Jump to content

New Nano Reef 30Lt.


βαρδας

Recommended Posts

λετε να ειναι star polyps οπως ειχε γραψει ο φιλος vrilo?

οσο για τη δευτερη φωτο τα ακουμπησα και δε μου μοιαζει για αλγη.εχει μια τραχια ηφη

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φωτο δεν ειναι ξενια.Κανε μια αναζητηση για octocorals.

Στην αλλη φωτο δεν μπορω να διακρινω καλα αλλα δεν μου μοιαζει για αλγη.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον aiolos ότι η Xenia αναπτυσεται σε ομάδες μιας και την έχω και την έχω δει αλλα νομίζω ότι όταν είναι σε σπόρο πάνω στο βράχο αναπτυσεται μεμονομενα μέχρι να γίνει ομάδα. Και το είπα με σιγουριά γτ μου εμιαζαν παρά πολυ με Xenia. Συγνώμη αν έκανα λάθος δεν ήθελα να μπερδεψω τον φίλο Βάρδας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα!

εχθες τοποθετησα τα πρωτα ζωντανα μου.2 τουρμπο και εναν ερημιτη κοκκινο.μαζι με το ζωντανο βραχο ειχαν ερθει και μερικα καβουρακια.ενα δεν ειχα καταφερει να το αφαιρεσω απο το κυβακι μου.σημερα το πρωι το βρηκα ξαπλα κατω στην αμμο ενω ο red hermit ειναι αφαντος.λετε να εγινε καμια μαχη του σταλινγκραντ?ουτε το καβουκι του βρηκα ουτε τιποτα!

επισης τοποθετησα και ενα φραγκακι ζωανθους.κατα την εισοδο τους τα πληγωσα λιγο στο κεντρο με αποτελεσμα να εχει ενα μικρο κενο.αυτο θα κλεισει με το καιρο?

επισης το νο2 μια μου δειχνει 0 και την επομενη μερα 0.5 mg/lt

αυτο δεν ειναι φυσιολογικο ετσι?και ριχνω λιγο prime και ξαναπεφτει στο 0.πρατω σωστα?

και συνολικα οι μετρησεις μου,

no2 0.5 mg/lt

no3 5 mg/lt

ph 8.1

kh 8

αμωνια 0

αλατοτητα 1024 στους 28 βαθμους.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Έγινε επεξεργασία - βαρδας
Link to comment
Share on other sites

Το καβουρακι μπορει να αλλαξε κοστουμι,κι αυτο που βλεπεις να ειναι το παλιο.Ο ερημιτης καπου θα εχει χωθει,μην ανησυχεις.Μπαινουν σε τρυπες μεσα στο βραχο.Τα ζωανθακια θα αναπτυχθουν και θα γινουν πολλα οποτε μην αγχωνεσαι για το κενο που λες.

Μην βαλεις αλλο ζωντανο προς στιγμην,και προμηθευσου βακτηρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

α ρε στρατο και ειπα να μη σε ενοχλησω ΞΑΝΑ με πριβε μηνυμα.χαχα

το καβουρι το βρκα με τις δαγκανες του κομπλε.ετσι αλλαζει κουστουμι?

καλα ο τζακ νορις ειναι?

βακτηρια ριχνω σε καθε αλλαγη.το θεμα ειναι γιατι ανεβοκατεβαινει το no2

κανω καλα που ριχνω prime?

Link to comment
Share on other sites

Το καβουρακι μπορει να αλλαξε κοστουμι,κι αυτο που βλεπεις να ειναι το παλιο.Ο ερημιτης καπου θα εχει χωθει,μην ανησυχεις.Μπαινουν σε τρυπες μεσα στο βραχο.Τα ζωανθακια θα αναπτυχθουν και θα γινουν πολλα οποτε μην αγχωνεσαι για το κενο που λες.

Μην βαλεις αλλο ζωντανο προς στιγμην,και προμηθευσου βακτηρια.

:)

Microbe-lift special blend κατά προτίμηση! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

αυτα ριχνω!

επισης μαζι με τα 2 τουρμπο ηρθε και ενα μικροσκοπικο σαλιγκαρι.ισα ισα που διεκρινα το καβουκι του.λογικα και αυτο τουρμπο ειναι.εχει πιθανοτητες να ζησει?

