Jump to content

Οι Χελωνιτσες Μου


Recommended Posts

Γεια σας και παλι...Μετα απο τη χρησιμη βοηθεια που δεχτηκα απο μελη,καταφερα επιτελους να ανεβασω φωτογραφιες που τοσο πολυ ηθελα....Προς το παρον οι χελωνιτσες μου βρισκονται σε μια αρκετα ευρυχωρη χελωνιερα κατα τη γνωμη μου...(εαν κανω λαθος ενημερωστε με...)Αργοτερα θα μεταφερθουν σε κανονικο ενυδρειο...Οσο αναφορα την υγεια τους...Συγχωρεστε με που δεν ξερω πολυ καλα τα ειδη τους...Η χελωνιτσα μου με τα κοκκινα αυτια,παρουσιαζε πρηξιμο στα ματακια της...Αφου συμβουλευτηκα διαφορα θεματα με αυτην την απορια...της άλειψα βραστο χαμομηλι με μπατονετα...πιστευω παρουσιαζει μια βελτιωση...Το δευτερο μου χελωνακι παρουσιαζε ασπρα σημαδια στο λαιμο...Οπως μου ειπαν τελικα...λιγα λεπτα στον ηλιο καθε μερα...του εκανε καλο...Εαν παρατηρησετε κατι που ισως να μην εχω προσεξει...παρακαλω ενημερωστε με,...Ευχαριστω...!!

Η πρασινη γυαλα ειναι η παλια...και η τωρα η κιτρινη η καινουρια μας προς το παρον...!!

post-50065-0-21294900-1341302377_thumb.jpgpost-50065-0-66736200-1341302400_thumb.jpgpost-50065-0-97063800-1341302422_thumb.jpgpost-50065-0-92283800-1341302440_thumb.jpgpost-50065-0-89910900-1341302449_thumb.jpgpost-50065-0-72179600-1341302484_thumb.jpgpost-50065-0-54072900-1341302494_thumb.jpgpost-50065-0-50247500-1341302842_thumb.jpg

post-50065-0-79974800-1341302468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

τωρα τις εχεις στο μεγαλο?που εχεις στην πρωτη φοτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Χρηστο....!!Ναι προς το παρον ειναι στο μεγαλο...Αργοτερα αφου θα μεγαλωσουν λιγο ακομη θα τις μεταφερω σε μεγαλυτερο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλίνα,όπως έχουμε ξανα πεί,πρέπει να μεριμνήσεις να βάλεις κάποιο φιλτράκι για να προσφέρεις όσο το δινατών καλύτερες συνθήκες στα ζώα σου.Επίσης το χαλίκι στην προκίμενη περίπτωση δεν σε βοηθάει μιας και κατακρατεί ακαθαρσίες και επιβαρύνει ακόμα περισσότερο το νερό.

Νερό ελπίζω να αλλάζεις καθημερινά τώρα που είναι καλοκαίρι και δεν έχεις φίλτρο.......

Επίσης πρέπει να προμηθευτείς και κάποια λαμπίτσα,γιατί καλός ο ήλιος,αλλά δεν νομίζω να τα χτυπάει για 10 ώρες την ημέρα από το παράθυρο (εκτός και αν τριγύρο σου δεν έχειος ούτε ένα σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι...φιλτρο θα φροντισω να προσθεσω το συντομοτερο δυνατον...Ναι,επισης,εχω ψαξει αρκετα για την λαμπα οσο και για το στηριγμα της με μανταλακι...Θα την παρω σε λιγο καιρο....Οσο για το χαλικι,το εβαλα για πολυ λιγο καιρο,μεχρι να παραλαβω και την αμμο,που θα μου την δωσει ενα ατομο που την εχει παρει απο Αθηνα...Απλα μεχρι να την επερνα τους εβαλα λιγο χαλικακι για να σκαβει η μια που οπως βλεπω της αρεσει πλυ...Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειξατε...Μηπως εχετε προσεξει κατι εξωτερικα οσο αναφορα την υγεια τους?

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρες οι εικονες και δεν μπορουμε να καταλαβουμε καλα

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια ακομα φοτογραφια τα χελωνακια σου στο νεο τους ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε 800 χ 600 εννοειτε τη διασταση της χελωνιερας....γιατι η αληθεια ειναι οτι μια απορια την ειχα...

Link to comment
Share on other sites

Την διασταση των φωτογραφιων εννοουμε...

