Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω τη αντλία αέρος χιάζομαι για να περνά από το όζον και μετά στο σκιμερ?

Τώρα έχω μια 550 λύτρα ανά ώρα αλλά δεν είναι αρκετή.

Αν έχετε κάποιο λινκ θα βοηθούσε πολύ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου περασες το σκοπελο με την αμμωνια και τα νιτρωδη, απο εδω και περα ολα καλα μπορει να ειναι μονο. Ευτηχως που στην δικη σου περιπτωση ειναι κατι παραπανω απο καλα! Μια χαρα τα πας. Εχεις αλλαξει κατι στο στοκ του ενυδρειου σου?

Θέλω να ευχαριστήσω τον Μάριο για την σοφή του ηδέα να προσθέσω στρωμένο βιολογικό υλικό. Πιστεύω πως αυτή η κίνηση έσωσε το ενυδρείο μου.

Έτοιμη και η D.I.Y κατασκευή του wave-box.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

:) αν ήταν όλοι μάστορες σαν εσένα .. η TUNZE και άλλες εταιρίες δεν θα υπήρχαν … :excl:

Το Wave-box δουλεύει τέλια !!!!

Αύριο θα σας στείλω σχετικό βίντεο να δείτε τη δαυλιά κάνει.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

NA SOU PW MONO .... OTI TO WAVE BOX VAZEI SE DOKIMASIA TH STATHEROTITA TOU ENYDREIOY KAI THS VASHS TOY....................

KALO EINAI NA TO XEREIS :excl:

MA SE FISH ONLY ENYDREIO WAVE BOX;;;;;;

ANTE ....... PAME GIA REEEEEEFFFF :)

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Nα δω για ποσο καιρο θα αντιστεκεσε στην προκληση ενος reef... :thumbup: ΜΗν ξεχνας οτι το ενυδρειο σου ειναι ιδανικο για reef. Για ψαρια μονο θελεις λιγο μεγαλυτερο.... :excl:

Υστ. Ωραια η κατασκευη του κουτιου, με ποια αντλια παιζεις? Να ξερεις ομως πως το ενυδρειο θα φαει τρελο στρεσσαρισμα. Βεβαια ο κατασκευαστης εισαι εσυ, οποτε....ξερεις 5 πραγματα παραπανω! Απλα να εχεις υποψην σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο που σας υποσχέθηκα είναι εδώ.

http://rapidshare.com/files/11917128/wavebox.mpg.html

Όσον αφόρα την ανθεκτικότητα του τανκ να μην ξεχνάμε ότι είναι D.I.Y και οι ενισχύσεις που έβαλα είναι αρκετές να αντέξουν μερικά ρίχτερ !!!!!!

Το έχουμε πει ξανά η λεπτομέρεια κάνει την διάφορα !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Γιάννο!

θα πρέπει να κάνει φοβερό θόρυβο ή οχι?

σαν καταράκτης θα πρέπει να κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Γιάννο!

θα πρέπει να κάνει φοβερό θόρυβο ή οχι?

σαν καταράκτης θα πρέπει να κάνει :)

Έχω ρυθμίσει το τουρσο η στάθμη του νερού να είναι ψηλά και δεν κάνη θόρυβο.

Το wave box το σύνδεσα με το κεντρικό σύστημα έλεγχου και μπορώ να παίξω με τον χρόνο εναλλαγής με ακρίβεια (εκατοστά του δευτερόλεπτου) που είναι πολύ σημαντικό για το πόση ανατάραξη θα κάνει μέσα στο τανκ.

To Tunze-controller to αφαίρεσα εντελώς.

Μπορεί να ακούγετε υπερβολικό αλλά με το Tunze-controller δεν μπορείς να κάνεις την τέλεια ρύθμιση.

Το PO4 είναι ακόμα στα ύψη πάνω από 2

Καμία ηδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο sump θα πρέπει ναφτιάξεις κάποιο γερό refugium?

Όταν έκανα τον σχεδιασμό του σαμπ ζήτησα από εσάς που έχετε εμπορίες να μου πείτε την γνώμη σας. Δεν μου σύστησε κόπιας το refugium και για αυτό δεν το έκανα.

Τώρα έχω μέσα μακαρόνια siporax άνθρακα όζον και ένα καλώ σκιμερ.

Αν νομίζετε ότι είναι απαραίτητο μπορώ να το κάνω.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μιλήσουν τα παιδια που ξέρουν ίσως εγω να λέω κάτι χαζό!

αφού χώρο έχεις στο sump απο ότι βλέπω έυκολα το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο καπου μας ξεφυγε το θεμα του refugium :wub:

βεβαια δε νομιζω οτι θα δυσκολευτεις εσυ :thumbup: με τα μαγικα που κανεις! Ενα refugium σιγουρα θα σε βοηθησει! Οι μακροαλγες που θα εχεις μεσα θα "τραβανε" τις τροφες (Phospate, Nitrate) απο τις κακες αλγες και απο το νερο σου οποτε αυτο ειναι μια σημαντικη βοηθεια. Αν σε περνει μπορεις να βοηθησεις επισης τη βιολογια σου με ενα DSB μεσα και εξτρα ζωντανο βραχο... Ειναι μια σημαντικη βελτιωση... σκεφτεσαι να το κανεις μεσα στο sump η να φτιαξεις ενα αποκλειστικο refugium ? :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόσβαση στο μπαλκόνι, θα μπορούσες να φτιάξεις ένα πολύ καλό refugium έξω.

