Jump to content

Χρυσοψαρακια, ερωτησεις για αυτα.


stela manu

Recommended Posts

Αν διαβάσεις όλο το θέμα από την αρχή θα λύσεις όλες σου τις απορίες. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:buttrock: εχω αποφασισει πλεον και αυτο θα γινει δεν θα ξανααλαξω γνωμη ! θα κρατησω το χρυσοψαρακι και θα το βαλω σε γυαλα 30 λιτρων... τα εχω λατρεψει και ας τα εχω μονο 3 μερες ειναι πανεξυπνα και τα 2 τους ! λυπαμαι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ που θα χρειαστει να αποχωριστω το ενα :buttrock: δευτερα εαν προλαβω παω για ενυδριακι ενοειται πως δεν γινεται να παρω φιλτρα λαμπιτσες και τετοια εξτρα εκτος και αν τα εχει μεσα στην συσκευασιααα ! η φιλη μου θα προσπαθισει να βοηθισει οικονομικα στο κοστος του ενυδριου και καποιες απο τις αναγκες του γιατι και αυτη τα εχει αγαπησει πολυ και καθε πρωι τσακωνομαστε ποια θα τα ταισει χαχαχα! μακαρι να μπορουσα να τα κρατησω και τα 2τους τα μωρακια μου ! ααααααχ βρε παιδια αν επαιρνα ενα 40λιτρο να τα κρατουσα? θα μου πειτε οτι ειναι λιγα για 100στη φορα αλλα δεν μου παει καρδια να επιστρεψω το 1 απο τα 2 στην 50ρια ψαρια που ειναι σε 20λιτρο... θεωρω οτι θα ζουσε καλυτερα μαζι μου παρα στο πετ σοπ αλλα δεν μπορω να κανω κατι :):):D:D:D:D:D

Αργά ή γρήγορα θα προκύψουν προβλήματα.

Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια..

Από εκεί και πέρα δικά σου είναι τα ψαράκια εσύ επιλέγεις το τι θα κάνεις...

Καλή συνέχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ορεξη να θες !!!!! μακαρι να χρειαζοταν μονο η ορεξη σε αυτο το χομπυ ! διστυχως ομως χρειαζεται και η οικονομικη ανεση την οποια δεν κατεχω... απο οτι βλεπω απο αυτα που μου εγραψες ολα μαζι θα βγουν κανα 200αρι το οποιο για να το κερδισω απο γονεις θα χρειαστει κανενας χρονος παιρνω 80 ευρω τον μηνα απο τους γονεις μου για τροφιμα και αλλες μου αναγκες οι ιδιοι πληρωνουν μισο μισο το διαμερισμα που μενω με τους γονεις της φιλης μου που συγκατοικω... παιδια ολα αυτα που λετε χρειαζονται (φανταζομαι τουλαχιστον) ΠΟΛΥ χρημα ! ειμαι ανεργη ψαχνω να βρω δουλεια σε μπαρ σε σουπερ μαρκετ κτλ. αλλα τιποτα και οσες εχω βρει δεν συνδιαζονται τα ωραρια με τα ωραρια του πανεπιστημιου.. συγνωμη που εμβαθυνα τοσο πολυ αλλα αυτη ειναι η πραγματικη αληθεια για τα οικονομικα μου διστυχως και δεν μπορει να αλλαξει προς το παρον φανταστειτε να ζητησω απο τους γονεις μου ( να ναι καλα οι ανθρωποι που με συντηρουν) κανενα 200αρι ευρω και να με ρωτησουν το γιατι.. εγω θα πω για 2 ψαρια που εχω... δεν θα παθουν ενα ''ντουκου''? υποτιθεται πως τα ψαρια ειναι τα πιο οικονομικα κατοικιδια για σπιτι αν ηξερα ολα αυτα που χρειαζονται θα επαιρνα 100000 φορες ξανα κουνελακι που αν και μεγαλυτερο ειχε λιγοτερα εξοδα !

