Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

κάτι ακόμα, μήπως έπαιξε ρόλο ότι έκανα τις μετρήσεις λίγο μετά το τάισμα? :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειχα την εντύπωση οτι μηδένισες την Αμμωνία ; Προτου κάνεις οτιδηποτε μέτρα ξανά το απόγευμα.Τα ψάρια πως είναι ; Κάνε λοιπόν την μέτρηση ,γράψε την εδώ και θα σου πω .Φαντάζομαι οτι μετράς με υγρό τεστ :)

Και κάτι άλλο ,ούτε συζήτηση να προσθέσεις ψάρια μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.Μην βιάζεσαι αλλιώς δεν θα βγεί άκρη

Λοιπόν επανέλαβα τη μέτρηση, και πάλι έχω ΝΗ4= μεταξύ 0 και 0,1. Μέχρι τώρα σε προτύτερες μετρήσεις ήταν πάντα 0.

(σημ. το τέστ έχει τις διαβαθμίσεις 0 - 0,1 - 0,2 - 0,4 - 0,8 - 1,2 - 2 - 3 - 5, και αναφέρει ότι πρέπει να δείχνει από 0,2 και κάτω)

Έχω πρόβλημα? αλλάζω νερό? αναμένω οδηγίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ακαθαρσίες που αναφέρεις δεν έχουν καμμιά σχέση.Καλώς δεν ταιζεις τουλάχιστον απόψε.Αλλαγή νερού άυριο 2/12/2011 οχι πολύ νερό ενα 20-25 % περίπου και βάζεις βακτηρίδια σε δόση για στρώσιμο οχι δόση συντήρησης.

Μην ταίσεις αύριο ,αφού λοιπόν στι 02/12/11 αλλαγή και βακτηρίδια , στις 5/12/2011 πάλι βακτηρίδια σε ενισχυμένη δόση στρωσίματος..Από τις 3/12/2011 ταιζουμε μια φορά την ημέρα αλλά πολυ λίγη τροφή.

Ψυχραιμία και θα δούμε ,μέτρηση στις 06/12/2011.ΜΗν βιάζεσαι θα το πω ακόμα μια φορά .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση κύριε Σωκράτη! :)

Ακολουθώ λοιπόν τις αλλαγές και τα βακτήρια οπως τα γράφετε και 06/12 θα γράψω την επόμενη μέτρηση !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση κύριε Σωκράτη! :)

Ακολουθώ λοιπόν τις αλλαγές και τα βακτήρια οπως τα γράφετε και 06/12 θα γράψω την επόμενη μέτρηση !

Οχι αλλαγές αλλαγή η οποία θα γινει σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση κύριε Σωκράτη! :)

Ακολουθώ λοιπόν τις αλλαγές και τα βακτήρια οπως τα γράφετε και 06/12 θα γράψω την επόμενη μέτρηση !

Ναί ναί, αλλαγή μία και βακτήρια 2 φορές, γράφω από τη δουλειά εξ'ού και ο δαίμων του τυπογραφείου! :)

Link to comment
Share on other sites

ωραία , τα λέμε και ψυχραιμία και οχι βιασύνη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες, την αλλαγή και τα βακτήρια, και η αμμωνία μηδένισε!!! :D

NH4=0

NO2=0

NO3=1

GH=10

ΚΗ=10

PH=7,8

Μάλλον όμως άδικα σας ανησύχησα, θεωρώ ότι και πρίν είχα NH4=0 ... :ph34r:

(παρατήρησα στο τέστ ότι το NH4 = 0,1 ως χρώμα του τέστ περιλαμβάνει ελάααχιστη πράσινη απόχρωση (την οποία το 0 δεν έχει) και την οποία δεν είχα εντοπίσει.. και έψαχνα τη διαφορά στην ένταση στο κίτρινο.. (φανταστείτε πήρα και τη "βοήθεια του κοινού" και το πρόσεξα αυτό.. η απάντηση ήταν 0 ξεκάθαρα!)

Όπως και να έχει τα ψαράκια πάνε συνεχώς πολύ καλά, με πολύ όρεξη και κέφι και έτοιμα να βγούνε έξω από το ενυδρείο να ψάξουνε για φαγητό!!! :D

οπότε αναμένω και τις συμβουλές σας για το αν θα πρέπει σιγά σιγά να αυξηθεί το τάισμα αλλά και το πότε θα έρθουν οι νέοι συγκάτοικοι! :)

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεσαι ακομα ουτε να παραταισεις ουτε να βαλεις κι αλλα ψαρια.

