Jump to content

Χρυσοψαρακια, ερωτησεις για αυτα.


stela manu

Recommended Posts

παιδιαα τα χρυσοψαρακια την περισσοτερη ωρα τους την περνανε πανω στην επιφανεια κανοντας μπουρμπουλιθρες η και πινοντας νερο δεν ξερω τι σημαινει αυτο(?). το θεμα ειναι οτι το κανουν κανα 2ωρο τωρα και μου φαινετι παραξενο.. =Ο επισης... οπως ειπα και στην αρχη αρχη κυνηγιουνται απο οτι εχω διαβασει αυτο σημαινει ή κυριαρχια ή ζευγαρωμα ή παιχνιδι ή τσακωμος.. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το ξεχωρισω ο σκουροχρωμος σμπρωχνει το αλλο με το κεφαλακι του και τον τρεχει απο πισω μετα απο λιγη ωρα σταματανε αλλα ξανααρχιζουν... ειναι αρσενικο εκεινο που το κυνηγαει?????? μπορει να ειναι και ζευγαρι δλδη... αλλα δεν νομιζω να ζευγαρωνουν γιατι ειναι μικρουλια σε μεγεθος :buttrock:

καλησπερα και παλι,

εχθες σου λεγαμε ολοι οτι δεν γινεται να βαλεις τα ψαρια σε τοσα λιγα λιτρα και οχι γιατι θελαμε να σου σπασουμε τα νευρα τα δικα μας η τα δικα σου,προς θεου απλα τα ιδια λαθοι τα εχουμε κανει και εμεις ξεκινωντας το χομπυ..αν θες να σωσεις τα ψαρακια σου δωστα αφου δεν μπορεις να τους παρεχεις σωστες συνθηκες διαβιωσεις και σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο οπως σου ειπαν τα παιδια..

μπες στα ενυδρεια μελων και δες μερικα στολιδια που εχουν φτιαξει σε αυτα τα λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ψαράκια σου δεν ζευγαρωνουν. Το κυνηγητό που βλέπεις δεν είναι κάτι τέτοιο. Απλα δεν νιώθουν άνετα, δεν τους φτάνει ο χώρος.

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, δεν έχουν οξυγόνο, οπότε βγαίνουν στην επιφάνεια. Επίσης 99,9% φταίει και το νερό. Το φιλτρο που σε έχουμε αναφέρει μπορει να διορθώσει αυτα τα 2. ( υπό πολλές προϋποθέσεις)

Παρακολουθώ όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει. Παντού προσπαθούμε όλοι να σε βοηθήσουμε για να μην βγάλεις νεκρά τα ψαράκια απο την γυαλα, αλλα φαίνεται πως κάποια τα προσπερνας.

Φαίνεται πως σ άρεσαν πολυ και θέλεις να έχεις αλλα δεν μπορείς για διάφορους λόγους να τους δώσεις αυτα που θέλουν. ( και εμένα μ αρέσουν τα ελεφαντακια αλλα δεν μπορω να έχω. Καταλαβαίνεις τι θέλω να σε πω).

Ελπίζω να πάρεις απόφαση ( εφόσον θες να ακούσεις αυτούς που τα έχουν πάθει και έχασαν ψαράκια απο λάθος κινήσεις ) και να ακολουθήσεις τις εμπειρίες των αλλων πάνω απ όλα.

Καλή τύχη

ΥΓ. Δεν τα λέω με κακιά, απλα έχω χάσει και εγω ψαράκια όπως όλοι, προσπαθω να το αποτρεψω σε σένα, αλλα δεν τα καταφερνω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ξερω παιδια και την δευτερα θα παω στο πετ σοπ να παρω μεγαλη πλασρικη γυαλα 30 λιτρα ! σαββατοκυριακο ειναι δεν μπορω να κανω κατι τωρα..! απο δευτερα!!! θα τα κρατησω και τα 2 σε αυτη τη μεγαλη γυαλα που θα παρω γιατι τα αγαπω πολυ και σκεφτομαι πως στο πετ σοπ θα τα περνανε πολυ χειροτερα με τα υπολοιπα ψαρια που τσακωνονται !!!

