Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Συνέχισε ακόμα λίγες μέρες ( καμμιά βδομάδα ανα δεύτερη μέρα) την ενίσχυση με βακτηρίδια ,ελάχιστη τροφή και μέτρηση σε μια βδομάδα και τότε τα λέμε.Μην ανησυχείς και προς το παρόν οχι αλλαγές εφόσον τα πράγματα είναι καλύτερα.Για αλλαγη΄θα μιλήσουμε την επόμενη Παρασκευή που θα έχεις μετρήσει ,πάντως ακόμα έχεις Νιτρώδη από Αμμωνία πως είσαι ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρες!

Χτες βράδυ τα τάισα τελικά (λίγο!) κι έπειτα σιγά σιγά όλα έφτιαξαν!!!

Υποψιάζομαι οτι τα είχα στρεσάρει αρκετά με τις αλλαγές νερού.. α, και ότι ίσως να είχα καπως παραταϊσει στα πρώτα 1-2 ταίσματα!

Το μαύρο χρώμα (σε όσα είχαν, λίγο ή περισσότερο) υποχώρησαν, αρχίσαν βόλτες όλα μαζί, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του ενυδρείου, χαρές κλπ! :D

Φιλε Γιώργο ευτυχώς που το αναφέρεις...γιατι μολις είδα οτι αρχισες να ανεβαζεις νιτρώδη, μου ειχε κάνει φοβερή εντυπωση!Τελος καλό όλα καλά λοιπόν!

Να παραμείνεις πάρα πολύ προσεκτικος στο ταίσμα και όλα θα πάνε καλά!!!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα το ενυδρείο δεν είναι απόλυτα ετοιμο έχει ακόμα νιτρώδη και πιθανόν,δεν ξέρω και αμμωνία, αν δεν μηδενιστούν αυτά και μείνει μόνο στα νιτρικά δεν πρέπει να είναι απόλυτα ήσυχος ,οπότε ισχύουν προς το παρόν αυτά που είπαμε αμέσως πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές!.. :)

Αμμωνία σταθερή στο 0 με 0,1 συνεχώς, νιτρικά επίσης σταθερά συνεχώς στο 10 ίσως και 10+ ..

Θα είμαι πολύ τσιγγούνης στο τάισμα, πάω σύμφωνα με αυτά που μου λέτε και ενημερώνω με μετρήσεις να δουμε πως θα παει! :)

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές!.. :)

Αμμωνία σταθερή στο 0 με 0,1 συνεχώς, νιτρικά επίσης σταθερά συνεχώς στο 10 ίσως και 10+ ..

Θα είμαι πολύ τσιγγούνης στο τάισμα, πάω σύμφωνα με αυτά που μου λέτε και ενημερώνω με μετρήσεις να δουμε πως θα παει! :)

Λοιπόν σύμφωνα με τις μετρήσεις που μας αναφέρεις ,ελάχιστη τροφή θα έλεγα μέρα παρά μέρα ,εμπλουτισμό με βακτηρίδια μέρα παρα μέρα ,σήμερα είναι Παρασκεύη ,την Δευτέρα αλλαγή νερού στα 25 % και τα λέμε πάλι ,μην ανησυχείς ,μετά την αλλαγή την Δευτέρα κάνε μετρήσεις και πες μας

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιώργο ευτυχώς που το αναφέρεις...γιατι μολις είδα οτι αρχισες να ανεβαζεις νιτρώδη, μου ειχε κάνει φοβερή εντυπωση!Τελος καλό όλα καλά λοιπόν!

Να παραμείνεις πάρα πολύ προσεκτικος στο ταίσμα και όλα θα πάνε καλά!!!

Λοιπόν σύμφωνα με τις μετρήσεις που μας αναφέρεις ,ελάχιστη τροφή θα έλεγα μέρα παρά μέρα ,εμπλουτισμό με βακτηρίδια μέρα παρα μέρα ,σήμερα είναι Παρασκεύη ,την Δευτέρα αλλαγή νερού στα 25 % και τα λέμε πάλι ,μην ανησυχείς ,μετά την αλλαγή την Δευτέρα κάνε μετρήσεις και πες μας

:)

Ωραία θα πάω έτσι ακριβώς, συντηρητικά!

