Jump to content

New Nano Reef 30Lt.


βαρδας

Recommended Posts

Καλημερα.

Καλυτερα να μην βαλεις ανεμωνη στα λιτρα αυτα. :)

+1

Link to comment
Share on other sites

+2

Τα βλέπω και σας ανεβαζω άλλα +2!

Ανεμώνη στα 30 λιτρα = χειροβομβιδα made in Greece χωρις περόνη!

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω και σας ανεβαζω άλλα +2!

Ανεμώνη στα 30 λιτρα = χειροβομβιδα made in Greece χωρις περόνη!

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

απορια...στο nano reef.com εχω δει ανεμωνες σε μικρα σα το δικο μου.κυριως mini carpet.αυτες δε κανουν?η ειναι μπαζουκας made in usa?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να βαλεις ανεμωνη και σε 30λιτρα. Απλα δε συνισταται γιατι ειναι λιγα τα λιτρα ωστε να σου παρεχουν ασφαλεια σε περιπτωση ενος λαθους. Και παλι υπαρχιυν τα ελαχιστα λιτρα για καθε οργανισμο ωστε να αισθανονται ασφαλη κ ανετα. Αν παλι εισαι εμπειρος κ μπορεις να προβλεψεις δυσαρεσυες καταστασεις η και να τις διορθωσεις ;ν γινει καμια στραβη, τοτε καντο..απλα παιζεις και με ανεμωνες που ειναι λιγακι επικινδυνες αν πεθανουν στο ενυδρειο σου. Αν μιλουσαμε για κανα ζωντανο θαταν πιο ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως μπορει ανετα σε 30 λιτρα μια μικρη mini carpet μπορει να βαλει δεν εχουν τρελες απαιτησεις και αμα εχει σταθερες τιμες δεν εχει να φοβηθει τπτ! απλα λιγο προσοχη χρειαζεται! κατα την μικρη μου εμπειρια απο τι εχω δει το θεμα ανεμωνη εχει γινει λιγο υπερβολικο..συμφωνω οτι αμα η ανεμωνη καπουτ σε μικρο ενυδρειο μπορει να το παρεις στα χερια αλλα πιστευω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο να συντηρεις μια ανεμωνη!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως και το πιο έμπειρο άτομο να είναι κάποιος, το αν θα την "κάνει" η ανεμώνη δεν μπορείς να το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Oι mini και mini maxi ειναι παρα πολυ ανθεκτικες.Επισης,συνηθως εκει που θα τις βαλεις καθονται.Το θεμα ειναι οτι θα περιοριστεις και κοντα τους δεν θα πρεπει να βαλεις κατι,ωστε να ανοιξουν οσο παιρνουν,χωρις να κανουν ζημια σε καποιο αλλο ζωντανο.

Αν δεν εχεις θεμα τετοιου περιορισμου λοιπον,αν βρεις καποια βαλε.

:)

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα που θα πρεπει να κοιταξει ειναι το θεμα του ταισματος μιας ανεμωνης και το κατα ποσο θα επιβαρυνει ( και αλλο ) το συστημα του .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να βαλεις ανεμωνη και σε 30λιτρα. Απλα δε συνισταται γιατι ειναι λιγα τα λιτρα ωστε να σου παρεχουν ασφαλεια σε περιπτωση ενος λαθους. Και παλι υπαρχιυν τα ελαχιστα λιτρα για καθε οργανισμο ωστε να αισθανονται ασφαλη κ ανετα. Αν παλι εισαι εμπειρος κ μπορεις να προβλεψεις δυσαρεσυες καταστασεις η και να τις διορθωσεις ;ν γινει καμια στραβη, τοτε καντο..απλα παιζεις και με ανεμωνες που ειναι λιγακι επικινδυνες αν πεθανουν στο ενυδρειο σου. Αν μιλουσαμε για κανα ζωντανο θαταν πιο ευκολο..

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Το ειπες τοσο γλυκα , τοσο ομορφα :P που παρα λιγο να το πιστεψω :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μια ανεμωνη,με μια φορα ταισμα τη βδομαδα η στις 10 μερες,δε λεει κατι Γιωργο...