Εκ συντονιστου με σαγιοναρες εν χαλκιδικη....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και παλι...Θα ηθελα εαν μπορουσατε να με ενημερωσετε εαν παρατηρητε κατι στα χαλωνακια μου...Οτι και αν ειναι αυτο...οσο αναφορα το ειδος,καποια ενδεχομενη αρρωστεια...κλπ.Για να μπορεσω να εχω μια γενικη εικονα...Και κατι ακομη...εαν μπορουσατε θα ηθελα να μου πειτε γιατι εχει σκουρηνει το περιγραμμα...(στο καβουκι)Συγγνωμη για το μεγεθος των φοτωγραφιων,αλλα δεν τις παιρνει αλλιως...Ελπιζω να μπορειτε να καταλαβετε κατι...Ευχαριστω εκ των πρωτερων....!!post-50065-0-01661200-1342880923_thumb.jpgpost-50065-0-70174700-1342881103_thumb.jpgpost-50065-0-15096200-1342881110_thumb.jpgpost-50065-0-29891100-1342881118_thumb.jpgpost-50065-0-32806700-1342881123_thumb.jpgpost-50065-0-35842600-1342881128_thumb.jpgpost-50065-0-53632000-1342881132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Βασίλινα,τα χελωνάκια σου από τις φωτό όσο μπορώ να διακρίνω δείχνουν μια χαρά.Τώρα εσύ θα μας πείς αν τυχόν νιώθεις τίποτα περίεργο στην αφή του κελύφους των,ή αν βλέπεις τίποτα περίεργο ή ασυνήθιστο στην συμπεριφορά τους.Το χρώμα περιμετρικά του κελύφους έτσι σκουρένει στα περισσότερα ζώα,μην τρομάζεις.Γενικά όσο τις βλέπεις και είναι δραστήριες τώρα το καλοκαίρι και ότι το καβούκι τους είναι σκληρό δεν έχεις πρόβλημα

Το θέμα συγχωνεύτηκε με το αρχικό σου για να είναι όλα συγκεντρωμένα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Ωραια σε ευχαριστω πολυ...Οχι,το καβουκι,μου φαινεται μια χαρα στο λιγο μεγαλυτερο χελωνακι μου.Σκληρο και καθως πρεπει...Στο αλλο ομως...Στην red ear slider...υπαρχει ενα μαλακωμα στο πισω μερος...Εχω προμηθευτει ασβεστια...αλλα δεν μπορω να πω οτι βλεπω και μεγαλη βελτιωση...Εχω διαβασει βεβαια οτι το καβουκι,τις περισσοτερες φορες,ειναι μαλακο στα μικρα χελωνακια...Δεν μπορω ομως να ειμαι σιγουρη οτι ευθυνεται αυτο...Οσο για την συμπεριφορα...καθε αλλο...΄!!Κινητικες,φαγανες,και οπως φαινεται δεν νομιζω να φοβουνται και πολυ...Ανυσυχω ομως λιγο για το μικροτερο χελωνακι...Τις περισσοτερες ωρες τις περναει με το να κοιμαται επανω στη ραμπα...Δεν λεω και τρωει και παιζει και κολυμπαει μια χαρα,αλλα αυτος ο υπνος.......................!!Μηπως ευθυνονται λιγες μεταφορες που εγιναν...Δεν μπορουσα να τις αφησω σπιτι...Ευχαριστω για το ενδιαφερον... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω επισης μια ερωτηση...Στην Ελλαδα δεν θα μπορουσα να βρω μια

"Mohawk Slider"????Μαλλον οχι ε?

Link to comment
Share on other sites

Bασιλινα,καλα το ειπες.τα μικροτερα σε ηλικια εχουν λιγο ευκαμπτο κελυφος....Το προβληματικο κελυφος θα το καταλαβεις αμεσως...για το θεμα τον βιταμινων,δεν θα δεις μεγαλη διαφορα,οσο συνεχιζεις να μην εχεις λαμπα.Οσο για την mohawk μονο μια φορα την ειχα δει σε μια μεγαλη εισαγωγη που εκανε ενα μαγαζι και ειχε καποιες μαλλον κατα τυχη μεσα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου...Μακαρι να ειχαν κι αλλα πετ σοπ...ειναι πολυ ομορφες...Και οσο για την λαμπα...μηπως εχεις υποψη σου εαν υπαρχει σε πετ σοπ...και αν ειναι δυνατον στη Θεσσαλονικη?Ρωταω γιατι συντομα...ή θα παρω ενα γυαλινο ενυδρειο...ήθα κανω κατασκευη με πλεξι γκλασσ...και πρεπει να παρω τα απαραιτητα...Ἕυχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

στην θεσσαλονικη εχει πολλα pet shop που να εχει λαμπες για χελωνες και οικονομικες οπως αυτην reptile glo 5.0 uv-b 13w ειναι στα 15euro αν ψαξεις θα βρεις και στο κεντρο αμα πας εχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...