ουφ δεν ξερω τι θα γινει ειναι πολυ χαλια και για την κατασταση των ψαριων μου και για τα οικονομικα μου που θα καταρευσουν αν κανω οτι μου ειπατε .. πραγματικα δεν ξερω ΤΙ να κανω... γινεται να παρω ενα ενυδριακι 30 λιτρων χωρις φιλτρα και ολα αυτα? αυτο μονο μπορω να κανω να διαθεσω για μια τελευταια φορα ενα μεγαλο ποσο 50 ευρω οπως εκανα και με το κλουβι του παλιου μου κουελιου και να ησυχασω γιατι δεν βγαινει αλιως =/ μπορειτε να μου πειτε την σουμα ολων αυτων των πραγματων που χρειαζεται το ενυδριακι ενα προς ενα και το γενικο συνολο εαν γινεται ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καταλαβαινω απολυτα. Και εγω δεν ειμαι μπρουκλης.

Σκεψου το εξης ομως.

Τι θα ελεγες αν λογω οικονομικης δυσχερειας οι γονεις σου, σου εκοβαν την οικονομικη βοηθεια και αναγκαζοσουν να ζησεις σε μια τρυπα (οπως εχεις τωρα τα ψαρια).

Εσυ εχεις την πολυτελεια να μην αναλαβεις ευθυνες (ενυδρεια ψαρια κλπ), οι γονεις σου οχι.

Απο την αλλη μερια αν θελεις μπορεις να κρατησεις για καμποσο καιρο ενα χρυσοψαρο (αρκει να μην ειναι common ή comet ή shubunkin που γινονται μεγαλα) σε 30-40 λιτρα και με τη καθηδηγηση απο πιο εμπειρους για οικονομικες αγορες να πετυχεις, οχι βασιλικη, αλλα αξιοπρεπη διαβιωση στο ζωντανο που αναλαμβανεις να διατηρησεις.

Ενα φιλτρακι οικονομικο και καλο, μπορει να κοστισει 11 ευρω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2571

Τροφη. 4 ευρω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1997

Θερμομετρο 3 ευρω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2187

Ενυδρειο βρισκεις στα μεταχειρισμενα στις αγγελιες ή βαζεις μια δικια σου να παρεις προσφορες.

Στην αναγκη σου κολλαει τζαμια καποιος απο εδω και για φωτακι βαζεις ενα σποτακι με λαμπα οικονομιας 7W.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βρε παιδια για την συμπαρασταση και το κουραγιο που μου δινετε ! προσπαθω να τα χορτασω γιατι μπορει να δωσω ενα απο τα 2 τους ... πραγματικα εχω καταρευσει ναι... για 2 ψαρακια εχω καταρευσει γιατι τα εχω λατρεψει και γενικα λατρευω τα ζωακια και θα εκανα τα παντα για αυτα παλαιοτερα ειχα ασχοληθει και με αλλα ειδη ζωων σκυλακια γατακια χαμστερς χελωνακια κουνελακια κτλ. ολα τους παιθαναν απο γεραντια εκτος απο το σκυλακι που ειχε προβλημα με εναν ογκο στον λαιμο του (='() και τα γατακια που τα εδωσα λιγω χωρου ...! θα σας ενημερωσω αργοτερα για νεοτερα και αν βρω χρονο θα βαλω και φωτος να τα δειτε τα κουκλακια μου ειναι κομον απο οτι ειδα και ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ !!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κοπελιά νομίζω έχεις πάρει όλες τις απαντήσεις που θέλεις. να σου κάνω και εγώ μία τελευταία πρόταση βάει αυτών που ανέφερες στο τέλος; Πήγαινε στο μαγαζί και παρακάλεσέ τον να του δώσεις πίσω τα ψαράκια και να πάρεις ένα καναρίνι. Νομίζω ότι θα το χαρείς πολύ και δεν θα ξοδεύεις πολλά για αυτό. Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

