Jump to content

Χρυσοψαρακια, ερωτησεις για αυτα.


stela manu

Recommended Posts

Γεια σας και παλι σημερα πηρα 2 χρυσοψαρα και τα εβαλα σε μια μικρουλα γυαλα 6 λιτρων ... αυτα αρχισαν να κυνηγιουνται σαν να παιζουν και να γλυφει το ενα το αλλο.. το ενα γυριζει γυρω απο το αλλο σαν να το πειραζει για να του σπασει τα νευρα και να κινηθει και εκεινο μαζι του... το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ Η ΤΣΑΚΟΝΟΝΤΑΙ ! ξερω οτι τα χρυσοψαρα ειναι πολυ κοινωνικα ψαρακια και νομιζω οτι πειραζονται και παιζουν οσο γα κανενα κομμενο πτερυγιο δεν υπαρχει και τα 2 ειναι υγειεστατα! οσο για την γυαλα θα την επεκτινω οσο πιο συντομα μπορεσω σε ενυδριο !

καλησπερα,

1)αλλαζεις πετ σοπ

2)δινεις τα ψαρια πισω η σε τα δινεις σε καποιον να τα φιλοξενησει

3)αγοραζεις ενυδρειο για να βαλεις τα ψαρια(το ξερω ειναι δυσκολοι καιροι αλλα μεσα στο φορουμ υπαρχουν καλες ευκαιριες)

4)μην ταιζεις 3 φορες την ημερα,το νερο θα το αλλαζεις καθε μερα παντα με αντιχλωριο

οπως καταλαβαινεις εχεις μονο 2 επιλογες,να αγορασεις ενα σωστο ενυδρειο για τα ψαρακια σου η να τα δωσεις πισω αλλιως τα προβληματα δεν θα αργησουν να ερθουν

αυτα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μια απορια.

Ποιο ειναι το πετ-σοπ που αμα του πω οτι θελω μια γιαλα 6 λιτρων με δυο χρυσοψαρα δεν θα μου τα πουλησει?

Ξερει κανενας?

Αν ξερει να μου πει για να το <τσεκαρο>.

πετρος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, υπάρχουν ευσυνείδητοι επαγγελματίες που σου προτείνουν το τι πρέπει να κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, υπάρχουν ευσυνείδητοι επαγγελματίες που σου προτείνουν το τι πρέπει να κάνεις.....

δυστηχως δεν ειναι πολλοι αυτοι. το θεμα ειναι ομως ποια ειναι η γραμμη που διαχωριζει το να εισαι εμπορος και να πρεπει να πουλησεις τα προιοντα σου ειτε ειναι ψαρια ειτε συκα η σιδερα και να πληρωσεις νοικι-τεβε-μισθους-ικα-καθαριστρια-κλπ-κλπ και το να εισαι χομπιστας και να μην φερνεις καν παγκασιους οσο επιμονα και να σου ζηταν "καρχαριες" ξεροντας οτι αν δε τα βρουν σε σενα θα πανε στον επομενο και θα το παρουν χανοντας τους για παντα. στον ιδιο παρανομαστη πεφτει και το χρυσοψαρο το πιο φτηνο και πιο διαδεδομενο ψαρι του εμποριου , που θα ειχε το 1/100 των πωλησεων που εχει τωρα αν ο καθε πετσοπας δεν πουλαγε χρυσοψαρο αν δεν ηταν σιγουρος οτι θα παει σε 30+λιτρα ανα ατομο με σωστο φιλτρο κλπ κλπ.εχει ειπωθει και θα ξαναειπωθει ειναι στο χερι του χομπιστα να πηγαινει ενημερωμενος. επειδη κι εγω μαγαζι δικο μου εχω και παλευω το κατα δυναμην να ικανοποιω τους πελατες μου με ποιοτητα και τιμες θα κατηγορουσα εκεινους αν μου επετρεπαν να τους φτιαξω αηδια καγκελα και να μη μου τα τριψουν στη μουρη. (εξου και η καταντια της "μαστοριας" στην ελλαδα απο το 85 και μετα που πλακωσε η μεγαλη ανοικοδομηση και εκαναν χρυσες δουλειες "μαστορες" ασχετοι αδαεις και επιπολαιοι.)

