Jump to content

Η Σαλαμανδρα Μου Ο Γιωργος


Recommended Posts

Σε λιγο κληνουμε χρονο του εχω παρει αυτο το μεγαλουτσικο για μια σαλαμανδρα πιστευω ενιδρειακι, δεν του εχω καποιο φως η θερμοστατη και του καθαριζω εγω συχνα το νερακι του και την αμμο του απ τη γλιτσα που αφηνει και βαζω και σταγονιτσες για το χλωριο στο νερο.

Το φαγακι του αρχικα οταν το πηραμε ετρωγε σκουλικι μετα του πηρα γαριδουλα που δε συχενομουν να την πιανω και να τη βαζω και ολα ηταν καλα μεχρι που εδω και λιγες μερες δεν μου τρωει.Ειναι χοντρουτσικο εχει γκαρδαμωσει,ποτε ειναι μουχλας και κοιμαται ποτε στριφογιριζει μεχρι που σκαρφαλωνει και στο πλαστικο.Οταν του μιλαω και μου κανει φουσκαλα λεω πος με αγαπαει.Οταν τον αλαζω του χαιδευω λιγο το κεδαλακι κατα τη φορα της ραχης και κληνει τα ματακια του,νομιζω το ευχαριστιεται.Ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτα τα ζωακια ,και εχω και μια γατουλα που την αγαπω πολυ.Με το σαλαμαδρο στην αρχη τον κοιταγε λιγο αλλα μετα δε του εδηνε ιδιαιτερη σημασια.

ακολουθουν αποκαλιπτικες φωτο :

post-47808-0-67829200-1321556496_thumb.jpg

post-47808-0-57924000-1321556692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλώς την και πάλι...

Κατ' αρχάς πρώτο φάουλ το όνομα...μα Γιώργος....πες την Νέση (το τέρας του Λοχ-νες),γκοτζιλα ή οτι άλλο...συνονόματο μου βρήκες να τον βγάλεις :bigemo_harabe_net-74:

Εν συνεχεία,είναι αναγκαίο στο "τερατάκι" σου να βάλεις μια λάμπα ακτινοβολίας uva-uvb για να μπορεί να βοηθά στην απορρόφηση του Ca απο τα κόκαλα ώστε να μην σου παρουσιάσει στην πορεία την Μεταβολική Ασθένεια των Κοκάλων,από την οποία πεθαίνουν τα περισσότερα ερπετά.Προσοχή μην πάρεις όμως λάμπα πάνω από 2% uvb γιατί οι σαλαμάνδρες έχουν ευαίσθητο δέρμα,και σε περίπτωση ύπαρξης μεγάλου ποσοστού ακτινοβολίας μπορεί να προκληθούν εγκαύματα στο δέρμα της

Το οτι σε αηδίαζουν τα σκουλίκια πρέπει να το ξεπεράσεις μιας και είναι κύριο συστατικό της διατροφής τους

Το θέμα τις "άρνησης" τροφής μπορεί να είναι το πιό πιθανό λόγου του ψύχους.Στην φύση ζεί σε θερμοκρασίες 18 βαθμών κελσίου (μπορεί άνετα να ζήσει σε χαμηλότερες,χωρίς παρουσία θερμοστάτη,με πτώση της θερμοκρασίας που στην φύση σημαίνει την έναρξη της εποχής ζευγαρώματος για περίοδο 1 μηνός,που στην φύση είναι μεταξύ Δεκέμβρη-Γενάρη).Μια άλλη αιτία για την άρνηση τροφής είναι η αλλαγή δέρματος (παρατήρησε την αν έχει θαμπώσει λίγο το δέρμα της) που συμβαίνει όταν τα ζώα είναι καλοταϊσμένα

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις ένα μικρό φιλτράκι αν δεν καθαρίζεις το νερό κάθε μέρα,μιας και αυτά τα ζώα είναι πολύ ευαίσθητα στην παρουσία αμμωνίας

