Jump to content

New Nano Reef 30Lt.


βαρδας

Recommended Posts

καλησπερα και παλι!!!

με τις πολυτιμες γνωσεις σας και τις πολλες ερωτησεις μου,το κυβακι μου αρχιζει σιγα σιγα να περνει τα πανω του...

ξεκινησα να βαζω νερο απο αο. και περιμενω τη δευτερα το αυτοματο συστημα αναπληρωσης νερου.αλλα ας ξαναρχισω τις ερωτησεις..!!!

τοποθετησα ενα μικρο φιλτρακι τις eihem με ισχυ 180 λτ ανα ωρα.και αφου εβγαλα το βιολογικο φιλτρο ,τοποθετησα ανθρακα και αντιφωσ.μπορω να τα βαλω μαζι σε ενα καλτσακι η θελει ξεχωριστα?ο χωρος ειναι πολυ μικρος και με παιδεψε αρκετα να τα βαλω ξεχωριστα.καθε ποτε να αλλαζω τα υλικα?

ο ανθρακας ειναι τις fluval kai o αντιφως της seachem..

Σημερα το πρωι ειδα να σουλατσαρει ενα μικρο καβουρακι.το χρωμα του ηταν γκρι και ειχε μικροσκοπικες τριχουλες.διαφασα στο φορουμ οτι καλο ειναι να τον απομακρυνουμε γιατι στο μελλον θα δημιουργησει προβλημα.και ετσι με ενα καρτερι 2 ωρων καταφερα να τον απομακρυνω...επισης κυκλοφορουν και μικρα κικκινα σκουληκακια..αυτα τα πειραζω?μολις αναβω το φως κρυβονται στον αραγωνιτη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δεν τα πειραζεις, ειναι πολυ καλοι καθαριστες του αραγωνητη και πτωματοφαγοι οργανισμοι.Το μονο που θα σου προτεινα ειναι να μην αφησεις να μεγαλωσει πολυ ο πληθυσμος τους, βαζοντας στο ενυδρειο σου κανενα ψαρακι που τρεφεται με αυτα

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

τον καβουρα οταν λες τον απομακρυνες.....τι τον εκανες δηλ?

τον σκοτωσα οσο βαρβαρο και αν ακουγεται.για το λογο οτι ειμαι στο reef 10 μερες και δε ξερω τη τυφλα μου ,οτι θελω να κανω πρωτα ρωταω.για το καβουρακι το ειχα διαβασει σε αλλο ποστ φιλου.και ολοι του ελεγαν να το απομακρυνει..

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος φιλος ποιες ειναι αυτεσ οι νεεσ μορφεσ ζωης να αρχιζω σιγα σιγα να τισ μαθαινω κι εγω?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το σημειο εμφανιστηκε ενα ασπρο πραγμα σαν τσιχλα.ξερει κανεισ τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

κι εδω ειναι ενα λουλουδακι μωβ χρωματος που μολιςκαταλαβαινει φασαρια κρυβεται.υπαρχει επισης και σε κοκκινο και σε πορτοκαλι.ευχαριστω για το χρονο σας παιδες

Έγινε επεξεργασία - βαρδας
Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη φωτογραφια ειναι καποιος σπειρογραφος.Ακακος,τρεφεται απο τη στηλη νερου,οποτε τον αφηνεις στην ησυχια του.

Στην πρωτη φωτογραφια,μαλλον ειναι καποιος σπογγος,αλλα δυστυχως δεν διακρινεται καλα...........

Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη φωτογραφια ειναι καποιος σπειρογραφος.Ακακος,τρεφεται απο τη στηλη νερου,οποτε τον αφηνεις στην ησυχια του.

Στην πρωτη φωτογραφια,μαλλον ειναι καποιος σπογγος,αλλα δυστυχως δεν διακρινεται καλα...........

αυτο σαν τσιχλα στη δευτερη φωτο ειναι σπειρογραφος?ο ρε μανα μου τι μαθαινει κανεισ στα γεραματα....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο σπειρογράφος που φαίνεται στην 2η φωτογραφία,είναι και από τους 1ους κατοίκους που βλέπουμε στον βράχο μας!

Άκακο και ιδιαίτερα χρήσιμο!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καποιο μπερδεμα εγινε αυτο που ειναι σαν τσιχλα ειναι σπογγος και το αλλο πρεπει να ειναι σπειροφαγος!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο σαν τσιχλα στη δευτερη φωτο ειναι σπειρογραφος?ο ρε μανα μου τι μαθαινει κανεισ στα γεραματα....χαχαχα

Η εγω δεν ξερω να γραφω η εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις.

Και ειρωνιες αλλου.Οχι σε μενα σε παρακαλω!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α ρε τσακαλια αν δεν ειχα κ εσας! και το αλλο το 'λουλουδακι " το μωβ στη τριτη φωτο τι ειναι?μου εβγαλε τη ψυχη μεχρι να το τραβηξω φωτο!!

Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη φωτογραφια ειναι καποιος σπειρογραφος.Ακακος,τρεφεται απο τη στηλη νερου,οποτε τον αφηνεις στην ησυχια του.

Στην πρωτη φωτογραφια,μαλλον ειναι καποιος σπογγος,αλλα δυστυχως δεν διακρινεται καλα...........

Link to comment
Share on other sites

Η εγω δεν ξερω να γραφω η εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις.

Και ειρωνιες αλλου.Οχι σε μενα σε παρακαλω!!!!!!!