αχααα... καναρινι ! που κολλαει αυτο ? :buttrock: και το βασικοτερο εχει καμια σχεση με ψαρακι? :buttrock: η απλα με κοροιδευεις? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αυτο που περιμενεις, ειναι να βρεθει καποιος και να σου πει οτι εχεις τον ιδανικο χορο και τοπο για τα 2 ψαρια σου. δυστυχως ειναι ενα χομπυ που δεν σηκωνει εκπτωσεις στην ποσοτητα και την ποιοτητα των εργαλειων του γιατι απευθηνετε σε ζωντανους οργανισμους. θα ηταν πιο υπευθηνο απο μερους σου, να ασχοληθεις με κατι πιο οικονομικο τωρα που εχεις ζορια και οταν με το καλο αυτα περασουν, τοτε αρχιζεις με τα ενυδρεια. το οτι τα ψαρια εχουν πιο χαμηλη τιμη απο αλλα ζωα, δεν συμμαινει οτι εχουν και πιο φθηνη ζωη

Link to comment
Share on other sites

χαχα και εγω αυτο συμπερανα προς τιμης των ψαριων απο τοτε που εγινα μελος εδω... εμεις να ειμαστε καλα και τα ψαρακια θα ζησουν καλα οτι και αν αποφασισω να επιλεξω παντως δεν θα μεινουν στο 6λιτρο για πολυ καιρο ακομα =) παιδια ειναι αληθεια οτι τα χρυσοψρα κομον φτανουν τα 30 εκατοσταααα :buttrock::buttrock::buttrock: ? εχω σοκαριστειιιι :):):D:D:D:D:D:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

χαχα και εγω αυτο συμπερανα προς τιμης των ψαριων απο τοτε που εγινα μελος εδω... εμεις να ειμαστε καλα και τα ψαρακια θα ζησουν καλα οτι και αν αποφασισω να επιλεξω παντως δεν θα μεινουν στο 6λιτρο για πολυ καιρο ακομα =) παιδια ειναι αληθεια οτι τα χρυσοψρα κομον φτανουν τα 30 εκατοσταααα :buttrock::buttrock::buttrock: ? εχω σοκαριστειιιι :):):D

Ναι για αυτο λεμε οτι δεν ζουν σε γυαλα, ουτε σε μικρο ενυδρειο.

Ειναι ψαρια για λιμνες.

Link to comment
Share on other sites

γενικα λατρευω τα ζωακια και θα εκανα τα παντα για αυτα παλαιοτερα ειχα ασχοληθει και με αλλα ειδη ζωων σκυλακια γατακια χαμστερς χελωνακια κουνελακια κτλ. ολα τους παιθαναν απο γεραντια

τα χελωνάκια που λες σε χρόνια ίσως να ζουσαν πιο πολυ απο σενα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

απορό γιατι ασχολούμαστε ακόμα με τη κοπελιά............................

Φίλε Κώστα οι περισσότεροι ξεκινώντας λίγο πολύ τις ίδιες απορίες είχαμε. Η ικανοποίηση θέλω να σου πω από το ενυδρείο που καταφέρνει κάποιος να φτιάξει με την βοήθεια σου και να το χαίρεται, δεν περιγράφεται. Οπότε νομίζω απάντησα γιατί ασχολούμαστε με κάθε μέλος, ακόμα και με αυτά που μας δυσκολεύουν λιγάκι παραπάνω.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή και έχω βγει έξω από τα ρούχα μου.....

Πρώτα πρώτα από την στιγμή που κάνω εγγραφή σε ένα φόρουμ και ζητάω απόψεις και βοήθεια σημαίνει ότι είμαι διαθέσιμος να ακούσω και να δεκτώ αυτά που θα μου προτίνουν.

Έχεις κάνει μια λάθος επιλογή στην αρχή και δεν θέλεις να την διορθώσεις. Δυστυχώς η μόνη λύση είναι να τα δώσεις πίσω και στο μέλλον αποκτάς κάποιο ψαράκι όταν θα μπορείς. Δυστυχώς αυτά που σου είπαν ότι χρειάζεσαι είναι απαραίτητα. Κι εμένα μου αρέσει το Range Rover το νέο το αυτοκίνητο. Αλλά και σε λαχείο να το κέρδιζα δεν θα μπορούσα να το έχω διότι δεν μπορώ να το ΣΥΝΤΗΡΩ. Δεν πρέπει να δεις αν μπορείς να αποκτήσεις ψαράκι αλλα αν μπορείς να το ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ.