Για να δω το video, θα πρέπει να κάνω εγγραφή και εγκατάσταση κάποιου προγράμματος?

Γιατί δεν το βάζεις στο photobucket, που έχει εύκολη πρόσβαση?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόσβαση στο μπαλκόνι, θα μπορούσες να φτιάξεις ένα πολύ καλό refugium έξω.

Για να δω το video, θα πρέπει να κάνω εγγραφή και εγκατάσταση κάποιου προγράμματος?

Γιατί δεν το βάζεις στο photobucket, που έχει εύκολη πρόσβαση?

Απλά περιμένεις κάποια δευτερόλεπτα για να σου φανερώσει το link (βλέποντας διαφημίσεις) και κατόπιν δίνεις το κωδικό που σου δίνει με αχνά γράμματα και μετά απλά κατεβάζεις το video.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο είδα το video και ομολογουμένος είναι εξαίσιο. Παρόλαυτά θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό μου. Με τη συσκευή αυτή προσομοιώνεις τον κυματισμό της θάλασσας. Όταν υπάρχει κυματισμός δεν επηρεάζεται όλη η στήλη του νερού παρα μόνο ένα μικρό μέρος αυτής. Με την προσθήκη του wave box νομίζω υποβάλεις τα ψάρια σου σε μία συνεχή καταπόνηση προσομοιάζοντας μία συνεχή καταιγίδα με έντονους και θυελλώδης ανέμους. Μπορεί να έχω και λάθος αλλά είχα αυτό τον προβληματισμό. Πιστεύω πως με μία σωστή επιλογή και τοποθέτηση ενός ικανού αριθμού κυκλοφορητών μπορείς κάλλιστα να δουλέψεις το σύστημά σου, πόσο μάλλον το fish only σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο είδα το video και ομολογουμένος είναι εξαίσιο. Παρόλαυτά θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό μου. Με τη συσκευή αυτή προσομοιώνεις τον κυματισμό της θάλασσας. Όταν υπάρχει κυματισμός δεν επηρεάζεται όλη η στήλη του νερού παρα μόνο ένα μικρό μέρος αυτής. Με την προσθήκη του wave box νομίζω υποβάλεις τα ψάρια σου σε μία συνεχή καταπόνηση προσομοιάζοντας μία συνεχή καταιγίδα με έντονους και θυελλώδης ανέμους. Μπορεί να έχω και λάθος αλλά είχα αυτό τον προβληματισμό. Πιστεύω πως με μία σωστή επιλογή και τοποθέτηση ενός ικανού αριθμού κυκλοφορητών μπορείς κάλλιστα να δουλέψεις το σύστημά σου, πόσο μάλλον το fish only σου.

Δεν το έχω να δουλεύει συνεχώς

Ελέγχετε από το κεντρικό σύστημα έλεγχου το οποίο έχω ρυθμίσει να δουλεύει μερικές ώρες την ημέρα. Μπορώ ακόμα να το ρυθμίσω κόπια ώρα το πρωί να ξεκινά με πιο μικρή ένταση και μετά να δυναμώνει.

Α και κατή άλλο

Η ανατάραξη γίνετε σε όλο το τανκ και μειώνετε στα κατώτερα στρώματα

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω 2 φωτογραφίες με το υλικό που έχει μέσα το air-dryer

Όταν είναι ροζ σημαίνει ότι έχει μαζέψει υγρασία και βάζοντας το στον φούρνο στους 110 βαθμούς και εξατμιστεί γίνετε μπλε.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Αποφάσισα να κάνω reef.!!!!!!!!!!!!!

Θέλω εισηγήσεις το τη πρέπει να αλλάξω στο sump και γενικά ότι άλλο χιάζετε.

Ο Μάριος το είπε !!να δω πόσο θα αντέξεις μέχρι να το κάνεις reef!!

Έχω βγάλει όλα τα triger, puffers, filefish, και μου έμειναν ο ροφός που αντιλαμβάνεστε τη διαδικασία που χιάζετε για να μπορέσω να τον πιάσω.

Το cawfish θεωρείτε reef-safe?

Έχουμε πολλά να πούμε στην συνέχεια

Είμαι σίγουρος και πάλη για την βοήθεια σας

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

εισαι πελλος εσυ

Link to comment
Share on other sites

εισαι πελλος εσυ

Το ξέρω. !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα. :lol::bowdown::bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιάννος δεν ειναι reef safe... :lol:

Μέχρι πια ώρα τα πίνατε με τον Μάριο?

Link to comment
Share on other sites

Το είπα και το έκανα.

Έβγαλα όλα τα non-reefsafe ψαρια από το τανκ μου.

Άφησα 5 yellow-tank

3 percoula

& 1 deizartini

Θέλω να μου πείτε γνώμες τη πρέπει να κάνω στο σαμπ τώρα που θα κάνω reef.

Κάποιες προτάσεις για calsium reactor η οτιδήποτε άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ τον πρωτεύων

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...