Ταισε οπως ταιζεις τωρα,και ξαναμετρα σε δυο μερες και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο εσύ θα προσέχεις την ποσότητα τροφής που ρίχνεις και θα προτιμούσα για κανένα δεκαπενθήμερο ανά 5 μέρες να ρίχνεις βακτηρίδια για να το υποστηρίξουμε το σύστημα γαιτί ακόμα είνια φρέσκο, θα τα πούμε ξανά μην βιάζεσαι και προσοχή όπως είπαμε στις πόσότητες τροφής.ΜΗΝ βάλεις ακόμα άλλα ψάρια.Μέτρηση σε μια βδομάδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Ωραία υπομονή και μερίδες ΔΝΤ λοιπόν, και συνεχίζω και τα βακτηρίδια.

Νέες μετρήσεις σε 1 εβδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites

Άσε το ενυδρείο να στρώσει,η υπομονή είναι ο καλύτερος φίλος στο χόμπυ μας.Όπως σου είπαν και τα παιδιά πρόσεξε την ποσότητα τροφής.Είναι λαίμαργα ψάρια.Μόλις σε δούνε παρακαλάνε για τροφή ασχέτως αν τα έχεις ταίσει πριν μισή ώρα.Και άλγες θα έχεις πάντα απλά ελεγχόμενη.Είναι και αυτή δείγμα ζωής σε ένα ενυδρείο.Μην ξεχνάς πως φώς και άλγη πάνε μαζί ειδικά στα αφρικανικά που δεν έχουν φυτά να την ανταγωνίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Χτες προχώρησα σε αλλαγή νερού, έπειτα από μετρήσεις οι οποίες είναι συνεχώς σταθερές! γενικά αισθάνομαι ότι το σύστημα έχει ισορροπήσει :)

Η μόνη η οποία διαφοροποιήθηκε λίγο ήταν το ΝΟ3, όπου πήγε περίπου στο 5 με 10, οπότε προχώρησα και στην αλλαγή.

Νομίζω ότι πλησιάζει η ώρα των νέων κατοίκων, τί λέτε; :)

Link to comment
Share on other sites

Aυριο μετρησε ξανα..........

ΟΚ να δούμε αύριο και τις τιμές μετά την αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου!

Σας έχω μια έκπληξη απόψε, καθώς αφού σταθεροποιήθηκαν για τα καλά οι μετρήσεις στις τιμές που θέλουμε, προχώρησα τις προάλλες στην αγορά επιπλέον και τελευταίων κατοίκων, 4 melanochromis maingano!!! :D

H προσαρμογή πήγε πολύ καλά με κλειστά φώτα. Ευχαριστήθηκα αφάνταστα (όσο έβλεπα από λίγα φώτα του χώρου) τις πρώτες στιγμές συνύπαρξης παλαιών και νέων κατοίκων! :) Οι παλιοί τους παρατηρούσαν, κανένα όμως δεν τον κυνήγησαν! Επίσης είχε πολύ ενδιαφέρον η συμπεριφορά με τους νέους να ψάχνουν για κρυψώνες, και τους παλιούς να περιπολούν διακριτικά οπότε οι νέοι να φεύγουν! κάποιες βρήκαν και οι νέοι πάντως τελικά! :)

Με τα πρώτα ανοιχτά φώτα, παρατήρησα μια ελαφρά επιθετικότητα των παλαιών, μεταξύ τους όμως! το παιχνίδι της κυριαρχίας ξαναφούντωσε! Στους νέους φαίνεται επίσης μια ιεραρχία (κάποια κυνηγητά μικρά μεταξύ τους), γενικά όμως μου αρέσει πολύ η συνύπαρξη των δύο χαρεμιών και ο αλληλοσεβασμός που υπάρχει! Είχα κάποιες ανησυχίες πριν για το πώς θα τα πάνε όλοι μαζί, δε μπορώ να πω! Επίσης, επειδή τα άτομα είναι στο σύνολο περισσότερα, έχω την εντύπωση ότι τώρα που είναι όλα μαζί (σύνολο 8) έχει μετριαστεί κάπως η επιθετικότητα των κυρίαρχων.