Τώρα όσο αφορά την μικρή γυάλλα σου. Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί χρειάζονται οξυγώνο. Τα ψαράκια χρησιμοποιούν το διαλυμένο οξυγώνο που υπάρχει στο νερό. Όταν κάνεις αλλαγή νερού στο νερό που συμπληρώνεις υπάρχει οξυγώνο αλλά επειδή είναι λίγα τα λίτρα τα ψαράκια το καταναλώνουν γρήγορα. Για αυτό τα βλέπεις στην επιφάνεια να προσπαθούν να αναπνεύσουν. Έκτός του ότι λείπει οξυγώνο τα ψαράκια με τα απόβλητά τους λερώνουν ακόμα περισσότερο το νερό. Και δεν εννοώ τα απόβλητα που φαίνονται αλλά για αυτά που διαλύονται στο νερό και χαλούν την χημεία του νερό μετατρέποντας το σε δηλητήριο.

Λες δεν έχεις χώρο. Πάρε 2 γωνίες, ένα κομμάτι ξύλο και κάνε ένα σταντ στον τόιχο για το μικρό ενυδρείο. Ή βάλτο πάνω στον πάγκο της κουζίνας ή στο τραπέζι. Σου πέρνει, ένα μικρό ενυδρείο, πολύ λίγο χώρο.

Δεν μπορείς να αγοράσεις ένα. Ψάξε στις αγγελίες ή αγόρασε 5 κομμάτια γυαλλί και βρες κάποιον (όλο και κάποιον θα έχει κοντά σου στο φόρουμ, ζήτα και θα δεις) να στο κολλήσει. (10 ευρώ τα γυαλλιά και 3-4 η σιλικόνη). Μιλάμε για δέκα λεπτά δουλειά.

Φίλτρα για τόσα λίγα λίτρα υπάρχουν και είναι φθηνά (10 ευρώ).

Διάκοσμο για το ενυδρείο μπορείς να πάρεις από την φύση. Λίγες μικρές πέτρες (κατάλληλες όμως) και συμπληρώσεις αναλόγως πιο μετά.

Το μόνο που μένει είναι ο θερμαντήρας που στοιχίζει γύρω στα 20 ευρώ. Αυτόν δεν το χρειάζεσαι άμεσα αφού δεν έχει πέσει τόσο η θερμοκρασία.

Δίνοντας κάθε μήνα 5-10 ευρώ για αγορά χαλικιού, φυτών κτλ μπορείς να φτιάξεις ένα υπέροχο σπίτι για ψαράκι.

Για ένα τόσο μικρό ενυδρείο τα έξοδα συντήρησης δεν θα είναι αρκετά τον μήνα.

Είναι κρίμα να έχεις βρει το φόρουμ, να σου έχουν πει τόσα πράγματα, συμβουλές εδώ και να μην ακούσεις ούτε μία.

Παρεπιπτόντως, έχω εμπειρία από τέτοια συμπεριφορά. Διατηρεί ο πατέρας μου μία μικρή λίμνη (250 λίτρα) έξω από το σπίτι με χρυσόψαρα. Τουλάχιστον κάθε 2 βδομάδες πάει και αγοράζει ψάρια. (αντέχουν τόσο διότι είναι πολλά τα λίτρα). Ρε πατέρα έτσι κι έτσι, γι αυτό πεθαίνουν τα ψαράκια κτλ. Τίποτα αυτός, το βιολί του. Τι κάθεσαι και μετρά με όλα αυτά και τόση περιποίηση. Νερό, τροφή καμιά αλλαγή νερού και φτάνει.

Εσένα δεν θα σου αντέξουν ούτε τόσο τα ψαράκια και όπως λες ότι είσαι φιλόζωη, θα λυπηθείς περισσότερο όταν τα σκοτώσεις.

Αν διαλέξεις το σωστό καλή επιτυχία. Αν όχι και δεν τα καταφέρουν, μη κάνεις τον κόπο καν να μας πεις ότι παίθαναν και να ζητάς και τον λόγο.

