Jump to content

Η Σαλαμανδρα Μου Ο Γιωργος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραια τελεια ... χαλαρα πως σου φενεται ειναι σωστη η αποσταση της λαμπας? Παντος δεν το πιστευα ποτε οτι απο μια ασχετη θα καταφερνα ν παρω ολα αυτα και να βρω τροπους καπως για να ειναι οσο το δυνατον γινεται καλιτερα ο σαλαμανδρας μου.

Η ροη με προβληματιζει του φιλτρου γιατι εχει βεντουζες πισω και δεν ξερω πως να του μιωσω λιγο την ορη,καθως επισης και καμια στερια με μαγνητες που θα μπορουσα να βρω εστω και ιντερνετικια να αγορασω αλλα σε καπως μικρο μεγεθος.....

Link to comment
Share on other sites

και ποιο πανω να την βαλεις την λαμπα,παλι καλα θα ειναι (αυτες εχουν αποδωση μεχρι 45-50 cm υψος)....Ειδες,οποιος θελει να κανει κατι σωστα τα καταφερνει Ντινα...Οσο για την εξεδρα σου εχω ξαναπει οτι αν απευθυνθεις στα μαγαζια που ειναι εδω μεσα σιγουρα θα σε εξυπηρετησουν (ειμαι οπαδος της προσωπικης επαφης)...και ενας αλλος φιλος απο εδω μεσα,απ οτι εμαθα,εψαχνε μια παροποια και την βρηκε (αυτος μπορει να μας κατατοπησει και για το μεγεθος της)

Link to comment
Share on other sites

προσεξε η λαμπα μην ανεβασει πολυ την θερμοκρασια.οσο για τον ηλιο δεν ξερω ποσο αναγκη το εχει (ειναι σαλαμανδρα οχι σαυρα).συνηθως αυτο που θελουν οταν ειναι αρρωστες ειναι σκοταδι και ησυχια.ελπιζω να γινει καλα το ζωακι γρηγορα να ηρεμισεις και συ.οσο για το φιλτρο ειναι απο τις σαλαμανδρες που ζουν και σε κινουμενο νερο,καλο βεβαια να μειωσεις την ροη για να κινητε πιο ανετα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακομα πρησμενο το καψερο μου,ο γιατρος που τον ειχα παει δεν ξερει κατι αλλο να κανουμε,δε λεω και κλειστο το εχει το στομα του που πριν το ειχε αρκετα μισανοιχτο συνεχεια,και κινειται μεσα στο ενυδρειο του ,αλαζει στασεις,και εχει βγαλει και το δερμα του το ειδα στο καθαρισμα που του εκανα,και τρωει ακομα και τη γαριδουλα πρεπει να εχει φαει λιγο αν και θα του βαλω σκουλικακι που ξεπαγωνω μεχρι να πεσω για υπνο.Ο γιατρος ολα αυτα τα θεωρει βελτιωση κατι θετικο,καλο και μου λεει να μην αγχωνομαι.Ομως εγω εχω λιγο ηρεμησει μεν επειδη του εχω ψωνησει ολα τα καλουδια του σχεδον... αλλα θελω να τον δω να ξεφουσκωνει πληρως για να ειμαι 100% ηρεμη και χαρουμενη και πιστευω θα ειναι πιο ευκολο και για εκεινον στη κινηση του αναπνοη... κτλπ Θα κοιταξω αυτη την εβδομαδα να τον παω σε μια αλλη γιατρο που τηλεφωνικα μου ειχε πει οτι ειναι γνωστης και ηταν κυπρο εκεινη τη περιοδο,ετσι και αλιος ο γιατρος που τον πηγα δε μου πηρε λεφτα και το μονο που ειπε αν θελω και αν μπορω να του εδηνα μια επισκεψη( το πολυ πολυ να παω να παρω κατι για τη γατα μου για να βγαλω λιγακι την υποχρεωση),

ετσι και αλιως δε τον γιατρεψε πληρως...

Link to comment
Share on other sites

Tι να κανω ειναι ακομα πρησμενος ο σαλαμανδρας και σημερα μου φανηκε οτι σε καποιο σημειο του δερματος του ειναι λιγο διαφορετικο πως να το πω ξασπρισμενο.... νομιζω πως τρωει και αλαζει και δερμα,του εχω και τη λαμπα του 8 ωριτσες πλεον το θερμοστατη του... τι αλλο μπορω να κανω? για να τον βοηθησω ειναι αρκετο καιρο πρισμενος....

Link to comment
Share on other sites

απ οσο καταλαβαινω δεν υπερχει καποια επιδυνωση,αρα υο θεωρω θετικο αυτο...ειδικα το οτι τρωει...αυτη η χρωματικη αλλαγη στο δερμα του που λες,αν εινα αλλαγη δερματος θα το δεις να ξεφλουδιζει

Link to comment
Share on other sites

ειδα πριν λιγο οτι εχει ανοιχτο το στομα του και ειναι πρησμενος φενεται διαφορα απ τις αλλες μερες που το ειχε κλειστο σαφος... δεν ειναι καλα και απ εβδομαδα πρεπει να βρω καποιον ειδικο να ξερει και να δω πως θα τον παω και ολας αμα εχει πολυ κριο εξω...

