Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπεις με username - password δεν σου δινει την δυνατότητα να δεςι κάποια πράγματα ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε απάντηση στο mail, και είναι όπως το είχα φανταστεί!!!

Κάτι δεν είχα κάνει καλά στον πρώτο λογαριασμό και η παραγγελία μου έμενε στο καλάθι.

Θα μου την βγάλουν απο εκεί και θα πρέπει εαν θέλω να ξανακάνω την διαδικασία.

Πλέον όμως έχω ξεκινήσει με τον δεύτερο λογαριασμό,και ίσως δεν χρειαστεί να ξαναγυρίσω στον πρώτο.

Ετσι λοιπόν προσοχή σε όσους πρωτοξεκινήσουν εκεί.Μπορεί να γίνει εύκολα το λάθος, ιδιαίτερα εαν θέλετε την traial περίοδο.

---------------------------

Hi,

The service didn't process correctly and held up your service. I

cancelled the invoice so you just need to check out again. The service

is sitting in your shopping cart.

If you have any questions feel free to contact us.

Take Care,

Jason Ku

Dyn Ninja Squad

From enterprise to simple SMTP, Dyn has six different email services

available. Why aren't you delivering with Dyn? - www.dyn.com/email

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα

Θέλω να μου πεις τώρα στην κάμερα σου όταν πας και επιλέγεις dyndns τι στοιχεία σου ζητάει να δώσεις ?

* Δεν χρειάζεται να σου στείλουν e-mail. Είναι οκ ο λογαριασμός σου. Θα μείνω συνδεμένος να σου κάνω ένα host στο dyndns και να περάσουμε τα στοιχεία στην κάμερα σου και μετά αν θέλεις τα αλλάζεις.

Έγινε επεξεργασία - dsidir
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός αυτός θα παίζει κανονικά για 14 μέρες, οπότε μπορούμε να τον δοκιμάσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Άκου λίγο επειδή πρέπει να την κάνω. Έχω βγει από το λογαριασμό σου. Θα πας στο myservices και θα πατήσεις dnshost. Θα δημιουργήσεις εκεί ένα host με όνομα της επιλογής σου, θα βάλεις και την ip σου και θα πατήσεις save και μετα activate. Αυτλα όλα θα τα βάλεις σε κάποια επιλογή που υπάρχει στην κάμερα. Πιθανόν να σου ζητηθεί και password, οπότε θα βάλεις το password που έχεις βάλεις για να μπεις στο dyndns. Κάνε αυτά και στείλε μου P.m. να μου πεις τι γίνετε και γράψε εδω για να τα δω αύριο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα

Θέλω να μου πεις τώρα στην κάμερα σου όταν πας και επιλέγεις dyndns τι στοιχεία σου ζητάει να δώσεις ?

* Δεν χρειάζεται να σου στείλουν e-mail. Είναι οκ ο λογαριασμός σου. Θα μείνω συνδεμένος να σου κάνω ένα host στο dyndns και να περάσουμε τα στοιχεία στην κάμερα σου και μετά αν θέλεις τα αλλάζεις.

DDNS Servis:None είναι επιλεγμένο.

Υπάρχουν οι εξής ακόμη επιλογές...

oray.net

dyndns org(dyndns)

dyndns org(satdns)

dyndns org(custom)

3322.org(dyndns)

3322.org(statdns)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ότι μου είπες, στην κάμερα,και πράγματι μετά απο submit 30'' δέχθηκε το DDNS Host.

Υπάρχουν ακόμη κενά, τα DDNS or Proxy Server ,και DDNS or Proxy Port.

Δεν ξέρω εαν και τι, πρέπει να βάλω εκεί,καθώς επίσης και τι ακόμη χρειάζεται να κάνω στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι τόσο δύσκολο να ρυθμιστεί μια ΙΡ κάμερα ?.... αυτά υποτίθεται ότι θα έπρεπε με πολύ απλά βήματα από τον κατασκευαστή να ρυθμίζονται από τον καθένα... και όχι να πρέπει να είναι κάποιος καθηγητής πληροφορικής !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι τόσο δύσκολο να ρυθμιστεί μια ΙΡ κάμερα ?.... αυτά υποτίθεται ότι θα έπρεπε με πολύ απλά βήματα από τον κατασκευαστή να ρυθμίζονται από τον καθένα... και όχι να πρέπει να είναι κάποιος καθηγητής πληροφορικής !!! ;)

Οταν μάθεις τις διαδρομές είαι εύκολα τα πράγματα...μέχρι να φτάσει όμως εκεί ένας άσχετος άστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κόλησα.

