Jump to content

New Nano Reef 30Lt.


βαρδας

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα.στις 11-12-2012 μου εκανε δωρο η γυναικα μου to nano marinus 30 lt comple της dennerle.

τοποθετησα τον αραγωνιτη,εβαλα μεσα νερο με τη σωστη αναλογια αλατιου και το αφησα να δουλεψει ετσι για 30 ωρες.την επομενη πηγα και αγορασα κουραρισμενο ζωντανο βραχο 3,6 κιλα και τον τοποθετησα μεσα.στο μαγαζι μου εδωσαν να ριχνω μεσα ανα εβδομαδα τα εξης

microbe-lift special blend 15 ml καθε εβδομαδα.

microbe-lift essential menerals and trace elements 2 ml καθε εβδομαδα.

αυτα τι δουλεια κανουν?

επισης θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το φιλτρο που εχει μεσα.εχει κατι σαν skimmer επιφανειας.εκει που ειναι το skimmer περιστρεφετε αριστερα και δεξια.ρωτισα το παιδι πως δουλευει αυτο το μαραφετι και μου ειπε τερμα κλειστο και αστο να βρει τη θεση του μονο του.απο την ωρα που το εβαλα στη θεση αυτη ΟΛΗ ΤΗ ΩΡΑ πεταει φυσσαλιδες μεσα στο ενυδρειο.μπορει καποιος να μου πει πως θα το δουλεψω? το σφουγγαρι που εχει επανω το βγαζω?μεσα στη βδομαδα θα παρω και ενα μικρο φιλτρακι για να βαλω ανθρακα και αντιφως οπως διαβασα εδω.

τα φωτα τα αναβω 4 ωρες την ημερα .(2 το πρωι,2 το βραδυ).για τη πρωτη εβδομαδα.μετα 5 ωρες ,6, κτλ.το ανωτερο ειναι 8 ωρες?

λογο ζεστης εχω μεγαλη εξατμιση και συμπληρωνω γλυκο νερο.κανω καλα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος αζωτου?

ποτε θα κανω αλλαγη νερου?και ποσο τις εκατο? να ριχνω μεσα καθημερινα ελαχιστη τροφη?

αλλο τωρα και πολυ σημμαντικο!!! εχω θερμοκρασια 29 c....o petso πας προσπαθησε να μου πουλησει ανεμηστηρακι προσφορα 130 ευρω,αλλα δεν.....πανω απο 29c τα τεζαρουν ολα?

και οι πρωτες μου μετρησεις!!! με τropic marine test

ph 8

kh 14

no2 0

no3 5

amonia 0.1 ml ανα lt

θερμοκρασια 28-29c

αλατοτητα 1024-1025

παιδια σας ευχαριστω για το χρονο σας αλλα εχω χασει τη μπαλα με το θαλλασινο....

ελπιζω οι συμβουλες σας να με βοηθησουν να στησω ενα ομορφο νανο reef

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.στις 11-12-2012 μου εκανε δωρο η γυναικα μου to nano marinus 30 lt comple της dennerle.

τοποθετησα τον αραγωνιτη,εβαλα μεσα νερο με τη σωστη αναλογια αλατιου και το αφησα να δουλεψει ετσι για 30 ωρες.την επομενη πηγα και αγορασα κουραρισμενο ζωντανο βραχο 3,6 κιλα και τον τοποθετησα μεσα.στο μαγαζι μου εδωσαν να ριχνω μεσα ανα εβδομαδα τα εξης

microbe-lift special blend 15 ml καθε εβδομαδα.υγρα βακτηρια.εντελως απαραιτητα τωρα στο ξεκινημα.

microbe-lift essential menerals and trace elements 2 ml καθε εβδομαδα.ιχνοστοιχεια.κακο δεν κανουν.

αυτα τι δουλεια κανουν?

επισης θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το φιλτρο που εχει μεσα.εχει κατι σαν skimmer επιφανειας.εκει που ειναι το skimmer περιστρεφετε αριστερα και δεξια.ρωτισα το παιδι πως δουλευει αυτο το μαραφετι και μου ειπε τερμα κλειστο και αστο να βρει τη θεση του μονο του.απο την ωρα που το εβαλα στη θεση αυτη ΟΛΗ ΤΗ ΩΡΑ πεταει φυσσαλιδες μεσα στο ενυδρειο.μπορει καποιος να μου πει πως θα το δουλεψω? το σφουγγαρι που εχει επανω το βγαζω?μεσα στη βδομαδα θα παρω και ενα μικρο φιλτρακι για να βαλω ανθρακα και αντιφως οπως διαβασα εδω.δεν εχω ιδεα για το σκιμμερ αυτο.