Link to comment
Share on other sites

Oι μινι μάξι απ'ότι ξέρω δεν θέλουν target feed. Ξέρει κάποιος πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα της και αν υπάρχει κάποιος απαγορευτικός οργανισμός συμβίωσης μαζί της?(εννοώ αν είναι συμβατή με όλα τα είδη).

Link to comment
Share on other sites

Μια ανεμωνη,με μια φορα ταισμα τη βδομαδα η στις 10 μερες,δε λεει κατι Γιωργο...

αμα μιλαμε για μια ενταξει ( κοιταγα τα χαλια μου εγω ) :P

Link to comment
Share on other sites

Oι μινι μάξι απ'ότι ξέρω δεν θέλουν target feed. Ξέρει κάποιος πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα της και αν υπάρχει κάποιος απαγορευτικός οργανισμός συμβίωσης μαζί της?(εννοώ αν είναι συμβατή με όλα τα είδη).

Δεν θα τους ''χαλασει'' το target πιστεψε με , δεν προκειται να μεινουν ανοιχτες εαν ριξεις τροφη πανω τους :D

Link to comment
Share on other sites

Oι μινι μάξι απ'ότι ξέρω δεν θέλουν target feed. Ξέρει κάποιος πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα της και αν υπάρχει κάποιος απαγορευτικός οργανισμός συμβίωσης μαζί της?(εννοώ αν είναι συμβατή με όλα τα είδη).

Ελαχιστα λιτρα,δεν εχω κοιταξει για να σου πω.

Οσο για τη συμβατοτητα που λες,εμενα δε μου εχουν ενοχλησει μεχρι τωρα τιποτα.Ουτε καν τα γκομπυ που τριγυρνανε γυρω τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω στο δικο μου ενυδρειο :

δεν εχουν προβλημα με γαριδες ( cleaner , fire )

δεν εχουν προβλημα με το καβουρα

ουτε εχω δει τιποτα τσαμπουκαδες σε ψαρια ( εξαίρεση η haddoni που την ειδε undertaker ) :P

το μονο που τις ενοχλεί ειναι η έντονη κυκλοφορία , θελουν ισα να κουνιουντε τα ακρα τους και οχι να κουνιούνται σαν τις ξεμαλλιασμένες

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω μια εχει κανει host μια sexyshrimp και δεν την πειραζει και την ταιζω μια φορα στο 20μερο κατεψυγμενη

Link to comment
Share on other sites

Βαλε. Απλα θα κοτιαξεις μια μου να μην αναπτυσετε παρα πολυ (να μην γινετε τεραστια) γιατι και θα σου κλεισει χωρο αλλα και δεν θα ειναι καλο για την ανεμωνη. Για το ταισμα πιστευω στα 30 λιτρα θα ειναι παιχνιδακι το target feeding. Τωρα για τις επικυνδινοτητες κλπ που αναφερουν οι συνχομπιστες θα πω ενα πραγμα. σε ενυδρειο 120 λιτρα μια ανεμωνη magnifica σε μεγεθος ενος μεγαλου μπροκολου απεβιωσε σε 3 μερες αφου την βαλαμε μεσα. Η ανεμωνη πεταξε τα εσωτερικα της ζουμια στο ενυδρειο στο οποιο ζουσαν κλοουν νταμσελ και ενα filefish. Δεν επαθε κανενα προβλημα απολυτος!! Και μαλιστα το ενυδρειο δεν ειχε ουτε ανθρακα ουτε τπτ. Δουλευε μονο με σκιμερ.

Δοκιμασε. και αμα δεις και γινετε χλαπατσα μετα απο 1 μερα αφαιρεσε την. Ταισμα (προσωπικη αποψη) 1 φορα την εβδομαδα απο λιγο! (θα δεις και την συμπεριφορα της ανεμωνης. Αν ειναι χορτατη τοτε την τροφη θα την αφησει και θα πεσει κατω οπωτε θα κανονισεις να την ταιζεις ποιο αραια)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Βαλε. Απλα θα κοτιαξεις μια μου να μην αναπτυσετε παρα πολυ (να μην γινετε τεραστια) γιατι και θα σου κλεισει χωρο αλλα και δεν θα ειναι καλο για την ανεμωνη. Για το ταισμα πιστευω στα 30 λιτρα θα ειναι παιχνιδακι το target feeding. Τωρα για τις επικυνδινοτητες κλπ που αναφερουν οι συνχομπιστες θα πω ενα πραγμα. σε ενυδρειο 120 λιτρα μια ανεμωνη magnifica σε μεγεθος ενος μεγαλου μπροκολου απεβιωσε σε 3 μερες αφου την βαλαμε μεσα. Η ανεμωνη πεταξε τα εσωτερικα της ζουμια στο ενυδρειο στο οποιο ζουσαν κλοουν νταμσελ και ενα filefish. Δεν επαθε κανενα προβλημα απολυτος!! Και μαλιστα το ενυδρειο δεν ειχε ουτε ανθρακα ουτε τπτ. Δουλευε μονο με σκιμερ.

