Jump to content

Niknik Reef 550L


niknik

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

 

:cigar:

Το file fish βγηκε γιατι μου εγαγε ολους τους ζωανθους................:cigar::cigar:

Πωωω κριμα!!

Σε οτι μπορω να σε βοηθησω στο να αναπληρωσεις τους zoanthus μου λες

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Πωωω κριμα!!

Σε οτι μπορω να σε βοηθησω στο να αναπληρωσεις τους zoanthus μου λες

Να εισαι καλα Παυλο,capten america ,και nuclear,αμα κοψεις.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

επομενη δοκιμή, πεταλούδα Νίκο

Να το ξανακανω Πανο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πλακα κανεις...

Καμια Διονυση δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kat2 έγραψε:

ΟΧΙ ........

Μας πέθανες πάλι με την πολυλογία σου .....:hehe!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα βρε Νίκο για τα ζωάνθους. Τις απταίζιες τις γλέντησε καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και σε μένα που είχα πριν πολύ καιρό τα ίδια έκανε το filefish. Τουλάχιστον το δικό μου είχε φάει όλες τις αιπτάσιες. Οταν άρχισε να τρώει και τη wellsophylia που είχα, το έδωσα.

 

Θα σου έλεγα για τό chaetodon kleini που πολλοί το βάζουν για αιπτάσιες, αλλά θα σου "γλεντήσει" όλα τα sps.

 

Δοκίμασε με γαρίδες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Νίκο και σε μένα που είχα πριν πολύ καιρό τα ίδια έκανε το filefish. Τουλάχιστον το δικό μου είχε φάει όλες τις αιπτάσιες. Οταν άρχισε να τρώει και τη wellsophylia που είχα, το έδωσα.

 

Θα σου έλεγα για τό chaetodon kleini που πολλοί το βάζουν για αιπτάσιες, αλλά θα σου "γλεντήσει" όλα τα sps.

 

Δοκίμασε με γαρίδες.

 

Δεν λεει για sps,κανει δουλεια ομως,σκοτωνει μιλαει για καποια soft και leather coral,σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kat2 έγραψε:

ΟΧΙ ........

Κατατοπειστικοτατος φιλε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Κρίμα βρε Νίκο για τα ζωάνθους. Τις απταίζιες τις γλέντησε καθόλου;

Μπα τιποτα,γουσταρε ζοανθους Λουκα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν λεει για sps,κανει δουλεια ομως,σκοτωνει μιλαει για καποια soft και leather coral,σκεφτομαι.

 

Το είχα το ψαράκι Νίκο,πριν δυο χρόνια στο παλιό 80λιτρο. Πολύ καλό ψάρι, ήσυχο και πολύ εύκολο. Τράβαγε κάτι δαγκωνιές όμως σε ενα-δυο sps που είχα τότε, τσίμπαγε όλα τα soft αλλά έτρωγε και αιπτάσιες.

Γενικά όλες οι πεταλούδες τρώνε αιπτάσιες και μερικές και πιο σίγουρα απο το chelmon.

Δοκίμασε το και βλέπεις τι γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Το είχα το ψαράκι Νίκο,πριν δυο χρόνια στο παλιό 80λιτρο. Πολύ καλό ψάρι, ήσυχο και πολύ εύκολο. Τράβαγε κάτι δαγκωνιές όμως σε ενα-δυο sps που είχα τότε, τσίμπαγε όλα τα soft αλλά έτρωγε και αιπτάσιες.

Γενικά όλες οι πεταλούδες τρώνε αιπτάσιες και μερικές και πιο σίγουρα απο το chelmon.

Δοκίμασε το και βλέπεις τι γίνεται.

Το θεμα ειναι πως θα το πιασω μετα...................τι sps ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Το θεμα ειναι πως θα το πιασω μετα...................τι sps ηταν?

 

Εϊχα κάτι σεριατοπόρες και μια ακροπόρα. Δεν τις έτρωγε, τις τσίμπαγε όμως. Μετά "αφοσιώθηκε" στις αιπτάσιες και στο σαρκόφυτο που κυριολεκτικά το τσάκισε.

 

Για να το πιάσω μετά βέβαια ξέστησα όλο το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Εϊχα κάτι σεριατοπόρες και μια ακροπόρα. Δεν τις έτρωγε, τις τσίμπαγε όμως. Μετά "αφοσιώθηκε" στις αιπτάσιες και στο σαρκόφυτο που κυριολεκτικά το τσάκισε.

