Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Αντε και καλα αλατια συντομα!! :angry2: Αν εισαι τοσο προσεχτικος χομπιστας στο θαλλασινο οσο και στην κατασκευη, θα κανεις μεγαλα πραγματα. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τανκ θα ανακυκλώνετε με 6500 λίτρα ανά ώρα.

Πόση ποσότητα νερού πρέπει να περνά από το refugium?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το τανκ θα ανακυκλώνετε με 6500 λίτρα ανά ώρα.

Πόση ποσότητα νερού πρέπει να περνά από το refugium?

Δυστηχως να μην περιμενεις 6500 λιτρα ανα ωρα.. :angry2: Με την Ocean Runner 6500 θα ειναι και στην πραξη περιπου 3000-4000 λιτρα/ωρα. Ισως και λιγοτερο αναλογως τις γωνιες. Δυστηχως αυτο ειναι κατι που ισχυει σε ολες ανεξερετος τις αντλιες, σε αλλες λιγοτερο και σε αλλες περισοτερο.

Θα ελεγα ολη η ροη να περναει απο το refugium, τη θελουν τη καλη ροη απλα πρεπει να ειναι πολυ καλα μοιρασμενη. Ειναι πολλοι οι λογοι για αυτο και θα δεις πως θα κανει θαυματα! Εδω σου εχω μια διευθυνση σχετικα με refugiums και ειδικα miracle mud αλλα οι ιδιες περιπου αρχες ισχυουν και χωρις αυτη. <_<

http://www.ecosystemaquarium.com/index.html

Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομέρεια κάνει την διάφορα !!!!!!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε πατριώτη, μπράβο. Πολύ ωραία δουλειά! Προσεγμένη, σωστή, χωρίς πραγματικά ούτε ένα ψεγάδι!!! Και πάλι μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε πατριώτη, μπράβο. Πολύ ωραία δουλειά! Προσεγμένη, σωστή, χωρίς πραγματικά ούτε ένα ψεγάδι!!! Και πάλι μπράβο!!!

Ευχαριστώ Νίκο

Ακολουθη το D.I.Y φωτιστικό που θα είναι 8 Χ 54 Τ5 !!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το post αποτελεί άρθρο με θέμα «πως θα φτιάξετε ένα D.I.Y. ενυδρείο»

Άντε περιμένουμε το φωτιστικό…

Link to comment
Share on other sites

βλέπω έχεις έτοιμη και τη καραντίνα… :welcome:

πως έκανες την πλάτη μπλε? πολύ καλό. :thumbup: .

Η πλάτη που είναι μπλε είναι από γυαλί 4mm.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Βήμα βήμα η εξέλιξη του D.I.Y φωτιστικού

Αποτελείτε από 8 Χ 54W T5.

Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό !!!!!!!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούσω τις εντυπώσεις σας

Γιάννος Σάββα

:welcome::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο όπως όλα!!!

Μήπως πρέπει να βάλεις λιγότερες ακτινικές?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερα να βάλεις στεγανά ακροφύσια, αφού το φωτιστικό είναι τόσο κοντά στην επιφάνεια του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερα να βάλεις στεγανά ακροφύσια, αφού το φωτιστικό είναι τόσο κοντά στην επιφάνεια του νερού?

Νίκο έχω βάλει τελικά 2 ακτινικές και 6 άσπρες

Στο κάτω μέρος του θα βάλω γυαλί το οποίο έχω έτοιμο.

Το φωτιστικό θα στερεωθεί 20 εκατοστά πάνω από το τανκ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

καλά δε παίζετε. :thumbup: .

το τζάμι που θα βάλεις θα λερώνεται εύκολα από πιτσιλιές νερού και θέλει προσοχή να μη σπάσει .. όσο το χειρίζεσαι εσύ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω βάλει τελικά 2 ακτινικές και 6 άσπρες

Στο κάτω μέρος του θα βάλω γυαλί το οποίο έχω έτοιμο.

Το φωτιστικό θα στερεωθεί 20 εκατοστά πάνω από το τανκ

Γιάννος Σάββα

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ειναι πραγματικα εργο τεχνης. Ανετα θα του ελεγα να μου φτειαξει και εμενα καποιες..βελτιωσεις, αλλα πεφτει κοματακι μακρυα.. Μενει στη Κυπρο. Η δουλεια του ομως ειναι εξαιρετικη.

