Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Νά'σαι καλά Κώστα! :D

Χτές είδα για πρώτη φορά μικρό να ξεμυτίζει (λίγο, μικρή βόλτα κοντά στην κρυψώνα του) σε μή ώρα φαγητου! υπολογίζω ότι είναι κονά στα 2cm πλέον!

Γενικά κρύβονται αρκετά και οι μαμάδες και τα μικρά και είναι δύσκολο, αλλά θα κάνω όμως καμια φιλότιμη προσπάθεια την μέρα μετά τη νηστεία ώστε να ανεβάσω υλικό! :D

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Γιώργο πως πάνε τα πράγματα..κάνε μας μία ενημέρωση με φωτογραφικό υλικό!! :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Ωραιο το ενυδρειο σου αλλα με χαλανε η πετρες που εβαλες ,καλυτερα θα ηταν να βαλεις φεγγαροπετρες.

Έγινε επεξεργασία - snakepanos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο πως πάνε τα πράγματα..κάνε μας μία ενημέρωση με φωτογραφικό υλικό!! :P

Γειά σου Βαγγέλη!!! καλά πάμε! με πρόλαβες για ενημέρωση! :)

Λίγο πρίν το τριήμερο, στην ώρα της, η - δίς!! - μητέρα ξεκίνησε να τρώει (σαν παλαβή!!!), οπότε κάπου πρέπει έχει αφήσει τη νέα φουρνιά μικρών!!! :) Ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω κανένα.. αλλά όπου νά ναι.. :D

Η "νέα" υποψήφια μητέρα (maingano), μετά τις 7 ημέρες άρχισε να βγαίνει την ώρα του φαγητού από την κρυψώνα της και να τρώει, :bigemo_harabe_net-88: αλλά επιστρέφει πάλι εκεί.. υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πήγε καλά και έμεινε η δουλειά της στη μέση.. υπάρχει λες περίπτωση να έχει καταφέρει να κρατήσει έστω κάποια από τα μικρά και να τρώει?? θα δείξει..

Τα μικρά που πλέον βλέπω αρκετά συχνά (προς το παρόν?) είναι 3 !!! - δηλαδή τόσα έχω δει ταυτόχρονα. Τα δύο κρύβονται σε πέτρες που είναι ψηλά, οπότε εκεί δεν έχει και πολύ κίνηση από κόσμο, ενώ έχει και ευκολότερη πρόσβαση στο φαγητό, ενώ το άλλο περιφέρεται σε 1-2 σημεία κάπου στα χαμηλά επίπεδα.. Είναι τώρα 2cm, αλλά δοκιμάζοντας με (καλή αλλά compact) φωτογραφική απογοητεύτηκα πολύ με τα αποτελέσματα :( Φταίει επίσης που έχει σχετικά μειωθεί και ο φωτισμός λόγω led. Θα ξαναπροσπαθήσω, διαφορετικά θα ανεβάσω βιντεάκι όπου δε θα φαίνεται μια μουτζούρα αλλά θα καταλαβαίνει κάποιος τι βλέπει!..

Κάτι ακόμα, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όσο μειώνεται ο φωτισμός του ενυδρείου (πχ πηγαίνοντας στα led), τόσο περισσότερο φοβούνται τα ψαράκια, απ'ότι καταλαβαίνω, γιατί έτσι βλέπουν το εξωτερικό περιβάλλον και τον άνθρωπο πιό έντονα. Σε συνδυασμό με κάτι μικρές αλλαγές που έκανα πριν λίγο καιρό στο aquascape (αφαίρεσα μια ακόμα μεγάλη πέτρα αριστερά για να ελευθερωθεί χώρος, και στη θέση έβαλα μικρότερες από το κέντρο = κρυψώνες ) και είχαν ανησυχήσει όσο νά'ναι με τη διαδικασία, τα βλέπω αρκετά φοβισμένα και να κρύβονται κατά το τάισμα.. σιγά σιγά όμως ξεθαρρεύουν, και ειδικά όταν μπαίνει το φαγητό αλλά και όσο περισσότερο πεινάνε..

Τέλος, ετοιμάζομαι να βάλω ένα εσωτερικό eheim biopower 200 ως 2ο φίλτρο (το έχω ήδη και κάθεται), σαν συμπληρωματικό του 2026 αλλά και σαν 2ο για "ώρα ανάγκης" και βλέπουμε.. :) Λέω να το τοποθετήσω "ξαπλωτό" στο κέντρο, πίσω και ψηλά στο ενυδρείο ώστε και να τραβάει από ψηλά αλλά και να μην πολυφαίνεται..

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Ωραιο το ενυδρειο σου αλλα με χαλανε η πετρες που εβαλες ,καλυτερα θα ηταν να βαλεις φεγγαροπετρες.

