαλό.

Είδα ότι κάτι δεν παει καλα και απλά το σταμάτησα.

Υπάρχουν άπειρα ενυδρεια παγκόσμιος που καταστράφηκαν απο την συγκεκριμένη μέθοδο.οπως υπάρχουν και αλλα που πηγαίνουν μια χαρά.εαν μιλάμε για πρότυπα έχω να πω ότι εαν κάποιος με ρωτήσει για τη συγκεκριμένη μέθοδο θα την αρνήθω κατηγορηματικά και θα το δικαιολογήσω οπως είπα παραπάνω!

Μα και φυσικά κάθε ενυδρειο έχει τις ιδιαιτερότητες του!

Ωραία η θεωρία φίλε Γιώργο αλλα στην πράξη εμένα δεν μου βγήκε!εμπηρικα μιλάω πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...