Όλα αυτά τα είπα με καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να σε τσαντίσω. Μακάρι να ήμουν κοντά και σου έφτιαχνα ένα μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

pantelios22 ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σου και γενικα ολων των μελων και ας γινονται λιγο παρορμητικοι με το δικιο τους αφου ολοκληρο το σκ. δεν πορεσα να κανω κατι για την γυαλα αλλα θα κανω την δευτερα... θα προσπαθισω με αυτα που εχω να κανω οτι μπορω και να ανταπεξελθω οσο μπορω για αυτα τα ψαρακια δευτερα θα κανω ερευνα σε πετ σοπς και θα βρω οτι καλυτερο και πιο οικονομικο μπορω ομως οπως ειπα και σε αλλα ποστς θα κανω κατι και δε θα αφησω τις πληροφοριες σας να πανε χαραμι...

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ συγνωμη που υπηρξα λιγο παρορμητικη αλλα ειμουν τοσο νευριασμενη που κανεις σας δεν μπορουσε να καταλαβει την οικονομικη κατασταση που βρισκομαι και για καποιους χαρακτηρισμους που κατα την ταπεινη μου αποψη δεν μου αρμωζουν γιατι και εγω ειμαι αρχαρια και δεν μπορω να τα ξερω ολα.! οι πληροφοριες σας και οι συμβουλες σας ηταν πολυ χρησιμες προς εμενα και το σκ μ λεγατε οτι τις αγνοω ενω προσπαθουσα να σκεφτω τι να κανω.. πιστευω οτι σε ορισμενα σημεια με παρεξηγησατε για αυτο γινομουν εξω φρενων :buttrock: τελος παντων σας ζητω συγνωμη και τελος ξανα ευχαριστω για τις πληροφοριες θα κανω οτι μπορεσω !

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε. Παρένθεση: για το καναρίνι δεν σε δουλεύω, ειλικρινά το λέω, θα το χαρείς πιο πολύ, ταιριάζει πιο πολύ στις ανάγκες και στην οικονομική κατάσταση που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

χαχα ενταξει το ειχα καταλαβει αλλα ετσι το ρωτησα για επιβεβαιωση ! χαχα τελικα το πιο οικονομικο ζωακι μου βγηκε το πιο ακριβο και ας ειναι μικροσωμο !!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρόνια όταν ήμουν και εγώ φοιτητής είχα κάνει αυτό :

img0014al.jpg

Εσύ μπορεί να τα δεις τώρα και να πεις "τι όμορφα και γλυκά που είναι". Και καλά θα κάνεις γιατι και εγώ αυτά έλεγα τότε. Κάθε 4-5 μέρες έβγαζα ψόφια ψάρια και αγόραζα καινούρια.

Το ενυδρείο-γυάλα μου το είχα πάρει από pet shop και ο έμπορος με το είχε κάνει σαν πρόταση, πως όλα θα είναι μια χαρά. Παρατηρείς βασικές ελλείψεις και λάθη που σου έχουμε επισημάνει όλοι;

Δεν θα πω, όπως πολλοί λένε, "άκου τα παιδιά εδώ μέσα και δεν θα χάσεις". Ούτε θα πω "μην ακούς τους pet shop". Πολλοί από αυτούς (όπως και ο συγκεκριμένος) ήθελε να πουλήσει. Και κάθε βδομάδα με είχε πελάτη για να αγοράζω καινούρια ψάρια.

Εδώ μέσα ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του (με την καλή έννοια) , τις εμπειρίες του, τα λάθη, πράγματα που έχει ακούσει. Αν προσέξεις για το ίδιο θέμα πολλοί θα πουν αντίθετη άποψη. Ούτε από εδώ μέσα δεν προτείνω να ακούσεις τυφλά ή επειδή κάποιος είναι διαχειριστής του forum πχ ή πολλά posts. Μέγα λάθος!

Ακούς - Βάζεις την δική σου άποψη - Συγκρίνεις - Επιλέγεις

Τότε (στην φωτογραφία) δεν ήξερα τι ήταν το φίλτρο. Αποτέλεσμα: Ένας βασικότατος λόγος ότι πετούσα νεκρά ψάρια συνέχεια. Τι σημαίνει; Τζάμπα λεφτά! Εάν θέλεις να συνεχίσεις έτσι σε λέω απλά τι να περιμένεις....