Link to comment
Share on other sites

Αμέ!Δώσε την μισή από την δοσολογία που λένε επάνω τα βακτήρια και κάνε συχνές μετρήσεις.Προσπάθησε να μην του βάζεις χέρι και μην προσθέσεις άλλα ζωντανά για τώρα...άστο να ωριμάσει και να δεχτεί ότι του πρόσθεσες και σε λίγο καιρό που θα σταθεροποιηθεί βάζεις κι άλλους κατοίκους! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αμέ!Δώσε την μισή από την δοσολογία που λένε επάνω τα βακτήρια και κάνε συχνές μετρήσεις.Προσπάθησε να μην του βάζεις χέρι και μην προσθέσεις άλλα ζωντανά για τώρα...άστο να ωριμάσει και να δεχτεί ότι του πρόσθεσες και σε λίγο καιρό που θα σταθεροποιηθεί βάζεις κι άλλους κατοίκους! :bigemo_harabe_net-134:

Για ποιο λογο να δινει μιση δοσολογια;

Τα special blend εχουν συγκεκριμενη δοσολογια,που πρεπει να κρατηθει απο την αρχη που θα τα ξεκινησεις,αλλα και για αργοτερα σαν συντηρηση.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να δινει μιση δοσολογια;

Τα special blend εχουν συγκεκριμενη δοσολογια,που πρεπει να κρατηθει απο την αρχη που θα τα ξεκινησεις,αλλα και για αργοτερα σαν συντηρηση.

Κάπου εδώ μέσα είχε πάρει το μάτι μου ότι καλό είναι να ξεκινάμε με την μισή δοσολογία,για να μην επιβαρύνουμε το σύστημα μας,και αν δεν δούμε προκοπή,να περάσουμε σε full δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ μέσα είχε πάρει το μάτι μου ότι καλό είναι να ξεκινάμε με την μισή δοσολογία,για να μην επιβαρύνουμε το σύστημα μας,και αν δεν δούμε προκοπή,να περάσουμε σε full δοσολογία.

Και σου ξαναλεω πως το συγκεκριμενο προιον εχει συγκεκριμενο τροπο και δοσολογια ανα λιτρων ενυδρειου.Για καινουριο ενυδρειο,αλλα και για συντηρηση.!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια είναι δίκοπο μαχαίρι.Δεν βάζεις αρκετά και δεν έχεις αποτελέσματα.Βάζεις περισσότερο και αρχίζουν τα προβλήματα.Συνήθως στη διαδικασία στρωσίματος ακολουθούμε με ευλάβεια τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολους.πριν μια βδομαδα εμφανιστηκε αυτος ο οργανισμος στο βραχο μου.ειναι στο ποιο ψηλο σημειο κοντα στο φως δηλαδη.ειναι η ποιο καλη φωτο που μπορεσα να τραβηξω.μια αναγνωριση παρακαλω αν ειναι ευκολο.ειναι πρασινο με *δοντακια *γυρω γυρω και στο κεντρο λευκη κουκιδα.συνολικο μεγεθος 4 χιλιοστα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους!! μετα απο πολλες αποριες και λαθη,εφτασε η ωρα για τη πρωτη παρουσιαση!θελω ξανα να ευχαριστησω το φιλο δια για τις υπερπολυτιμες συμβουλες που μου δινει.

κυβος 30lt της dennerle

φωτισμος 24 watt 3 white 1 blue της dennerle

κυκλοφορια σκιμμερ(ο θεος να το πει) 500 λτ|\ωρα της dennerle,εσωτερικο φιλτρο της eheim 180lt την ωρα με ενεργο ανθρακα και αντιφως.

ph 8.1

kh 9

no2 0

no3 10mg

ammonia 0

αλατοτητα 1024 στους 28 βαθμους

συντηρηση.μια φορα την εβδομαδα αλλαγη 4 lt με ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ νερο και αλατι της tropic marine.προσθηκη 1.5 ml reef elements kai 1.5 ml βακτηρια seachem.

ψαρια.1 amphiprion ocellaris.2 turbo snails,1 κοκκινο εριμιτη,1 camel γαριδα που δεν εχει πειραξει τιποτα.

ταισμα 2 φορες τη μερα flakes της new era και μια φορα τη βδομαδα mysis.και φυσικα μια φορα τη βδομαδα τη τροφη τη βουλιαζω σε σκορδοζουμο(συνταγη που τη διαβασα στο φορουμ)

κοραλια 1 turbinaria,star polyps.2 φραγκακια ζωανθους και μια trachphilia.ταισμα τα κοραλια μια φορα την εβδομαδα πλακτον και μια φορα την εβδομαδα ταισμα τη trachphilia mysis τη νυχτα.

επειδη ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με θαλασσα και μπηκα στα δυσκολα(λιγα λιτρα)καθε παρατηρηση καλοδεχουμενη.οταν αγορασα το ζωντανο βραχο δεν εκατσα να διαλεξω μικρα κομματια και πηρα και ενα ΒΟΥΝΟ!!θα ηθελα μερικες συμβουλες για το τι μπορω να κολλησω επανω στο βραχο ωστε να μη φαινεται ετσι ασχημα.επομενος στοχος ειναι η αγορα ρικορδεας .ευχαριστω για το χρονο σας..