ειρωνας δεν ειμαι.και αν το πηρες στραβα συγγνωμη.μαλλον δεν ξερω να διαβαζω εγω σωστα.οκ τωρα?

εδω δε ξερω τη τυφλα μου και νομιζεισ οτι σε ειρωνευομαι κιολασ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Σου τονισα πιο πανω με ποια σειρα στις φωτο τι ειναι το καθενα.Μαλλον στραβα πηρα εγω το σχολιο σου......γραψε λαθος!

Τα χρωματιστα που λες λοιπον σαν λουλουδακια ειναι καποιοι σπειρογραφοι,που εχουν διαφορα χρωματα.

Δες

http://www.google.gr/imgres?hl=el&gbv=2&biw=1280&bih=675&tbm=isch&tbnid=ogNiCvJYNI0H3M:&imgrefurl=http://www.johneasley.com/gallery2/main.php/v/Underwater/Purple%2520Splendid%2520Feather%2520Duster%2520Worm.jpg.html&docid=Q-DI4Z7H5IjwTM&imgurl=http://www.johneasley.com/gallery2/main.php/d/8650-1/Purple%252520Splendid%252520Feather%252520Duster%252520Worm.jpg&w=600&h=471&ei=TxbmT7XyE4uk4AS4s_DZAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=188&vpy=363&dur=1401&hovh=199&hovw=253&tx=184&ty=144&sig=108633757698632260795&page=3&tbnh=147&tbnw=188&start=37&ndsp=21&ved=1t:429,r:16,s:37,i:238

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο που ειναι σαν τσιχλα που λες προσεχε το λιγο οταν βαλεις κοραλια μην τα βαλεις εκει κοντα γτ εμενα (αν ειναι το ιδιο) μου πηγε πανω σε κατι ζωανθους και μου εβγαλε την ψυχη να τα βγαλω απο πανω τους με το τσιμπιδακι !!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για ακομα μια φορα

Ζητω συγνωμη που σε αποπηρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους.πριν αρχισω τις ερωτησεις θα ηθελα να ευχαριστω το φιλο ΔΙΑ και το φιλο lorentzo για τη βοηθεια τους τωρα στο δυσκολο ξεκινημα του nanou mou.

ερωτηση 1.σε ενα κομματι του βραχου εμφανιστηκαν 4 απταισιες μεγεθους 5χιλιοστα περιπου.για το λογο οτι ακομα ειμαι στη φαση στρωσιματος,τους εριξα απο μισο ml ξυδι στη καθε μια.εριξα πολυ? με μια μικρη συριγγα εκανα ενεση επανω τους.η μια κρεμασε να μαραμενη.θα ξαναεμφανιστουν?

ερωτηση2.λογικα τη παρασκευη θα βαλω το πρωτο μου ζωντανο.επειδη στο ριφακι εχω αρκετη αλγη τι να παρω?

κανενα astrea snail?καμια γαριδουλα?ποια? κανεναν ερημιτη?ποιον?καμια σαλαρια?ποια?

ερωτηση 3.οποιος φιλοσ μπορει ασ κανει μια αναγνωριση.ζητω συγνωμη αν δε διακρινονται καλα μιας και ειναι απο κινητο. στη φωτο 110 ηταν παραπανω απο 2 που βλεπετε.αλλα ενας καβουρινος(6 ειχα σε 3.5 κιλα βραχο!!) τα εκανε μεζε.τα αλλα στη 116 φωτο εμφανιστηκαν σημερα

ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Στην 116 φωτο μου φαινονται για star polyps.....

μπορεις να μας βγαλεις φωτο και το σημειο με τις απταισιες

Link to comment
Share on other sites

Στην 116 φωτο μου φαινονται για star polyps.....

μπορεις να μας βγαλεις φωτο και το σημειο με τις απταισιες

αυτη τη στιγμη και να βγαλω δε φαινεται κατι.εχοθν μαζευτει μεσα ακομα και αυτη η μαραμενη δε τη βλεπω ποια.πρεπει να παρατηρησω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φωτογραφια δεν ειναι aptaisia και μαλλον ειναι octocorals.

Στη δευτερη φωτο μαλλον προκειται για δυπ μικρες aptaisia.

Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδη πρεπει να λιωσουν εντελως με το ξυδι,εχε το νου σου μετα απο λιγες μερες,μηπως και εμφανιστουν ξανα

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδες καλησπερα μια αναγνωριση παρακαλω

μιας και αυτα τα *αστερακια* αρχιζουν και πιανουν μια γωνια του ζωντανου βραχου μου

τα κραταω?

και η δευτερη φωτο ειναι κατι σαν ριζες απο δεντρο λευκου χρωματος.δυσκολα θα βγαλω ποιο καθαρη φωτο.αυτο εμφανιστηκε εδω και μια εωδομαδα και μεγαλωνει αρκετα.μπας και βγαλει κανενας χριστιανος ακρη και βοηθησει και εμενα τον γκαβο.ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φωτο είναι το κοραλι Xenia. Για την δεύτερη φωτο ίσως λέω ίσως είναι κάποια τριχοειδης αλγη. Καλύτερα ας περιμένουμε και αλλα πιο έμπειρα ματιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεν πρέπει να είναι Xenia... Η Xenia κάνει αποικία με τους πολύποδες ομαδοποιημένους και όχι μεμονωμένους όπως είναι αυτοί της φώτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...