2 παρατηρήσεις μόνο από απόψε, η μία, που δεν το περίμενα, είδα τα ψαράκια πάλι σχετικά σκουρόχρωμα, και λίγο φοβισμένα επίσης, αρκετά διαφορετικά με χτες βράδυ πάντως! Φανταζόμουν οτι από χτες που ήταν πολύ καλά και είχε φύγει σε μεγάλο βαθμό το σκούρο χρώμα ότι δε θα επανέλθει αλλά διαψεύστηκα.. πραγματικά δε κατάλαβα τί μπορεί να τα στρεσάρει πέρα από τα νιτρώδη που έχουν κάτσει στο 0,3 , μάλλον είναι αυτό.

Η δεύτερη παρατήρηση, μια βεντούζα (του θερμομέτρου), έχει πιάσει κάποια στιγματάκια πάνω της σαν μούχλα, λέτε να έιναι άλγη? Θα το βγάλω φωτό αύριο να το δείτε, απλά αναρρωτήθηκα εαν υπάρχει περίπτωση κάτι να πηγαίνει κάτι άλλο στραβά πέρα από τα μετρήσιμα...

αυτά, θα συνεχίσω να ενημερώνω κι ελπίζω να πάμε καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάμε σύμφωνα με τις οδηγίες μας και πάμε καλά! :D (τη μια μέρα βακτρήρια, τη δέυτερη ελάχιστο τάισμα κ.ο.κ)

Σήμερα μέτρησα νιτρώδη κάτω από 0,3 :) (Το χρώμα (tetra test) ήταν ανοιχτό πορτοκαλί, άρα μεταξύ 0 και 0,3), και οι υπόλοιπες τιμές σταθερές.

Τα ψαράκια λιγότερο μαυρισμένα προς ΟΚ, με πολύ καλή διάθεση και ..χαμό όταν τα τάισα λιγοστά! (παραλίγο να φάνε τι σύριγγα όταν έπαιρνα νερό για τέστ!!! :D )

αισιοδοξία και πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε σύμφωνα με τις οδηγίες και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρώδη "μηδένισαν" (πρώτη κλίμακα: <0,3), το χρώμα του τεστ ήταν κίτρινο !!!!!!!!! :icon_dance::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις την Πέμπτη ή την Παρασκεύη,συνέχισε την υποστήριξη με βακτηρίδια ,μην ξεχνάς να μετράς και ΝΟ3 ,φαγητό ελάχιστο προς το παρόν ,τα λέμε ξανά και κυρίως υπομονή πάμε καλά

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Οι μετρήσεις πολύ καλές!

NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 5

PH = 7,8

(θερμοκρασία: 25,5)

Το μόνο που περιμένω είναι να "ξεμαυρίσουν" τα ψαράκια, είναι κάπως σκούρα και δε μπορώ να καταλάβω γιατί, υπομονή! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Πάμε καλά ,προς το παρόν οχι αλλαγές ,το Σαββατοκυρίακο να μετρήσεις ξανά,μην βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Οι μετρήσεις πολύ καλές!

NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 5

PH = 7,8

(θερμοκρασία: 25,5)

Το μόνο που περιμένω είναι να "ξεμαυρίσουν" τα ψαράκια, είναι κάπως σκούρα και δε μπορώ να καταλάβω γιατί, υπομονή! :bigemo_harabe_net-134:

Γιατι προσαρμόζονται ακόμα Γιώργο.....υπομονή οπως λές, ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες κι ευχαριστίες!!! με ένα βιντεάκι από το σημερινό τάισμα! (μια "τσιμπιά" flakes)

Πλέον με το που γυρνάω και πρίν καλά καλά πλησιάσω γίνεται χαμός... φοβάμαι μην πηδήξει κανένα απ'έξω χαχαχα :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες κι ευχαριστίες!!! με ένα βιντεάκι από το σημερινό τάισμα! (μια "τσιμπιά" flakes)

Πλέον με το που γυρνάω και πρίν καλά καλά πλησιάσω γίνεται χαμός... φοβάμαι μην πηδήξει κανένα απ'έξω χαχαχα :D :D :D

Βαρύ χέρι εχεις στο τάισμα, φιλε Γιώργο :P:D :D .........νομίζω πως αυτο ειναι κατι παραπάνω απο μια τσιμπιά!!!

Πάντως τα ψαρακια δειχνουν πολύ καλά, ομορφα και ανετα μεσα στο ενυδρειο!!!

Πολύ ωραία!!!

Καμια vallisneria θα βάλεις ή θα παραμείνει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Thanks Crazy Beaver! :D

Βαρύ χέρι εχεις στο τάισμα, φιλε Γιώργο :P:D :D .........νομίζω πως αυτο ειναι κατι παραπάνω απο μια τσιμπιά!!!