Ετσι μετα απο επικοινωνια που υπηξε χθες με το Γιαννο εμεινα λιγο αφωνος, οταν μου ειπε πως δεν θελει τελικα να κανει reef αλλα fish-only.. :thumbup: Ο λογος ειναι οτι στην Μεγαλονησο δεν υπαρχει ακομα ποικιλια στα ζωντανα που εχουμε εμεις εδω ποια. Κατι που το βρησκω λογικο. Επισης εχει μια αδυναμια στα puffers :welcome: , στα αγγελοψαρα και στα boxfishes! Οποτε κοιταξεμε προς την κατευθυνση του σωστου στημενου fish-only για μεγαλα και..αχορταγα ψαρια!

Το ολο στησιμο του ενυδρειου σου Γιαννο ειναι εξαιρετικο για αυτο που θελεις, απλα θα προβεις σε καποιες επιμερους αλλαγες. Κατι οχι δυσκολο απο αυτα που βλεπω οτι μπορεις και κανεις. :(

Καταρχην ο φωτισμος σου ποια ειναι πολυ δυνατος και θα παιξεις με λιγοτερες λαμπες. Μια ακτινικη και 2 daylight θα ειναι μια χαρα. Θα πρεπει να προχωρησεις σε ενα διαμερισμα στο sump σου που θα βαλεις πολυ καλη βιολογια ενω η συνολικη ροη στο κυριος ενυδρειο θα ειναι λιγοτερη απο ενα reef αφου ειδικα τα boxfishes δεν ειναι ικανοι κολυμβητες και με την δυνατη ροη θα εχουν μεγαλο προβλημα, ειδικα τα μεσαιου και μικρα ψαρακια που δεν θα επιβιωσουν στην πορεια.

Τα βηματα ποιο αναλυτικα ειναι αυτα.

1..Λιγοτερος φωτισμος, αφου ο δυνατος φωτισμος με την αυξηση των θρεπτικων στο νερο σου θα οδηγησει σε αλγη στο βραχο σου. Κατι οχι επιθυμητο και ιδιαιτερα αντιαισθητικο. :thumbup:

2..Οσο ποιο καλη βιολογια μπορεις στο sump. Το νερο αφου επιτρεψει απο το σκιμμερ στο sump, θα περναει πρωτα απο τον υαλοβαμβακα, στην συνεχεια απο το βιολογικο υλικο ενω σστο τελος θα περναει απο τον ανθρακα.

3.. Καραντινα απαραιτητη αφου θα εχεις ζωντανο βραχο και δεν θελουμε να προχωρησουμε σε θεραπεια χαλκου στο κυριος ενυδρειο.

Το υλικο που προτεινω για βιολογια ειναι ειτε Siporax ειτε Substrat pro. Με 10-15 κιλα θα εισαι αψογος για να σηκωσει την βιολογια σου οταν στρωσει για σχεδον οτιδηποτε φορτιο στα λιτρα σου υπαρξει. Ειδικα αφου τα ψαρακια που θελεις ειναι λιγο λαιμαργα!! :thumbup: Μπορεις να φτιαξεις χωρισματα στο sump ετσι ωστε το νερο θα περναει απο ολο το βιολογικο υλικο πριν την αντλια επιστροφης εχοντας μαλιστα τον υαλοβαμβακα ακριβως πριν απο αυτο για να στο κραταει καθαρο.

Αυτα ειναι τα πρωτα βηματα που θυμηθηκα οτι συζητησαμε, ισως να μου εχει διαφυγη και κατι. :thumbup: Θα μας πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους για το ολο συστημα σου και ειμαι σιγουρος πως θα φτασουμε σε ενα πολυ καλο σημειο. :thumbup: Οτι αλλη αποροια εχεις, χωρις δευτερη σκεψη μας ρωτας. :(

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ειναι πραγματικα εργο τεχνης. Ανετα θα του ελεγα να μου φτειαξει και εμενα καποιες..βελτιωσεις, αλλα πεφτει κοματακι μακρυα.. Μενει στη Κυπρο. Η δουλεια του ομως ειναι εξαιρετικη.

Ετσι μετα απο επικοινωνια που υπηξε χθες με το Γιαννο εμεινα λιγο αφωνος, οταν μου ειπε πως δεν θελει τελικα να κανει reef αλλα fish-only.. :thumbup: Ο λογος ειναι οτι στην Μεγαλονησο δεν υπαρχει ακομα ποικιλια στα ζωντανα που εχουμε εμεις εδω ποια. Κατι που το βρησκω λογικο. Επισης εχει μια αδυναμια στα puffers :welcome: , στα αγγελοψαρα και στα boxfishes! Οποτε κοιταξεμε προς την κατευθυνση του σωστου στημενου fish-only για μεγαλα και..αχορταγα ψαρια!

