Jump to content

Οι Χελωνιτσες Μου


Recommended Posts

Αχ....πολυ ωραια....σε ευχαριστω...μηπως γνωριζεις...υπαρχει περιπτωση να ειναι στο κεντο ή στο πετ σοπ...πιο φθηνη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστω Χρηστο για το προσωπικο μυνημα και τις πληροφοριες...Η κατασκευη που θελω να φτιαξω...(ή κατασκευη ή ετοιμο...)ειναι καπως ετσι...

..........Θελω τη γνωμη σας......!
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα ειναι πολυ ωραιο!!!!

Έγινε επεξεργασία - xristos.i
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια...Οποτε...θα σας εχω ενημερους για την αποφαση μου....!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον,παιδια τελικα κατεληξα...επειδη μαλλον θα αντιμετωπισω αρκετες δυσκολιες με το πλεξι γκλας...Σκεφτηκα να αγορασω ενα αρκετα ευρυχωρο ενυδρειο με ενα μικρο φιλτρακι και λαμπα uvb οπως μου ειπατε...Θα ειναι και αυττο διπλα στο παραθυρο...Επισης....μια ημερησια στην Ανδριανουπολη της Τουρκιας...κατεληξε σε διασωση...Μπαινοντας σε ενα πετ σοπ ειχε παρα πολλα χελωνακια σε ενα ενυδρειο...Ηταν αρκετα βρωμικα και πολυ πολυ πισω...Δεν τα χτυπουσε καθολου φως γιατι η αγορα ηταν σκεπαστη...Επισης ειχαν 3 ευρω....!!Πολυ καλη τιμη σε σχεση με την Ελλαδα...Ετσι,,,αποφασισα να παρω ενα....Πιστευω πως θα ειναι αρκετος ο χωρος του ενυδρειου και για τα 3...θα βαλω γοτογραφιες να μου πειτε εντυπωσεις και παρατηρησεις....

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες μας....post-50065-0-32623500-1345388047_thumb.jpgpost-50065-0-11861300-1345388053_thumb.jpgpost-50065-0-06710600-1345388072_thumb.jpgpost-50065-0-88786200-1345388079_thumb.jpgpost-50065-0-10418000-1345388101_thumb.jpgpost-50065-0-55301800-1345388108_thumb.jpgpost-50065-0-45967400-1345388120_thumb.jpgpost-50065-0-55664300-1345388127_thumb.jpgpost-50065-0-86446600-1345388149_thumb.jpgpost-50065-0-04831800-1345388155_thumb.jpgΣτην 7 στην 8 και στην 9 ειναι ο καινουργιος μας...Εαν μπορειτς να το παρατηρησετε στην 9 φαινεται ενα σημαδακι που εχει στο καβουκι του στην δεξια πλευρα του...Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι αλλα δεν φαινεται κατι τι ανησυχητικο....Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να υπενθυμίσω ότι η αγορά ζώων από χώρες εκτός Ε.Ε μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες σε τυχών συνοριακούς ελέγχους...Όσο για το σημάδι μην ανησυχείς,μάλλον κάποιο χτυπηματάκι ή αλλαγή "δέρματος"....Επίσης,αφού θα έχεις λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας δεν θα είναι αναγκαίο να έχεις το ενυδρείο σε έκθεση στο ηλιακό φως (άσε δε που θα πιάνει και πολύ άλγη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ηξερα...ευχαριστω πολυ...αλλη φορα θα το εχω στο νου μου....Οσο για το ενυδρειο....ενταξει δεν θα ανυσηχω για το φως αλλα δυστυχως αυτο το μερος υπαρχει....Δεν ξερω τι θα κανω με την αλγ...Υπαρχει τροπος να την εμποδισω?...

Link to comment
Share on other sites

Α...και κατι ακομα...διαβασα πως τον χειμωνα πρεπει να υπαρχει καπακι για να κραταει τη ζεστη...ειναι σωστο αυτο?Ευχαριστω..!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ηξερα...ευχαριστω πολυ...αλλη φορα θα το εχω στο νου μου....Οσο για το ενυδρειο....ενταξει δεν θα ανυσηχω για το φως αλλα δυστυχως αυτο το μερος υπαρχει....Δεν ξερω τι θα κανω με την αλγ...Υπαρχει τροπος να την εμποδισω?...