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θέματος άλλαξε.

Θα παρακαλέσω να παραμείνουμε στο αρχικό ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

ακου αυτα που σου ειπαν τα παιδια παραπανω!κατι θα ξερουν παραπανω και ας μην το βλεπεις τωρα επειδη ειναι αρχη αλλα αν παρεις ενα ενυδρειο και τα βαλεις μεσα και δεις αυτα τα ψαρια πραγματικα θα τα χαιρεσαι σε αντιθεση με τωρα που βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα και ζητας βοηθεια..και ειδα σημερα μια αγγελια που χαριζει ενα παιδι απο εδω ενα ενυδρειο..δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα μπορεις με τα μεταφορικα να το παρεις! και γενικα εδω μεσα μπορεις να βρεις βαζοντας μια αγγελια ενυδρεια σε πολυ καλυτερες τιμες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα αποτελούν το κατά κόρον ψάρι για «γυάλα» και αυτό λόγω των ελάχιστων απαιτήσεων του. Ωστόσο τα χρυσόψαρα χρειάζονται αρκετό χώρο, περίπου 30 λίτρα νερού για κάθε ψάρι, ώστε να μπορούν να αναπτυχθούν σωστά αλλά και να αναπαραχθούν. Ακόμη ένας παράγοντας είναι ότι προτιμούν να ζουν σε ομάδες γι αυτό η καλύτερη αναλογία που προκύπτει είναι ανά 100 λίτρα νερού περίπου 3 χρυσόψαρα. Βέβαια θα πρέπει η ποιότητα του νερού να είναι κατάλληλη ώστε να μπορούν να ζήσουν σε ανεκτές βιοχημικές συνθήκες.

Διατροφικά τα χρυσόψαρα ως παμφάγα τρέφονται με διάφορες τροφές όπως έχει αναφερθεί προηγουμένως, ωστόσο για την διατήρηση τους μέσα σε ενυδρείο θα πρέπει να βρίσκονται σε πυθμένα με άμμο ή πολύ λεπτό χαλίκι για να μπορούν να «ψάχνουν» την τροφή τους μέσα σ αυτό. Κατάλληλες τροφές για αυτά θεωρούνται και οι τροφές που προσφέρονται για όλα τα είδη ψαριών.

Η μεγάλη ζήτηση αυτού του είδους προέτρεψε τους επιστήμονες να φτιάξουν αρκετές παραλλαγές με διάφορες μορφές αλλά και ποικιλία χρωμάτων. Παρόλα αυτά όλα αυτά τα υβρίδια που έχουν προκύψει, δεν παρουσιάζουν τις ίδιες ανάγκες στο περιβάλλον τους. Συνηθέστερα γίνεται συχνά το λάθος να αντιμετωπίζονται όλα με τον ίδιο τρόπο και να τοποθετούνται σε «γυάλες» χωρίς θερμοστάτη αλλά ακόμη και να «μπλέκουν» είδη με διαφορετικές ανάγκες στον ίδιο χώρο. Οι συνηθέστερες ποικιλίες χρυσόψαρων είναι οι ακόλουθες:Black Moor, Bubble eye, Butterfly tail, Calico, Celestial eye, Comet, Common (Carassius auratus), Fantail, Lionchu, Lionhead, Oranda, Panda Moor, Pearlscale, Pompom, Ranchu, Ryukin, Shubunkin, Telescope eye και Veiltail.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιαα οπως σας ειπα χθες πηρα τα 2 μου χρυσοψαρα τα οποια ειναι ολοιδια και δεν τα ξεχωριζω με τιποτα... νομιζω οτι το πιο σκουρο ( προσπαθω να τα ξεχωρισω) κυνηγαει το πιο ανοιχτο σε χρωμα ψαρακι.. και το πειραζει συνεχεια! ελπιζω να μην μαλωνουν αν και ετσι μου φαινονται.... να προσθεσω πως το ψαρακι που κυνηγιεται απο το αλλο δεν εχει στοιχειο τραυματισμου η κατι τετοιο! να σας περιγαψω πως κινουνται