Δοκιμασε. και αμα δεις και γινετε χλαπατσα μετα απο 1 μερα αφαιρεσε την. Ταισμα (προσωπικη αποψη) 1 φορα την εβδομαδα απο λιγο! (θα δεις και την συμπεριφορα της ανεμωνης. Αν ειναι χορτατη τοτε την τροφη θα την αφησει και θα πεσει κατω οπωτε θα κανονισεις να την ταιζεις ποιο αραια)

Δεν νομιζω να χαλαμε το θεμα του φιλου , εαν ναι παρακαλω να μεταφερθει σε καινουργιο θεμα η συζητηση με τις ανεμωνες

Και

εχουμε και λεμε :)

Οι παραγοντες που μπορει να απεβιωσε η magnifica μεσα στο ενυδρειο ειναι αρκετοι , σε μενα οταν η magnifica μετα απο 4 μηνες μεσα στο ενυδρειο διαλεξε το σ/κ που θα ελειπα απο το σπιτι για να κανει την βολτα της μεσα στο ενυδρειο πηγε πανω στον κυκλοφοριτη εγινε του κουτρουλη ο γαμος ....

Εαν δεν ηταν ο Στρατος να παει σπιτι ΑΜΕΣΑ τοτε εκτος απο μερικα ψαρια που εχασα θα ειχε τουμπαρει ολο το ενυδρειο ......

Μagnifica πλεον θα βλεπω στα petshop και στο youtube ..... OXI μεσα στο ενυδρειο μου ....

Εν κατακλείδι : η mini maxi ειναι μονοδρομος για τα λιτρα του .( ισως μετα απο καιρο καποια rock anemone rock_anemone.jpg

H καποια Sand anemone phymathus7.jpg ) Προτεινω την sand που ειναι εντελώς άφοβη μιας και η θεση της ειναι στην αμμο ( θαμμένη )

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω την magnifica μονο σε φωτο και σε πετ σοπ θελω να την βλεπω. Η Sand anemone ειναι πολυ ωραια και αφου ειναι και στην αμμο θαμενη αυτο ειναι πολυ βολικο.

Οντως ο φιλος ρωτησε καποια πραγματα και εμεις αναπτυξαμε ολοκληρο θεμα με τις εμπειριες μας (Λιγο off topic) Ψηφιζω sand anemone!!

Link to comment
Share on other sites

Καθολου offtopic θα ελεγα.

Ευκαιρια να μαθει το φιλαρακι μας καποια πραγματα

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είδα τώρα φίλε βαρδα

Είπες ότι σου έκανε δώρο η γυναίκα σου στις 11-12-2012 ένα ενυδρειο

Η γυναίκα φίλε ειναι πολληηηηηη μπροστά !!!

Υ.γ πλακιτσα κάνω για να μην το πάρεις στραβά :)

Link to comment
Share on other sites

αδερφια δε μου χαλατε κανενα θεμα.αρχαριος ειμαι στα ρεεφ και μαθαινω απο εδω και μονο απο εδω.απλα θελω να τοποθετησω μια (μινι καρπετ τελικα.)τωρα που το νανο ειναι σχετικα αδειο και θα μπορω να ελεγχω καλυτερα την ανεμωνη.ξεκινησα απο τα δυσκολα(30λτ)αλλα με τη βοηθεια σας μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.ολα στον αυτοματο.το μονο λαθος ηταν η αγορα μιας καμελ γαριδας που ενα μηνα τωρα καθεται παναγια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...