μπορείς να την εμποδίσεις με πρόσθετα κατά της άλγης ή με χρίση uv λάμπας στο φίλτρο σου

Α...και κατι ακομα...διαβασα πως τον χειμωνα πρεπει να υπαρχει καπακι για να κραταει τη ζεστη...ειναι σωστο αυτο?Ευχαριστω..!!

όχι απαραίτητα,με την παρουσία και θερμοστάτη και λάμπας θέρμανσης στο basking spot σημείο ταυτόχρονα δεν θα τοπ χρειαστείς για την διάρκεια της ημέρας.Το καπάκι το χρησιμοποιούμε για τις νυχτερινές ώρες για να μην πέσει πολύ η θερμοκρασία του αέρα ....το καπάκι θα πρέπει να έχει και τρύπες εξαερισμού όμως για να ανακυκλώνετε ο αέρας και να μην δημιουργηθούν μύκητες....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες...Σημερα,βρεθηκα στο παραρτημα του quicko και και βρηκα ενα παρα πολυ καλο ενυδρειο...με δικη του λαμπα φωτισμου...αλλα .....126 ευρω....επισης εψαξα για φιλτρακι που μου ειπατε και κατεληξα σε ενα με 10 ευρω αρκετα καλο για τρια χελωνακια οπως μου ειπε ο υπαλληλος...α...και για την λαμπα uvb βρηκα μια με 33ευρω...δεν ειναι αρκετα ακριβη??προβληματιστηκα λιγο με τις τιμες...μπορειτε να μου δωσετε μια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως...εχω ασχημα νεα...το ενα χελωνακι μου ψοφησε..Το ειχα παρει απο το Quicko και ακουγονται κακιες φημες για αυτο...Απο τη στιγμη που το πηρα αλλαζα συνεχεια το νερο αλλα αυτο εδω και τοσο καιρο κοιμοταν συνεχεια και δεν κολυμπουσε και πολυ...καμια σχεση με τα αλλα 2...ηταν το πιο μικρο και αρκετα αδυναμο...δεν μπορεσα να κανω κατι...αλλο απο οσα εκανα προσπαθησα να του δωσω βιταμινες...δεν τις ετρωγε...καμια σχεση με το πως ετρωγε το φαι του...τις εβγαζα συνεχεια στον ηλιο και πολλα ακομη....αλλα τιποτα...τωρα αυτο που με ανυσηχει ειναι μηπως κολλησε κανενα απο τα αλλα 2...και παθουν κι αυτα το ιδιο῎Αμα ηξερα οτι θα γινοταν ετσι θα το εβαζα στην προηγουμενη χελωνιερα μου για να μην κολλησει τα αλλα...αλλα δυστυχως δεν ηξερα τι ειχε και ουτε τωρα ξερω βεβαια...τι με συμβουλευεται να κανω??

Link to comment
Share on other sites

κανε μια καλή αλλαγή νερού για παν ενδεχόμενο, παρατήρησε τα υπόλοιπα πως τα πάνε και μην σε ανησυχεί...Όταν αγοράζουμε ένα ζώο πάντα προσέχουμε να είναι σε καλή κατάσταση,με ανοιχτά και τα δύο μάτια,να έχει σωστά σχηματισμένο καβούκι και να είναι κινητικό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας῎..τα αλλα 2 τα πανε μια χαρα εκτος απο το οτι κοιμουνται παρα πολυ...!!επισης μεσα στην εβδομαδα θα παρω ενα ενυδρειο...εαν βρω τις διαστασεις που θελω και θα μεταφερθον συντομα..Μαζι θα παρω και ενα φιλτρακι...Λαμπα δεν εχω βρει ακομα φθηνη...επισης...ειναι τελειως απαραιτητος ο θερμοστατης...ακομη και αν το δωματιο ειναι πολυ ζεστο?...εαν υπαρξουν αποριες θα σας συμβουλευω και παλι...κατι αλλο που με ανησυχει ειναι η χειμερια ναρκη...φοβαμαι να τα αφησω να πεσουν σε χειμερια ναρκη,γιατι ειναι ακομη πολυ αδυναμα και φοβαμαι μην δεν ξυπνησουν μετα...Ειναι σωστο να την εμποδισω και αν ναι με ποιον τροπο εκτος απο το κρυο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα...που μπορω να βρω ραμπα που να εχει εκεινα τα στηριγματα για να μπορει να ανεβοκατεβαινει...??Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασιλίνα.