οσο για το οξυγονο εχει γινει παρεξηγηση ΔΕΝ εχω την κλασικη στρογγυλη γυαλα που δεν αφηνει το ψαρι να αναπνευσει εχω την ορθογωνια πλαστικη γυαλα που εχει το καπακι τρυπες για αυτο το σκοπο ! =]

δεν σας αγνοω απλα προς το παρον δεν μπορω να κανω κατι που ειναι κλειστα τα πετ σοπς.. η μπορω? θα κανω το καλυτερο για αυτα και θα μετακομισουν σε ενα καλυτερο σπιτακι το υποσχομαι ομως μην ξεχναμε πως αυτο θα γινει την δευτερα για να μην νομιζετε οτι αγνοω αυτες τις μερες οσα μου λετε..! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ξερω παιδια και την δευτερα θα παω στο πετ σοπ να παρω μεγαλη πλασρικη γυαλα 30 λιτρα ! σαββατοκυριακο ειναι δεν μπορω να κανω κατι τωρα..! απο δευτερα!!! θα τα κρατησω και τα 2 σε αυτη τη μεγαλη γυαλα που θα παρω γιατι τα αγαπω πολυ και σκεφτομαι πως στο πετ σοπ θα τα περνανε πολυ χειροτερα με τα υπολοιπα ψαρια που τσακωνονται !!!

οσο για το οξυγονο εχει γινει παρεξηγηση ΔΕΝ εχω την κλασικη στρογγυλη γυαλα που δεν αφηνει το ψαρι να αναπνευσει εχω την ορθογωνια πλαστικη γυαλα που εχει το καπακι τρυπες για αυτο το σκοπο ! =]

δεν σας αγνοω απλα προς το παρον δεν μπορω να κανω κατι που ειναι κλειστα τα πετ σοπς.. η μπορω? θα κανω το καλυτερο για αυτα και θα μετακομισουν σε ενα καλυτερο σπιτακι το υποσχομαι ομως μην ξεχναμε πως αυτο θα γινει την δευτερα για να μην νομιζετε οτι αγνοω αυτες τις μερες οσα μου λετε..! :buttrock:

Αν δεν παρεις ενα 60 λιτρο με εξοπλησμο θα εχεις παλι προβλημα,αυτο δεν καταλαβαινεις δυστοιχος..Το οτι τρυπες το καπακι δεν λεει τιποτα,τα χρυσοψαρα δεν αναπνεουν κανονικα απο την επιφανεια..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι δικαιωμα μου να τα κρατησω και δεν θα απολογιθω σε κανεναν αλλο για τις πραξεις μου... κανω οτι καλυτερο μπορω και εσεις με αφισβητειτε... για ηρεμιστε λιγο.. δεν βαζω μυαλο και δεν βαζω μυαλο ααα... δλδη αν τα επερνε αυτα τα ψαρια καποιος που εχει παιδι και το επιανε η καποιος που να τα ταιζει στη γατα τ εχω τυχει σε τετοια περιπτωση ( ενας συμμαθητης μ στη σχολη).... ή δλδη θα ηταν καλυτερα να ειναι σε μια γυαλα λιγοτερο απο 25 λιτρα με καμια 50ρια ψαρια να τσακονονται για το φαι και την κυριαρχια... για ηρεμιστε λιγο προσπαθω για το καλυτερο επισης θυμηθειτε λιγο και εσεις τα δικα σας λαθη οταν εισασταν αρχαριοι και μπειτε στην θεση μου.. μπαινω σε αυτο το φορουμ για να πληροφοριθω και οχι για να καθομαι να προσπαθω να ηρεμισω καποιους που προσπαθουν να μου την πουν.. :buttrock::buttrock: δηλαδη ελεος... προσπαθω να διορθοσω αυτα τα λαθη που εκανα και με αυτη τη συμπεριφορα δεν με βοηθατε καθολου... δεν ξερετε ποια ειμαι σε τι σπιτι μενω και σε τι οικονομικη καταστη ειμαι για αυτο ολοι μιλατε χωρις να γνωριζετε τι τραβαει ο αλλος ... δεν ξαναασχολουμαι εαν ειναι να τσακωνομαι ... ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε σας ευχομαι το καλυτερο για τα ψαρακια σας !

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος συνεχιζεις και εξαγριωνεσαι χωρις να καταλαβαινεις τι προσπαθουμε να σου πουμε!Ναι ειναι δικαιομα σου να κανεις οτι θες αλλα και εμεις εχουμε το δικαιομα να σου πουμε το σωστο!Αν δεν εχεις χωρο η λεφτα δεν παιρνεις ψαρια.Δηλαδη θα επαιρνες μια ferrari επειδη σου αρεσει χωρις να εχεις λεφτα για βενζινη?Δεν νομιζω...