 

Για να το πιάσω μετά βέβαια ξέστησα όλο το ενυδρείο...

Αυτο σκεφτομαι.....................σε ευχαριστω Θωδωρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα χελμον.. εχεις κακη εμπειρία ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Εγώ θα λεγα χελμον.. εχεις κακη εμπειρία ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι ρε φιλε φευγει απλα και γρηγορα.............

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

 

 

Για να το πιάσω μετά βέβαια ξέστησα όλο το ενυδρείο...

 

Αυτό μου φαίνεται μεγαλύτερο πρόβλημα από τις απταίσιες :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

 

Αυτό μου φαίνεται μεγαλύτερο πρόβλημα από τις απταίσιες :( 

 

Συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια.. Άσε που πολλοί έχουν ξεστήσει ενυδρεία εξ αιτίας της αιπτάσιας..

 

Με το χελμον πάντως δεν βλέπω λύση. Πέρα απ'το παίδεμα να το μάθεις να τρώει, και μπορεί να μην το καταφέρεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα φάει τις αιπτάσιες. Πιο σίγουρο είναι ότι θα φάει όλα τα feather dusters που θα βρεί στο βράχο παρά τις αιπτάσιες. Δυο φορές είχα και τις δυο φορές πλήρης αποτυχία.

Κάποιοι τα βάζουν στο sump πρωτα με ενα βράχο γεμάτο με αιπτάσιες για να μάθουν να τις τρώνε σίγουρα.

 

Το Kleini είναι καλή λύση με την προϋπόθεση ότι θα είσαι έτοιμος να δεχθείς κάποιες απώλειες σε κοράλλια και λίγο παίδεμα να το βγάλεις όταν τελειώσει τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Να εισαι καλα Παυλο,capten america ,και nuclear,αμα κοψεις.:thumbsu:

Μολις παρουν παλι τα πανω τους σου κοβω και σου στελνω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 5 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Νίκο θα πάρουμε ρε συ κάνα μάτι. Άντε κάνε κάτι.

Φιλαρακι το ενυδρειο προχωρει.Εγιναν πολλα πειραματα και πολλες δοκιμες,στο θεμα των απταζιων.Δοκιμαστηκε chelmon απεβιωσε συντομοτατα,δοκιμαστηκε file fish διαλυσε τους ζωανθους και βγηκε.Μετα την κουβεντα με τον φιλο @teoxanμπηκε μια cleini γνωριζωντας το ρισκο .Μπηκε λοιπον μια μικρουλα η οποια ετρωγε flakes .Ηταν πολυ δυνατο ζωο στην συμπεριφορα του.Ξεκινησε πολυ γρηγορα να δοκιμαζει ακρο την τριτη μερα lobofylia chalice κ.λπ.και φυσικα βαρεσε και απταζιες.Τεσσερις μερες ηταν αρκετες για να μου αφησει την ιστορια του να το δω και να το μαθω.Επειδη εαν εμενε λιγο παραπανω δεν ειχε μεινει τιποτα ορθιο,επρεπε να βγει αμεσα.Για αυτο το ενυδρειο αδειαστηκε ολο απο νερο και αρχισε το κυνηγητο μαζι της μεχρι που την επιασα.Επι της ευκαιριας βγηκε και ο xanthuros για αλλαγη ψαροσυνθεσης.Οσο χρονο εφαγε αυτη η διαδικασια ειχαμε ενα θερμοκρασιακο σοκ σε καποιες ακρο.Τελος παντων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χομπι απο μονο του ειναι προκλητικο αποφασισα να βαλω επανω για φωτισμο 6χ54 .Περιμενω να δω (εαν δω)διαφορες στις ακρο, κυριως στις millepores που ειχα θεματακια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο προχωρει ,το κυανο επιμενει αλλα εχει εξασθενησει.Ελπιζω να το τελειωσω χωρις την βοηθεια του chemiclean.

20161125_222531.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα παρόλες τις φάσεις που έχει περάσει ( απ τον καιρό με το clam πάει από στραβή σε στραβή) το ενυδρείο συνεχίζει να τα σπάει.

Φίλε εύχομαι να το δεις όπως το θέλεις σύντομα. Θα πας μόνο με Τ5? Το led θα το βγάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...