Πάντως τα ψαρακια δειχνουν πολύ καλά, ομορφα και ανετα μεσα στο ενυδρειο!!!

Πολύ ωραία!!!

Καμια vallisneria θα βάλεις ή θα παραμείνει ετσι?

Χαχαχα, Κώστα η αλήθεια είναι ότι ήταν κάπως "γενναία" η τσιμπιά γιατί πήραμε λίγο θάρρος !!! :D :D :D Μες τα πρώτα δευτερόλεπτα τα είχαν εξαφανίσει σχεδόν όλα!! (μετά όμως αράξαν σε άκρες και αναμασούσαν! )

Πραγματικά κι εγώ ευχαριστιέμαι να τα χαζεύω, κινούνται παντού και κάνουν διάφορα, γενικά φαίνονται ότι περνάνε καλά! Μάλιστα αν είμαι πιο μακρυά/πλάγια και τα "κατασκοπεύσω" έχουν ακόμα πιο φυσιολογική και κοινωνική συμπεριφορά - μάλλον η παρουσία μου και το ότι περιμένουν φαγητό τα βάζει σε μια εγρήγορση, εξ ού και κάποια παραπάνω κυνηγητά ειδικά από το μεγαλύτερο στα δύο μικρότερα!

Ναι σκέφτηκα να έβαζα μια vallisneria δεξιά, να σπάσει λίγο η πέτρα συν ότι θα έκρυβε και τους σωλήνες!

Και μια ερώτηση κρίσεως, αν και απόψε / αύριο οι μετρήσεις είναι πάλι ΟΚ, τί θα λέγατε να επιχειρούσα αύριο να έβαζα τους υπόλοιπους 4 συγκατοίκους ?? (σκέφτομαι για 4 Melanochromis "Maingano" 4cm περίπου)

Link to comment
Share on other sites

OK φίλε Κώστα! :bigemo_harabe_net-64:

Ρώτησα επίσης μην τυχών και αργώντας πέρα από κάποιο σημείο να βάλω τα επόμενα είναι δυσκολότερο να τα δεχτούν τα υπάρχοντα... αν έπαιζε κάτι τέτοιο!..

Αργά και σταθερά και το βλέπουμε πάλι αργότερα

Ας βάλω καμιά vallisneria για την ώρα :) (έχει κανείς κανένα "κλάδεμα" ? )

Link to comment
Share on other sites

Thanks Crazy Beaver! :D

Χαχαχα, Κώστα η αλήθεια είναι ότι ήταν κάπως "γενναία" η τσιμπιά γιατί πήραμε λίγο θάρρος !!! :D :D :D Μες τα πρώτα δευτερόλεπτα τα είχαν εξαφανίσει σχεδόν όλα!! (μετά όμως αράξαν σε άκρες και αναμασούσαν! )

Πραγματικά κι εγώ ευχαριστιέμαι να τα χαζεύω, κινούνται παντού και κάνουν διάφορα, γενικά φαίνονται ότι περνάνε καλά! Μάλιστα αν είμαι πιο μακρυά/πλάγια και τα "κατασκοπεύσω" έχουν ακόμα πιο φυσιολογική και κοινωνική συμπεριφορά - μάλλον η παρουσία μου και το ότι περιμένουν φαγητό τα βάζει σε μια εγρήγορση, εξ ού και κάποια παραπάνω κυνηγητά ειδικά από το μεγαλύτερο στα δύο μικρότερα!

Ναι σκέφτηκα να έβαζα μια vallisneria δεξιά, να σπάσει λίγο η πέτρα συν ότι θα έκρυβε και τους σωλήνες!

Και μια ερώτηση κρίσεως, αν και απόψε / αύριο οι μετρήσεις είναι πάλι ΟΚ, τί θα λέγατε να επιχειρούσα αύριο να έβαζα τους υπόλοιπους 4 συγκατοίκους ?? (σκέφτομαι για 4 Melanochromis "Maingano" 4cm περίπου)

Θα έλεγα ΟΧΙ ακόμα ,σήμερα είναι 18/11 ,λοιπόν με ψυχραιμία θα μετρήσεις 15 εως 20 μέρες και θα προσθέσεις τα ψάρια που θέλεις.Θέλω να έχεις υπομονή απλώς σου τα λέω αυτά για να μην 'εχεις προβλήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ΟΧΙ ακόμα ,σήμερα είναι 18/11 ,λοιπόν με ψυχραιμία θα μετρήσεις 15 εως 20 μέρες και θα προσθέσεις τα ψάρια που θέλεις.Θέλω να έχεις υπομονή απλώς σου τα λέω αυτά για να μην 'εχεις προβλήματα. :)

ΟΚ κύριε Σωκράτη, φυσικά και θα σας ακούσω, αρχές Δεκεμβρίου με το καλό οι νέοι κάτοικοι λοιπόν!

