Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

sump & controller

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα πατριώτη και χρόνια πολλά!

Έχω κουσαστεί να σου λέω "μπράβο"!

Αλλά... το αξίζεις!

ΜΠΡΑΒΟ! Άψογος για άλλη μία φορά! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πατριώτη και χρόνια πολλά!

Έχω κουσαστεί να σου λέω "μπράβο"!

Αλλά... το αξίζεις!

ΜΠΡΑΒΟ! Άψογος για άλλη μία φορά! :)

Νίκο κοίταξε στην προηγούμενη σελίδα να δεις τις μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσαι φίλε μου ήμουν ο πρώτος που σου απάντησε στο SOS!!! Ξέρω το πρόβλημα που αντιμετώπισες. Πάντως όλα τώρα οδεύουν καλώς, γι αυτό μην άγχεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τέλεια, όπως πάντα.

Για την άλγη

Θα πρότεινα μια καλύτερη οξυγόνωση του νερού, με ανατάραξη της επιφάνειας και ίσως μια καλύτερη κυκλοφορία νερού.

Η γνώμη μου είναι ότι οι λάμπες είναι πολλές για ένα fish only ενυδρείο. Θα έλεγα να τις ανάβεις προοδευτικά με κορύφωση λίγες ώρες το μεσημέρι.

Ο έλεγχος του κυανο γίνεται με καλή οξυγόνωση, κυκλοφορία νερού, skimming, αντι P-Si και ενεργό άνθρακα, και πολλά kelvin.

Επίσης θα πρότεινα να βάλεις καθαριστές, όπως ερημίτες και σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τέλεια, όπως πάντα.

Για την άλγη

Θα πρότεινα μια καλύτερη οξυγόνωση του νερού, με ανατάραξη της επιφάνειας και ίσως μια καλύτερη κυκλοφορία νερού.

Η γνώμη μου είναι ότι οι λάμπες είναι πολλές για ένα fish only ενυδρείο. Θα έλεγα να τις ανάβεις προοδευτικά με κορύφωση λίγες ώρες το μεσημέρι.

Ο έλεγχος του κυανο γίνεται με καλή οξυγόνωση, κυκλοφορία νερού, skimming, αντι P-Si και ενεργό άνθρακα, και πολλά kelvin.

Επίσης θα πρότεινα να βάλεις καθαριστές, όπως ερημίτες και σαλιγκάρια.

Συμφωνω με το Νικο σε οτι λεει. Η μονη μου διαφωνια ειναι στο υλικο για τα φωσφωρικα. Τα συγκεκριμενα υλικα εκτος απο φωσφωρικα αποροφουν και πυριτιο. Οποιο ειναι σε ποιο μεγαλη αφθονια απαοροφιετε πρωτο και φυσικα εξαντλει το υλικο πρωτο χωρις να εχει αποροφησει την "δευτερη" ουσια. Ο Γιαννος εχει βαλει μεσογειακη αμμο η οποια ειναι με βαση το πυριτιο. Οποτε δεν ξερω εαν προκειται να κανει ιδιατερη δουλεια στα φωσφωρικα. Μακαρι να κανω λαθος βεβαια.. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Νικο σε οτι λεει. Η μονη μου διαφωνια ειναι στο υλικο για τα φωσφωρικα. Τα συγκεκριμενα υλικα εκτος απο φωσφωρικα αποροφουν και πυριτιο. Οποιο ειναι σε ποιο μεγαλη αφθονια απαοροφιετε πρωτο και φυσικα εξαντλει το υλικο πρωτο χωρις να εχει αποροφησει την "δευτερη" ουσια. Ο Γιαννος εχει βαλει μεσογειακη αμμο η οποια ειναι με βαση το πυριτιο. Οποτε δεν ξερω εαν προκειται να κανει ιδιατερη δουλεια στα φωσφωρικα. Μακαρι να κανω λαθος βεβαια.. :)

Έχω αγοράσει το antired (aqua-medic) αλλά δεν το έχω βάλει ακόμη

Στο λινκ που ακολουθη μπορείτε να το δείτε και να μου πείτε την γνώμη σας

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/4/antired/] http://www.aqua-medic.de/seawater/en/4/antired/[/url]

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο δοκιμασε το, θα κανει δουλεια τωρα αλλα δεν εξαλιφεις το προβλημα, που ειναι μεγαλη παρουσια φωσφωρικων και πυρυτιου στο νερο σου. Και λογικα εαν δεν κανεις κατι θα ριχνεις συνεχεια ανα διαστηματα. Απλα προτιμαμε να αποφευγουμε αυτες τις ουσιες, σε ενυδρεια που εχουμε ζωντανα που ειναι filter feeders, οπως π.χ. οι ανεμωνες και τα clams.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Γιαννο δοκιμασε το, θα κανει δουλεια τωρα αλλα δεν εξαλιφεις το προβλημα, που ειναι μεγαλη παρουσια φωσφωρικων και πυρυτιου στο νερο σου. Και λογικα εαν δεν κανεις κατι θα ριχνεις συνεχεια ανα διαστηματα. Απλα προτιμαμε να αποφευγουμε αυτες τις ουσιες, σε ενυδρεια που εχουμε ζωντανα που ειναι filter feeders, οπως π.χ. οι ανεμωνες και τα clams.

