Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου, Βοηθεια Γνωμες Προτασεις Ολα Ανοιχτα


Antonisnyo

Recommended Posts

Γεια σας. Σκεφτομαι και θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο με τις εξης διαστασεις 35x35x80. Το γυαλι ειναι 6 χιλιοστα και θα το παω μονο για κοψηματα, το κολημμα θα το κανω εγω. Αν λοιπον πρεπει να μαθω κατι πριν την πατησω εχουμε ακομα χρονο :) Λοιπον, σιληκονη δε ξερω αμα θα βρω για ενυδρεια αλλα θα πω μη τοξικη... το γυαλι ελπιζω να μην μου πειτε πως ειναι πολυ λεπτο γιατι τα οικονομικα ειναι αστα να πανε... Θα φιλοξενισει χρυσοψαρα παντως, μαλλον 2. Απο φυτα δεν εχω ιδεα αλλα ακομα εχουμε δρομο. Αυτα τα ολιγα, ποσο πιστευετε να κοστισει κιολας? Εχω ηδη φιλτρο. Καθε προταση δεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

αν το 80 ειναι το υψος βαδιζεις λαθος....πολυ ψηλο και χωρις λογο.

για τις σιλικονες θα ζητησεις να μην ειναι αντιμουχλικες.

Link to comment
Share on other sites

80 θα ειναι μακρυ. Ξαπλωμενο ορθογωνιο να κοβει βολτα ο ψαρις. Μηπως πρεπει να δωσω το φιλτρο απο τωρα σε καποιο αλλο ενυδρειο να μαζεψει στο σφουγγαρι βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

οταν γραφουμε τις διαστασεις συνηθως γραφουμε μηκοςχ πλατοςχ υψος......

οσο για αυτο με το φιλτρο πολυ καλα το σκεφτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, πειραζει αμα μπει το φιλτρο σε ενυδρειο με θαλασσινα ψαρια? Στο σημειο σιληκονης να ζητησω να ξιστει για να κολλαει πιο καλα? Αμα ειναι μικρο για τετοιες αναγκες να το αποφυγω. Κατι που δεν ειχα σκεφτει ειναι το πανω μερος του ενυδρειου, φανταζομαι πως εκει θελει κατι διαφορετικο απο απλα ενα ταβανι. Θα προσπαθησω να βρω κανενα βιντεακι να δω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ναι πειραζει.η βιολογια που θα παρεις απο γλυκο πρεπει να προοριζεται για γλυκο και το αναποδο.

αυτο με το ξυσιμο,δεν χρειαζεται.

το πανω μερος με το φωτιστικο εχουν και μελετη και πολυ πατεντα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σκεφτομαι και θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο με τις εξης διαστασεις 35x35x80. Το γυαλι ειναι 6 χιλιοστα και θα το παω μονο για κοψηματα, το κολημμα θα το κανω εγω. Αν λοιπον πρεπει να μαθω κατι πριν την πατησω εχουμε ακομα χρονο :) Λοιπον, σιληκονη δε ξερω αμα θα βρω για ενυδρεια αλλα θα πω μη τοξικη... το γυαλι ελπιζω να μην μου πειτε πως ειναι πολυ λεπτο γιατι τα οικονομικα ειναι αστα να πανε... Θα φιλοξενισει χρυσοψαρα παντως, μαλλον 2. Απο φυτα δεν εχω ιδεα αλλα ακομα εχουμε δρομο. Αυτα τα ολιγα, ποσο πιστευετε να κοστισει κιολας? Εχω ηδη φιλτρο. Καθε προταση δεκτη :)

Πρεπει να το τροχισει (οχι ρονταρισμα) για να μην κοψει τις σιλικονες αργοτερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μετα απο καιρο βρεθηκε και ο χρονος να γινουν ολα τα παραπανω, το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο, ενυδρειο, επιπλο ολα τελος. Θα ανεβασω φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη σου κατασκευη ,ειναι πολυ καλο.

Μια συμβουλη,για να μην φαινονται οι σιλικονες,βαλε γωνιες απο αλουμινιο η βαμενο ξυλο.Και το επομενο και μεγαλυτερο που θα φτιαξεις να βαζεις παντα χαρτοταινιες πριν την κολληση,και παντα μαυρη σιλικονη,ειναι ποιο αορατη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε φανταζεσαι ποσα πραγματα θα εκανα αλλιως, τωρα που καταλαβα! Ενα μεγαλυτερο θα ερθει στον καιρο του και με την εμπειρια μου τωρα θα γινουν ολα σωστα. Σιλικονη απο το ιντερνετ μαυρη, προσοχη στο κολλημα και πολλα αλλα... Ευχαριστω πολυ! Βεβαια ακομα προσθετω διαφορα σε αυτο αλλα το χοντρο κομματι περασε. Παμε γι'αλλα!!!

Ξεχασα να αναφερω, ειναι 37x70x37.

Έγινε επεξεργασία - Antonisnyo
Link to comment
Share on other sites

Αμεσα αφησε ανοιγμα απο πανω να μπαινει αερας μεσα.

Θα σκασουν τα ψαρια.

Βλεπω comet? το ενυδρειο ειναι μικρο για αυτα τα ψαρια.

Θα θελεις πανω απο 1.20 μηκος σε λιγο.

Θερμοκρασια σταθερη, 10-25C μεσα στο ετος αναλογα την εποχη

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειδα κατι αλλο!!

Το ενυδρειο μπροστα παταει ολο στην βαση που καθεται επανω γιατι μου φενετε οτι ειναι στον αερα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...