Jump to content

Η Σαλαμανδρα Μου Ο Γιωργος


Recommended Posts

τα τεστ για τις μετρισεις που θες τα βρισκουμε σε πετ σοπ...Ειναι ειτε σε υγρη μορφη (προτημισετα ειναι ποιο ακριβειας) ειτε σε stick που ειναι 6 in 1 (για 6 ιαφορετικες παραμετρους)...Το να τον πειραξαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 ειναι απιθανο σχεδον...αν το ενοχλουσε κατι αυτο θα ηταν η ΝΗ3 / ΝΗ4+ αλλα θα εμφανηζε κοιλιδες θαμπες στο δερμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πηρα για ΝΗ4 ΝΗ3 να κανω το τεστ με κατι υγρα .... θα διαβασω λιγακι αργοτερα οδηγιες και θα το κανω πηρα και το φαρμακακι κατι σταγονες που δηνουν για αυτο(εχει α εξω χελωνα και ιγκουανα..vitamine for turtles reptiles) Kαι ναι του πηρα και φιλτρο για 30 λιτρα νερο κανει μου ειπαν στο πετ οποτε ειμαστε οκ.Εκει στο μαγαζι μολις ειπα φουσκωμα οτι πρηστηκε το ζωντανο μου ειπαν για την αμωνοια ελπιζω να ειναι αυτο και χαλαλι δεν χαλασα και τοσα πολλα,μακαρι να ειναι αυτο να γηνει καλα και θα του βρω μεχρ και γκομενα χεχεχε απ τη χαρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεστ οπως λεγαν οι οδηγιες εβαλα τισ σταγονες μου και περιμενα 5 λεπτα με το ρολοι του υπολογιστη το τσεκαρω και εχει αμωνοια επρεπε για να ηταν υγειης να ειναι κιτρινο ειναι πρασινακι 1mg γλυκο νερο τωρα για τη τιμη του ph δεν καταλαβαινω στο πινακα

Θα κανω αλλη μια μετριση στο δικο του ενυδρειο που τον ειχα τοσο καιρο ,αλλα πρεπει να ξεκινησει αγωγη αμεσα.Θα του βαλω και το φιλτρο του αφου το καθαρισω καλα καλα και θα παρω ενα τηλεφωνο να δω ποσες σταγονες κανει να του βαλω γιατι δεν θυμαμαι τι ποσοτητα νερου και σταγωνων....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με πιασαν κοτσο και μου δωσανε για αντιβιοτικο βιταμινες παω να το επιστρεψω και πηρα σε αλλο πετ σοπ και αυτοι εχουν ειδικο φαρμακο για τετοια κατασταση.Παω να παρω τα λεφτα μου πισω απ το αλλο γιατι ειναι και 6 ευρω ρε γμτ..... Και θα περιμενω μεχρι αυριο της εβαλα το θερμοστατη γιατι ολοι μου λενε πως θελει θερμανση.... θα σας πω νεωτερα αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα σπιτι και τον βρηκα στη πετρα πανω να καθεται απο πανω ειχε στεγνωσει και φοβιθηκα.... τον εβαλα στο νερο.

Δεν ξερω τι να κανω να τον βαλω με θερμοστατη να εχει μια νορμαλ 19 βαθμους? να του βαλω και το φιλτρο ,πηρα μια αμπουλα με βακτηριδια και μου ειπαν οτι βοηθαει στον να μην εχει αμωνοια κτλπ στο νερο του.

Τι να κανω ειναι ακομα φουσκωτος αυριο θα παω σε ενα πετ σοπ που τηλεφωνικα μου ειπαν οτι εχουν φαρμακο...