Παρατήρησε το ζωάκι σου και κράτα μας ενήμερους

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη λαμπα με τρομαζει μη μου δωσουν τπτ και απ εκει που ειναι μια χαρα παθει τιποτα το ζωντανο και δεν ειναι τερατακι ο γιωργος μου ειναι αρσενικο το εψαξα εχει αυτο το εξωγκομα φουσκομα κατω απ την ουρα του.Επιτελους μου εκατσε και αρσενικο ζωοακι.Το ονομασα ετσι απ το ονομα του πρωην μου ετσι ειναι εκεινος φευγει το ζωακι μενει.....Παντος το σπιτι εχει θερμανση και αρχησαν να αναβουν καλοριφερ εδω οποτε φανταζομαι οτι θα ζεστενεται και αυτος....

Τα ζωντανα σκουλικια ναι πχ αυτα που δωλονουμε στο ψαρεμα,αλλα με τα αποξηραμενα οκ κουναω το κουτακι πεφτει κανενα και παει ο φαγανας και τα τρωει ολα χιχιχι Εχει παρει παντος κοιλα δεν ξερω αν για αυτο κανει απεργεια ποινας τωρα και με εβαλε σε ανησυχια ,παντος θαμπω δε το λες το δερμα του (θυμαμαι καποια στιγμη που ηταν σα να βγαινει η πετσουλα του σκεφτομουν μηπως ηταν εποχη που βγαζει νεο)Επισης αρχικα οταν το ειχα παρει θυμαμαι που εκανε και κατι μαυρα σα σακουλακια ,κανει αυγα και ας ειναι αγορι????

Αυτο με το φιλτρο το ειχα σκεφτει και εγω για να γλιτωσω αυτο το καθε 2 μερες αντε τρεις αλλαγη,αν βρω καποιο που να κανει μικρο φανταζομαι γιατι δεν εχω και κανα τεραστιο ενιδρειο... και οικονομικο θα του το παρω για δωρακι χριστουγεννων χιχι

Ελπιζω να αρχησει παλι να ξανατρωει του εχω δυο ειδη φαγητων (ενα αμαμιχτο,και ενα μονο γαριδα) του σκασμενου του γιωργου αλλα ετσι ηταν παντα μια ζωη να με παιδευει.....

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είμαστε όλοι οι Γιώργιδες για κλάματα...... :bigemo_harabe_net-127:

2.το οτι άναψαν τα καλοριφέρ στην πολυκατοικία,δεν πάει να πεί οτι έλυσε και το προβλημά μας.Το καλοριφέρ ανάβει για κάποιες ώρες και μετά η θερμοκρασία πέφτει,στο ενυδρείο βάζουμε τον θερμοστάτη να κρατάει την θερμοκρασία,σταθερά έστω και στους 20 βαθμούς,αλλά χωρίς σκαμπανεβάσματα μέσα σε διάστημα λίγων ωρών

3.όταν λέω ζωντανό σκουλίκι δεν εννοώ αυτό του ψαρέματος (πικαντίνι,φαραώ,ακροβάτη,ολλανδό κ.α) αλλά ειδικο σκουλίκι για ενυδριακή χρήση,το λεγόμενο bloodworm,που το προμιθευόμαστε,ζωντανό ή νεκρό,από τα ειδικά ενυδρειακά μαγαζιά

4.για λάμπα να πας συστημένα και να τους ζητήσεις μία repti glo 2.0 ή μια repti glo 2.0 compact.Και οι 2 είναι προσιτές στην τιμή και έχουν ακτινοβολία 2%

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

ειδα φωτο θερμοστατη δεν ειναι λιγο μεγαλο για το ενιδρειακι που εχω δεν εχω και κανα υπεροκιανιο,καθως επισης και το φως που θα μπει? αντε και το αγοραζω αυτο θα θελει και καπος να περνει ρευμα υποθετω.... αχχχχ τι θα κανω με το χαζουλι το γιωργο με ανχωνει....