Καθησες μηπως να διαβασεις τι χρειαζονται τα ψαρια?Δεν νομιζω...Καθησες να δεις τι διαδηκασια θα χρειαστει το ενυδρειο που θες να παρεις μεχρι να βαλεις τα ψαρια μεσα?Παλι δεν νομιζω...Προσπαθουμε να σε αποτρεψουμε απο το να κανεις τα λαθη που καναμε καποιοι απο μας και απο το να πεταψεις λεφτα αλλα εσυ συνεχιζεις να τσαντιζεσαι...Σου ευχομαι καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι εδω μέσα αγαπαμε αυτο το χόμπυ υπερβολικα πολυ

το αντιμετωπίζουμε με απεραντο διαβασμα - υπομονη - μεράκι

σε προβληματα με τα ενυδρεία μας εχουμε χάσει υπνο εχουμε σκάσει απο την αγωνία και την λαχταρα και περιμεναμε μερες να δούμε αποτέλεσμα

και αυτο μας ανταμίβει'

εαν δεν ειναι το ψάρι όπως πρεπει και ευχριστημενο δεν θα εισαι και εσυ

πολλοι άνθρωποι καναν τα ιδια λαθη ψωφισε το ζωντανο και τα παρατησαν

εδω πέρα όλα τα παιδια σου λένε να ασχωληθείς με εναν μονομάχο που μπορεις να τον κάνεις τρισευτιχησμένο εάν αγαπάς το χόμπυ

μην κολλας στα χρυσόψαρα που σε ενθουσιάσαν

όσο για τις δαπάνες οκ μπορεις να το κάνεις και φθηνο αν έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ

άν θες να ασχωληθείς με τα ψαρια πρεπει να ασχωληθεις και με τα ενυδρεία

ΦΙΛΙΚΑ βασίλης

ΥΓ το ιδιο ισχύει και για τις χελώνες ενυδρειο θέλουν και άλλα πολλα μην ξεγελαστείς και σε ενθουσιάσουν

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι δικαιωμα μου να τα κρατησω και δεν θα απολογιθω σε κανεναν αλλο για τις πραξεις μου... κανω οτι καλυτερο μπορω και εσεις με αφισβητειτε... για ηρεμιστε λιγο.. δεν βαζω μυαλο και δεν βαζω μυαλο ααα... δλδη αν τα επερνε αυτα τα ψαρια καποιος που εχει παιδι και το επιανε η καποιος που να τα ταιζει στη γατα τ εχω τυχει σε τετοια περιπτωση ( ενας συμμαθητης μ στη σχολη).... ή δλδη θα ηταν καλυτερα να ειναι σε μια γυαλα λιγοτερο απο 25 λιτρα με καμια 50ρια ψαρια να τσακονονται για το φαι και την κυριαρχια... για ηρεμιστε λιγο προσπαθω για το καλυτερο επισης θυμηθειτε λιγο και εσεις τα δικα σας λαθη οταν εισασταν αρχαριοι και μπειτε στην θεση μου.. μπαινω σε αυτο το φορουμ για να πληροφοριθω και οχι για να καθομαι να προσπαθω να ηρεμισω καποιους που προσπαθουν να μου την πουν.. :buttrock::buttrock: δηλαδη ελεος... προσπαθω να διορθοσω αυτα τα λαθη που εκανα και με αυτη τη συμπεριφορα δεν με βοηθατε καθολου... δεν ξερετε ποια ειμαι σε τι σπιτι μενω και σε τι οικονομικη καταστη ειμαι για αυτο ολοι μιλατε χωρις να γνωριζετε τι τραβαει ο αλλος ... δεν ξαναασχολουμαι εαν ειναι να τσακωνομαι ... ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε σας ευχομαι το καλυτερο για τα ψαρακια σας !