Link to comment
Share on other sites

αν τυχον ειναι βακτηριακο προβλημα με την ανοδο της θερμοκρασιας θα υπαρξει εξαρση του...αν ειναι κατακρατηση υγρου λογο αμμωνιας,η αυξηση της θερμοκρασιας σαφως και δεν θα οφελησει σε κατι,και απλα θα το αφησεις και θα περιμενεις να δεις πως θα αντιδρασει με προσθηκη φρεσκου νερου...αν παλι ειναι bloat,οπως σου ειπε και ο φιλος shinobido παραπανω,δεν νομιζω να εχουν ειδικο φαρμακο να σου δωσουν και το ποιο πιθανο ειναι να σου δωσουν τιποτα ιχνοστοιχεια και βιταμηνες D3 σε υγρη μορφη ....

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα σβησεις ολα και να περιμενεις.η αυξηση θερμοκρασιας μονο κακο θα κανει.οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα.οι δικες μου ειναι στους 15 βαθμους και ειναι μια χαρα.οσο πιο κρυα τοσο πιο καλα,αντεχει και πολυ πιο κατω μην φοβασαι, οσο για φαρμακα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος εξωτικος κτηνιατρος γι ανα σου πει σωστες δωσολογιες και οσο για τα πετ σοπ ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν εχουν εκπαιδευση (δυστυχως)για τετοια ζωα.υπομονη και σε μερικες μερες πιστευω να εχει φανει κατι

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το νερο τωρα τουλαχιστον απο NH3kai 4 ειναι ελεγμενο απο μενα απ το τεστ οτι δεν εχει αμωνοια σε αυτο που τον εβαλα προχειρα ειχε.... θεμα. Θα κανω παλι αυριο το τεστ εκει που τον εχω τωρα(με το φιλτρο,με την αμπουλα με βακτηρια για την αμμωνια και τα κοπρανα του) εβγαλα το θερμοστατη και θα περιμενω αυριο να δω πως θα αντιδρασει τωρα σε νεο περιβαλον ο μικρος σαλαμανδρας μου.Εστω και λιγο να δω να ξεφουσκωνει αυριο θα ειναι επιτυχεια.

Αυτοσ που μου ειπε για το φαρμακο ειπε οτι κανει για την αμωνοια και οτι το δηνουν σε τετοιες περιπτωσεις,δεν ρωτησα ομως ποσο εχει....

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο να μη το αφησω εστω να ενεργει για να ειναι οσο το δυνατο καθαρο το νερακι του? Θα κανω παλι αυριο το τεστ για αμωνοια.Αυτο για το μπολι ρε παιδια που το ακουω δεν ειναι το ιδιο με την αμπουλα με τα βιολογικα βακτηρια που μου εδωσε ο αλλος στο μαγαζι,μπουχτησα να τρεχω απο πετ σοπ σε πετ σοπ....Θελω να ξεπρηστει τωρα και να ηρεμισω να κανουμε πρωτοχρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω απελπιστει διαφορες πληροφοριες κατακληζουν στο μυαλο μου και δεν ξερω τι να κανω και ειναι ακομα φουσκωμενος και σε καποια φαση δεν ξερω αν το κανει το τζαμι αλλα ειχε ανοιξει πολυ το στομα του και φενοταν κατι μαυρο σα να να ειχε,εχει γλωσσα?(0ταν το επιασε δε το ειδα μετα)Δεν ξερω τι να κανω μαζι του εχω χαλασει τοσα λεφτα το τελευταιο καιρο και ακομα εχω προβλημα μαζι του,και οταν το ειχα παρει μου αρεσε που τοτε στο πετ μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται και πολλα και ειχα χαρει που δεν ξοδεψα μια περιουσια αν τοτε τα ηξερα αυτα δεν θα τον ειχα παρει ....

Επανελαβα το τεστ και τα επιπεδα αμωνιας ειναι οκ βγαινει φυσιολογικο το τεστ,ομως το ζωντανο παραμενει.

