Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Μήπως είναι καιρός να προσθέσω αλάτι malawi / buffer ? Οχι ακόμα ,τρέξε το ενυδρείο σου , χαλαρά ακόμα με την τροφή και σε παρακαλώ μην αγχώνεσαι με τις αλλαγές μην κάνεις άλλες προς το παρόν ,ας περάσουν 15 μέρες και βλέπουμε ,οι μετρήσεις πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, ε συμπαθητικό βγαίνει το αποτέλεσμα!! :D Και πάνω απ'όλα τον κύριο Σωκράτη και τους φίλους Κώστα και Βαγγέλη που με έχουν βοηθήσει πολύ! :D

Μήπως είναι καιρός να προσθέσω αλάτι malawi / buffer ? Οχι ακόμα ,τρέξε το ενυδρείο σου , χαλαρά ακόμα με την τροφή και σε παρακαλώ μην αγχώνεσαι με τις αλλαγές μην κάνεις άλλες προς το παρόν ,ας περάσουν 15 μέρες και βλέπουμε ,οι μετρήσεις πάνε καλά

Πράγματι έχω μια "επιρρέπεια" στις αλλαγές αλλά ρώτησα για το αλάτι/buffer μην τυχών και μας διαφύγει ή ήταν η ώρα και θα έκανε καλό!

Οπότε συνεχίζουμε χωρίς αλλαγές και μιλάμε για τους επόμενους κατοίκους ή αλλαγές κλπ μετά απο 2 εβδομάδες :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην προσθέσεις τίποτα απολύτως. Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά και όπως έχουμε πει αρκετές φορές, τα ψάρια μας είναι εκτροφής και δεν χρειάζεται να φτάσουμε τις παραμέτρους της λίμνης.

Το στήσιμο είναι πολύ καλό, να το χαίρεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κωστή ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Προς το παρόν σίγουρα δεν θα κάνω καμια προσθήκη στο νερό, κρίμα που αγόρασα και το buffer δηλαδή!?

Και εδώ μερικές φωτό μήπως καταλάβετε φύλλα! Ηταν δύσκολο να τα πετύχω ακίνητα... η ποιότητα δεν είναι καλή αλλά προσπαθήσαμε!! Κατά τη γνώμη μου αν και άσχετος, ο μικρός με το έντονο χρώμα (και υπερκινητικός) είναι αρσενικός, ο μεγάλος με τις έντονες ρίγες μάλλον αρσενικός, ενώ τα δύο "άχρωμα" θυλικά.. (τρώνε αρκετό κυνηγητό από τον "ριγέ"!) βοηθήστε!

Επειδή τα 3 με τα έντονα χρώματα φαίνονται και στις προηγούμενες φωτός, προσπάθησα να απαθανατίσω τα δύο "άχρωμα".. Οι προσπάθειες έγιναν αφου με είχαν δεί και περίμεναν φαγητό (το τάισμα καθυστέρησε λίγο :rasp: )

2659978990085462538S600x600Q85.jpg

2832628210085462538S600x600Q85.jpg

2213577030085462538S600x600Q85.jpg

2526777020085462538S600x600Q85.jpg

2440929000085462538S600x600Q85.jpg

Και φυσικά τα δύο "έγχρωμα", αριστερά το μεγαλόσωμο και κάτω δεξιά το υπερκινητικό!.. τα οποία φαίνονται καλύτερα σε προηγούμενες φωτός.

2360538850085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους!

αυτή είναι η τελική εικόνα του ενυδρείου αφού μοίρασα από προχτές και λίγη valissneria αριστερόθεν αφού έμοιαζε άδεια αυτή η μεριά!.. :D

2646429000085462538S600x600Q85.jpg

Χτες πρωτοπαρατήρησα 1-2 καφέ μικρές βουλες και (αχνές στις άκρες τους) κάτω κάτω στο τζάμι μπροστά, κι έπειτα πρόσεξα ότι έχει αρχίσει να κάθεται πάνω στις πέτρες καφέ άλγη! καλό αυτό ε? :)

πρόσεξα επίσης κάτι σαν μικρά λευκά τριχίδια, πολλά από αυτά πάνω στα φύλλα του φυτού, και επίσης λίγα τέτοια και πάνω στην καφέ άλγη στις πέτρες. είναι φυσιολογικά αυτά η έχουμε πρόβλημα???

