Jump to content

Αλλαγή Setup Σε Malawi - Βοήθεια Με Το Στήσιμο


fmnstr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπα το αποφασισες να βαλεις λιγο πρασινο :bigemo_harabe_net-66: !!! κουκλι εγινε αντε μπραβο εκανες καλη δουλεια :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Ε έλειπε ο βοηθός. Είπες να κανεις κ συ εκδρομή. Εδω στηναμε πολυκατοικία. Σε τόσο βράχο ήθελε λίγο πράσινο να σπάσει η μονοτονία.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα... οικοδομη κανονικα!!! θα ερθω να το δω και απο κοντα να δω λεπτομερειες...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο και με καμια βαλισνερια ακομη θα ναι καλυτερο πιστευω!Να ρωτησω ομως με αφορμη του δικου σου στησιματος να μας απαντησουν και οι παλιοτεροι.Το σκεφτομουν και εγω αλλα δεν τολμουσα να το κανω.Εννοω οτι οι πετρες που ακουμπανε στο τζαμι δεν επιτρεπουν τον καθαρισμο του.Δεν ειναι επικυνδινο να πιασει το τζαμι πολυ αλγη?Η πολυ αλγη δεν θα κανει κακο στο νερο του ενυδρειου?Θα πρεπει συχνα πυκνα να σηκωνουμε τις πετρες για να καθαριζουμε το τζαμι?Η εστω αν η αλγη προς το παρον δεν μας ενοχλει και μετα απο ενα χρονο αποφασισουμε να αλλαξουμε την διαρυθμιση των πετρων,θα καθαριζει η αλγη απο το τζαμι?Συγνωμη φιλε fmnstr που ανοιγω θεμα μεσα στο δικο σου θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι οι πετρες που ακουμπανε στο τζαμι δεν επιτρεπουν τον καθαρισμο του.Δεν ειναι επικυνδινο να πιασει το τζαμι πολυ αλγη?Η πολυ αλγη δεν θα κανει κακο στο νερο του ενυδρειου?Θα πρεπει συχνα πυκνα να σηκωνουμε τις πετρες για να καθαριζουμε το τζαμι?Η εστω αν η αλγη προς το παρον δεν μας ενοχλει και μετα απο ενα χρονο αποφασισουμε να αλλαξουμε την διαρυθμιση των πετρων,θα καθαριζει η αλγη απο το τζαμι?

Γιατί να είναι επικίνδυνο να πιάσει πολύ άλγη;Εσύ μπορείς και καθαρίζεις τα τζάμια του ενυδρείου σου περιμετρικά παντού;Δεν χρειάζεται να σηκώνεις πέτρες για να καθαρίζεις την άλγη..και αν αποφασίσεις να αλλάξεις aquascape απλά την τρίβεις με ένα σφουγγαράκι και στην χειρότερη με μία ξύστρα τζαμιών..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε fmnstr που ανοιγω θεμα μεσα στο δικο σου θεμα.

Κανενα προβλημα και μενα θα με ενδιεφερε η απαντηση.. Παντως εχω καποιο κενο πισω κυριως στις ακρες, οχι στο κεντρο, για εργασιες στις εισοδους φιλτρων κλπ, οχι οτι ειχα σκοπο να καθαρισω ποτε την αλγη απο το πισω. Να σου πω την αληθεια, γι αυτο το λογο δοκιμασα ενα nerite zebra snail που ειχα στο μικρο ενυδρειο και εκανε πολυ καλη δουλεια, μου καθαρισε και χαμηλα στην αμμο το τζαμι που δεν πλησιαζα με το μαγνητη. Πραγματικος καθαριστης. Δεν λεω οτι σηκωνει ολο το φορτο του ενυδρειου αλλα για τα "χοντρα" καλος ειναι. Παντως ηδη εχουν ξεκινησει οι αλγες, κυριως καφε που ειναι κ λογικο.

Μαλλον πρεπει να μετακινησω το θερμοστατη απο το πλαινο τζαμι καπου στην πισω πλατη, γιατι ειδα κατι μικρο διαφορες και καθυστερησεις στην θερμοκρασια τωρα με το δευτερο φιλτρο. Τα φιλτρα χτυπανε αντιθετα στις 2 ακρες και ο θερμοστατης ειναι στο πλαινο τζαμι απο την πλευρα του θεωρητικα ισχυροτερου φιλτρου της eheim.

Μπηκαν χτες το βραδυ 11 μωρα demasoni του φιλου tsaftsouf, σε μεγεθος πιο μικρα απο τα labidos που εχω, εκτος απο ενα που ειναι το μεγαλυτερο.