Επισης χθες στο πετ σοπ ( δεν ξερω αν μου τα λενε ολα αυτα για να με κανουν να ψωνιζω συνεχεια ... ολο να μου πουλησουν προσπαθουν) οτι δεν κανει λεει να ρηχνω το κοματακι με το κοκκινο σκουλικι κατεψηγμενο πρεπει να το ξεπαγωνω και με οδοντογλυφιδα να πεταω τα σκουλικια μεσα γιατι αυτο το ζουμι που βγαζει το αιμα εχει αμωνοια ειναι κακο .... κατι τετοιο....

Με εχουν μπερδεψει με ολες αυτες τις πληροφοριες και δεν ξερω και εγω τι να κανω τελικα.τι ειναι σωστο και τι λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι δε γνωρίζω τίποτα για σαλαμάνδρες, διαβάζω κάθε ενημέρωση του θέματος σου με μεγάλο ενδιαφέρον! Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη του ζωντανού σου, αλλά θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο για το ενδιαφέρον σου και την αγάπη σου! Δε ξέρω πόσο ευαίσθητες ή όχι είναι οι σαλαμάνδρες, αλλά οι δυσκολίες δε πρέπει να σε κάνουν να υποχωρείς. Μέσα από αυτές μαθαίνεις και δίνεις καλύτερες συνθήκες στα ζωάκια που "φιλοξενείς"...

Σχετικά με την κατεψυγμάνη τροφή, καλό είναι να μη ρίχνουμε τα υγρά που βγαίνουν από το ξεπάγωμα της αλλά μόνο τα σκουληκάκια. Το ίδιο ισχύει και για τις ζωντανές τροφές. Τα ζουμιά αυτά δε προσφέρουν κάτι ουσιαστικό και επιπλέον επιβαρύνουν το νερό του ενυδρείου καθώς είναι ένας επιπλέον ρύπος που πρέπει να αντιμετωπίσει το φίλτρο σου.

Καλή συνέχεια... :)

Link to comment
Share on other sites

θα πεταχτω στο πετ σοπ αποπου το ειχα παρει να ρωτησω και εκει,αλλα υπαρχει και μια γιατρος στο περιστερι βεβαια μου ειπε η επισκεψη 45 ευρω λετε να αξιζει το κοπο και μεσα στη τιμη τουλαχιστον να κοιταξει και να μου πει τι εχει.... δεν ειναι ευκολη και η μεταφορα του...

Link to comment
Share on other sites

Την πηγα σε ενα γιατρο δεν ηξερα τι αλλο να κανω ποια.Δεν ηταν τοσο ειδικος οπως ειπε στα αμφιβια αν ηταν ιγκουανα θα ηξερε αμεσως ετσι ανοιξε κανα 2 βιβλια του στα αγγλικα και διαβασε μερικα πραγματα για της συνηθεις ασθενιες τους.Μπορει κατι να εφαγε καποια αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας κατα τη μετακινηση η αμονοια,το ασβεστοιο,Μου εδωσε ενα διαλειμα να τον κανω μπανακι για 24 ωρες Dextrose 5% ορός και οτι για ολικο πρηξιμο οπως εχει ο δικος μου συνισταται.Αν ηταν απλο bloat μονο κοιλια φουσκομα οπως μου ειπε μαλλον θα μου εδηνε αλλο πραμα.Αν του περασει το πρηξιμο ετσι μετα θα τον μεταφερω σιγα σιγα στο ενιδρειο του,και θα τηλεφωνηθουμε.Δεν μου πηρε λεφτα,μου ειπε οτι αν ολα πανε καλα μετα ...