Link to comment
Share on other sites

Το βραχακι με τα star polyps παραειναι μεγαλο μου φαινεται.Σου εχει κλεισει ολο το χωρο μπροστα.Θα μπορουσες να το φραγκαρεις στα δυο,και να βαλεις το ενα κομματι καπου πισω.Προσοχη γιατι εξεπλωνονται πολυ.Την τουρμπιναρια οπως σου ειπα,μπορεις να την κολλησεις καπου στη μεση,σε ενα επιπεδο σημειο στον κατω βραχο.

Η trachyphyllia γιατι φαινεται ζορισμενη;

Link to comment
Share on other sites

οντως το βραχακι ειναι μεγαλο.αλλα ακομα ειμαι στα διαβασματα και δε ξερω πως να φραγκαρω.ελπιζω σε λιγο καιρο να μπω στο κλιμα πως κοβω-τοποθετω.η τουρμπιναρια ειναι κολλημενη σε ενα βραχακι.αν μου μεγαλωσει οριζοντια και οχι καθετα οπως ειναι θα μου αρεσει το μερος που την εχω βαλει.στο κατω βραχο εχω σκοπο να βαλω ρικορδεες.η trachyphilia (ξεχασα να το γραψω)ειναι η 7 μερα που την εχω.στην αρχη ηταν ποιο κλειστη.αυτο δεν εννοεις ζορισμενη?το βραδυ ομως ανοιγει μια χαρα τους πολυποδες της.χρειαζεται να κοιταξω κατι αλλο η να περιμενω μερικες μερες ακομα?

Link to comment
Share on other sites

οντως το βραχακι ειναι μεγαλο.αλλα ακομα ειμαι στα διαβασματα και δε ξερω πως να φραγκαρω.ελπιζω σε λιγο καιρο να μπω στο κλιμα πως κοβω-τοποθετω.η τουρμπιναρια ειναι κολλημενη σε ενα βραχακι.αν μου μεγαλωσει οριζοντια και οχι καθετα οπως ειναι θα μου αρεσει το μερος που την εχω βαλει.στο κατω βραχο εχω σκοπο να βαλω ρικορδεες.η trachyphilia (ξεχασα να το γραψω)ειναι η 7 μερα που την εχω.στην αρχη ηταν ποιο κλειστη.αυτο δεν εννοεις ζορισμενη?το βραδυ ομως ανοιγει μια χαρα τους πολυποδες της.χρειαζεται να κοιταξω κατι αλλο η να περιμενω μερικες μερες ακομα?

Aν τη βλεπειςκαι καλυτερευει περιμενε κι αλλο.

Τον πανω βραχο μπορεις να τον ντυσεις καιμε ρικορντεες αλλα και με ζωανθους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα και παλι.μετα απο της παρατηρησεις σας,εσπασα το βραχακι με τα star polyps και τωρα οντως δειχνει ποιο ομορφο.αντιμετωπιζω ομως προβλημα με το σαρκοφυτο.2 εβδομαδα και ειναι ακομα στρεσαρισμενο..δεν βγαινουν οι πολυποδες του ενω βγαζει βλεννες συνεχεια...απο ροη δε νομιζω να εχει προβλημα.500 ο ενας κυκλοφοριτης.180 λιτρα το εσωτερικο φιλτρακι...τοποθετησα και ενα φραγκακι με 2 ειδη μανιταρακια.επομενο βημα ειναι να στολισω τον επανω αδειο βραχο με μικρα φραγκακια ζωανθους..(αν βρω εδω στο χαλκιντα.)ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

και κανα δυο πραγματακια ακομα.εχει εμφανιστει αυτη η κοκκινη μακροαλγη.για το λογο οτι μου αρεσει αρκετα αν τη κουρευω εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

επισης η turbinaria σα να εχει δεχτει επιθεση...λετε να εκανε τη ζημια η camel γαριδα?και μια φωτο απο το σαρκοφυτο που ακομα ζοριζεται,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σε ολους.απο φωτισμο εχω τις dennerle to 24watt 3white 1 blue.τη τελευταια εβδομαδα εχω τοποθετησει και ενα λεντ 3 watt gia moon Light.το εχω μια ωρα αναμενο πριν αναψουν τα φωτα και μια ωρα μετα που θα σβησουν.παρατηρησα οτι η τραφυλια απο την ωρα που εβαλα το moon light ,εχει φουσκωσει και εχει διπλασιαστει σε μεγεθος..αυτο ειναι τυχαιο γεγονος?και κατι τελευταιο παρακαλω.το τελευταιο καιρο το νανακι παει στον αυτοματο.κοραλινη στο φουλ και τα κοραλια σε πολυ καλη κατασταση.εχω φαει κολλημα με τις rock flower ανεμονες.τωρα που ειμαι στην αρχη και δεν εχω γεμισει ακομα το νανακι να κανω την υπερβαση και να βαλω μια?εχω αφησει χωρο πισω στη γωνια περιπου 10cm.ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...