σκεψου ολοι να σου λεγαμε μπραβο να τα χαιρεσαι τα ψαρακια σου θα ειναι υγιεστατα και θα ζευγαρωσουν και θα δεις και μικρα..και μετα απο δυο μερες να σου ψοφησουν τι θα μας ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρη πως ολοι σχεδον απο εμας εχουν κανει ιδια λαθη σαν τα δικα μου και δεν αντιλεγω ΝΑΙ εκανα λαθος το προβλημα θα ηταν να μην το παραδεχομου και νασυνεχιζα ''το δικο μου'' και ομως οχι με αυτα που μου ειπατε θα γινω καλυτερη και αυτα δεν ειναι λογια του αερα οτι λεω το ενοω! με περνατε αναισθητη εγωηστρια κακια??? αν ναι σας εχω δωσει αυτη την εικονα σας λεω οτι κανετε ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ! και εγω οταν ξεκινησα ειχα στο μυαλο μου το κλασικο φαινομενο του τα ψαρια ειναι για τις γυαλες.. οσο για το ψαξιμο ΝΑΙ εψαξα πριν παρω τα ψαρακια αλλα μονο 2 μερες ενημερωθηκα απο αυτο το φορουμ μονο τα βασικα αρρωστιες διατροφη και τετοια... δεν ηξερα αν επρεπε να εμβαθυνω για τα θεωρουσα και συνεχιζω να τα θεωρω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ οι λαμπες τα φιλτρα και ολα αυτα... μπορει να ειμαι και παραλογη αυτο δεν το κρινω εγω αλλα εσεις ! περιμενα μια πιο ηπια αντιμετωπιση αλλα ενταξει εαν ειναι αυτος ο τροπος εκφρασης σας αναγκαστικα θελοντας και μη θα τον δεχτω! δεν θελω να ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ αλλα εμενα μου δειχνετε μια εχθρικη συμπεριφορα εκτος απο καποια ατομα με τα οποια μιλησα με πμ. και με βοηθισαν πραγματικα πολυ.. και πανω απο ολα ευγενικα ! σορρυ για το κατεβατο =)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι δικαιωμα μου να τα κρατησω και δεν θα απολογιθω σε κανεναν αλλο για τις πραξεις μου... κανω οτι καλυτερο μπορω και εσεις με αφισβητειτε... για ηρεμιστε λιγο.. δεν βαζω μυαλο και δεν βαζω μυαλο ααα... δλδη αν τα επερνε αυτα τα ψαρια καποιος που εχει παιδι και το επιανε η καποιος που να τα ταιζει στη γατα τ εχω τυχει σε τετοια περιπτωση ( ενας συμμαθητης μ στη σχολη).... ή δλδη θα ηταν καλυτερα να ειναι σε μια γυαλα λιγοτερο απο 25 λιτρα με καμια 50ρια ψαρια να τσακονονται για το φαι και την κυριαρχια... για ηρεμιστε λιγο προσπαθω για το καλυτερο επισης θυμηθειτε λιγο και εσεις τα δικα σας λαθη οταν εισασταν αρχαριοι και μπειτε στην θεση μου.. μπαινω σε αυτο το φορουμ για να πληροφοριθω και οχι για να καθομαι να προσπαθω να ηρεμισω καποιους που προσπαθουν να μου την πουν.. :buttrock::buttrock: δηλαδη ελεος... προσπαθω να διορθοσω αυτα τα λαθη που εκανα και με αυτη τη συμπεριφορα δεν με βοηθατε καθολου... δεν ξερετε ποια ειμαι σε τι σπιτι μενω και σε τι οικονομικη καταστη ειμαι για αυτο ολοι μιλατε χωρις να γνωριζετε τι τραβαει ο αλλος ... δεν ξαναασχολουμαι εαν ειναι να τσακωνομαι ... ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε σας ευχομαι το καλυτερο για τα ψαρακια σας !

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ Η ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΨΥΧΑ.

ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ.

Αν δεν έχουμε λεφτά δεν αγοράζουμε ζωντανά, όλοι μας έχουμε κάνει λάθοι στο ξεκίνημα, αλλα κάποια στιγμή καταλάβαμε ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανά................. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μολις εγραψα πηγαινε στον rastafarian για να μην παρεξηγουμαστε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εγραψες για μενα θα σου απαντησω κιολας.Δεν ειμαστε εχθρικοι με κανεναν,ρωτα ποσα παιδια εχουν παρει βοηθεια απο το φορουμ.Οσο για το ψαξιμο που εκανες,δεν νομιζω οτι ηταν ψαξιμο.Ουτε για κυκλους αζωτου ειδες,ουτε για αμμωνιες,γιατι αν τα εψαχνες θα εβλεπες ποσο σημαντικο ρολο παιζει το φιλτρο.Αν εσυ το θεωρεις περιττο αξεσουαρ σορρυ που θα στο πω αλλα εισαι ανευθινη για μενα.Οσο για τα πμ,αυτα ειναι που σκοτωνουν το φορουμ και ξερεις γιατι?γιατι αυτα τα μυνηματα τα βλεπουν 2 ατομα και χανονται οι πληροφοριες απο το φορουμ,ασε που μπορει να παιρνεις και λαθος πληροφοριες!Συνεχισε να κανεις του κεφαλιου σου και ελπιζω να μη σε δουμε συντομα να ανοιξεις ποστ στις ασθενειες.