Link to comment
Share on other sites

Το φως το τοποθετούμε με ένα τέτοιο χωνί το οποίο έχει το κατάλληλο "μανταλάκι" για να πιαστεί στα πλαϊνά του ενυδρείου.

Από εκεί και πέρα στο εμπόριο κυκλοφορούν και κάποιοι θερμοστάτες με πολύ μικρό μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Νεες φωτο του γιωργου του ψωνησα σημερα καινουργια τροφη για να δουμε αμα θα του αρεσει του πηρα και πρασιναδα πλαστικη ψευτικη ενα θερμομετρο για να δω τι θερμοκρασια εχει και επαιτε και συνεχεια θελω να τον εχω σα βασιλια στα οπα οπα.

Επισης αυτη τη στιγμη τον παρακολουθει και η γατα μου χεχε

H Θερμοκρασια του νερου ειναι 18 κελσιου πρεπει να παει 20?

post-47808-0-30050600-1321996388_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dina
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλύτερα πιστεύω έτσι ο συνονόματος...Καλά έκαμες και το έβαλες ένα φυτό,καθώς οι σαλαμάνδρες αρέσκονται στο να κάθοντε μέσα σε επιπλέουσες πρασινάδες (μέσα στις οποίες και γεννάνε).

Η καινούργια τροφή που του πήρες τι είναι (στοιχηματίζω ότι δεν ξεπέρασες την απέχθεια σου προς το κόκκινο σκουλίκι...)?

Η θερμοκρασία είναι ανεκτή για το ζώο,αλλά σε κάνα δίμηνο θα πρέπει να με maximum το 20-22

Ντίνα θέλω πιστεύω πως η επόμενη αναβάθμιση σου θα είναι το φώς του

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θερμοστατη για το νερο και να δω τι θα κανω για το φαει.... το φαει που του πηρα κανει για χελωνες και σαυρες(εχει μεσα πατε γαριδας,μιδια ,ψαρι,και κατι λαχανικα) αλλα παλι δε τον ενδιαφερει βεβαια ειναι χοντρουλης...... τον εχω καλοαναθρεψει απο μικρο.Μηπος οταν μεγαλωνουν δεν τρωνε τοσο? Τη λαμπα δε τη βρησκω και τοσο απαρετητη οσο το θερμοστατη γιατι δεν θα εινα και τοσο ελεγχομενη μη του κανει κανα εγκαυμα στο δερμα του.αλωστε και εξω στη φυση δεν νομιζω οτι τους βλεπει και τοσο πολυ ο ηλιος.Στη τελικη οταν εχει ηλιο μπορω να τον βγαζω για λιγο στο μπαλκονι με το ενιδρειακι του να τον ζεστενει.

Αυτο που μου την σπαει ειναι οτι ρωτησα για φιλτρο και παει και μου δηχνει ο αλλος ενα μηχανημα λες και εχω κανα ενιδρειο τεραστιο.... δε θελω να με πιασει και κοτσο,ενταχει δε λεω φτηνουτσικο ηταν 7 ευρο μικρο το ειπε αυτος αλλα για το χωρο που εχω θα του πιασει ενα σωρο που θα κινειται μετα το κακομοιρο.Ειδη το φυτο κατελαβε ενα χωρο μεσα νομιζω παντος οτι του αρεσει πηγαινει και κριβεται εκει.

Επισης μετα απο κατι ψαχουλεματα στο δυκτιο εμαθα οτι αυτα τα σακουλακια που εκανε περσι ο βλακας μου ηταν σακουλακια με σπερμα χεεχεεχε ειχε κανει 2 η 3 περσι ειναι και παραγωγικο το καμαρι μου!

