Jump to content

Η Σαλαμανδρα Μου Ο Γιωργος


Recommended Posts

χμμμ ελπιζω να φαει και ολας τωρα δηχνει λιγο ηρεμος αλλα οταν πηγαινω στο γυαλι σαν να τρομαζει και μαζευεται το κακομοιρο και εγω παω μονο και του μιλαω και του λεω ποσο ωραιος ειναι.Ωρες ωρες ειναι πολι σκαρφαλιτσας πηγαινει στα πλαγια στα ενιδρεια και καθεται με τα ποδια του σαν ανθρωπος ορθιος και ολο να σκαρφαλωσει προσπαθει στο πλαστικουλι ενιδρειο τα καταφερνει πολι καλα παντος.... το γυαλινο γλιστραει αλλα ειναι και πολυ κοιμησεις ωρες ωρες καθεται και ρεμβαζει και κριβεται πισω απ τις πετρες... Για αληθινα φυτα δυσκολο προς το παρον εκανα πολλα εξοδα για παρτι του για να τον δω να τρωει λιγακι και ειναι ακομα υπο παρακολουθιση με το κοκκινο σκουλικακι του,παντος μου φανηκε σα να πηρε λιγακι σιμαδι οτι μαλλον τρωει ,βεβαια ακομα προσπαθω να τσεκαρω κοιτοντας να δω αν απ εκει που εριξα ληπει φαει και αν δεν εχει ανεβει και τοσο στην επιφανεια ολο και κατι θα εχει φαει....Αχ με ανχωνει και μενα τον στρεσαρω και εγω τον καημενο τελευταια με την ανησυχια μου για αυτο και για λιγο καιρο δεν εχει αλλες αλαγες να ηρεμησουμε και εγω και εκεινος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μια αποροια σημερα τον τσακωσα να καθεται στο βραχακι του ποσο ειναι φυσιολογικο να καθεται εξω απ το νερο ?

Νταξει ειναι αμφιβιο και το εχει διπορτο και μεσα και εξω.

Link to comment
Share on other sites

δες αν ειναι καλη η ποιοτητα του νερου στο ενυδρειο.ο γιωργακης ειναι απο τα ειδη που αν δεν υπαρχει προβλημα δεν θα επρεπε να βγαινει απο το νερο. τα δικα μου δεν εχουν βγει καθολου απο το νερο εδω και 2 χρονια που τα εχω

Link to comment
Share on other sites

αυτο δε το καταλαβαινω αφου ειναι αμφιβιο και οταν το πηρα μου παν να του εχω και βραχακι για να βγαινει απ το νερο ειδαλως τι το εβαλα αν ειναι να περναει ολη τη ζωη του εντος νερου.Καθολου δεν εχουν βγει τα δικα σου ετσι λιγο απ το νερο?

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν μου εχουν βγει.το οτι ειναι αμφιβιο δεν ειναι υποχρεωτικη η εξαρτηση απο το νερο.πολλα ειδη δεν βγαινουν ποτε απο το νερο(οπως ο γιωργος,Pachytriton labiatus ,Paramesotriton chinensis )και αλλα δεν μπαινουν σχεδον ποτε στο νερο (πχ Neurergus kaiser, Salamandra Salamandra,Ambystoma tigrinum)παρα μονο για ζευγαρωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λιγο παω να ρηξω μια ματια στο γιωργο και τον ειδα πρισμενο και με το στωμα ανοιχτο σα να θελει να βγαλει κατι... δεν ξερω τι εχει και τι να κανω θα βαλω φωτο του να τον δειτε γιατι τα κανει αυτα?

post-47808-0-98718400-1325000214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νντινα βαλε καμια καλυτερη φωτο και πες μας αν υπηρξε καποια αλαγη στις ρουτινες πουν εκαμες τελευταια

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις χαλικι τοτε μπορει να ειναι απο καποια μολυνση η απο μια ασθενεια που παθαινουν οι σαλαμανδρες (bloat)οπου το σωμα τους πριζεται και γεμιζει υγρο

Link to comment
Share on other sites

Μολις τα αμωλησε... δεν ξερω εαν ειναι το χοντρο του η το ψιλο του ... ελπιζω απλα να μπουχτησε και τι να πω μαλλον θα του βαζω πιο αρεα φαει... για πειτε και εσεις καμια γνωμη που εχαιτε τετοια ζωα.

Link to comment
Share on other sites

εχει ψιλο χαλικακι και αν ειναι ασθενεια τι κανουμε υπαρχει φαρμακο? και αν ναι ποιο??? πριστηκε το κακομοιρο και δεν ξερω τι να κανω δεν θελει να βγει απ το νερο με τιποτα του το αλαξα για να ειναι καθαρο αφου τον μετεφερα σε γυαλα για λιγα λεπτα προσωρινα και τον επανατοποθετισα παλι,κριφτηκε πισω απ τη πετρουλα του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν εχω αλαξει τιποτα τελευταια τα συνηθησμενα του καθε 3,4 μερες φαγακι σκουλικακι ανα 4 μερες αλλαγη νερου και επανατοποθετιση.Πηγα να ανοιξω το καπακι και μαζευει υδρατμους και επεσαν μεσα παιζει να τρομαξε απ αυτο?Γιατι μετα οπως πηγα να τον πιασω μου φανηκε χοντρος ,το πρωι παντος ηταν οκ.Εβγαλα και αλλη φωτο,εχει κανονικα χαλικακι στο πατο αν εφαγε κατι δεν μπορω να το ξερω αν συνεβει αυτο τι μπορω εγω να κανω για να τον βοηθησω η αν ειναι ασθενεια εγω πως θα το ξερω και τι φαρμακο πρεπει αν του δωσω???

post-47808-0-17875900-1325002562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντος κινεται δεν ειναι σε πληρη αδρανεια αλαξε θεση μεσα στο ενιδρειο, πηρα τηλεφωνο την αλυσιδα πετ σοπ που τον ειχα αγορασει τοτε και ρωτησα στα ενιδρεια μου ειπαν αν μεχρι αυριο δεν εχει επανελθει λενε μηπως ειναι απ το φαει... εχουν φαρμακο μια μολινσης που τους βαζουν κτλπ οποτε αν δεν δω βελτιωση αυριο το πρωι δε της βαζω φαει σημερα παω για φαρμακο.