Εσεις τι λετε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ντινα ο "Γιωργος" το ποιό πιθανό είναι να έχει κάποια στοματική μόλυνση,γί αυτό να έχει αντιδράσει έτσι ο οργανισμός του...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα post που ανεβάζεις με ενδιαφέρον αλλά δεν έχω καμία γνώση επι του θέματος ετσι ώστε να μπορέσω να σε βοηθήσω πραγματικά. Μην απογοητεύεσαι και συνέχισε να προσπαθείς εμπιστευόμενη κάποιον που στη προκειμένη περίπτωση είναι ο γιατρός (ακόμα και αν δεν είναι ειδικός στα αμφίβια). Το χόμπι μας επειδή στην ουσία είναι η διατήρηση ζωντανών οργανισμών είναι αρκετά ψυχοφθόρο μερικές φορές όταν μας αρρωσταίνουν τα ζωάκια μας αλλά και μας αποζημιώνει όταν καταφέρνουμε μετά από προσπάθειες να τα κάνουμε καλά. Το σίγουρο όμως είναι οτι αξίζει να προσπαθούμε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για το ζωάκι σου (διάλεξες ασυνήθιστο) και για σένα.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο ορος θα το βοηθησει να ξεπρηστει απ οτι καταλαβα απ αυτα που ειπε ο γιατρος κοιτοντας κατι βιβλια για αμφιβια του ανοιξε και το στομα και φρικαρα με το ποσο μπουκομενο ειναι το ζωντανο μου και καθεται με ανοιχτο το στοματακι του για να αναπνεει.

Αλλα κατι πρεπει να του δωσω γιατι ετσι δεν γινεται τπτ,ελπιζω να το βρηκε ο γιατρος και να ηρεμησουμε ολοι.Για το φαρμακο γιωργο εσυ τι λες?Μου ειπε να τον βαλω για μπανακι σε ενα λιτρο απ αυτο τον ορο ,πηρα απ το φαρμακειο και λεω σε λιγακι να παω να τον βαλω και να περιμενω να δω,μακαρι στη μιση μερα να δω να ξεπρηζετε ο μισος και μεχρι το τελος του 24 ωρου να ειναι φιτ που λενε.

Link to comment
Share on other sites

αρα Ντινα αυτο που ειδες οταν ανοιξε το στωμα του ο γιατρος ηταν κατι σαν κιτρινο πηχτο πυον (το ξερω γινομαι αηδιαστικος...).Αν ναι ειναι σιγουρα καποια στοματικη μολυνση (ειχα παθει αρκετες φορες στους χαμαιλεοντες μου)...Οσο για το φαρμακο,γιατρος δεν ειμαι για να μπορεσω να σου πω,αλλα το Dextrose 5% ειναι διαλυμα Δεξτροζης 5% και επιδη Δεχτροζη=Γλυκοζη ειναι απλα ο ορος γλυκοζης 5% (αν δεν κανω λαθος λεγετε και Ισοτονικός ορός,σωστα Panos1990????)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο που ειδα ανοιγοντασ το στομα τησ σαλαμανδας που δε θα το τολμαγα ποτε να το κανω εγω(αν και πολυ φυλισιχο ηταν,δεν δαγκωσε) ηταν σαν να ειχε ασπρο σακο-διαφανες να το πω, μαλλον υγρο πρεπει να ειναι απ αυτα που μου ειπε ο γιατρος θα μπροουσε βεβαια να του παρει λιγο με σιριγκα αλλα μαλλον το αφησε για την επομενη φορα αν δεν πανε ολα καλα,και η αληθεια ειναι οτι τις φοβαμαι τις ενεσεις και εγω.

Δεν θα ελεγα οτι ειδα κατι κιτρινο ενα στωμα φουσκωμενο για αυτο και το αφηνει μισανοιχτο για να αναπνεει.

Φανταζομαι οτι δε θα του κανει καποιο κακο αυτο το διαλειμα .... μακαρι να ξεφουσκωσει

Link to comment
Share on other sites

αρα Ντινα αυτο που ειδες οταν ανοιξε το στωμα του ο γιατρος ηταν κατι σαν κιτρινο πηχτο πυον (το ξερω γινομαι αηδιαστικος...).Αν ναι ειναι σιγουρα καποια στοματικη μολυνση (ειχα παθει αρκετες φορες στους χαμαιλεοντες μου)...Οσο για το φαρμακο,γιατρος δεν ειμαι για να μπορεσω να σου πω,αλλα το Dextrose 5% ειναι διαλυμα Δεξτροζης 5% και επιδη Δεχτροζη=Γλυκοζη ειναι απλα ο ορος γλυκοζης 5% (αν δεν κανω λαθος λεγετε και Ισοτονικός ορός,σωστα Panos1990????)