τα φωτα τα αναβω 4 ωρες την ημερα .(2 το πρωι,2 το βραδυ).για τη πρωτη εβδομαδα.μετα 5 ωρες ,6, κτλ.το ανωτερο ειναι 8 ωρες?8-10 ωρες ειναι καλα.μην τα αναβεις ομως σπαστα.συνεχομενο ωραριο με χρονιοδιακοπτη.καλα κανεις και τα δινεις λιγο-λιγο,αλλιως θα ειχες πολυ αλγη.

λογο ζεστης εχω μεγαλη εξατμιση και συμπληρωνω γλυκο νερο.κανω καλα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος αζωτου?και βεβαια.ελπιζω ομως να βαζεις νερο απο οσμωση και οχι βρυσης,γιατι το κεχα σου θα παει στο θεο...

ποτε θα κανω αλλαγη νερου?και ποσο τις εκατο? να ριχνω μεσα καθημερινα ελαχιστη τροφη?ναι τροφη θα ριχνεις για να επιταχυνεις τρον κυκλο του αζωτου.αλλαγη θα κανεις οταν αμμωνια-νιτρωδη θα ειναι 0,και θα μετρας νιτρικα.ενα 40% αρκει.

αλλο τωρα και πολυ σημμαντικο!!! εχω θερμοκρασια 29 c....o petso πας προσπαθησε να μου πουλησει ανεμηστηρακι προσφορα 130 ευρω,αλλα δεν.....πανω απο 29c τα τεζαρουν ολα?για λιγο το 29 δεν ειναι θεμα.μπορει ομως αν μεινει ετσι η και να ανεβει ακοη περισσοτερο.

και οι πρωτες μου μετρησεις!!! με τropic marine test

ph 8

kh 14=μαλλον συμβαινει αυτο που σου ειπα παραπανω.....ειναι πολυ μεγαλο νουμερο.

no2 0

no3 5

amonia 0.1 ml ανα lt

θερμοκρασια 28-29c

αλατοτητα 1024-1025

παιδια σας ευχαριστω για το χρονο σας αλλα εχω χασει τη μπαλα με το θαλλασινο....

ελπιζω οι συμβουλες σας να με βοηθησουν να στησω ενα ομορφο νανο reef

τα βασικα που χρειαζεσαι ειναι.

αυτοματη αναπληρωση νερου

αντιστροφη οσμωση

ανεμιστηρακια υπολογιστη πανω σε κοντρολερ θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

αντιστροφη οσμωση τον ιουλιο με το επιδομα..αυτοματη αναπληρωση σε νανο 30λτ ?εχεις υποψην σου κατι?

Link to comment
Share on other sites

αντιστροφη οσμωση τον ιουλιο με το επιδομα..αυτοματη αναπληρωση σε νανο 30λτ ?εχεις υποψην σου κατι?

ναι.τι σχεση εχουν τα λιγα λιτρα..?ισα-ισα που θα μπαινει το νερο σιγα-σιγα και δεν θα στρεσαρεις τα ζωα σου.

πχ

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960

Link to comment
Share on other sites

ναι.τι σχεση εχουν τα λιγα λιτρα..?ισα-ισα που θα μπαινει το νερο σιγα-σιγα και δεν θα στρεσαρεις τα ζωα σου.

πχ

http://www.waterwave...roduct_id=29960

ευχαριστω!!! για το skimmer επιφανειας που εγραψα παραπανω μπορεις να μου απαντησεις?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!! για το skimmer επιφανειας που εγραψα παραπανω μπορεις να μου απαντησεις?

βαλε φωτος.δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι και πως δουλευει ετσι που το περιγραφεις.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερ ειναι κατι σαν σκιμερ και βιολογικο μαζι.δεν το γνωριζω καθολου για να σε βοηθησω.