Τα ψαράκια συνεχίζουν με καλή συμπεριφορά, το μόνο που με προβληματίζει είναι η συμπεριφορά του μεγάλου, βλέπω αρκετά κυνηγητά προς τις μικρές.. μηπως υπάρχει θέμα και θα έπρεπε τον μεγαλο να τον διώξω ? (αν και δε θα το ήθελα)

αναμένω τις συμβουλές σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλγη και αφρική πάνε παρέα.Θα κάνεις τις ρουτίνες σου παράδειγμα αλλαγή νερού κάθε 15 μέρες περίπου 20% θα ταίζεις με μέτρο και όλα θα πάνε καλά.Μην βιάζεσαι ,τον μεγάλο άστον προς το πάρον να κάνει τα δικά του και βλέπουμε.Τα πράγματα έιναι φρέσκα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: πολύ ωραία, φοβήθηκα μήπως έπρεπε να γίνει καμιά προληπτική αλλαγή ή άλλη ενέργεια!..
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: πολύ ωραία, φοβήθηκα μήπως έπρεπε να γίνει καμιά προληπτική αλλαγή ή άλλη ενέργεια!..

Φιλε Γιώργο εύχομαι να καρατησεις το ενυδρειο σου για χρόνια και να το απολαμβάνεις.....

Τοτε θα νιώσεις αυτο που αρκετοί χομπίστες νιώθουν μετα απο κάποιο καιρό.....και βρίσκουν λόγους για να καθυστερούν την αλλαγή νερού... :P

π.χ Εγω καθε Πέμπτη αλλάζω νερό...πριν λίγο μπηκα σπίτι μετα την δουλειά...και ξερεις τι σκέφτηκα?

"Πάλι Πέμπτη είναι σήμερα?????? :bigemo_harabe_net-90: "

Γιαυτο ψυχραιμία.....θα στρωσει καλα το ενυδρειο σου και θα χορτάσεις αλλαγες!!!

Μεχρι τοτε μπορεί να δεις διαφορες αλγες, στην αμμο και στις πέτρες σου...δεν ειναι κατι κακο, αντιθέτως ομορφαίνουν το ενυδρειο....ειναι και θέμα γούστου!

Τα φυτα που προσέθεσες στο ενυδρειο το ομορφαίνουν πολύ και κανουν ωραία αντιθεση χρωμάτων!!!

Ευγε!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Κώστα! :cheers:

μακάρι να πολυχρονίσει το setup και χωρίς προβλήματα!!!

Τη vallisneria είχα κι εγώ υπόψιν σαν πιθανή προσθήκη, αλλά πριν λίγα πόστ όπου με ρώτησες σκέφτηκα ότι ναι είναι η ώρα και έτρεξα κι έβαλα!! :D μάλλον επειδή είναι όλα περίπου στον ίδιο τόνο ταίριαξε γιατί όπως λες κάνει ωραία αντίθεση! :D

Ρώτησα για πιθανή αλλαγή, εκτός από νερού, ήθελα να πω και γενικότερα κάποια αλλαγή πχ σε περίοδο φωτισμού (τώρα είναι 9 ώρες) ή και οτιδήποτε άλλο! Η άλγη μου αρέσει πολύ αισθητικά, ειδικά αυτή η καφέ που βλέπω να αρχίζει τώρα!! (μόνο μην είναι τιποτα "βλαβερό" ή προβληματικό αυτό θα με ανησυχούσε)

Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω, να προσθέσω κάτι για τα φυτά πχ ταμπλέτα (μου το ανέφεραν να το κάνω κάποια στιγμή από το κατάστημα, αλλά εγώ ρωτάω εδώ πρώτα!) Η να δω πως θα πάνε πρώτα μόνα τους?

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις βαλισνεριες σηκώνω τα χερια ψηλά...παντα μια καινουργια βαλισνεριο στο ενυδρειο μου στην αρχή εχει τρελη αναπτυξη...αλλα μετα πεφτει πολύ.....ειδικά μετα το τελος του καλοκαιριού.....και ας κραταω μεγιστη θερμοκρασια 27,5 βαθμούς.

Σαν πρωτη σκεψη θα σου ελεγα να παρεις γιατι το ενυδρειο ειναι νεο και η αμμος στο βυθο σου δεν εχει κατι να δώσει....ουτε εχεις νιτρικά!