Μερικες φωτο.

th_IMG_0494.jpg th_IMG_0496.jpg th_IMG_0498.jpg th_IMG_0501.jpg th_IMG_0502.jpg th_IMG_0503.jpg th_IMG_0505.jpg

Στο προβλημα τωρα

Σημερα το απογευμα που επεστρεψα σπιτι ειχα πολυ ανεβασμενα Νιτρικα (ενω τωρα εχω 2 φιλτρα φουλ βιολογικα υλικα). Θεωρω οτι δεν εχω χασει ψαρι, ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβω απο τα demasoni μιας που συνεχεια κρυβονται και δεν καθονται να τα μετρησω, με υπολογισμους πρεπει να μαι οκ. Αλλαξα 60 Lt νερο και προσθεσα 3x5ml Seachem Stability βακτηρια (δοσολογια για 240lt στημενου ενυδρειου, ή 120lt νεου). Επεστρεψα σε ανεκτα ορια αλλα μαλλον θα προβω σε αλλη μια αλλαγη νερου αυριου που θα γυρισω απο την δουλεια. Τι πιστευετε οτι εγινε, δεν μπορεσε η βιολογια να ανταπεξελθει στην προσθηκη ψαριων, να τονισω ειναι μικρα και δεν ταιστηκαν , ομως αυτο θα σημαινε αμμωνια οχι νιτρικα? Η' μηπως εχω χασει καποιο ψαρι. Να επισημανω οτι το νερο ειχε και μια μυρωδια.

Να αναφερω τις αλλαγες που εγιναν, προσθηκη φιλτρου στημενο, προσθηκη βραχου, αλλαγη νερου 60lt το σαββατο. προσθηκη 11 demasoni χτες το βραδυ. Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μέτρησες νιτρικά που είχες ανεβασμένα,μέτρησες και αμμωνία;;ρωτάω γιατί λες οτι είχε και μυρωδιά το νερό..

Σήμερα το απόγευμα μέτρησες νιτρικά και τα είδες ανεβασμένα..πότε είχες ξαναμετρήσει πριν;

Link to comment
Share on other sites

ναι μετρησα αμμωνια, νιτρωδη ολα 0, νιτρικα πολυ υψηλα. στο κοκκινο της κλιμακας της api δηλαδη 40-80ppm. Μετα την αλλαγη επεσα στο πορτοκαλι 10-20ppm προς το πιο σκουρο ομως. Μετρηση ειχα κανει την παρασκευη και ημουν στα κλασσικα 0 NH4, 0 NO2, 10-20 NO3 και το ενυδρειο ετρεχε για 15 μερες απο την προηγουμενη αλλαγη νερου με τα 8 μικρα Labidos και το ενα φιλτρο.

Ασχετο, στην κλιμακα της api ειναι ενοχλητικο το χρωμα για την αμμωνια κιτρινο 0, ελαφρως κιτρινοπρασινο το 0,25 . Ποτε δεν ειμαι σιγουρος, αλλα εγω το βλεπω κιτρινο, αλλωστε το ιδιο χρωμα βλεπω τοσα χρονια και τα νιτρωδη παντα 0.

Link to comment
Share on other sites

Είχες καθαρίσει καλά τις έξτρα πέτρες που τοποθέτησες;

Συνέχισε τις μετρήσεις για μερικές μέρες να είσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Τις ξεπλυνα μια μια με ζεστό νερο στο μπάνιο. Δεν τις έβρασα, ή τις μούλιασα, αλλα το ίδιο είχα κάνει και με τις πρώτες, απλα οι πρώτες είχαν προλάβει να στεγνωσουν πριν τις βάλω. Έχω προσθέσει απο το Σάββατο ενεργό άνθρακα για να καλυψω ότι μπορει να μπήκε στο ενυδρείο με τις πέτρες. Μπορει να οφείλονται αυτές για τα νιτρικα;

Θα ξανά μέτρησω το απόγευμα και ανάλογα θα κάνω αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν εχω χασει καποιο ψαρι, ηταν ολα εκει και περιμεναν να φανε, 8 labido - 11 demasoni. Μετρησα το νερο και ειχα ομως λιγο αμμωνια 0,25 , 0 νιτρωδη, 20 νιτρικα. Αλλαξα πανω απο 60 Lt νερο και προσθεσα 15ml seachem stability. Μετα απο ωρα που μετρησα παλι 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη, 10-20 νιτρικα. Αυριο το απογευμα θα μετρησω παλι και βλεπουμε.

Αυτο που σκεφτομαι ειναι , ισως οι πετρες, ισως εξαρση αλγης (αρχιζει να πιανει σιγα σιγα στις πετρες) , ισως ιχθυοφορτωση και το γεγονος οτι καθαρισα και τα 2 φιλτρα κατα την προσθηκη βραχου να οδηγησαν να χασω βιολογια και να ειχα αυτα τα αποτελεσματα. H μυρωδια στο νερο παραμενει αλλα μου φαινεται λιγοτερο εντονη, ειναι σαν αλγης να το πω, αν με καταλαβαινετε. Επισης, ο ενεργος ανθρακας δεν επρεπε να απορροφησει επικινδυνες ουσιες, μυρωδιες?