ΥΓ ζητω συγνωμη απ ολα τα παιδια αλλα εγω δεν θελω να συνεχισω σ αυτο το θεμα γιατι νομιζω οτι κοροιδευομαστε,ζηταει βοηθεια,απανταμε και βοηθαμε και μετα κανει το δικο της.Θεωρω ανουσιο να απανταω σε καποιον που δεν ακουει 10 ατομα να λενε το ιδιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι εδω μέσα αγαπαμε αυτο το χόμπυ υπερβολικα πολυ

το αντιμετωπίζουμε με απεραντο διαβασμα - υπομονη - μεράκι

σε προβληματα με τα ενυδρεία μας εχουμε χάσει υπνο εχουμε σκάσει απο την αγωνία και την λαχταρα και περιμεναμε μερες να δούμε αποτέλεσμα

και αυτο μας ανταμίβει'

εαν δεν ειναι το ψάρι όπως πρεπει και ευχριστημενο δεν θα εισαι και εσυ

πολλοι άνθρωποι καναν τα ιδια λαθη ψωφισε το ζωντανο και τα παρατησαν

εδω πέρα όλα τα παιδια σου λένε να ασχωληθείς με εναν μονομάχο που μπορεις να τον κάνεις τρισευτιχησμένο εάν αγαπάς το χόμπυ

μην κολλας στα χρυσόψαρα που σε ενθουσιάσαν

όσο για τις δαπάνες οκ μπορεις να το κάνεις και φθηνο αν έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ

άν θες να ασχωληθείς με τα ψαρια πρεπει να ασχωληθεις και με τα ενυδρεία

ΦΙΛΙΚΑ βασίλης

ΥΓ το ιδιο ισχύει και για τις χελώνες ενυδρειο θέλουν και άλλα πολλα μην ξεγελαστείς και σε ενθουσιάσουν

=) μονομαχους ουτε σι αλλος δεν βρισκω στην πολη οπου ζω.. παραξενο ε? αν και θα ηθελα εναν αλλα σκεφτομαι οτι μια μερα θα μου στριψει και θα θελω να του προσθεσω παρεουλα αυτος ηταν ο λογος που πηρα χρυσοψαρα ! ειχα και χελωνακι για 1 εβδομαδα το φιλοξενουσα ηταν μιας φιλης που πηγε αυστραλια και δεν μπορουσε να το παρει... βρομικουλι ηταν μπορω να πω πολυ κατουρημα βρε παιδι μου χαχα λολ !( νεροχελωνακι ηταν) δεν σου παω κοντρα βασιλη εξαλου μαζι σου δεν εχω τιποτα μου συμπεριφερθηκες οπως επρεπε να συμπεριφερθει καποιος σε αρχαριο με ΥΠΟΜΟΝΗ ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα αν επρεπε να εμβαθυνω για τα θεωρουσα και συνεχιζω να τα θεωρω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ οι λαμπες τα φιλτρα και ολα αυτα...

οι λάμπες είναι ο ήλιος

το φίλτρο ''σιντηρεί''το νερό όπου στην φυση ανανεώνετε ασταμάτητα

ΤΑ ΧΕΛΩΝΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΟΜΙΚΟΥΛΙΑ

εμεις τα κάνουμε λόγο άγνοιας

η φίλη σου πρεπει να ενημερωθει άμμεσα

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εγραψες για μενα θα σου απαντησω κιολας.Δεν ειμαστε εχθρικοι με κανεναν,ρωτα ποσα παιδια εχουν παρει βοηθεια απο το φορουμ.Οσο για το ψαξιμο που εκανες,δεν νομιζω οτι ηταν ψαξιμο.Ουτε για κυκλους αζωτου ειδες,ουτε για αμμωνιες,γιατι αν τα εψαχνες θα εβλεπες ποσο σημαντικο ρολο παιζει το φιλτρο.Αν εσυ το θεωρεις περιττο αξεσουαρ σορρυ που θα στο πω αλλα εισαι ανευθινη για μενα.Οσο για τα πμ,αυτα ειναι που σκοτωνουν το φορουμ και ξερεις γιατι?γιατι αυτα τα μυνηματα τα βλεπουν 2 ατομα και χανονται οι πληροφοριες απο το φορουμ,ασε που μπορει να παιρνεις και λαθος πληροφοριες!Συνεχισε να κανεις του κεφαλιου σου και ελπιζω να μη σε δουμε συντομα να ανοιξεις ποστ στις ασθενειες.