Κάθε ψάρι θέλει άλλα πράγματα. Δεν μπορείς να παρέχεις κάτι για χρυσόψαρα αυτή τη στιγμή, το καταλαβαίνεις και εσύ. Όμως, δικαίωμα σου είναι να το κάνεις! Μην ακούς κανέναν και βάλε 2-3 χρυσόψαρα σε 30-40 λίτρα. Ξέρεις τι προσπαθούν να προλάβουν οι περισσότεροι τουλάχιστον από αυτούς που ασχολούμαστε με το θέμα σου; Το να μην σπαταλήσεις τζάμπα λεφτά και να μην απογοητευτείς ακόμα παραπάνω μετά!

Άσε στην άκρη για λίγο τον ενθουσιασμό και σκέψου μετά τις απώλειες, πόσα σκόρπια λεφτά θα έχεις δώσει. -_-

Αυτά από εμένα, κλείνω εδώ τον κύκλο μου :D

[Εμπειρία : Σχετικά καλή] -_-

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο αρχικα δεν ειχα διαβασει τοσα πραγματα για φιλτρα κυκλο του αζωτου κτλ. τωρα αρχιζω και τα βρισκω μεσα στο φορουμ και τα διαβαζω ! ξερω οτι προσπαθειτε να προλαβετε το κακο που προκειται να συμβει να σας πω... και γω το ΙΔΙΟ κανω ψαχνω για γυαλες εδω στο φορουμ και το απογευμα θα δω αν εχει κανενα ανοιχτο πετ σοπ γιατι ειναι και δευτερα.. =[ τα ψαρακια ειναι καλα εχουν συνηθισει καπως την γυαλα ομως συντομα θα πρεπει να συνηθισουν και το ενυδριακι που θα παρω για αυτα ! πλεον δεν θα νοιαστω για τα εξοδα απο την στιγμη που επεσε η ευθυνη και η ζωουλα τους στα χερια μου οφειλω να τους παρεχω οτι καλυτερο μπορω για την συμβιωση τους !βλεπω πως και εσυ σαν αρχαριος τα ιδια λαθη εκανες ! βασικα ολοι αυτο καναμε στην αρχη εκτος απο καποιους οι οπιοι ειχαν περισσοτερο μυαλο απο εμας ( χωρις να παρεξηγιθω) !

την εμπειρια με τα ψαρια ''σχετικα καλη'' την εβαλα στην αρχη που ηξερα καποια πραματα για τα ψαρακια και που νομιζα οτι αυτα ηταν τα βασικα και τελος.. τωρα αρχιζω να μαθαινω και να συνηδιτοποιω τα λαθη μου ! συγνωμη ου σας ζαλιζω με τις για εσας ''ανοητες-παραξενες-χαζες'' ερωτησεις αλλα τελικα δεν ηξερα οσα νομιζα ( για τα ψαρια) και πλεον απο αυτα που διαβαζω προσπαθω να απαντω και σε προβληματα αλλων μελων που κανουν τα ιδια λαθη! :D

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο αρχικα δεν ειχα διαβασει τοσα πραγματα για φιλτρα κυκλο του αζωτου κτλ. τωρα αρχιζω και τα βρισκω μεσα στο φορουμ και τα διαβαζω ! ξερω οτι προσπαθειτε να προλαβετε το κακο που προκειται να συμβει να σας πω... και γω το ΙΔΙΟ κανω ψαχνω για γυαλες εδω στο φορουμ και το απογευμα θα δω αν εχει κανενα ανοιχτο πετ σοπ γιατι ειναι και δευτερα.. =[ τα ψαρακια ειναι καλα εχουν συνηθισει καπως την γυαλα ομως συντομα θα πρεπει να συνηθισουν και το ενυδριακι που θα παρω για αυτα ! πλεον δεν θα νοιαστω για τα εξοδα απο την στιγμη που επεσε η ευθυνη και η ζωουλα τους στα χερια μου οφειλω να τους παρεχω οτι καλυτερο μπορω για την συμβιωση τους !βλεπω πως και εσυ σαν αρχαριος τα ιδια λαθη εκανες ! βασικα ολοι αυτο καναμε στην αρχη εκτος απο καποιους οι οπιοι ειχαν περισσοτερο μυαλο απο εμας ( χωρις να παρεξηγιθω) !

