Jump to content

Αλλαγή Setup Σε Malawi - Βοήθεια Με Το Στήσιμο


fmnstr

Recommended Posts

τουμπανο εγινε! μια χαρα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαιρομαι γιατι ειναι ξεθαρεμενα κ κυκλοφορουν εξω. Καθολου στρες. ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Κ 260λτ? Παρτι θα κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ενημέρωση επι της ευκαιρίας. Τελικα το θέμα με την αμμωνία μάλλον ήταν λάθος συναγερμός. Μετραω με υγρά τεστ της απι όπου η διάφορα του 0 με 0,25 είναι ένα ελαφρύ πράσινο. Ενώ είχα συχνές αλλαγές νερού, καθημερινή προσθήκη βακτηριων σε δόση στρωσιματος, φίλτρα στρωμεναμε πολυ βιολογικό υλικό, καθολου ταισμα είχα το θέματακι με την αμμωνία. Άρχισα να το ψάχνω περισσότερο και να ψιλιαζομαι. Το απόγευμα που μέτραγα ήμουν πάντα οκ, το βράδυ εμφάνιζα 0,25. Τι άλλαζε; Μα το φως. !!!!! Οπότε μια μέρα λέω κάτι δεν παει καλα, μετραω επι τόπου και ένα άλλο μικρό ενυδρείο με γκαπυ στρωμένο και βγάζει ακριβώς το ίδιο χρωμα (βράδυ). Τώρα ή και τα 2 ενυδρεία έχουν 0,25 ή 0 και δεν το βλέπω καλα. Αγγαρευω την επόμενη μέρα ένα φίλο μου με τεστακια της σερα και επαληθευτούν την μέτρηση. Το χρωμα είναι για 0 ΑΜΜΩΝΊΑ. !!! Τζάμπα την δίαιτα των ψαριών.

Εδω και μια βδομάδα έχω επιστρέψει σε κανονικές ρουτινες με εβδομαδιαίες ακόμα αλλαγές νερού, παρακολουθώ με μετρήσεις σχεδόν καθημερινές, και ταιζω πια 2 φορές.

Η βαλισνερια έπεσε θύμα της πείνας τους οπότε προστέθηκαν άλλες 2 για επιδόρπιο. Έχω βάλει τον κυκλοφοριτη παράλληλα με την άμμο αλλα επειδή είναι κοντά οι πέτρες κάνει κάποιο στροβιλισμο που σκάβει λίγο την άμμο. Έτσι τον διατηρώ με ελαφρώς ανοδική πορεία. Στην αρχη φοβήθηκα ότι δεν τους αρέσει η παραπάνω ροή γιατι δεν πλησιάζει κανένα προς τα εκει. Αλλα μάλλον την απολαμβάνουν γιατι κάθονται, ειδικά καποια συγκεκριμένα σε μια απόσταση απο τον κυκλοφοριτη για πολυ ώρα σαν να κάθονται σε υδρομασάζ. :)

Το καπάκι με τα λεντ κατασκευάστηκε 1m cold white μπροστα, 1m rgb πίσω ( στο ocean sky χρωμα) και περιμένω να φύγει λίγο η μυρωδιά της ενυδρείακης σιλικονης για να τοποθετηθεί. Το αποτέλεσμα στις δοκιμές δεν με ενθουσίασε λόγω του πολυ φωτεινου φωτισμού που έχω τώρα με τις λάμπες για φυτεμενο, αλλα πιστεύω τα ψαράκια να το εκτιμήσουν περισσοτερο.

Τέλος θα προστεθουν αλλα 3 zebra snails στο ένα ήδη υπάρχον αφου εκτίμησα δεόντως τις ικανότητες του στα τζάμια του ενυδρειου. Βέβαια σήμερα είχε μια επίθεση απο ένα labido που το περιεργαζοταν για μεζέ. Ευτυχώς ένα demasoni που είχε τη φωλιά του εκει κοντά τον έβαλε στη θέση του. Πλάκα έχουν αυτα τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω οτι απο μετρησεις ειμαι πολυ καλα. Μπηκαν τα led και συντομα θα βαλω φωτο.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τροφες με αφορμη μια αναζητηση που εκανα στο νετ και τις αποψεις των χρηστων.

Τωρα που εχω τα demasoni που ειναι καθαρα φυτοφαγα και επιρρεπη σε bloat λογω της μακρας πεπτικης οδου, θα πρεπει να ειμαι προσεκτικος στον τροπο και το ειδος που ταιζω.