ΥΓ ζητω συγνωμη απ ολα τα παιδια αλλα εγω δεν θελω να συνεχισω σ αυτο το θεμα γιατι νομιζω οτι κοροιδευομαστε,ζηταει βοηθεια,απανταμε και βοηθαμε και μετα κανει το δικο της.Θεωρω ανουσιο να απανταω σε καποιον που δεν ακουει 10 ατομα να λενε το ιδιο πραγμα

με εχεις ηδη χαρακτηρισει 2 φορες χωρις να ξερεις καν ποια ειμαι ! δεν σε ξερω μεγαλε και δεν θα σε χαρακτηρισω και εγω γιατι σεβομαι αυτο που εισαι και που δειχνεις επισης αυτα που εχεις και που προσπαθεις να αποκτισεις... αφου φαινεται οτι σου εχουν σπασει τα νευρα μαζι μου τι ασχολεισαι? εγω ασχολουμαι ανγκαστικα γιατι ειναι δικο μου θεμα και οφειλω να απαντω σε ολα ! τα μηνυματα που παραλαμβανω να μην σε νοιαζουν εμπιστευομαι καποια ατομα περισσοτερα απο αλλα ! ναι θεωρω περιτα αυτα τα πραγματα που ανεφερες και δεν ασχοληθικα μαζι τους και μπορει να εχω και αδικο ! ειναι πραγματικα ανοητο να καταστρεφουμε την ουσια αυτου του φορουμ λογω καποιας διαταραξης για αυτο παρακαλω ολο αυτο να σταματησει εδω ας σεβαστουμε τουλαχιστον το φορουμ π μας φιλοξενει ...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα να πεσουν οι τονοι.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτα ηθελα να πω πανο ΤΕΛΟΣ (.) =)

θα ηθελα να σεβαστειτε και εσεις αυτο το φορουμ και να ληξει αυτη η ανοητη ενταση που δημιουργηθηκε απο διαφορους παραγοντες... ολοι εχουμε κατι να πουμε αλλα ας μην το κανουμε εδω δεν αρμοζει αυτη η αντιμετωπιση προς αυτο το φορουμ που μας εχει βοηθισει ολους μας σε ολες τις αναγκες μας ! ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - stela manu
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να πετυχεις μια απροβληματιστη διατηρηση χρυσοψαρων ή γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεσαι ως μινιμουμ:

1. Ενα ενυδρειο 60-80 λιτρων και 60-70 εκ μηκους (για δυο fancy χρυσαψαρα) ή 120-140 λιτρων και 100-120 εκ μηκους (για common ή comet ειδος). 30-40 λιτρα για καθε επιπλεον fancy ή 60-70 λιτρα για καθε επιπλεον common ή comet. (οχι και τα δυο ειδη μαζι γιατι τα fancy δεν θα προλαβαινουν να τρωνε)

2. Φιλτρο αναλογο της ιχθυοφορτωσης

3. Θερμομετρο

4. 8 ωρες φως (ειτε τεχνητο με λαμπα, ειτε ηλιακο αλλα οχι απευεθειας)

5. Καταλληλες τροφες για χρυσοψαρα

6. Αλλαγες νερου σε συχνοτητα αναλογης της ιχθυφορτωσης των ταισματων και των μετρησεων νερου.

7. Ψυξη για το καλοκαιρι (ανεμιστηρακια)

ΥΓ Απο εκει και μετα αν θες βαζεις και διακοσμηση.

Πχ χαλικακι παχους τοσο οσο ή να μη χωραει στο στομα τους ή αν χωραει να μη σφηνωνει.

Σκληρα φυτα οπως η anubia, η microsorum pteropus.

Καμια πετρα, κανενα ξυλαρακι (καταλληλα για ενυδρειο)

Δοχειο για προετοιμασια, αποχλωριωση νερου και ρυθμιση θερμοκρασιας πριν την αλλαγη.

κλπ κλπ ορεξη να΄χεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να πετυχεις μια απροβληματιστη διατηρηση χρυσοψαρων ή γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεσαι ως μινιμουμ:

1. Ενα ενυδρειο 60-80 λιτρων και 60-70 εκ μηκους (για δυο fancy χρυσαψαρα) ή 120-140 λιτρων και 100-120 εκ μηκους (για common ή comet ειδος). 30-40 λιτρα για καθε επιπλεον fancy ή 60-70 λιτρα για καθε επιπλεον common ή comet. (οχι και τα δυο ειδη μαζι γιατι τα fancy δεν θα προλαβαινουν να τρωνε)

2. Φιλτρο αναλογο της ιχθυοφορτωσης

3. Θερμομετρο

4. 8 ωρες φως (ειτε τεχνητο με λαμπα, ειτε ηλιακο αλλα οχι απευεθειας)

5. Καταλληλες τροφες για χρυσοψαρα

6. Αλλαγες νερου σε συχνοτητα αναλογης της ιχθυφορτωσης των ταισματων και των μετρησεων νερου.