λοιπον... οταν το ανοιχτοχρωμο ψαρακι καταλαθος ακουμπησει το σκουροχρωμο εκεινο αρχιζει να το σμπρωχνει και να το κηνυγαει και μετα απο κανα 10 δευτερολεπτα σταματανε το αλλο ψαρακι κολυμπαει για να ξεφυγει και πηγαινει προς τα πισω... να προσθεσω οτι δεν ειναι αδερφακια αφου τα αγορασα απο διαφορετικες γγυαλες επειδη το σκουροχρωμο το λυπομουνα επειδη ειχε μεινει με τα 3 του αδερφακια ενω το ησυχο ανοιχτοχρωμο ηταν σε μια γυαλα με πολλααααα πολλαααααα ψαρακια..! ετσι τα πηρα ! ειναι 1000 % του ειδιου ειδους χρυσοψαρο αφου δεν βλεπω ουτε μια διαφορα μεταξυ τους ! απο αυτα που σς περιεγραψα μπορειτε να μαντεψετε αν παιζουν η μαλωνουν η ακομα ζευγαρωνουν/ :buttrock: ? δεν θελω να μου παθει τπτα το ησυχουλι μου οποτε προετοιμαστε με και συμβουλεψτε με πριν γινει το μιραιο..!

λογω των μπορει τσακωμων θα παρω μια μεγαλη πλαστικη γυαλα ενυδριακι οπως ειχε μια φιλη μου και ηταν πολυ καλη ! ελπιζω να κανει γιατι δεν μπορω να παρω γυαλινη για πολλλους λογους ! ποσο κοστιζουν οι πιο φθινες 20λιτρες γυαλες πλαστικες? μπορειτε να μου πειτε για να μαζεψω χρηματα? δεν θα μπορεσω να παρω μεγαλυτερη γιατι στο φοιτητικο σπιτι δεν εχει ουτε χωρο για να ξυθω! ακουω τιμουλες ! επισης για να μην καυγαδιζουν σκεφτηκα να επιστρεψω το ενα ψαρακι το ζωηρο στο πετ σοπ και να παρω ενα αλλο... γινεται αυτο η θα μου το δωσουν στην μουρη και θα με πεταξουν εξω? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ !

Link to comment
Share on other sites

για πολλοστη φορα θα σου προτεινω,αν η αναβαθμιση του μελλοντικου σου ενυδρειου ειναι να πας στα 20 λιτρα απο τα 6 που εχεις σημερα,να τα δωσεις και τα 2 πισω,να στρωσεις το νεο σου ενυδρειακι,να του βαλεις ενα φιλτρακι και μετα....να βαλεις εναν μονομαχο μεσα και τελος.

δεν θεωρουνται ουτε τα 20 λιτρα σωστα για 1 χρυσοψαρο,οχι και για 2..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Νομιζω οτι σου ειπαμε και χθες γιατι συμβαινουν ολα αυτα...το ενυδρειακι 20 λιτρων δεν κανει για χρυσοψαρα,ενα μονομαχο μπορεις να βαλεις.Καλητερα να γυρισεις και τα 2 ψαρια πισω

ΥΓ Μην ανοιγεις ιδια θεματα παντου γιατι μας εχεις μπερδεψει,συνεχισε στο χθεσινο σου θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα αποτελούν το κατά κόρον ψάρι για «γυάλα» και αυτό λόγω των ελάχιστων απαιτήσεων του. Ωστόσο τα χρυσόψαρα χρειάζονται αρκετό χώρο, περίπου 30 λίτρα νερού για κάθε ψάρι, ώστε να μπορούν να αναπτυχθούν σωστά αλλά και να αναπαραχθούν. Ακόμη ένας παράγοντας είναι ότι προτιμούν να ζουν σε ομάδες γι αυτό η καλύτερη αναλογία που προκύπτει είναι ανά 100 λίτρα νερού περίπου 3 χρυσόψαρα. Βέβαια θα πρέπει η ποιότητα του νερού να είναι κατάλληλη ώστε να μπορούν να ζήσουν σε ανεκτές βιοχημικές συνθήκες.

Διατροφικά τα χρυσόψαρα ως παμφάγα τρέφονται με διάφορες τροφές όπως έχει αναφερθεί προηγουμένως, ωστόσο για την διατήρηση τους μέσα σε ενυδρείο θα πρέπει να βρίσκονται σε πυθμένα με άμμο ή πολύ λεπτό χαλίκι για να μπορούν να «ψάχνουν» την τροφή τους μέσα σ αυτό. Κατάλληλες τροφές για αυτά θεωρούνται και οι τροφές που προσφέρονται για όλα τα είδη ψαριών.