Παντος πειτε μου και εσεις τη γνωμη σας με φοβησε πολυ σημερα ο γιωργος δεν θελω να τον χασω και εχω κανει τα παντα για αυτον μεχρι και λαμπα θα του παρω....φτανει να ειναι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Ντινα το ζωο ειναι πρυσμενο στην κοιλιακη χωρα (προς τα πισω ποδια) ή στην θωρακικη (κοντα στα μπροστα)???οπως και να έχει μην φρικαρεις και μην παρεις καποιο φαρμακο το οποιο μπορει να μην ειναι και καθολου αποτελεσματικο

Link to comment
Share on other sites

εχω φρικαρει ολο κατι παθαινει τελευταια μια να βγαινει στη πετρα και να λεω κατι επαθε... μια αυτο εχει πρηστει το σωμα (κοιλια που θα λεγαμε εμεις και πρωσοπο ) τα αρκα του ουρα,ποδια και δαχτυλακια ειναι νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

η κοιλια μαλλον ειναι απο το φαγητο.το πιο πιθανο ειναι μολυνση αφου δεν εχει πρηστει αλλου.αν ειναι μολυνση το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να την κρατησεις πολυ πολυ κρυα.και στους 15 βαθμους να πεσει η θερμοκρασια καλυτερα.μην παρεις φαρμακο γιατι πολυ απλα δεν βρισκεις φαρμακα για σαλαμανδρες.το καλυτερο που θα σου δωσουν στο πετ σοπ ειναι φαρμακο για ψαρια και οι σαλαμανδρες δεν ειναι ψαρια.αν εχεις φωτα στο ενυδρειο καλο θα ηταν να μην τα αναβεις

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φως ,μονο το θερμοστατη εχω... μωρε ερχονται και γιορτες θελω να ειναι καλα να μην εχω ανχος και για αυτο....

ειναι πρησμενη και προσωπο το τουτο της σαγονι που θα λεγαμε στον ανθρωπο ...και το σωμα εκτος απο ποδια,δαχτιλα και ουρα

Link to comment
Share on other sites

η κοιλια δεν ειναι το προβλημα.το κεφαλι ειναι.κλειστα ολα και και ασε το ζωο να κανει την δουλεια του.το κρυο βοηθαει πολυ στην αναρρωση

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα απ τη μπριζα το θερμοστατη,ελπιζω να γηνει καλα παντος αλαζει θεση μεσα στο ενιδρειο.... μακαρι να γηνει καλα και αυριο να ειναι οκ να χαρω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω προς το παρον να εχει ξεπρηστει δεν ξερω αν υπαρχει ισως καμια απειροελαχιστη διαφορα απο χθες δεν θελω να τον πιασω και να τον ενοχλησω....Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

αφησε τον.θα περασουν μερικες μερες μεχρι να δεις αποτελεσμα και παντα με την προυποθεση να ειναι μολυνση.ποσο εχει πεσει η θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

ειναι στους 16 με 17 βαθμους,βρηκα μια γιατρο αλλα περνει την επικσεψη 45 ευρω δεν ειναι πολλα? κινεται δεν ειναι ερμαιο,προχωραει αλαζει θεση μεχρι και ορθιος παει να κατσει αλλα η δεν πιανεται καλα η τον κουραζει και το βαρος που εχει τωρα.Να του βαλω καθολου φαει,δεν ξερω τι να κανω... μεχρι τη παρασκευη εστω αν δεν υπαρχει βελτιωση θα τον παω γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

αστον και σημερα νυστικο Ντινα...με χαμιλη θερμοκρασια,που εχεις τωρα,ο μεταβολισμος του ζωου πεφτουν και δεν εχει προβλημα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

μωρε σα χαζομαμα κανω μαζι του,παω και του μιλαω του λεω να γηνει καλα και θα δει εγω τι θα του παρω για δωρο,κουναω το χερι μου απ εξω και κανω μικρο θορυβο και ξερω οτι με βλεπει με κοιταζει και καπως ηρεμω.δεν θελω να τον πιασω δε του αρεσει καθολου τωρα που φουσκωσε.Θα πεταχτω και σε ενα πετ σοπ να ρωτησω τι φαρμακο θα μπορουσα να του δωσω οχι για να το παρω να ξερω ομως να δω πανω τι λεει και να το ψαξω λιγακι.... δεν θελω να το βλεπω το κακομοιρο πρησμενο....

Παντος για 45 ευρω ειναι πανακριβοι οι γιατροι για τετοια ζωα,εδω στη γατα μου δηνω 30 μαζι με εμβολειο,η στειρωση στα αρσενικα γατια ειναι 50 ευρω,για μια εξετασουλα και χωρις φαρμακα 45 ευρω για μια σταλια ψυχουλα ειναι κλεφτες.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανουμε μετρησεις στο νερο για ΝΟ2 και ΝΟ3? τι εργαλεια χρειαζομαι και που τα βρησκω? τα εχει στα πετ σοπ???

υπαρχει μια περιπτωση να φουσκωσε για αυτο ο σαλαμανδρας μου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...