Αυτα τα bloodworm υπαρχουν καπου σε αποξηραμενα θα προτιμουσα.στη τελικη θα φοραω και γαντια για να πεταω τα σκουλικια.

post-47808-0-83326600-1322042492_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dina
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιστεύεις ότι η λάμπα δεν είναι και τόσο απαραίτητη???Σαν ερπετό που είναι χρειάζεται το "ηλιακό φως" για να μπορέσει να έχει ποιό ευκολο μεταβολισμό της βιταμίνης D3 και τις απορρόφησης ασβεστίου από τα κόκαλα...

Επίσης τα ερπετά ρυθμίζουν της θερμοκρασία τους από την στερία,μιας και η στερλια έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία απο το νερό

Το να την βγάζεις έξω,ειδικά με αυτόν το καιρό,περισσότερο κακό θα της κάνεις παρά καλό με την πτώση της θερμοκρασίας.Η μόνη σαλαμάνδρα που δεν έχει ανάγκη τον ήλιο,και λόγο του ότι ζει σε σπηλιές είναι αυτή

Όπως σου ξανά είπα η άρνηση τροφής μπορεί να οφείλετε στην πτώση της θερμοκρασίας αλλά και στον ελειπή φωτισμό.

Η λύση της χρησιμοποίησης γαντιών για να του δίνεις κατεψυγμένο σκουλίκι είναι η καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω πρωτα με θερμοστατη να δω μηπος αλαξει κεφια ο γιωργος και μετα θα βαλω πλορη αναγκαστικα και για καμια μικρη λαμπιτσα ....παντος δεν ειναι καλο παιδι εχει δυο μερες να κανει φισαλιδα και να δηξει οτι με αγαπαει.....

Το θεμα με το κατεψηγμενο ειναι οτι θα πρεπει να το εχω στο ψηγειο μου μεσα ε και να ξεπαγωνω μερος για να του το δωσω... θα βολευε κατι σε αποξηραμενο πιο καλα,ωστε οποτε θελω να του βαζω φαει το αλλο θα πρεπει να το ξεπαγωνω καθε τοσο για να του δηνω φαγακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ναι επιτέλους σημερα πηρα ενιδρειακι στον Γιωργο τη σαλαμανδρα μου χεχε ειμαι πολυ χαρουμενη ελπιζω να του αρεσει και αυτουνου και να αρχησει να τρωει γιατι θα τον κανω σουπα,με εχει σκασει ξυπναω με το ανχος του.Του πηρα και κοκκινο σκουλικι για να μη λενε μερικοι μερικοι οτι το συχενομαι και θερμοστατη προς το παρον.Ολα αυτα σουμα 45 ευρω,χαλαλι του αμα αρχησει και να τρωει για να ηρεμισω λιγακι και θα του παρω και λαμπα του αλιτη μετα.

Φωτο λιγο αργοτερα αποκαλιπτικες σε ολο το μεγαλειο του με το γιωργο να πλευει ελπιζω σε πελαγη ευτυχιας!!!!

Θελω συμβουλη μολις βαλω φωτο απο ενυδρειο για το πως θα βαλω λαμπα εκει μεσα,γιατι δεν κατεχω πραμα!(ενωειται οικονομικη λιση)

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο που σας υποσχεθηκα εχει θερμοκρασια 18 βαθμους να δυναμωσω το θερμοστατη,πηρα τον scuba 25 ετσι και αλιως 9 μιση εκατοστα νερο εβαλα δειτε και φωτο.θελω να παρω κανα μεγαλο βραχακι ξερετε που θα βρω? καθως επισης και ενα πιο ψηλο φυτο για να αναριχειται γιατι του αρεσει πολυ.Αργοτερα λιγο θα του βαλω και κοκκινο σκουλικακι για βραδυνο ελπιζω να ξεκινησει παλι να τρωει με ορεξη.Επισης λαμπα πος θα μπορεσω να βαλω σε αυτο.