Επανέρχομαι...

Εχω κολήσει στο σημείο λίγο πριν το τέλος.

Ενω τα έχω κάνει όλα σωστά, όταν στο τέλος και εω έχω σετάρει και την κάμερα με το hostname, δίνω την διεύθυνση και αντί να με βγάλει στο menu της κάμερας, μου ζητάει κωδικούς του ruter γιά να με βγάλει σε αυτό μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις σε ποια θυρα ακουει η καμερα και μετα θα δωσεις την διευθυνση ως εξης:

hostname.που.διαλεξες:θυρα.καμερας

λογικα θα παιξει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτίο γίνεται γιατί εκεί που βάλαμε το Host και δώσαμε ip παίρνει την διεύθυνση του router , οπότε ουσιαστικά όταν χτυπάς το Host στον browser βλέπεις το router. Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να κάνουμε τώρα μια ρύθμιση στο router με Port forwarding, αλλά περίμενε λίγο να το κοιτάξω γιατί δεν το θυμάμαι και εγώ αυτό πολύ καλά. Πάντως είσαι σε καλό δρόμο και σε λίγο θα τελειώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ... δοκίμασε αυτό που λέει το φρικιό (freak) αν και δεν νομίζω να παίξει .....

Γράψε μετά ακριβές μοντέλο router για να σε καθοδηγήσω βήμα βήμα για το port forwarding

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε thomson router ίσως σας βοηθήσει αυτό: http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG585v7/default.htm

Link to comment
Share on other sites

Σαν θύρα δίνει αυτόματα στην κάμερα ,η πέρνει αυτή(δεν ξέρω)την :81

Κάνοντας ότι μου λέτε δεν ανοίγει καθόλου η σελίδα......Υπήρξε πρόβλημα σύνδεσης στην προσπάθεια επικοινωνίας με .......org:81.

Ruter όπως έχω ξαναγράψει έχω το Liksys WAG200G CISCO

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

ohhhh yessss. Με port forwarding.... Για περαιτερω τώρα στο bigblue, εχει γίνει expert πλέον..

Link to comment
Share on other sites

ohhhh yessss. Με port forwarding.... Για περαιτερω τώρα στο bigblue, εχει γίνει expert πλέον..

Δάσκαλε Δημήτριε....χωρίς εσένα απλά δεν θα γινόταν τίποτε, η εαν γινόταν, θα είχαμε αλλάξει πριν και το 2012!!!

Ελπίζω να έγινα καλός μαθητής σου!!!

Πραγματικά πάντως, γιά κάποιον που είναι σχετικά άσχετος με αυτά, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Πλέον θεωρώ και εγω, ότι μπορώ να βοηθήσω κάπως σε παρόμοιο θέμα κάποιον φίλο εδω μέσα,και σίγουρα αυτό το θέμα θα σταθεί οδηγός απο εδω και πέρα σε αντίστοιχο πρόβλημα.

Πάντως όλα τα λεφτά είναι ο χειρισμός της κάμερας, μέσα απο το Iphone!!!

Εκεί παιδεύτηκα επίσης πολύ, γιατί στις οδηγίες έχουν ξεχάσει να βάλουν, μιά μικρή σημείωση, που χωρίς αυτήν όμως και εαν δεν το ψάξεις πολύ, δεν πρόκειται να μπορεί κάποιος μέσω του αντίστοιχου προγράμματος που δίνει ο κατασκευαστής γιά την κάμερα δωρεάν απο το itune να την χειρίζεται, παρά μόνο να την βλέπει!!!

Κατάφερα πάντως να λύσω και αυτό το θέμα, και πλέον είμαι έτοιμος γιά την οριστική τοποθέτηση της κάμερας!!!

Και πάλι φίλε Δημήτρη, χίλια ευχαριστώ, και ελπίζω μιά μικρή γεύση που πήρες απο το ενυδρείο on-line να σου άρεσε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...