Λοιπόν :

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας῎..τα αλλα 2 τα πανε μια χαρα εκτος απο το οτι κοιμουνται παρα πολυ...!!επισης μεσα στην εβδομαδα θα παρω ενα ενυδρειο...εαν βρω τις διαστασεις που θελω και θα μεταφερθον συντομα..Μαζι θα παρω και ενα φιλτρακι...Λαμπα δεν εχω βρει ακομα φθηνη...επισης...ειναι τελειως απαραιτητος ο θερμοστατης...ακομη και αν το δωματιο ειναι πολυ ζεστο?...εαν υπαρξουν αποριες θα σας συμβουλευω και παλι...κατι αλλο που με ανησυχει ειναι η χειμερια ναρκη...φοβαμαι να τα αφησω να πεσουν σε χειμερια ναρκη,γιατι ειναι ακομη πολυ αδυναμα και φοβαμαι μην δεν ξυπνησουν μετα...Ειναι σωστο να την εμποδισω και αν ναι με ποιον τροπο εκτος απο το κρυο νερο?

Αφού φοβάσαι το τη θα γίνει αν τα ζώα σου δεν είναι προετοιμασμένα σωστά και πέσουν σε χειμέρια νάρκη,το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους παρέχεις ότι χρειάζεται για να μην μπούνε σε αυτή την διαδικασία....Αρχής γενομένης από την λάμπα,για να έχουν την κατάλληλη φωτοπερίοδο και όλα τα άλλα που τους προσφέρει η λάμπα (μην ξεχνάς πως για τα ζώα που ναρκώνονται ένα επιπλέον σημάδι για να κάνουν αυτή την διεργασία,εκτός από την πτώση της θερμοκρασίας,είναι και το ελλάτωση της διάρκειας της ημέρας.).Σωστά είπες πως μπορείς να την αποφύγεις αυτή την διαδικασία,κρατόντας σταθερές περιβαντολλογικές συνθήκες στον χώρο τους

Και κατι ακομα...που μπορω να βρω ραμπα που να εχει εκεινα τα στηριγματα για να μπορει να ανεβοκατεβαινει...??Ευχαριστω!!

Τα περισσότερα καταστήματα,τουλάχιστον εδώ Αθήνα έχουν....Με ένα τηλέφωνο στα μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ μέσα,θα εξυπηρετιθείς πλήρως όπως σου έχουμε ξανά πει

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αν θες μας την λες και εδώ για να μπορούν να έχουν όλα τα μέλη που πιθανόν να αντιμετωπίσουν το ίδιο θέμα μια ακόμα επιλογή επίλυσης...

Link to comment
Share on other sites

οκ.απλος πειρα ενα κοματι φελιζολ το εκαψα για να μιν εχει μπιλακια .στο μπροστα μερος το εκανανα πιο χαμιλο για να μπορουν να ανεβενουν .μετα πειρα δυο σηρματακια και τα εβαλα μεσα στο φελιζολ και αφισα λιγω να εξεχουν οπου εβαλα βεντουζες στης ακρες και τελος το περασα ολο με πετρουλες για να μην φενετε το φελιζολ.

και ετιμο το turtle dock

Link to comment
Share on other sites

Σωστότατος,μόνο κοίτα μην σκουριάσουν τα σιδεράκια που πέρασες και σου κάνει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...