την εμπειρια με τα ψαρια ''σχετικα καλη'' την εβαλα στην αρχη που ηξερα καποια πραματα για τα ψαρακια και που νομιζα οτι αυτα ηταν τα βασικα και τελος.. τωρα αρχιζω να μαθαινω και να συνηδιτοποιω τα λαθη μου ! συγνωμη ου σας ζαλιζω με τις για εσας ''ανοητες-παραξενες-χαζες'' ερωτησεις αλλα τελικα δεν ηξερα οσα νομιζα ( για τα ψαρια) και πλεον απο αυτα που διαβαζω προσπαθω να απαντω και σε προβληματα αλλων μελων που κανουν τα ιδια λαθη! :D

Σε παρακαλώ να είσαι σίγουρη για τις προτάσεις που κάνεις, γιατί μιλάμε για ζωντανά ψαράκια, και όχι παιχνίδια ή διακοσμητικά. -_-

Καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή. Χαζό είναι να μη διαβάζει κάποιος τις απαντήσεις που του δίνονται. Μόνο κέρδος έχουμε διαβάζοντας τις απόψεις ανθρώπων που και γνωρίζουν και θέλουν να βοηθήσουν...

Περιμένουμε εναγωνίως το νέο σου ενυδρείο. Μη κάνεις οικονομία στα λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο αρχικα δεν ειχα διαβασει τοσα πραγματα για φιλτρα κυκλο του αζωτου κτλ. τωρα αρχιζω και τα βρισκω μεσα στο φορουμ και τα διαβαζω ! ξερω οτι προσπαθειτε να προλαβετε το κακο που προκειται να συμβει να σας πω... και γω το ΙΔΙΟ κανω

Νομίζω πως σιγά -σιγά βρίσκεις το σωστό δρόμο για να περπατήσεις.

Το πρώτο βήμα είναι η αυτογνωσία.

Ολοι μας οταν ξεκινήσαμε κάναμε ανάλογα η παρόμοια λάθη.

Ομως άκου, διάβασε, και ενημερώσου σωστά μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και όλα θα πάνε καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

την εμπειρια με τα ψαρια ''σχετικα καλη'' την εβαλα στην αρχη που ηξερα καποια πραματα για τα ψαρακια και που νομιζα οτι αυτα ηταν τα βασικα και τελος.. τωρα αρχιζω να μαθαινω και να συνηδιτοποιω τα λαθη μου ! συγνωμη ου σας ζαλιζω με τις για εσας ''ανοητες-παραξενες-χαζες'' ερωτησεις αλλα τελικα δεν ηξερα οσα νομιζα ( για τα ψαρια) και πλεον απο αυτα που διαβαζω προσπαθω να απαντω και σε προβληματα αλλων μελων που κανουν τα ιδια λαθη! :D

μεσα σε δυο μερες πως εμαθες τοσα ωστε να κανεις παρεμβασεις σε αλλα μελη και να κανεις προτασεις τι να βαλουν σε 60λιτρο δεν μπορω να καταλαβω...καλυτερα για αρχη διαβασε και μην κανεις προτασεις σε αλλα μελη γιατι ισως τα παραπληροφορησεις..εαν εχεις προσωπικη εμπειρια απο κατι τοτε να λες την γνωμη σου αλλα επειδη εισαι αρχαρια ακομα οπως και εγω μετα απο εξι μηνες που εχω ενυδρεια αρχαριος αισθανομαι!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ να είσαι σίγουρη για τις προτάσεις που κάνεις, γιατί μιλάμε για ζωντανά ψαράκια, και όχι παιχνίδια ή διακοσμητικά. :D

Καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή. Χαζό είναι να μη διαβάζει κάποιος τις απαντήσεις που του δίνονται. Μόνο κέρδος έχουμε διαβάζοντας τις απόψεις ανθρώπων που και γνωρίζουν και θέλουν να βοηθήσουν...

Περιμένουμε εναγωνίως το νέο σου ενυδρείο. Μη κάνεις οικονομία στα λίτρα!!!