Εχω τις εξης τροφες:

-Tropical Malawi (σχεδον καθημερινα οποτε δεν ταιζω με καποια απο τις αλλες, τη χρησιμοποιω για τη βασικη τροφη μου)

-Ocean Nutrition Cichlid Vegi Flakes (και αυτη απο τις καθημερινες μου τροφες, σχεδον εναλλαξ με την παραπανω)

-Tropical Spirulina Super Forte 36% Απο οτι καταλαβα λογω της μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης πρεπει να προσεχω και ετσι ταιζω μια φορα μονο την εβδομαδα.

-Ocean Nutrition Formula Two Flakes Τωρα αυτη την πηρα μετα απο προταση εδω αλλα βλεπω και εδω αυξημενη πρωτεινη. Οποτε την ταιζω μια με δυο φορες την ημερα.

Θελω να ρωτησω σε σχεση με τα demasoni αν οι τροφες (οι παραπανω) με αυξημενη ποσοτητα πρωτεινης ειναι επικινδυνες. Ετυχε να διαβασω περιπτωση bloat με την Ocean Nutrition Formula Two Flakes.

Επισης, σκεφτομαι να αγορασω την New Life Spectrum Cichlid Formula ..Τι θα προτεινατε?

Τελος, παραμενω σε PH =8,2, GH=10, KH=7. Ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω οτι απο μετρησεις ειμαι πολυ καλα. Μπηκαν τα led και συντομα θα βαλω φωτο.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τροφες με αφορμη μια αναζητηση που εκανα στο νετ και τις αποψεις των χρηστων.

Τωρα που εχω τα demasoni που ειναι καθαρα φυτοφαγα και επιρρεπη σε bloat λογω της μακρας πεπτικης οδου, θα πρεπει να ειμαι προσεκτικος στον τροπο και το ειδος που ταιζω.

Εχω τις εξης τροφες:

-Tropical Malawi (σχεδον καθημερινα οποτε δεν ταιζω με καποια απο τις αλλες, τη χρησιμοποιω για τη βασικη τροφη μου)

-Ocean Nutrition Cichlid Vegi Flakes (και αυτη απο τις καθημερινες μου τροφες, σχεδον εναλλαξ με την παραπανω)

-Tropical Spirulina Super Forte 36% Απο οτι καταλαβα λογω της μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης πρεπει να προσεχω και ετσι ταιζω μια φορα μονο την εβδομαδα. :thumbup:

-Ocean Nutrition Formula Two Flakes Τωρα αυτη την πηρα μετα απο προταση εδω αλλα βλεπω και εδω αυξημενη πρωτεινη. Οποτε την ταιζω μια με δυο φορες την ημερα.Δεν θα την εδινα καθολου

Θελω να ρωτησω σε σχεση με τα demasoni αν οι τροφες (οι παραπανω) με αυξημενη ποσοτητα πρωτεινης ειναι επικινδυνες. Ετυχε να διαβασω περιπτωση bloat με την Ocean Nutrition Formula Two Flakes.

Επισης, σκεφτομαι να αγορασω την New Life Spectrum Cichlid Formula ..Τι θα προτεινατε?Μια φορα την εβδομαδα θα την εδινα....

Τελος, παραμενω σε PH =8,2, GH=10, KH=7. Ειμαι οκ?

Μπορεις να δοκιμασεις την Τropical Kelp καθως και την Tropical Vegetable.

Link to comment
Share on other sites

-Ocean Nutrition Formula Two Flakes Τωρα αυτη την πηρα μετα απο προταση εδω αλλα βλεπω και εδω αυξημενη πρωτεινη. Οποτε την ταιζω μια με δυο φορες την ημερα.

να διορθωσω οτι εννοουσα μια με δυο φορες την εβδομαδα..Αλλα συμφωνα με τα λεγομενα σου καλο ειναι να βγει απο το μενου.

Την New Life Spectrum την ειχα για καλη, μηπως να μην την αγορασω?

Thanks Στρατο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη τροφη ειναι,αλλα για φυτοφαγα παραπανω απο μια φορα την εβδομαδα,εγω προσωπικα,δεν θα την εδινα.

Link to comment
Share on other sites

και οι φωτο που υποσχεθηκα με τον Led φωτισμο.

Φωτοπεριοδος: 16.30-1.30 rgb led στο μπλε

18.00-00.00 cold white

th_IMG_0518.jpg

th_IMG_0520.jpg

Link to comment
Share on other sites

σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

και μια που τα χαζευα πριν κοιμηθω

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χριστος Ανεστη..Χρονια πολλα σε ολους..

Θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται να προσθεσω αλατι (cichlid lake salt), ιχνοστοιχεια (cichlid trace) και αν χρειαζεται να πειραξω με buffer (malawi buffer).

Εχω ph 8,2 , gh 10, kh 7 . Βλεπω οτι ειμαι χαμηλα στο kh αλλα το ph μου διατηρειται σταθερο στο 8,2. Προσφερουν κατι τα παραπανω προιοντα ή δεν χρειαζονται ειδικα αφου τα ψαρια μου ειναι αναπαραγωγης σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μπεις σε διαδικασίες να προσθέτεις buffer...το cichlid lake salt στις συνιστώμενες δόσεις καλό θα τους κάνει αλλά δεν είναι απαραίτητο..

Όπως λες και εσύ τα ψάρια σου δεν έχουν ζήσει ποτέ στον βιότοπο τους..

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναεστηνα Malawi σημερα,θα εμπιστευομουν απλα και μονο το νερο δικτυου.Τα ψαρια ειναι εκτροφης αλλωστε.............

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Οκ θα παραμεινω στις εβδομαδιαιες αλλαγές νερού μέχρι τα ψαράκια να ζητήσουν κάτι έξτρα.

Το kh να μην με ανησυχεί δηλαδη που είναι χαμηλό. Χρόνια πολλα και παλι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ανησυχεί..

Αν θες βάλε λίγο μαγειρική σόδα στην αλλαγή που θα κάνεις και δες διαφορές..δες κιόλας αν θα διατηρηθεί σε υψηλότερο επίπεδο και μετά από μερικές μέρες..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα απο την προσπαθεια μου να πιασω ενα αρρωστο ντεμασονι εβγαλα ολη τη πετρα και το ξαναεστησα. Τα ψαρια γιναν ασπρα απο τον φοβο τους αλλα επρεπε να γινει...

Κατα τη διαρκεια της επιχειρισης.

th_IMG_0601.jpg th_IMG_0602.jpg

Ο βραχος που βγηκε

th_IMG_0603.jpg

το ενυδρειο καραντινα

th_IMG_0604.jpg

και το καινουριο στησιμο

th_IMG_0607.jpg th_IMG_0608.jpg th_IMG_0609.jpg

τα ψαρακια αφου ηρεμησαν με τον καινουριο τους χωρο

th_IMG_0612.jpg th_IMG_0613.jpg th_IMG_0614.jpg th_IMG_0615.jpg th_IMG_0616.jpg th_IMG_0617.jpg th_IMG_0618.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου, αλλά κατα την γνώμη μου έχεις πολλλλλήηηηηηη πέτρα. Αν σου αρέσει καλώς. Αλλά αν κρύβονται τα ψάρια μην αναρωτιέσαι γιατί το κάνουν.

Πιστεύω θα έδειχνε πιο όμορφο με 2 στίβες δεξιά και αριστερά. Αλλά και έτσι που το έχεις δεν πειράζει. Απλά έχεις πολλή πέτρα και πρωσοπικά σε εμένα χτυπάει στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο Παναγιώτη. Κ γω προς τα εκει προσανατολίζομαι. Ειδικά αυτός ο μεγάλος βράχος στο κέντρο εδω μου χει κάτσει.

Απλα μόλις ηρεμήσει το ενυδρείο απο τον κίνδυνο bloat και αφου θα πρέπει να βγάλω κ καποια labido για να μείνει χαρεμι μόνο θα κάνω ένα πιο λειτουργικό στήσιμο. Ίσως κ να σπάσω καποια βράχια σε πιο μικρά κομμάτια.

Στην αρχη έτσι το είχα σε 2 συμπλέγματα αλλα λόγω ντεμασονι οι συμβουλές ήταν να ανέβω ορόφους. Έτσι εφερα όλο το βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Σεμενα προσωπικα,μαρεσει πολυ ετσι οπως εχεις κανει σαν τοιχο την πλατη,αλλα εσυ θα το βλεπεις,οποτε κανε αυτο που σου αρεσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξεμπούκωσε το λίγο,όχι τίποτα τραγικό μια χαρά ειναι και έτσι όμως.Βέβαια εσύ το βλέπεις,αλλά τα ψαράκια το ευχαριστιούνται και δεν θα στρεσαρονται από κυνηγητά κτλ,με τόσες κρυψώνες

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ ωραίο. Μπράβο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...