Το ολο στησιμο του ενυδρειου σου Γιαννο ειναι εξαιρετικο για αυτο που θελεις, απλα θα προβεις σε καποιες επιμερους αλλαγες. Κατι οχι δυσκολο απο αυτα που βλεπω οτι μπορεις και κανεις. :(

Καταρχην ο φωτισμος σου ποια ειναι πολυ δυνατος και θα παιξεις με λιγοτερες λαμπες. Μια ακτινικη και 2 daylight θα ειναι μια χαρα. Θα πρεπει να προχωρησεις σε ενα διαμερισμα στο sump σου που θα βαλεις πολυ καλη βιολογια ενω η συνολικη ροη στο κυριος ενυδρειο θα ειναι λιγοτερη απο ενα reef αφου ειδικα τα boxfishes δεν ειναι ικανοι κολυμβητες και με την δυνατη ροη θα εχουν μεγαλο προβλημα, ειδικα τα μεσαιου και μικρα ψαρακια που δεν θα επιβιωσουν στην πορεια.

Τα βηματα ποιο αναλυτικα ειναι αυτα.

1..Λιγοτερος φωτισμος, αφου ο δυνατος φωτισμος με την αυξηση των θρεπτικων στο νερο σου θα οδηγησει σε αλγη στο βραχο σου. Κατι οχι επιθυμητο και ιδιαιτερα αντιαισθητικο. :thumbup:

2..Οσο ποιο καλη βιολογια μπορεις στο sump. Το νερο αφου επιτρεψει απο το σκιμμερ στο sump, θα περναει πρωτα απο τον υαλοβαμβακα, στην συνεχεια απο το βιολογικο υλικο ενω σστο τελος θα περναει απο τον ανθρακα.

3.. Καραντινα απαραιτητη αφου θα εχεις ζωντανο βραχο και δεν θελουμε να προχωρησουμε σε θεραπεια χαλκου στο κυριος ενυδρειο.

Το υλικο που προτεινω για βιολογια ειναι ειτε Siporax ειτε Substrat pro. Με 10-15 κιλα θα εισαι αψογος για να σηκωσει την βιολογια σου οταν στρωσει για σχεδον οτιδηποτε φορτιο στα λιτρα σου υπαρξει. Ειδικα αφου τα ψαρακια που θελεις ειναι λιγο λαιμαργα!! :thumbup: Μπορεις να φτιαξεις χωρισματα στο sump ετσι ωστε το νερο θα περναει απο ολο το βιολογικο υλικο πριν την αντλια επιστροφης εχοντας μαλιστα τον υαλοβαμβακα ακριβως πριν απο αυτο για να στο κραταει καθαρο.

Αυτα ειναι τα πρωτα βηματα που θυμηθηκα οτι συζητησαμε, ισως να μου εχει διαφυγη και κατι. :thumbup: Θα μας πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους για το ολο συστημα σου και ειμαι σιγουρος πως θα φτασουμε σε ενα πολυ καλο σημειο. :thumbup: Οτι αλλη αποροια εχεις, χωρις δευτερη σκεψη μας ρωτας. :(

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

:thumbup:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το πάρεις επάνω σου αλλά…ΜΠΡΑΒΟ!!!

Το καλό είναι ότι δίνεις ιδέες και για εμάς που ελπίζουμε στην στιγμή που θα στήσουμε ένα μεγάλο ενυδρείο!!!

Μπράβο ρε πατριώτη!!! Την επόμενη φορά που θα έρθω στη μεγαλόνησο θα έρθω να δω το αριστούργημα από κοντά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το πάρεις επάνω σου αλλά…ΜΠΡΑΒΟ!!!

Το καλό είναι ότι δίνεις ιδέες και για εμάς που ελπίζουμε στην στιγμή που θα στήσουμε ένα μεγάλο ενυδρείο!!!

Μπράβο ρε πατριώτη!!! Την επόμενη φορά που θα έρθω στη μεγαλόνησο θα έρθω να δω το αριστούργημα από κοντά!!!!

Θα είναι χαρά μου να τα πούμε από κοντά.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Μην ξεχνάτε ότι ακόλουθη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση που φυσικά θα αποτελείτε από ένα κεντρικό πινάκα έλεγχου που θα είναι και αυτός D.I.Y

Γιάννος Σάββα

:welcome::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τον πίνακα γρήγορα γιατί θέλω να κάνω και εγώ ένα μέσα στα Χριστούγεννα και ασφαλώς θέλω να σε αντιγράψω…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...