post-47808-0-67306500-1323200180_thumb.jpg

post-47808-0-17687900-1323200240_thumb.jpg

post-47808-0-78224400-1323200298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανε υδρατμους το ενιδρειακι απ το θερμοστατη πιασαμε αισιος 21 βαθμους κελσιου και μιριζει και λιγακι ,υπαρχει κατι που να μπορω να κανω για να μη μιριζει ετσι? Καλα ρε παιδια αυτη η σαλαμανδρα ολο να σκαρφαλωσει προσπαθει το γυαλι αυτο δεν το διευκοληνει και πολι στο πλαστικο ανεβαινε κατι τα πετραδακια τα βραχακια ηταν και πιο απλα,πρεπει να του το φτιαξω να του βαλω κοτρονουλες πιο μικρες και μεγαλες για να βγαινουν εξω απ το νερο.Αν φαει και ολας θα ειμαι ευτυχισμενη!

post-47808-0-37915000-1323204745_thumb.jpg

post-47808-0-36031000-1323204756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι βήμα προόδου το ότι πείρες σκουλίκι.Τελικά δεν μας είπες,έφαγε???

Για λάμπα,αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάμεις κάποια DIY κατασκευή στο καπάκι,με ντουί και με λάμπα στυλ οικονομίας,την οποία θα καλύψεις με ένα φύλλο πλέξι για να μην περνάνε υδρατμοί...Ή αλλιώς να βγάλεις το καπάκι και να βάλεις ένα φωτιστικό με μανταλάκι (γραφείου) και να βιδώσεις πάνω την κατάλληλη λάμπα

Επίσης για τις πέτρες που ψάχνεις,θα βρείς σε όλα τα μαγαζιά που είναι στο φόρουμ

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Πηρα πετρες ,σημερα τον βρηκα πανω στο βραχακι αλλα ειχε στγνωσει το δερμα του και τον βουτιξα στο νερακι ,κινειται λιγο αλλα αργα,απ τη μια μερια που του πεταξα ενα κοματακι σκουλικι φενεται να εχει φαγωθει ειχε παει κατω χαμηλα στην αμμο και ειδα οτι εληπε το πολυ πραμα,χθες του ερηξα απ την αλλη μερια και το ειδα μετακινισιμο,νομιζω οτι ληπει και απ εκει καμια μικρη ποσοτητα αλλα δεν ειμαι σιγουρη θα τον εχω υπο στενη παρακολουθηση για να δω.Η θερμοκρασια του ειναι 21 βαθμους σταθερα,η αλλαγη με τις πετρες θα γηνει σημερα.Θα βαλω και νεες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε και μια ασπρη αποβολη μεσα στο νερο του κατι σαν διαφανο αυτο ξερουμε τι ειναι?

Απο το στομα του το ανοιγει διαπλατα και εκανε φουσκαλα δεν ξερω φοβιθηκα μηπως δεν μπορει να αναπνευσει και τον εβγαλα εγω για λιγο στο βραχακι του γιατι ψαχνοταν ειδα να βγει.Θα λιγοστεψω λιγακι την σταθμη του νερου μαλλον ζοριζεται υπερβολικα και θα βαλω τα νεα βραχακια ελπιζω να ειναι πιο χρησιμα και πιο ευκολα για τον σαλαμανδρο.

Έγινε επεξεργασία - Dina
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!καλο θα ηταν να βαλεις και αλλο νερο στο ενυδρειο σου.Γυρο στα 25-30 λιτρα για ενα ζωακι.το οτι βγαινει στην πετρα για το συγκεκριμενο ειδοσ δεν ειναι καλο.επισης καλο θα ειναι η θερμοκρασια οχι παραπανω απο 20 βαθμους.τα δικα μου δεν εχουν βγει ποτε απο το νερο