Η μεγάλη ζήτηση αυτού του είδους προέτρεψε τους επιστήμονες να φτιάξουν αρκετές παραλλαγές με διάφορες μορφές αλλά και ποικιλία χρωμάτων. Παρόλα αυτά όλα αυτά τα υβρίδια που έχουν προκύψει, δεν παρουσιάζουν τις ίδιες ανάγκες στο περιβάλλον τους. Συνηθέστερα γίνεται συχνά το λάθος να αντιμετωπίζονται όλα με τον ίδιο τρόπο και να τοποθετούνται σε «γυάλες» χωρίς θερμοστάτη αλλά ακόμη και να «μπλέκουν» είδη με διαφορετικές ανάγκες στον ίδιο χώρο. Οι συνηθέστερες ποικιλίες χρυσόψαρων είναι οι ακόλουθες:Black Moor, Bubble eye, Butterfly tail, Calico, Celestial eye, Comet, Common (Carassius auratus), Fantail, Lionchu, Lionhead, Oranda, Panda Moor, Pearlscale, Pompom, Ranchu, Ryukin, Shubunkin, Telescope eye και Veiltail.

σε παρακαλώ πολυ διάβασε και γενικα εδω στην κοινοτητα θα βρείς τα πάντα

αν δεν μπορεις για παραπάνω λιτρα δεν μπορεις να σχωληθεις με χρυσόψαρα

στα 20 λιτρα ασχωλήσου με μονομάχο :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=22

θα τον χαρείς πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Μην ανοιγεις ιδια θεματα παντου γιατι μας εχεις μπερδεψει,συνεχισε στο χθεσινο σου θεμα

:buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τους εβαλα μεσα στην γυαλα απο ενα πλαστικο μπουκαλι ενα κυλινδρικο σωληνα και εχουν τρελαθει να περνανε απο μεσα εμενα μ φαινονται μια χαρα εκτος απο τα κηνυγητα ! βρε παιδια δεν εχετε δει το σπιτι μου για να μιλησετε για ενυδριο ειναι πολυ μικρο και ζουμε 2 φιλες απο την σχολη που χωρος για ενυδριο? σας παρακαλω απαντηστε και λιγο στις ερωτησεις μου ξερω οτι δεν ειναι σωστα αυτα τα λιτρα αλλα δεν εχω αλλη επιλογη ! πιστευω θα ειναι καλυτερα σε μεγαλυτερο χωρο ! να φανταστειτε αυτο το ενυδριακι-μινι που θα παρω θα το εχω στο πατωμα λογω ελειψης χωρου οσο για αυτο με την επιστροφη ανταλλαγη γινεται? τι γνωριζετε? απαντηστε οσοι γνωριζετε στα παραπανω ερωτηματα μ σας παρακαλω !

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τους εβαλα μεσα στην γυαλα απο ενα πλαστικο μπουκαλι ενα κυλινδρικο σωληνα και εχουν τρελαθει να περνανε απο μεσα εμενα μ φαινονται μια χαρα εκτος απο τα κηνυγητα ! βρε παιδια δεν εχετε δει το σπιτι μου για να μιλησετε για ενυδριο ειναι πολυ μικρο και ζουμε 2 φιλες απο την σχολη που χωρος για ενυδριο? σας παρακαλω απαντηστε και λιγο στις ερωτησεις μου ξερω οτι δεν ειναι σωστα αυτα τα λιτρα αλλα δεν εχω αλλη επιλογη ! πιστευω θα ειναι καλυτερα σε μεγαλυτερο χωρο ! να φανταστειτε αυτο το ενυδριακι-μινι που θα παρω θα το εχω στο πατωμα λογω ελειψης χωρου οσο για αυτο με την επιστροφη ανταλλαγη γινεται? τι γνωριζετε? απαντηστε οσοι γνωριζετε στα παραπανω ερωτηματα μ σας παρακαλω !

Να σου απαντησουμε σε τι?Γιατι τσακονωνται?Εχουν απαντηθει ολα νομιζω...