7. Ψυξη για το καλοκαιρι (ανεμιστηρακια)

ΥΓ Απο εκει και μετα αν θες βαζεις και διακοσμηση.

Πχ χαλικακι παχους τοσο οσο ή να μη χωραει στο στομα τους ή αν χωραει να μη σφηνωνει.

Σκληρα φυτα οπως η anubia, η microsorum pteropus.

Καμια πετρα, κανενα ξυλαρακι (καταλληλα για ενυδρειο)

Δοχειο για προετοιμασια, αποχλωριωση νερου και ρυθμιση θερμοκρασιας πριν την αλλαγη.

κλπ κλπ ορεξη να΄χεις.

ορεξη να θες !!!!! μακαρι να χρειαζοταν μονο η ορεξη σε αυτο το χομπυ ! διστυχως ομως χρειαζεται και η οικονομικη ανεση την οποια δεν κατεχω... απο οτι βλεπω απο αυτα που μου εγραψες ολα μαζι θα βγουν κανα 200αρι το οποιο για να το κερδισω απο γονεις θα χρειαστει κανενας χρονος παιρνω 80 ευρω τον μηνα απο τους γονεις μου για τροφιμα και αλλες μου αναγκες οι ιδιοι πληρωνουν μισο μισο το διαμερισμα που μενω με τους γονεις της φιλης μου που συγκατοικω... παιδια ολα αυτα που λετε χρειαζονται (φανταζομαι τουλαχιστον) ΠΟΛΥ χρημα ! ειμαι ανεργη ψαχνω να βρω δουλεια σε μπαρ σε σουπερ μαρκετ κτλ. αλλα τιποτα και οσες εχω βρει δεν συνδιαζονται τα ωραρια με τα ωραρια του πανεπιστημιου.. συγνωμη που εμβαθυνα τοσο πολυ αλλα αυτη ειναι η πραγματικη αληθεια για τα οικονομικα μου διστυχως και δεν μπορει να αλλαξει προς το παρον φανταστειτε να ζητησω απο τους γονεις μου ( να ναι καλα οι ανθρωποι που με συντηρουν) κανενα 200αρι ευρω και να με ρωτησουν το γιατι.. εγω θα πω για 2 ψαρια που εχω... δεν θα παθουν ενα ''ντουκου''? υποτιθεται πως τα ψαρια ειναι τα πιο οικονομικα κατοικιδια για σπιτι αν ηξερα ολα αυτα που χρειαζονται θα επαιρνα 100000 φορες ξανα κουνελακι που αν και μεγαλυτερο ειχε λιγοτερα εξοδα !

ουφ δεν ξερω τι θα γινει ειναι πολυ χαλια και για την κατασταση των ψαριων μου και για τα οικονομικα μου που θα καταρευσουν αν κανω οτι μου ειπατε .. πραγματικα δεν ξερω ΤΙ να κανω... γινεται να παρω ενα ενυδριακι 30 λιτρων χωρις φιλτρα και ολα αυτα? αυτο μονο μπορω να κανω να διαθεσω για μια τελευταια φορα ενα μεγαλο ποσο 50 ευρω οπως εκανα και με το κλουβι του παλιου μου κουελιου και να ησυχασω γιατι δεν βγαινει αλιως =/ μπορειτε να μου πειτε την σουμα ολων αυτων των πραγματων που χρειαζεται το ενυδριακι ενα προς ενα και το γενικο συνολο εαν γινεται ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την γνώμη μου και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα απο τα ενυδρεία και τα ψάρια. Σε αυτή την φάση που είσαι αφιέρωσε τους οικονομικούς σου πόρους εκεί που πρέπει και άσε τα ενυδρεία για όταν θα είσαι σε κατάλληλη φάση να το κάνεις έτσι όπως πρέπει. Το ενυδρείο, όπως και όλα τα χόμπι, απαιτούν κάποια χρήματα. Ειδικά επειδή έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς, αν δεν μπορούμε να τους προσφέρουμε όσα χρειάζονται, καλύτερα να μην τα έχουμε καθόλου. Αυτή είναι η γνώμη μου και στη λέω πολύ φιλικά.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

1χ 20λιτρο ενυδρειακι μαζι με ενα φιλτρακι,τροφη,αντιχλωριο,θερμοστατη και εναν μονομαχο δεν θα σου βγει πανω απο 30-40 ευρω.