Απο την αλλη όμως θα προτείνω να τις δεις πως θα πάνε και αν αρχιζεις να βλέπεις φυλλα που κιτρινιζουν και γενικα τις βλέπεις να ζορίζονται βαλτους μια ταμπλετιτσα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ φίλε Κώστα, όπως τα λες λέω να πάω με τη 2η πρόταση, οπότε τις παρακολουθώ και αν δω ότι χρειάζεται προσθέτω τη σχετική ταμπλέτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!! έχουμε και προσθήκη "moonlight"!!! :bigemo_harabe_net-82:

(1m rgb led stip)

Οι φωτός είναι με το "λευκό" όπου τελικά χρησιμοποιώ (στην πραγματικότητα το αποτέλεσμα είναι πιό σκοτεινό / ατμοσφαιρικό, λίιιγο προς το μπλέ όχι όσο φαίνεται στις φωτό, αλλά δε το κατέχω με τη φωτογραφία και φαίνονται πιο φωτεινές επειδή προφανώς στο "auto" έμεινε αρκετή ώρα ανοιχτό το κλείστρο)

2208844850085462538S600x600Q85.jpg

2925204660085462538S600x600Q85.jpg

Η καφέ άλγη παρουσιάζει μια έξαρση (έχει πιάσει και στην πλάτη, έπιασε και στην άμμο και έβαλα σκούπα!) και αρχίζω να μειώνω τη φωτοπερίοδο κατά μια ώρα για αρχή, πριν ήταν στις 9 ώρες (15:30 - 00:30 ) και το ρύθμισα τώρα στις 8.

Θα κάνω και μετρήσεις και αν όλα καλα, το Σ/Κ λέω να προσθέσω και τους νέους κατοίκους, μιά 4άδα melanochromis maingano :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειναι καινουργιο το ενυδρειο σου, σκουπα μην βαζεις,γιατι πετας πολυ βιολογια εξω.Οσο για την αλγη ,λογικο ειναι,κανα τεραμηνο θα σε πεδεψει,οποτε να κοιτας τα νιτρικα σου και να καθοριζεις τις αλλαγες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ελλαττωσε φωτοπερίοδο ,λογικά η άλγη θα κάνει τον κύκλο της λογω του νεαρου της ηλικίας του ενυδρείου,από την άλλη δεν μπορώ να σου πω με τις λεντοταινίες αν επηράζεται η ανάπτυξη άλγων προς τα πάνω ,αυτό θα στο πούν φίλοι που ασχολούνται ιδιαιτέρως με τα led για παράδειγμα ο FOTIS GT.

Κατι άλλο η σκούπα δεν θα σε βοηθήσει για την καταπολέμηση της αύξησης της άλγης αλλά βέβαια και αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω περί βιολογίας και σκούπας εγώ διαφωνώ ,το μεγάλο παιγνίδι της βιολογίας διαδραματίζεται μέσα στα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι άλλο η σκούπα δεν θα σε βοηθήσει για την καταπολέμηση της αύξησης της άλγης αλλά βέβαια και αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω περί βιολογίας και σκούπας εγώ διαφωνώ ,το μεγάλο παιγνίδι της βιολογίας διαδραματίζεται μέσα στα φίλτρα.

Συμφωνω!

Οσο για το φωτισμο απο την εικονα που βλεπω, νομιζω οτι τα Kelvin των led ειναι αρκετα ψηλα (>10.000) οποτε η αναπτυξη της αλγης ειναι εντελως αναμενωμενη! Κατι πρεπει να κανεις γι'αυτο........

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω κάτι που δεν είπα και μάλλον σας μπέρδεψα:

-Η φωτοπερίοδος των 9 ωρών που είχα ως τώρα (και μειώνω στις 8 προς το παρόν για να μη γίνει απότομα η μείωση) είναι από τα δικά του φώτα (2χ54w).

-H "moonlight" led ταινία (1 μέτρο) προστέθηκε μόλις τώρα, ώστε να την ανάβω για κανενα δύωρο και να μη σβηνουν απότομα τα φώτα.. και είναι θα έλεγα πολύ αδύναμη σε αποδοση, με "ατμοσφαιρικό" φωτισμό (οι φωτό ξεγελάνε γιατί έχει μείνει πολύ ανοιχτό το κλείστρο).