Η δεύτερη μέρα (και πρώτο τάισμα) ήταν επίσης πολύ ευχάριστη! Οι νέα "σειρά", χωρίς να ξέρει ότι ήρθε η ώρα του φαγητού, ακολούθησε τις κινήσεις της παλιάς όπου έρχεται πάνω πάνω στο ενυδρείο ανυπομονώντας για το φαγοπότι.. οπότε και ήρθαν όλοι μαζί σαν μια παρέα, σαν δασκαλεμένοι και οι νεότεροι, όπως φαίνεται και από το παρακάτω βίντεο! :

Ζήτω η Αφρική!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Nα τα χαιρεσαι φιλε μου.

Μια παρατηρηση μονο.Μη ριχνεις την τροφη στην επιφανεια.Βυθιζε την στο ενυδρειο.Ετσι τα ψαρια τραβουν και αερα μαζι την τροφη.Δεν ειναι οτι καλυτερο

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! :D

Σωστό, στο εξής θα βυθίζω την τροφή! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πραγματικά χαιρομαι πολύ που ολοκλήρωσες το ενυδρείο σου και πλέον χαίρεσαι τα ψαρακια σου!

Να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις και......καλές γέννες!!!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Κώστα!

Εννοείται ότι θα ενημερώνω!.. Αντε να δούμε και γέννες και να δίνω και μωρά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο...πολύ όμορφα!!

Χαίρομαι και εγώ που έφτασες σε αυτό το σημείο το ενυδρείο σου!Εύχομαι να το κρατήσεις για πολλά χρόνια και να το ευχαριστηθείς...

Υπομονή να μεγαλώσουν τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά Βαγγέλη! :D

Ήθελα να σας ρωτήσω και σχετικά με τις ρουτίνες μου στο εξής αλλά και τη φίλτρανση.

-Αλλαγή απ'ότι είπαμε 20-25% ανά 2 εβδομάδες, να το συνεχίσω έτσι?

-Φίλτρο, έχω ένα Eheim 2026. Να κοιτάζω και για δεύτερο? και πότε?

-Τί ρουτίνες να ακολουθώ για το φίλτρο? δηλαδή, κάθε πότε πλύσιμο/αλλαγή τα σφουγγάρια του? Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι μη χαθεί βιολογία.

-Τάισμα. Σταδιακά να το φτάσω στις 2 φορές /ημέρα με τον καιρό και εκεί είμαστε?

-Άλλες συμβουλές? καλοδεχούμενες πάντα!

Link to comment
Share on other sites

-Αλλαγή απ'ότι είπαμε 20-25% ανά 2 εβδομάδες, να το συνεχίσω έτσι? Ναι μια χαρά..

-Φίλτρο, έχω ένα Eheim 2026. Να κοιτάζω και για δεύτερο? και πότε? Για μένα ξεκίνα να ψάχνεις..με το που δεις καμία ευκαιρία στις αγγελίες,'τσίμπα' το!Για κανένα πιο μικρό κοίτα..fluval 205 πχ.

-Τί ρουτίνες να ακολουθώ για το φίλτρο? δηλαδή, κάθε πότε πλύσιμο/αλλαγή τα σφουγγάρια του? Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι μη χαθεί βιολογία. Αν πάρεις και δεύτερο φίλτρο,σου προτείνω στο ένα να βάλεις μόνο βιολογικό υλικό και στο άλλο μόνο σφουγγάρια,οπού αυτό θα το καθαρίζεις και πιο συχνά(κάθε 2η αλλαγή νερού πχ)..και το άλλο με το βιολογικό υλικό κάθε 4 μήνες + ..

-Τάισμα. Σταδιακά να το φτάσω στις 2 φορές /ημέρα με τον καιρό και εκεί είμαστε? Ναι..ξεκίνα το και από τώρα!

-Άλλες συμβουλές? καλοδεχούμενες πάντα! ..Άραξε στον καναπέ και χάζεψε τα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Βαγγέλη!

Ναί αυτό θα κάνω με δεύτερο φίλτρο, όπως το δουλεύει και ο Κώστας. Σκεφτόμουν για eheim ecco pro 300, τί γνώμη έχεις? θα ταίριαζε αυτό για τα σφουγγάρια, και το άλλο φούλ βιολογικό?

"Αραξε στον καναπέ και χάζεψέ τα!" --> :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει και το ecco pro 200 και το 300..δεν ξέρω αν ισχύει γενικώς πάντως εμένα και τα 2 μου έβγαλαν πραγματική ροή ~400λ/ω μετρημένη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...