απλως επελεξες λαθος ψαρια για τα ''κυβικα'' σου.

οι επομενες κινησεις σου.....

1.πηγαινεις πισω τα ψαρια.

2.αγοραζεις το ενυδρειακι μαζι με το φιλτρο και τον θερμοστατη

3.γεμιζεις με νερο,ριχνεις βακτηρια,αντιχλωριο και τροφουλα και αρχιζεις να το στρωνεις..

4.κανεις υπομονη μερικες μερες

5.οταν ειναι ετοιμο τοτεπας να αγορασεις τον μονομαχο

6.εισαι ετοιμη με το νεο σου κατοικιδιο.

δεν υπαρχει κατι αλλο να σου πει-προτεινει καποιος αλλος εδω μεσα.

η κανεις κατι τετοιο,η απλως πηγαινεις πισω τα ψαρακια για να μην τα ταλαιπωρεις αλλο,και κανεις υπομονη εαν σου αρεσει το χομπι να το ξεκινησεις οταν θα εισαι ετοιμη οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

μονο 30-40 ευρω????????? σοβαρα μλας???? αν ειναι μονο τοσα ισως μπορεσω να κρατησω το ενα απο τα 2 χρυσοψαρακια μου !!!! δηλαδη το φιλτρο ειναι τοσο φθινο? εχω ακουσει και εχω δει φιλτρα με 50 ευρωωωω και τα λενε και φθινα... ειμαι ασχετη απο αυτα και δεν ξερω πως να τα συναρμολογισω κτλ. για αυτο φοβαμαι να τα παρω μηπως τα παρατησω και παει χαραμι χαχα αστειευομαι αλλα οτι ειμαι ασχετη απο θερμομετρα αμμωνιες φυτα φιλτρα και τετοια ειμαι και δεν αντιλεγω.. αν ειναι τοσο φθινα υπαρχουν ελπιδες να κρατησω το ενα μου ψαρακι και ας ειναι λιγοτερα τα 20 λιτρα !!!!! αααχ ανακουφιστικα λιγο η μαλον απαντησε μου για τις κανονικες τιμες και μετα αρχιζω να συγκεντρωνω χρηματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε ηδη στις 4 σελιδες και παμε για την 5μτη...... :buttrock::buttrock:

χρειαζονται ποσες ακομη σελιδες για να καταλαβεις πως ΔΕΝ μιλαμε για να κρατησεις χρυσοψαρο, ουτε 1 σε τοσα λιγα λιτρα??

εχω την αισθηση πως δεν θελεις να καταλαβεις.εγω μιλησα για μονομαχο και οχι για χρυσοψαρο..!!!

εαν δεν μπορεις οικονομικα για κατι παραπανω(μιλω για το χρυσοψαρο τωρα),αναβαλε το χομπι.δεν ειναι δυνατον ομως να επαναλαμβανουμε ολα οσα ηδη σου εχουμε πει τοσα ατομα.

πιστευω πως καταλαβαινεις πως κατανταει κουραστικο για ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: εχω αποφασισει πλεον και αυτο θα γινει δεν θα ξανααλαξω γνωμη ! θα κρατησω το χρυσοψαρακι και θα το βαλω σε γυαλα 30 λιτρων... τα εχω λατρεψει και ας τα εχω μονο 3 μερες ειναι πανεξυπνα και τα 2 τους ! λυπαμαι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ που θα χρειαστει να αποχωριστω το ενα :buttrock: δευτερα εαν προλαβω παω για ενυδριακι ενοειται πως δεν γινεται να παρω φιλτρα λαμπιτσες και τετοια εξτρα εκτος και αν τα εχει μεσα στην συσκευασιααα ! η φιλη μου θα προσπαθισει να βοηθισει οικονομικα στο κοστος του ενυδριου και καποιες απο τις αναγκες του γιατι και αυτη τα εχει αγαπησει πολυ και καθε πρωι τσακωνομαστε ποια θα τα ταισει χαχαχα! μακαρι να μπορουσα να τα κρατησω και τα 2τους τα μωρακια μου ! ααααααχ βρε παιδια αν επαιρνα ενα 40λιτρο να τα κρατουσα? θα μου πειτε οτι ειναι λιγα για 100στη φορα αλλα δεν μου παει καρδια να επιστρεψω το 1 απο τα 2 στην 50ρια ψαρια που ειναι σε 20λιτρο... θεωρω οτι θα ζουσε καλυτερα μαζι μου παρα στο πετ σοπ αλλα δεν μπορω να κανω κατι :buttrock::):):D:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...