Πηγαινε τα πισω αν δεν εχεις χωρο.Ψαρια παιρνουμε οταν εχουμε να τους προσφερουμε αυτα που χρειαζονται και εσυ δυστοιχος δεν εχεις...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια καταλαβα ολα τα βασικα πραγματα που επρεπε να τα ηξερα πριν τα αγορασω ! ανταλλαγες σε πετ σοπ για ενα πιο ησυχο και λιγοτερο επιθετικο ψαρακι δεν γινονται ετσι? εγω παντως θα αγορασω το μινι ενυδριακι 20-30 λιτρων γιατι εχω τρελαθει με αυτα τα υπεροχα ψαρακια και θελω το καλυτερο για αυτα ! ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες δεν μου λετε.. που εχει αγγελιες με ψαρακια και γυαλες? εχω ξεσκονισει ολο το φορουμ αλλα δεν βρηκα τπτα χιχιχ! εαν μπορει καποιος απο εσας να μου γραψει το λινκ να δω τι ευκαιριες εχει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δεν ακους τι σου λεμε και συνεχιζεις να θες να παρεις ενα μικρο ενυδρειακι και να βαλεις αυτα τα ψαρια μεσα...ετσι δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε αν δεν μας ακους...καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια καταλαβα ολα τα βασικα πραγματα που επρεπε να τα ηξερα πριν τα αγορασω ! ανταλλαγες σε πετ σοπ για ενα πιο ησυχο και λιγοτερο επιθετικο ψαρακι δεν γινονται ετσι? εγω παντως θα αγορασω το μινι ενυδριακι 20-30 λιτρων γιατι εχω τρελαθει με αυτα τα υπεροχα ψαρακια και θελω το καλυτερο για αυτα ! ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες δεν μου λετε.. που εχει αγγελιες με ψαρακια και γυαλες? εχω ξεσκονισει ολο το φορουμ αλλα δεν βρηκα τπτα χιχιχ! εαν μπορει καποιος απο εσας να μου γραψει το λινκ να δω τι ευκαιριες εχει !!!!

Να ρωτήσεις τον κύριο που έχει το pet shop, θα σου πει αν τα δέχεται πίσω.

Εγώ σε 20-30λιτρα θα έβαζα ένα όμορφο μονομάχο με φανταχτερά χρώματα, δυο εύκολα φυτάκια, δύο ζέβρα σαλιγκάρια και θα ήξερα ότι του παρέχω ότι το καλύτερο για την υπόλοιπη ζωή του..

...και σίγουρα θα του την έσωζα γιατί ζούσε σε ένα ποτήρι λες και ήταν παγάκι..