Έχω βάλει έναν βράχο μέσα σε ένα κουβά και έριξα το φάρμακο για να δω τα αποτελέσματα

Δοκίμασα ψες με μια φρούτα παπουτσιών αν καθαρίζει ο βράχος και διαπίστωσα ότι αυτή η άλγη είναι σαν σκόνη που απλά είναι πάνω στον βράχο και φεύγει πολύ εύκολα. :)

Θα σας στείλω φωτογραφίες για να δείτε πως είναι τώρα

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο είναι διατομική άλγη , είναι συχνό φαινόμενο σε νέα ενυδρεία και φεύγει μόνη της ..

.. η μπορεί να είναι πρόβλημα που δημιουργεί το πυρίτιο του υποστρώματος…

.. βάλε λίγη άμμο στο ξύδι .. να δούμε θα λιώσει? αν δεν αφρίσει καν .. τότε είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι ασβεστιακη και πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια ..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο είναι διατομική άλγη , είναι συχνό φαινόμενο σε νέα ενυδρεία και φεύγει μόνη της ..

.. η μπορεί να είναι πρόβλημα που δημιουργεί το πυρίτιο του υποστρώματος…

.. βάλε λίγη άμμο στο ξύδι .. να δούμε θα λιώσει? αν δεν αφρίσει καν .. τότε είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι ασβεστιακη και πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια ..

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Το πυρίτιο τη είναι έχει σχέση με το ασβέστιο?

Δεν μου φαίνετε υλικό το οποίο να λιώνει.

Μοιάζει πολύ με μικροσκοπικά σπασμένα κοράλλια.

Ερώτηση

Το Ca έχει σχέση με την ένδειξη του redox? :):D

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Το πυρίτιο τη είναι έχει σχέση με το ασβέστιο?

Αλλο πετρωμα.

Δεν μου φαίνετε υλικό το οποίο να λιώνει.

Μοιάζει πολύ με μικροσκοπικά σπασμένα κοράλλια.

Ερώτηση

Το Ca έχει σχέση με την ένδειξη του redox? :):D

Καμια. :D

Γιαννο, ειναι χρησιμο να διαβασεις καποια βιβλια σχετικα με το χομπι. Θα σου φανουν παρα πολυ χρησιμα στο μελλον. :P

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η φωτογραφία είναι πολύ μεγάλη και δεν μπορεί να τη φορτώσει?

Link to comment
Share on other sites

Συνημμένα Αρχεία

Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 41.37k

Ο διαθέσιμος χώρος είναι μόνο 41.37K

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Συνημμένα Αρχεία

Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 41.37k

Ο διαθέσιμος χώρος είναι μόνο 41.37K

Γιαννο το κοιταμε.... δεν θελουμε να χασουμε τις τοσο ομορφες photo σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε υπάρχουν 2 λύσεις.

Είτε θα σβήσεις παλιές σου φωτογραφίες στο forum αλλά τότε εκείνα τα post θα μείνουν κενά δηλαδή θα γράφεις μέσα κοιτάξτε εδώ το ενυδρείο μου και δεν θα υπάρχει τίποτα.....

Είτε θα πας σε κάποιο free site που κάνει hosting αρχείων και θα τις ανεβάζεις εκεί και θα βάζεις εδώ το link από το εικονιδιάκη με τη φωτογραφία, το 3ο από δεξιά. Εγώ χρησιμοποιώ το http://www.gigafiles.co.uk/ όπου δίνει 5 GB δωρεάν και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε

Ευχαριστώ πολύ.

Σας στέλνω 2 φωτογραφίες μετά που τοποθέτησα ακόμα 20 κυλά ζωντανό βράχο.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμπατριότη!

Σαφώς καλύτερα με τα 20 κιλά βράχου! Πιστεύω θα δεις διαφορά και στην ποιότητα σου αλλά και στην συμπεριφορά των ψαριών. Καμιά μέτρηση έχεις κάνει τις τελευταίες μέρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμπατριότη!

Σαφώς καλύτερα με τα 20 κιλά βράχου! Πιστεύω θα δεις διαφορά και στην ποιότητα σου αλλά και στην συμπεριφορά των ψαριών. Καμιά μέτρηση έχεις κάνει τις τελευταίες μέρες;;;

no2=0

no3=10

mh3 nh4=0

po4=1-2

Link to comment
Share on other sites

Όλο και καλύτερο το ενυδρείο σου Γιάννο!!!

Link to comment
Share on other sites

no2=0

no3=10

mh3 nh4=0

po4=1-2

Αφου περασες το σκοπελο με την αμμωνια και τα νιτρωδη, απο εδω και περα ολα καλα μπορει να ειναι μονο. Ευτηχως που στην δικη σου περιπτωση ειναι κατι παραπανω απο καλα! Μια χαρα τα πας. Εχεις αλλαξει κατι στο στοκ του ενυδρειου σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...