Ναι, είναι Ιατρικός ορός που χρησιμοποιείτε σαν υποκατάστατο πλάσματος :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν ξερω τι ειναι αλλα το πρωσοπο του μεχρι στιγμης παει καλα το σωμα ειναι ακομα φουσκωμενο εκλησε επιτελους το στομα του κανονικα...ελπιζω να συνελθει πληρως απο δευτερα παμε γιατρο παλι να μας δει μηπως μας δωσει τιποτα εξτρα να γηνουμε τσιλικοι....και στιλατοι!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανακανουμε παλι μια πληση για 24 ωρες στον ορο και του πηρα και λαμπα uvb 2% την οποια θα βαλω απο σημερα το βραδακι σε λειτουργια αφου παρω λαμπατερ το απογευμα που θα ανοιξουν τα μαγαζια,την δοκιμασα σε ενα προχειρο δικο μου και ειναι οκ.

Ειπε ο γιατρος για ασβεστιο και οτι νταξει μεν η λαμπα αλλα αν γινεται να τον δει ηλιος να τον βγαλω εξω να τον χτιπησει λιγο,υπαρχει σχετικα κοντα στο σπιτι μου ενα μικρο προαβλειο εκλλησιας που εχει ηλιο θα του εκανε καλο να τον εβγαζα εστω και για λιγο οταν θα εχει ηλιο?

Επισης επειδη θα μπει η λαμπα το καπακι απο πανω ειναι αχρειστο... θα το εχω στο πλαι και θα χαμιλωσω τη λαμπα για να χτιπαει μεσα το ενιδρειο ,μπορω να το σκεπασω με κατι για να μην κινδυνευω να βγει η και να τον επισκεφτει η γατα μου... κανα τουλι? εστω με ζελετειπ.

Επισης θελω συμβουλη για το φιλτρο του,εχει μεγαλη ροη και ο σαλαμανδρας κριβεται πηγενε πισω απ αλλλα πραγματα και περπαταει προσπαθοντας να γατζωνεται γιατι θα τον παρασιρει το ρεμα,τι μπορω να κανω για αυτο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ντινα,σαφως και ο ηλιος ειναι το καλυτερο δωρο για τα ζωα μας...οσο για το θεμα με το καπακι που λες και βεβαια μπορεις να το καλυψεις με τουλι (ποσεξε μονο μην ακουμπαει στην λαμπα και λιωσει....).Το φιλτρο σου αν εχει στο πλαι κανενα ρυθμηστη ροης μπορεις απλα να το χαμηλωσεις...αν παλι δεν εχει,απλα βαλτο να φυσαει πανω σε καμια πετρα η σε καποιο πλαυνο τζαμι ωστε να κοβει ροη

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βοηθηθει και να γηνει καλα ετσι και αυριο θα δω μηπως το βγαλω και βολτα στον ηλιο εδω κοντα...

post-47808-0-49746900-1325618714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπαλκονι δεν εχεις για να τον δει ο ηλιος;

Αν δεν εχεις μπαλκονι πηγαινε στην ταρατσα.

Να θυμασαι ειναι σαλαμανδρα και οχι σκυλακι.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε το ξερω.... ξερεις για λιγο θα το βγαλω εδω κοντα στο παρκο με ενα μικρο ενυδρειακι πλαστικο,το μπαλκονι δεν βλεπει και τοσο ηλιο τρυγυρω πολικατοικιες ειναι κλειστο ... μονο αν εχει πολι καλη μερα το βλεπει ο ηλιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...