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα η σαλαμανδρα σου δεν ειναι Fire-bellied. Fire-bellied ειναι ολα τα ειδη Cynops. εσενα ειναι στην οικογενεια Paramesotriton.μαλλον Paramesotriton chinensis μια και ειναι οι πιο διαδεδομενες του ειδους στο εμποριο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι fire belly ειδα φωτο Paramesotriton chinensis αλλα εκεινα ειναι και πορτοκαλια απο πανω δεν ειναι ιδιαιτερα πορτοκαλακιας.Με ποιο πολυ νερο που του ειχα δισκολευοταν προσπαθουσε ορθιος να σταθει και να βγαλει το στομα του εξω δε του αρεσαν και εκεινες οι πετρες ενω αυτες τωρα στη φωτο και με λιγο μειωση νερου ειναι πιο καλα.Μπορω να πω και επεισημα πλεον οτι αρχησε να τρωει το κοκκινο σκουλικι που του δηνω και με σταθερο θερμομετρακη στα 21 σχεδον ειναι μια χαρα νομιζω.Του πηρα μαλλον τσαμπα μου της εδωσε ο πετσοπας και δυο μικρες πανεμορφες πετρουλες για να της χρησιμοποιει για στιριγμα μιας που του αρεσει να σκαρφαλωνει στα πλαγια του ενιδρειου και φυσικα ενα πιο μεγαλο φυτο.

τι τελευταια φορα που βγηκε στο βραχακι τον χρονομετρησα ποσο καθεται εκτος νερου 5 λεπτακια αν θυμαμαι καλα καθησε και μετα παλι μεσα.Συνηθησε και τη μετακομιση του το κακομοιρο ταλαιπωρηθηκε και απ τις πετρες και με το φαει....

Link to comment
Share on other sites

τα Paramesotriton chinensis εχουν πολλα υποειδη μη αναγνωρισμενα.μπορει να ειναι καποιο αλλο ειδος της ιδιας οικογενειας.το πολυ νερο παντως βοηθαει.αν αποφασησεις να του βαλεις πολυ νερο παρε του μια μικρη στερια για χελωνες και θα ειναι οκ,αν του εχεις βαλει και λαμπα καλο και ωραιο θα ηταν να του εβαζες και πολλα ζωντανα φυτα

Link to comment
Share on other sites

μολις του εβαλα πιο πολυ νερο απ οτι στη φωτο δεν μπορουσε με τπτ ολο κοιταγε πως να βγει ε και πιο ψιλη πετρα που να βρω ποια,ασε που την εμαθε και οταν θελει βγαινει για λιγακι.Του εχω θερμοστατη για το νερο και ειναι μια χαρα χλιαρουλι στουσ 20-21 και του αρεσει πολυ.Ψευτικα φυτα για να τα χρησιμοποιει για να σκαρφαλωνει,τα αληθινα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσα να συντιρηθουν μιας που εγω η ιδια καθαριζω το ενιδρειο καθε 2 μερες σχεδον,συν του οτι τωρα ειναι καλα και να τον αλαξω παλι θα στεσαριστει το ζωντανο και μολις αρχησε παλι να τρωει.....

Link to comment
Share on other sites

του αλαξα το νερο του και μετα εκανε κατι περιεργα ανοιγματα με το στομα σου παραλιγο σα να κοιταει να γραπωσει τροφη να το πω.... παραλιγο να πιασει λιγο χαλικι αλλα οκ το καταλαβε,τον εβγαλα για λιγο στη πετρα του. γιατι τα κανει αυτα τι σημαινει αυτο ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι το στρες.αν του βαλεις λαμπα τα φυτα θα ζουν μια χαρα.δεν πρεπει να του καθαριζεισ τοσο συχνα το νερο εκτος αν δεν εχει κανει τον κυκλο του το ενυδρειο.οσο για το οτι προσπαθει να βγει απο το νερο και αυτο σημαδι στρες ειναι.τα δικα μου δεν εχουν βγει απο το νερο εδω και 2 χρονια.δεν ειναι απο τα ειδη που περνουν χρονο εκτος νερου εκτος αν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...