Επ'ευκαιρίας, μόλις παρέλαβα και 5μετρη ταινία led, με την οποία είχα σκοπό να αντικαταστήσω τα 2χ54w, με πχ. 3 μέτρα (δηλ. 3 "περάσματα" κάτω από το καπάκι) της ταινίας led. Γνωρίζει κάποιος από εμπειρία αν θα είναι επαρκής και καλός ο φωτισμός αυτός; (μάλλον θα το ανοίξω αυτό το ερώτημα στο σχετικό θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά ήθελα να δωκιμάσω να λειτουργήσω τη μία από τις δύο δικές του λάμπες, αλλά αν ξεβιδώσω τη μία δε δουλεύει ούτε η άλλη.. ξέρει κανείς αν υπάρχει πατέντα ωστε να ανάψει η μία;; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ετσι ειναι τα φωτιστικά της juwel καποια δουλευουν με μια λάμπα και καποια όχι....φαινεται παλιοτερα εγω ημουν απο τους τυχερούς..... :D

Καταρχήν το φως της Rgb δεν αρκει ωστε να εχεις εξαρση αλγών.....οτι αλγη ειχες ηταν απο τις T5!!!

Λοιπον επειδή και εγω εχω λεντοταινιες στο ενυδρειο μου Ριο 400 και συγκεκριμένα μια rgb 1μ και μια λευκή 1μ. εχω κανει το εξής:

Eχω αναμμένη την Rgb στο μπλέ χαμηλομένη ελαφρώς και την λευκή αναμμένη παλι χαμηλομέμενη όμως με ντίμερ αποτελεσμα:

post-7034-0-83886300-1322669792_thumb.jpg

(μολις την εβγαλα με το κινητο)

Eιμαι σιγουρος πως με τον ιδιο συνδιασμό και ρυθμίζοντας την ενταση θα πετυχεις αυτο που θελεις.

Προσοχή ομως η λευκή λεντοταινία δεν εχει καμια σχέση με το λευκο της Rgb...ειναι τουλάχιστον τριπλάσιο σε ενταση....οποτε με 1μ λευκής σε συνδιασμό με την rgb θα εισαι μια χαρα!

:rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι φίλε Κωστα! :)

"Προσοχή ομως η λευκή λεντοταινία δεν εχει καμια σχέση με το λευκο της Rgb...ειναι τουλάχιστον τριπλάσιο σε ενταση"

--> πολύτιμη πληροφορία, δεν είχα ιδέα!!! (και σε κρυφό φωτισμό στο σαλόνι πάλι με rgb led strip έχω παίξει) Έτσι εξηγείται ότι το 1m rgb strip που έβαλα για "φεγγαρόφως" είναι πολύ αδύναμο ακόμα και στο "max" ! (για φεγγαρόφως μιά χαρά, αλλά μέχρι εκεί! )

Πολύ καλό μου φαίνεται το αποτέλεσμα που έχεις, και μου κάνει εντύπωση ότι είναι τόσο έντονο σε 400άρι! τελικά είναι σίγουρα πολύ δυνατότερη η μονόχρωμη λευκή ταινία! :D

Οπότε όπως τα βλέπουμε λέω να δοκίμαζα να αντικαταστήσω τις 2χ54w με το 1m rgb που έχω (για παιχνίδι με τις αποχρώσεις) + 1m λευκό led strip (ή 2m καθώς ίσως το ήθελα και λίγο πιό έντονο) λογικά θα ήταν αρκετό το αποτέλεσμα! Και πάντα με τη δυνατότητα dimmarίσματος που υπάρχει αν θέλω αυξομειώνω :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μου φαίνεται το αποτέλεσμα που έχεις, και μου κάνει εντύπωση ότι είναι τόσο έντονο σε 400άρι! τελικά είναι σίγουρα πολύ δυνατότερη η μονόχρωμη λευκή ταινία! :D

Οπότε όπως τα βλέπουμε λέω να δοκίμαζα να αντικαταστήσω τις 2χ54w με το 1m rgb που έχω (για παιχνίδι με τις αποχρώσεις) + 1m λευκό led strip (ή 2m καθώς ίσως το ήθελα και λίγο πιό έντονο) λογικά θα ήταν αρκετό το αποτέλεσμα! Και πάντα με τη δυνατότητα dimmarίσματος που υπάρχει αν θέλω αυξομειώνω :)

2m λευκής θα ήταν κατι παραπάνω απο υπερβολικό πιστευω...

Σκεψου πως αν στο δικό μου ενυδρειο αυξήσω κιάλο την ενταση της λευκής φωτιζει ακομα πιο πολύ.......