Για αγγελίες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=248

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ακουω και νομιζω πως εχω πει οτι μπορει να επιστρεψω το ενα ψαρακι και να κρατησω το αλλο αγοραζοντας μια μεγαλη γυαλα 20-30 λιτρων ! και ξαναρωτω που υπαρχουν αγγελιες στο φορουμ φια ενυδρια που χαριζονται η πωλουνται? θελω να βρω οτι πιοο οικονομικο μπορω ! παιδια παρακαλω πολυ να πεσουν λιγακι οι εντασεις που εχουν δημιουργηθει εξαιτιας μου ! ηρεμιστε λιγακι (μερικοι οχι οιλοι μην παρεξηγουμαστε) νομιζετε πως θελω να τα βασανισω? προς θεου δηλαδη προσπαθω να βρω λυσεις ! συγνωμη αν απο τον πανικο μου επαναλαμβανω τα ιδια πραματα αλλα δειξτε λιγη κατανοηση ( ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟ ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ) ! δηλαδη θα ηταν προτιμοτερο να ελεγα ψεματα οτι εχω ενυδριαρα για να μου απαντατε στις αποριες μ χωρις να επεμβαινουν αλλα θεματα και χαλαει το αρχικο θεμα? τεσπα οσοι θελουν απαντανε δεν υποχρεωνω ΚΑΝΕΝΑ να μου απαντησει εαν του εχουν σπασει τα νευρα η με βαρεθηκε για αυτο ας πεσουν λιγακι οι εντασεις-παρατηρησεις και ας δειξουμε λιγο σεβασμο ο ενας προς τον αλλο χωρις περεταιρω τσακωμους-διαφωνιες :buttrock: ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ακουω και νομιζω πως εχω πει οτι μπορει να επιστρεψω το ενα ψαρακι και να κρατησω το αλλο αγοραζοντας μια μεγαλη γυαλα 20-30 λιτρων ! και ξαναρωτω που υπαρχουν αγγελιες στο φορουμ φια ενυδρια που χαριζονται η πωλουνται? θελω να βρω οτι πιοο οικονομικο μπορω ! παιδια παρακαλω πολυ να πεσουν λιγακι οι εντασεις που εχουν δημιουργηθει εξαιτιας μου ! ηρεμιστε λιγακι (μερικοι οχι οιλοι μην παρεξηγουμαστε) νομιζετε πως θελω να τα βασανισω? προς θεου δηλαδη προσπαθω να βρω λυσεις ! συγνωμη αν απο τον πανικο μου επαναλαμβανω τα ιδια πραματα αλλα δειξτε λιγη κατανοηση ( ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟ ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ) ! δηλαδη θα ηταν προτιμοτερο να ελεγα ψεματα οτι εχω ενυδριαρα για να μου απαντατε στις αποριες μ χωρις να επεμβαινουν αλλα θεματα και χαλαει το αρχικο θεμα? τεσπα οσοι θελουν απαντανε δεν υποχρεωνω ΚΑΝΕΝΑ να μου απαντησει εαν του εχουν σπασει τα νευρα η με βαρεθηκε για αυτο ας πεσουν λιγακι οι εντασεις-παρατηρησεις και ας δειξουμε λιγο σεβασμο ο ενας προς τον αλλο χωρις περεταιρω τσακωμους-διαφωνιες :buttrock: ευχαριστω !

Σου έχω απαντήσει από πάνω :buttrock:

Δεν δημιουργούνται εντάσεις και σίγουρα δεν θα ξεφύγουμε από το θέμα μας,

μην ανησυχείς και μην παρεξηγήσε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παιδιαα τα χρυσοψαρακια την περισσοτερη ωρα τους την περνανε πανω στην επιφανεια κανοντας μπουρμπουλιθρες η και πινοντας νερο δεν ξερω τι σημαινει αυτο(?). το θεμα ειναι οτι το κανουν κανα 2ωρο τωρα και μου φαινετι παραξενο.. =Ο επισης... οπως ειπα και στην αρχη αρχη κυνηγιουνται απο οτι εχω διαβασει αυτο σημαινει ή κυριαρχια ή ζευγαρωμα ή παιχνιδι ή τσακωμος.. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το ξεχωρισω ο σκουροχρωμος σμπρωχνει το αλλο με το κεφαλακι του και τον τρεχει απο πισω μετα απο λιγη ωρα σταματανε αλλα ξανααρχιζουν... ειναι αρσενικο εκεινο που το κυνηγαει?????? μπορει να ειναι και ζευγαρι δλδη... αλλα δεν νομιζω να ζευγαρωνουν γιατι ειναι μικρουλια σε μεγεθος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ξερει για την συμπεριφορα τους? ξερω οτι κατα καποιο ποσοστο μπορει να φταιει η γυαλα αλλα για εξηγηστε μου λιγο τις κινησεις τους τι αραγε μπορει να σημαινουν εσεις που ξερετε απο ψαρακια !!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

προσπαθούν να αναπνεύσουν γιατί η γυάλα σου δεν έχει καθόλου οξυγόνο...δεν μπορείς να κάνεις κάτι στη γυάλα...πάντως και εγώ έτσι ξεκίνησα και τώρα είναι σε ένα 100αρι λίτρα...κάντο και εσύ σύντομα, βρες κάτι μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα ψαρακια σου δεν εχουν οξυγονο και μαλλον αργοπεθαινουν...δεν θελουμε ουτε να σου σπασουμε τα νευρα ουτε τιποτα απο αυτα που αναφερεις πιο πανω..το μονο που θελαμε ειναι να σου δωσουμε μια δυο συμβουλες για να μπορεσεις να φροντησεις τα ψαρακια σου..αλλα λογο του ότι βιαστηκες μαλλον θα το πληρωσουν με την ζωη τους :buttrock: καλη συνεχεια και απο μενα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...