ολα τα αλλα και επειδη ειναι ηδη καλοκαιρι κρινονται αμεσα απαραιτητα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα 5 μερα που τρεχει ο κυβος παρατηρησα οτι ο ζωντανος βραχος ,σε μερικα σημεια εχει παρει ενα εντονο μωβ-κοκκινο χρωμα!!! και σε ορισμενα σημεια πανω σε αυτο ,εχει πρασινες πιτσιλιες που δε μου μοιαζουν για αλγη.σε καποιο σημειο υπαρχει κατι σαν τσιχλα ασπρη αν μπορουσα να το παρομοιασω στο μεγεθος ενος κερματος 10 λεπτων.και στο κεντρο μια νεα μορφη ζωης περιπου 2 με 3 χιλιοστα που δειχνει να απολαμβανει το ρευμα ...ολα αυτα σημαινουν οτι ειμαι σε καλο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

παιδες σας ευχαριστω για το χρονο σας και για τις απαντησεις σας.αν βρεθει και κανενας φιλος να μου πει κανα 2 πραγματα για αυτο το φιλτρο τις συμφορας θα ειμαι υποχρεος.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακατω

http://www.dennerle....mid=226〈=en

σε ευχαριστω πολυ! το σφουγγαρι να το βγαλω? τισ επομενες μερεσ τα τοποθετησω ενα ακομη φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο

Link to comment
Share on other sites

Στο site γραφει πως αν γινεται ταισμα κοραλιων,καλυτερα το σφουγκαρι να αφαιρεθει.

Εγω θα το εβγαζα μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο site γραφει πως αν γινεται ταισμα κοραλιων,καλυτερα το σφουγκαρι να αφαιρεθει.

Εγω θα το εβγαζα μονιμα.

σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου. και κατι τελευταιο μιας και με καλυψατε στις αποριεςπου εχω σαν ΑΡΧΑΡΙΟΣ.μεχρι να μου ερθει η αο ,νερο απιονισμενο,βρυσης η εμφιαλομενο?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου. και κατι τελευταιο μιας και με καλυψατε στις αποριεςπου εχω σαν ΑΡΧΑΡΙΟΣ.μεχρι να μου ερθει η αο ,νερο απιονισμενο,βρυσης η εμφιαλομενο?

Το καλυτερο θα ηταν να περιμενες την ΑΟ μια και καλη

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να περιμενες την ΑΟ μια και καλη

+1000

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτη εδω τη συσκευη

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

λογικα με καλυπτει ε?

και κατι τελευταιο το νερο απο αυτη τη συσκευη πινεται?

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου είναι μια χαρά.

Για πόσιμο, θα πρέπει να προσθέσεις κι αυτό ---> http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29863

Και μετά θα θες και δεξαμενάκι αποθήκευσης ποσίμου και βρυσάκι κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτη εδω τη συσκευη

http://www.waterwave...roduct_id=29858

λογικα με καλυπτει ε? Μια χαρά είναι, πάρε και DI.

και κατι τελευταιο το νερο απο αυτη τη συσκευη πινεται? Θα έλεγα όχι καθώς το νερό της ΑΟ είναι 100% καθαρό από κάθε μικροποσότητα αλάτων και ανόργανων στοιχείων που περιέχονται στο απλό νερό και είναι απαραίτητα στο σώμα.

Για ψύξη εγώ έχω αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2183 πάνω σε ελεγκτή θερμοκρασίας:

http://www.ebay.com/itm/All-purpose-STC-1000-Digital-Temperature-Controller-Control-With-sensor-/280838744638?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41634b2a3e

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...η αλγη αρχισε να κανει σιγα σιγα τιν εμφανιση της..οχι τρομερα πραγματα απλα εμφανιστηκε σε μερικα σημεια,τι πρεπει να προσεξω τωρα στην αρχη?ποσο κραταει περιπου ο κυκλος της?αρχισα να βαζω σιγα σιγα νερο απο αο..και κατι αλλο.βακτηρια μεχρι ποτε θα βαζω?μετα απο καθε αλλαγη νερου θα προσθετω βακτηρια?στα λιτρα του κυβου μου η αναλογα τα λιτρα της αλλαγης?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...η αλγη αρχισε να κανει σιγα σιγα τιν εμφανιση της..οχι τρομερα πραγματα απλα εμφανιστηκε σε μερικα σημεια,τι πρεπει να προσεξω τωρα στην αρχη?ποσο κραταει περιπου ο κυκλος της?αρχισα να βαζω σιγα σιγα νερο απο αο..και κατι αλλο.βακτηρια μεχρι ποτε θα βαζω?μετα απο καθε αλλαγη νερου θα προσθετω βακτηρια?στα λιτρα του κυβου μου η αναλογα τα λιτρα της αλλαγης?ευχαριστω

Βακτηρια να προσθετεις και ενδιαμεσα στη εβδομαδα.Στην φαση που βρισκετε το ενυδρειο σου μονο καλο θα σου κανουν τα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!!