Με 1+1 m πιστευω θα σε υπερκαλύπτει ο φωτισμός!!!!

Ξερεις ο δυνατος φωτισμός καποιες φορες εχει και αρνητικά αποτελέσματα στα χρώματα των ψαριών συν οτι τα στρεσάρει κιολας....

Κατι που ηθελα να σου γραψω και ξεχασα.......

Εαν θα βάλεις ψαρια απο βδομαδα.....για αρχή θα ταϊζεις την ποσότητα που ταιζες για τα 4 !!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks Κώστα, όντως σου φωτίζει καλά και έχεις και κοντά στα διπλάσια λίτρα! οπότε πάω για το 1 μέτρο led! (το δικό σου είναι warm ή cold white? )

Ναι αυτό για το τάισμα το είχα στα υπόψιν! Ήδη σταδιακά αυξάνω λίγο το τάισμα αφού βλέπω ότι γίνεται χαμός από όρεξη και το εξαφανίζουν όλο γρήγορα! μπορεί να ταίσω και 2η φορά κάποιες μέρες αλλά μικρή ποσότητα. Μήπως να καθιερώσω σιγά σιγά 2 ταίσματα /μέρα?

Οι μετρήσεις που μολις έκανα:

NH4=0,1

NO2=0

NO3=1

GH=10

ΚΗ=10

PH=7,8

πλησιάζει και η αλλαγή μου (ανά 2 εβδομάδες), μήπως να την επισπεύσω λόγω της ελάχιστης αμμωνίας? (0 με 0,1 το χρώμα)

Και τέλος, μιας και πλησιάζει καλώς εχόντων Σάββατο πρωί η προσθήκη των υπολοίπων ψαριών, ποιά θα ήταν καλή στιγμή συνδυαστικά για την αλλαγή νερού? πχ αύριο?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντύπωση οτι μηδένισες την Αμμωνία ; Προτου κάνεις οτιδηποτε μέτρα ξανά το απόγευμα.Τα ψάρια πως είναι ; Κάνε λοιπόν την μέτρηση ,γράψε την εδώ και θα σου πω .Φαντάζομαι οτι μετράς με υγρό τεστ :)

Και κάτι άλλο ,ούτε συζήτηση να προσθέσεις ψάρια μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.Μην βιάζεσαι αλλιώς δεν θα βγεί άκρη

Link to comment
Share on other sites

Thanks Κώστα, όντως σου φωτίζει καλά και έχεις και κοντά στα διπλάσια λίτρα! οπότε πάω για το 1 μέτρο led! (το δικό σου είναι warm ή cold white? )

Νομίζω πως ειχα πάρει cold white <_<νομίζω....

Ναι αυτό για το τάισμα το είχα στα υπόψιν! Ήδη σταδιακά αυξάνω λίγο το τάισμα αφού βλέπω ότι γίνεται χαμός από όρεξη και το εξαφανίζουν όλο γρήγορα! μπορεί να ταίσω και 2η φορά κάποιες μέρες αλλά μικρή ποσότητα. Μήπως να καθιερώσω σιγά σιγά 2 ταίσματα /μέρα?

Οι μετρήσεις που μολις έκανα:

NH4=0,1

Γιωργο νομίζω οτι υπάρχει ενα θεματακι εδω.

Υποθέτω οτι φταει το ταϊσμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ναι βέβαια μετράω με υγρά τέστ (JBL). Το χρώμα ήταν μεταξύ του 0 και του 0,1 (δηλαδή ασπροκίτρινο προς πολύ ανοιχτό κίτρινο) , και "αυστηρά" μπορώ να πώ το έβαλα 0,1 (έχει πολλές ακόμα κλίμακες, με κίτρινο κι έπειτα πρασινωπά χρώματα..)

βλέπω πάνω στην άμμο κάποιες ακαθαρσίες (πάλι, κι ας είχα βάλει λίγη σκούπα), λέτε αυτες να "ανέβασαν" λίγο την αμμωνία?

Θα ξαναμετρήσω λοιπόν απόψε χωρίς να ταίσω και θα σας πώ (δεν ταίζω καθόλου προς το παρόν). Αν χρειαστεί να κάνω και την αλλαγή νερού;

Τα ψαράκια είναι μια χαρά, με μόνη παρατήρηση το ότι ακόμα σκουραίνουν λίγο κάποιες φορές..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...