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα έβαλα το Σάββατο για να καλυψω ουσίες που μπορει να εισέλθουν με τις καινούριες πέτρες. Είναι ενεργός άνθρακας της seachem matrix. Επίσης , άφησα τον άνθρακα που είχα βάλει κατα το στρώσιμο (διάρκεια ένας μήνας) που ήταν ενεργός άνθρακας της kent. Αυτο το έκανα γιατι είχα δει ένα βίντεο απο έναν Ιταλό με κιχλιδες που προσθέτε τον άνθρακα και άφηνε τον παλιό για κάποιο διάστημα και όταν πέρναγε αρκετός καιρός έβγαζε πρώτα τον πιο παλιό. Ουσιαστικά η λογική είναι ότι μετα την χρησιμότητα ο άνθρακας λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό και δεν ισχύει η άποψη ότι επιστρέφει τις ουσίες στο νερο. Και οι 2 άνθρακες λένε για διάστημα 1 μήνα παντως.

Τεσπα είχα σκοπό να τους βγάλω όταν είχε σταθεροποιηθεί το ενυδρείο γιατι διάβασα ότι απορροφούν ιχνοστοιχεια χρήσιμα για τις κιχλιδες.

Ποια είναι η άποψη σας, έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα το θέμα του άνθρακα. Κάποιοι θα σου πουν ότι επιστρέφει τις ουσίες που απορροφά άλλοι ότι αυτό δεν συμβαίνει πλέον με τα σύγχρονα προϊόντα κ.ο.κ. Για μένα ο άνθρακας είναι χρήσιμος σε περιπτώσεις που απαιτείται χημική φίλτρανση (πχ σε νεοσύστατο ενυδρείο ή μετά από μια θεραπεία για να τραβήξει το φάρμακο), αλλά δεν πρόκειται να τον έχω μόνιμα στο φίλτρο μου. Το θεωρώ ένα περιττό έξοδο. Τον έχεις στο ντουλάπι σου και τον χρησιμοποιείς όταν τον χρειάζεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

E και γω θα τον αφησω για τωρα να μαι σιγουρος και μετα θα τον βγαλω. Στις μετρησεις τωρα, σημερα

0,25 ΝΗ4

0 ΝΟ2

10-20 ΝΟ3 . Δεν αλλαξα νερο παλι σημερα , αλλα προσθεσα αλλα 15 ml Seachem Stability βακτηρια. ( οι οδηγιες για νεοσυστατο λενε 5ml για 80 lt για 7 μερες και μαλλον θα τις ακολουθησω γιατι καποια *μπιπ εγινε με την βιολογια μου), μετρησα μετα απο καμια ωρα και ειχα ειχα 0 αμμωνια. Οποτε θα ενισχυω με βακτηρια το συστημα και θα μετραω. Εχετε κατι να προτεινετε? Παντως απο την πεινα τα ψαρακια την εχουν πεσει στην βαλισνερια.. σε λιγο θα γινει γρασιδακι.. Ταιζα απο πολυ λιγο χτες και προχτες και καθολου σημερα.

Link to comment
Share on other sites

και ενα βιντεο απο τα ψαρακια..

th_IMG_0514.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τους χαίρεσαι τους μπόμπιρες!!!

Προσοχή στις τιμές του νερού.... μην ταϊζεις καθόλου αν μετράς αμμωνία!!!!

Τα φυτά σου δυσκολα θα τα αφηναν σε ησυχία....ακόμα και αν τάιζες κανονικά......

Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

@ΠαναγιώτηςCR7 τα labido είναι ~4cm , τα demasoni ~3 , ένα απο τα demasoni είναι 5 cm, και ένα είναι 1-2cm. Ποικιλία απο μπόμπιρες.. :)

Απο μετρήσεις σήμερα όλα καλα. Πρόσθεσα παλι βακτηρια για σιγουριά.

Να ρωτήσω κάτι, έχω ένα κυκλοφοριτη resun μικρό 2000lt/h , τον είχα παραγγείλει πριν βάλω το δεύτερο φιλτρο. Τώρα τα φίλτρα έχουν ονομαστική ροή 1250 και 900lt/h .. Να τον προσθέσω τον κυκλοφοριτη χαμηλά να διώχνει τις ακαθαρσίες ή θα έχω πολυ αυξημένη ροή;

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις αυξημένη ροή αλλά δεν ενοχλεί..ίσα ίσα!

Να τον βάλεις κάτω χαμηλά να ''κοιτάει'' παράλληλα με τον βυθό..δεν θα αφήνει τίποτα κάτω! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. Ωραιο στησιμο ωραιοι κ οι "μπομπιρες". Χαρηκα που τα ειδα ολα καλα κ να κυκλοφορουν με θαρητα κ τολμη.

Link to comment
Share on other sites

@tsaftsouf χαίρομαι που εγκρίνεις το σπιτάκι τους. Και ένα καλύτερο βίντεο

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...