Αύριο ή μεθαύριο λέω να κάνω την αλλαγή νερού 25% που λέγαμε + μετρήσεις. Έπειτα μπορούμε να δούμε αν θα καθιερώσω καμιά ρουτίνα σιγά σιγά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Προχωράμε ωραία αφού κλείσαμε 3 εβδομάδες κυκλοφορίας του νερού και 2 εβδομάδες μαζί με τους πρώτους 4 κατοίκους του ενυδρείου! :D

Μέσα στο Σ/Κ προστέθηκε μια vallisneria στο ένα άκρο του ενυδρείου! ωραία είναι, θα κρυφτούν και σιγά σιγά θερμοστάτες/σωλήνες φίλτρου! :) Επίσης έγινε αλλαγή νερού 25%, και έπειτα γίναν οι μετρήσεις, πολύ καλές!

ΝΗ4=0 (0 με 1, πιό κοντά στο 0)

ΝΟ2=0 (πρώτη κατηγορία ->ανοιχτό κίτρινο = <3)

ΝΟ3=1 (1 με 5, πολύ κοντά στο 1)

PH=7,8

GH=10 (περίπου, μεταξύ 7 και 14)

KH=6->10

Μήπως είναι καιρός να προσθέσω αλάτι malawi / buffer ?

Προστέθηκε και ένας 2ος θερμοστάτης eheim jagger των 100W (ο πρώτος είναι ένας JBL των 150W).

Τάισμα είναι 1/ημέρα, εναλλάξ 1 μέρα Tropical Chichlid colour flakes / 1 μέρα σπιρουλίνα (τα κομματάκια μοιάζουν με τρούφα), τελευταία έχω κάνει ίσως λίγο πιό γενναίες τις μερίδα που ρίχνω, όμως όχι πολύ - τόσο όσο να εξαφανιστούν όλα μέσα σε 1-2 λεπτά.

Μου είχαν δόσει από το κατάστημα κάποια υγρή βιταμίνη της sera, με την πρόταση να βρέχω εκεί το φαγητό τους λίγο πριν τα ταίσω (δεν το έχω κάνει ακόμα), λέτε να το ξεκινήσω;

Οι συμπεριφορές είναι γενικά πολύ καλές. Τα χρώματα ακόμα παραμένουν σκούρα κάποιες φορές, ειδικά πχ όταν κάνω αλλαγή νερού οπότε και στρεσσάρονται λίγο, κάποιες άλλες είναι πιό καλά και πιό ανοιχτά. Πάντως όταν πλησιάζω και περιμένουν φαγητό έρχονται ψηλά και κολυμπάνε ανυπόμονα, ενώ τα χρώματά τους έιναι ανοιχτά και ζωηρά! :D

Ακολουθούν νέες φωτός:

Το νέο look με τη vallisneria:

2413380520085462538S600x600Q85.jpg

Ο "μεγάλος" του ενυδρείου, πλέον υποθέτω ότι είναι αρσενικός, αρκετές φορές κυνηγάει τα δυο μικρότερα (θυλικά πιστεύω):

2467265080085462538S600x600Q85.jpg

2865877760085462538S600x600Q85.jpg

Ο μικρός υπερκινητικός με τα έντονα χρώματα από την αρχή (αρσενικός πιστεύω), ο οποίος έχει παραμείνει ακόμα σχετικά σκούρος, ενώ κάνουν παρέα με τον "μεγάλο" χωρίς κυνηγητά:

2953297820085462538S600x600Q85.jpg

Και μια από τις στιγμές ομαδικού σουλάτσου / χαζέματος του χαζοαφεντικού!

2895209640085462538S600x600Q85.jpg

Αναμένω σχόλια / προτάσεις / παρατηρήσεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το πήγες βήμα βήμα και κατάφερες να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο που θα ζήλευαν και οι πιο έμπυροι.

Καταπληκτικό το aqua space ! Από τα καλύτερα που έχω δει….. έχεις εκμεταλλευτεί τέλεια τις πέτρες με φυσικό τρόπο.

Και πάλι μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...