Link to comment
Share on other sites

δε το λες οτι νοιωθει και τελεια ειναι με λιγο ανοιχτο το στομα και χασκει.... αλλα κατα τα αλλα κινειται το καψερο....αυριο θα κανω ενα τηλεφωνημα να δω τι θα βρω απο γιατρο που να ξερει για αυτα τα πλασματα.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να βρεις καποιον αλλα ειναι πολυ δυσκολο.δεν υπαρχουν τετοιοι γιατροι απο οσο ξερω

και στο λεω γιατι στα τοσα χρονια με τοσες σαλαμανδρες που εχω,για οτι προβλημα και να αντιμετωπησα ποτε δεν βρικα καποιον που πραγματικα να ξερει

Φιλικα παντα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Πεθανε πριν απο λιγο πηγα να δω τι κανει την ειχα βαλει λιγο στον ορο απο χθες και ανεπνεε λιγακι καλιτερα,λιγο πιο πριν ειχε και κλειστο το στομα της και αυριο θα πηγαιναμε καπου... δεν αντεξε πρεπει να τον προδωσε η καρδια του δεν μπορουσε να αναπνευσει με το φουσκομα που ειχε....Τον βρηκα με ανοιχτα τα ματια ομως δεν ανεπνεε τον πηρα στα χερια μου με ενα γαντι και δεν κουνηθηκε καθολου...

Θα σε θυμαμαι παντα ομορφε μου γιωργο,θα τον θαψω σε μια γλαστρουλα που εχω στο μπαλκονι για να ειναι παντα μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε Ντινα για την ασχημη εξελιξη....μην το βαζεις ομως κατω,απο τα λαθη μας μαθαινουμε ωστε να τα καταφερουμε καλυτερα την επομενη φορα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θελω να κανω πειραματα εχει ζωη αυτο το πλασμα δεν θελω να τη χασει γιατι εγω δεν ξερω...

Πειραζει σε κατι να τον θαψω αυριο σε μια γλαστρουλα δεν θελω να τον αποχωρηστω ουτε να κανω αυτο που κανουν μερικοι που τα πετανε.

Τι μπορω να κανω με το ενυδρειο μου μετα?απο αποψη καθαρισμου μιας και δεν ξερω τι μπορει να εγηνε και να φουσκωσε ο γιωργος που αρωστησε κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Συληπητήρια! Στεναχωρήθηκα με την κατάληξη!

Κάνε ένα καλό καθάρισμα!

Και αν το επιτρέπουν τα λίτρα του ίσως να μπορείς να φιλοξενήσεις και κανα ψάρι!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Ντινα,σαφως και μπορεις να κανεις αυτο που νιωθεις..(κι εγω εχω θαψει πολλα μου ζωακια)...το ενυδρειο καλο καθαρισμα στεγνωσε το και το ξαναχρεισιμοποιεις οποτε το αποφασισεις ξανα....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι Ντίνα.Μην το βάζεις κάτω.

Link to comment
Share on other sites

εχουν πρηστει τα ματια μου,δεν το πιστευω... τον κοιταω τον εχω μεσα στο ενυδρειακι του και λεω δεν μπορει θα κινηθει....

Με το φιλτρο???? μηπως πρεπει να αλαξω το σφουγγαρι αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει πολυ... αλλα μηπως εχει κατι??? σε περιπτωση που παρω καμια σαλαμανδρουλα εις αναμνησην του γιωργου.

Link to comment
Share on other sites

με καυτο νερο? υπαρχει τιποτα ειδικο που μπορω να χρησιμοποιησω για καθαρισμα???

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο τον εθαψα... μακαρι να ειναι καλα εκει που πηγε....

Είναι λιγο μακαβρια η φοτο που ακολουθει αλλα ειναι οτι καλιτερο μπορεσα να κανω για εκεινον.

post-47808-0-69635500-1326817903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βαλω μαζι του λιγο απ το χαλικακι του σε σχημα σταυρου.

Το υπολοιπο το πεταξα και καθαρισα το ενυδρειο θα παρω καινουριο χαλικακι ή αμμο,θα δω.

Το κακομοιρο ειχε αρχησει λιγακι να αποσυντιθεται... στην ουρα ειχε κατι ασπρακια πανω του και μιριζε,βρηκα το κουραγιο και το εθαψα σε μια γλαστρουλα μου και εκενα αυτο που ειδες πιο πανω εις αναμνησην του.Δεν εχασα ζωο ανθρωπο εχασα,φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...