Σ ευχαριστώ, να σαι καλά!

Για τις πέτρες είχα προβληματιστεί αρκετά και είχα δει και αρκετές από κοντά.. στις φεγγαρόπετρες δε μου άρεσε το χρώμα κυρίως, δηλαδή ήθελα κάτι σκούρο που θα κάνει αντίθεση με την άμμο, και δε μου άρεσε και το πως γίνονται με την άλγη (δίχρωμες).. πάντως σα σχήμα όντος είναι απίστευτες!

Με αυτές που έβαλα τελικά, είχα μεγάλη ευκολία λόγω του χαμηλού τους βάρους να τις στήνω κλπ, όπως και τώρα να τις πειράζω αν χρειαστεί. Επίσης εύκολα φτιάχνεται και "3d" στήσιμο που ήθελα πολύ, έχω πχ φτιάξει μια πύλη, κάτι που δε γίνεται με τα περισσότερα είδη πετρών όπως πχ τις πιο στρογγυλεμένες. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή της λάβας.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τα ψαράκια λογικά είναι τρομαγμένα από τις αλλαγές που έγιναν(φωτισμός και aquascape)..δεν φοβούνται τον λιγότερο φωτισμό,ίσα ίσα!!

Σε λίγες μέρες που θα έχουν συνηθίσει τις 2 αυτές αλλαγές θα είναι πάλι όπως πριν..

Περιμένουμε φωτο όταν μπορέσεις με το καλό..

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά φίλε Βαγγέλη, ελπίζω να ξεθαρρέψουν περισσότερο σιγά σιγά! .. :)

Ακολουθούν λίγες φωτός όπου κατάφερα να ..φαίνεται περί τίνος πρόκειταi.. :D ... μετριας ποιότητας.. φαίνονται 2 από τα 3 μικρά να περιφέρονται σε κάποιες από τις συνήθεις καβάτζες τους.. στα ανώτερα στρώματα του ενυδρείου... τελευταία έχουν αρχίσει να "ξεφεύγουν" συχνά, και να σουλατσάρουν σε διάφορα μέρη πιό μακρυά από τις "φωλιές" τους :D

υγ!!! Προχτές στην αλλαγή νερού είδα και ένα μικρό από τη νέα φουρνιά!!! κρυβόταν κάτω και κεντρικά του ενυδρείου, δίπλα σε πέρασμα μεγάλων!!! Ελπίζω να είναι πολλά και να τα βλέπω σύντομα!!! :D :D :D

Εδώ ο πρώτος βολτάροντας "εκτός φωλιάς" στις παρακάτω φώτος

2503135380085462538S600x600Q85.jpg

2299804270085462538S600x600Q85.jpg

2059032200085462538S600x600Q85.jpg

2924518190085462538S600x600Q85.jpg

.. και ο δεύτερος, σε σημείο όπου συχνάζει, με λιγοτερες βόλτες και δίπλα από τη φωλιά του. (η οποία είναι κάτω από την πέτρα που φαίνεται λίγο, τέρμα αριστερά)

2814933950085462538S600x600Q85.jpg

Ο τρίτος της παρέας, και αρκετά πιό σκούρος / ίσως και λίγο πιο μιρκόσωμος που κατοικεί στα κάτω στρώματα, είναι λιγότερο κοινωνικός και απέφυγε τα "φλάς".. προς το παρόν :D

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι φιλε!!!

Να τα δεις μετα που θα μεγαλώσουν....θα παρακαλάς να μενουν μέσα και να ειναι φρόνιμα και αυτα ολο θα σουλατσαρουν και θα ειναι ατακτα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι φιλε!!!

Να τα δεις μετα που θα μεγαλώσουν....θα παρακαλάς να μενουν μέσα και να ειναι φρόνιμα και αυτα ολο θα σουλατσαρουν και θα ειναι ατακτα!!! :D

Νά'σαι καλά Κώστα!!! :D Aυτά είναι φίλε μακάρι να τα κάνουν όλα άνω κάτω χαχααχα :D

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι Γιώργο....

Περίεργο χρώμα δεν έχουν οι λάβες σου ή έτσι μου φαίνονται; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι Γιώργο....

Περίεργο χρώμα δεν έχουν οι λάβες σου ή έτσι μου φαίνονται; :umm:

όντως μωβίζουν λίγο

Link to comment
Share on other sites

Οι λάβες είναι οι "κόκκινες" (υπήρχαν και οι μαύρες, είχα προτιμήσει τις κοκκινωπές)

Έχουν πιάσει και καφέ άλγη.. (επιφανειακή)

Και, τα "φυκάκια" ας τα πούμε της άλγης είναι μώβ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...