φυσικα και οταν απαντω σε προβληματα αλλων ειμαι σιγουρη για τις απαντησεις που δινω η εαν δεν ειμαι το λεω δλδ '' μπορει να ειναι αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρη καλυτερα να δεις και αλλες αποψεις '' ! εχεις δικιο αρχικα δεν εδινα σημασια στις απαντησεις δηλαδη εε ενταξει ελεγα'' αυτοι ειναι πολυ παθιασμενοι με το ''αθλημα'' δεν ειναι αναγκη να ακολουθω και εγω ολα αυτα που μου λενε'' αλλα τωρα σιγα σιγα καταλαβαινω την αλλη οψη δηλααδη την δικη σας οψη ! Δεν θα τσιγκουνευτω στα λιτρα στο χωρο ομως ναι γιατι δεν υπαρχει πολυς αλλα κατι θα μπορεσω να κανω !!! Παιδια τα ψαρακια ποσο καιρο μπορουν να ζησουν στην γυαλα μεχρι να βρω το καταλληλο ενυδριακι ? Οχι για πολυ ε? -_- θα κανω οσο πιο γρηγορα μπορω.. καθημερινα βγαζω ενα μπουκαλακι νερο παλιο απο τη γυαλα και προσθετω ενα μπουκαλι με καινουργιο νερο και λιγο χλωριο μην τους πεσει πολυ και παθουν κατι.. ετσι να συνεχισω μεχρι να βρω ενυδριο?

Link to comment
Share on other sites

την εμπειρια με τα ψαρια ''σχετικα καλη'' την εβαλα στην αρχη που ηξερα καποια πραματα για τα ψαρακια και που νομιζα οτι αυτα ηταν τα βασικα και τελος.. τωρα αρχιζω να μαθαινω και να συνηδιτοποιω τα λαθη μου ! συγνωμη ου σας ζαλιζω με τις για εσας ''ανοητες-παραξενες-χαζες'' ερωτησεις αλλα τελικα δεν ηξερα οσα νομιζα ( για τα ψαρια) και πλεον απο αυτα που διαβαζω προσπαθω να απαντω και σε προβληματα αλλων μελων που κανουν τα ιδια λαθη! :D

μεσα σε δυο μερες πως εμαθες τοσα ωστε να κανεις παρεμβασεις σε αλλα μελη και να κανεις προτασεις τι να βαλουν σε 60λιτρο δεν μπορω να καταλαβω...καλυτερα για αρχη διαβασε και μην κανεις προτασεις σε αλλα μελη γιατι ισως τα παραπληροφορησεις..εαν εχεις προσωπικη εμπειρια απο κατι τοτε να λες την γνωμη σου αλλα επειδη εισαι αρχαρια ακομα οπως και εγω μετα απο εξι μηνες που εχω ενυδρεια αρχαριος αισθανομαι!

οπως απαντησα και στο προηγουμενο μ ποστ απανταω μονο εαν ειμαι σιγουρη και αν εχεις παρατηρησει σε αυτο το φορουμ βρισκομαι αρκετες ωρες την ημερα .. γιατι?...επειδη εχω σκασει στο ΔΙΑΒΑΣΜΑ ! προσπαθω να μαθω οτι μπορω μεσα στις λιγες μερες που απομενουν πριν παρω το ενυδριακι.. -_-

Link to comment
Share on other sites

οπως απαντησα και στο προηγουμενο μ ποστ απανταω μονο εαν ειμαι σιγουρη και αν εχεις παρατηρησει σε αυτο το φορουμ βρισκομαι αρκετες ωρες την ημερα .. γιατι?...επειδη εχω σκασει στο ΔΙΑΒΑΣΜΑ ! προσπαθω να μαθω οτι μπορω μεσα στις λιγες μερες που απομενουν πριν παρω το ενυδριακι.. :D

οκ τοτε βοηθα για αρχη τον εαυτο σου και μετα με τον καιρο θα βοηθησεις και αλλα μελη ! για μενα κανε ερωτησεις συνεχεια σε οτι θες και ακου απο εδω μεσα θα σου πουν τι να κανεις οι εμπειροι ! καλο διαβασμα και καλη συνεχεια ! παντα φιλικα !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...