με τις πολυτιμες γνωσεις σας και τις πολλες ερωτησεις μου,το κυβακι μου αρχιζει σιγα σιγα να περνει τα πανω του...

ξεκινησα να βαζω νερο απο αο. και περιμενω τη δευτερα το αυτοματο συστημα αναπληρωσης νερου.αλλα ας ξαναρχισω τις ερωτησεις..!!!

τοποθετησα ενα μικρο φιλτρακι τις eihem με ισχυ 180 λτ ανα ωρα.και αφου εβγαλα το βιολογικο φιλτρο ,τοποθετησα ανθρακα και αντιφωσ.μπορω να τα βαλω μαζι σε ενα καλτσακι η θελει ξεχωριστα?ο χωρος ειναι πολυ μικρος και με παιδεψε αρκετα να τα βαλω ξεχωριστα.καθε ποτε να αλλαζω τα υλικα?

ο ανθρακας ειναι τις fluval kai o αντιφως της seachem..

Σημερα το πρωι ειδα να σουλατσαρει ενα μικρο καβουρακι.το χρωμα του ηταν γκρι και ειχε μικροσκοπικες τριχουλες.διαφασα στο φορουμ οτι καλο ειναι να τον απομακρυνουμε γιατι στο μελλον θα δημιουργησει προβλημα.και ετσι με ενα καρτερι 2 ωρων καταφερα να τον απομακρυνω...επισης κυκλοφορουν και μικρα κικκινα σκουληκακια..αυτα τα πειραζω?μολις αναβω το φως κρυβονται στον αραγωνιτη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!!

με τις πολυτιμες γνωσεις σας και τις πολλες ερωτησεις μου,το κυβακι μου αρχιζει σιγα σιγα να περνει τα πανω του...

ξεκινησα να βαζω νερο απο αο. και περιμενω τη δευτερα το αυτοματο συστημα αναπληρωσης νερου.αλλα ας ξαναρχισω τις ερωτησεις..!!!

τοποθετησα ενα μικρο φιλτρακι τις eihem με ισχυ 180 λτ ανα ωρα.και αφου εβγαλα το βιολογικο φιλτρο ,τοποθετησα ανθρακα και αντιφωσ.μπορω να τα βαλω μαζι σε ενα καλτσακι η θελει ξεχωριστα?ο χωρος ειναι πολυ μικρος και με παιδεψε αρκετα να τα βαλω ξεχωριστα.καθε ποτε να αλλαζω τα υλικα?κανονικα μπαινουν ξεχωριστα γιατι θελουν διαφορετικες ροες το καθενα.

ο ανθρακας ειναι τις fluval kai o αντιφως της seachem..αν ο αντιφωσφορος της σιτζεμ ειναι αλουμινιου,ειναι για λιγες μερες μονο.βρες αντιφωσφορο με βαση το σιδηρο που θα τον αλλαζεις καθε μηνα.επισης απο τον συγκεκριμενο ανθρακα υπαρχουν πολυ καλυτεροι και ισως και φθηνοτεροι....

Σημερα το πρωι ειδα να σουλατσαρει ενα μικρο καβουρακι.το χρωμα του ηταν γκρι και ειχε μικροσκοπικες τριχουλες.διαφασα στο φορουμ οτι καλο ειναι να τον απομακρυνουμε γιατι στο μελλον θα δημιουργησει προβλημα.και ετσι με ενα καρτερι 2 ωρων καταφερα να τον απομακρυνω...επισης κυκλοφορουν και μικρα κικκινα σκουληκακια..αυτα τα πειραζω?μολις αναβω το φως κρυβονται στον αραγωνιτη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

τον καβουρα οταν λες τον απομακρυνες.....τι τον εκανες δηλ?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...