Jump to content

Οι Χελωνιτσες Μου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ξερει κανενας τι μπορω να κανω για να μην σκουριασουν?

Τα σιδερακια μονο κακο θα κανουν!

Βγαλτα και βουτα το φελιζολ μεσα σε εποξικη ρητινη!

Δεν προκειται να παθει ποτε τιποτα!

Εξ΄λου και οι ετοιμες λυσεις που δινουν σε εποξικη ρητινη ειναι βουτιγμενα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παμε τωρα!

Τα χελωνακια τα πανε μια χαρα!

Για να τα πανε ακομα καλητερα ομως και να μην εχεις αλλες απωλιες πρεπει να τρεξεις λιγο το φιλτρο την λαμπα και το ενυδρειο!

Ο θερμοστατης δεν ειναι ακομα αναγκεος αλλε σε λιγο καιρο που θα αρχισουν το κρυα θα χρειαστει!

Τωρα για να μην μπουνε στην διαδικασια χειμεριας ναρκης να ξερεις οτι θελει πολυ παρατηρηση!

Πρεπει να εχεις αρχικα ολων τον εξεπλησμο!

Φιλτρο ,λαμπα,θερμοστατη,ραμπα!

Πρεπει να παρεις και ενα θερμομετρο που να μετραει και την θερμοκρασια του νερου αλλα και του σημειου τις ραμπας(εκτος νερου εννοειτε)!

Εγω εχω αγορασει το θερμομετρο τις φωτογραφιας και ειμαι ευχαριστημενος!

Εγω θα ελεγα και καπακι με τρυπες για εξαερισμο!

Η θερμοκρασια του νερου στου 27 περιπου και τις ραμπας κοντα στους 30!

Το μεγαλητερο λαθος που κανουν πολοι και το εκανες και εσυ οπως μας ειπες ειναι να πιανουμε τα χελωνακια και να τα βαζουμε μονη μας εξω στην ραμπα!

Τα χελωνακια στρεσαρονται πολυ με αυτο με αποτελεσμα πολλες φορες να μην τρωνε και να μην ανεβαινουν καθολου απο μονα τους στην ραμπα!

Εμενα η χωλωνα μου εκανε καπου στους 2 μηνες να ανεβει στην μπαρα!

Τωρα μπαινει πολυ σπανια μεσα στο νερο!

Τα χελωνακια θαλουν μπολικες βιτταμινες για το καβουκι τους αυτο μπορεις να το καταφερεις με γκαμα τροφων και οχι με μονο μια τροφη!

Αν ακολουθησεις αυτες τις οδηγειες τοτε τα χελωνακια σου δεν πρωκειτε να παισουν σε χειμερια ναρκη και θα ζουνε μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!!!!θα τα ακολουθησω κατα γραμμα...ενυδρειο εχω βρει..!!!θα μου το κανουν στις διαστασεις που θελω....και επισης φιλτρο....η λαμπα ειναι το μονο που με προβληματιζει.....δεν εχω βρει φθηνη!!!!ολες εχουν 30 ευρω και πανω..!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση....στο ενυδρειο θα μπορεσω να βαλω και ενα σαλιγκαρακι.....ή κανω ενα τεραστιο λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα τιποτα αλλο εκτος απο τις χελωνες!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει...αλλα ειναι ?τελειως λαθος??και κατι ακομα τελικα εχω παραγγειλει ενα ενυδρειο διαστασεων....40*30 και θα βαλω μεσα απαραιτητα...σκεφτομαι επισης...ή να αφησω αδιο τον βυθο ή να βαλω χοντρες πετρες....και επισης ...μηπως εχετε να μου προτεινεται κατι για την διακοσμηση του ενυδρειου??????δεν εχω ιδεα πως να το κανω... :blush:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει...αλλα ειναι ?τελειως λαθος??και κατι ακομα τελικα εχω παραγγειλει ενα ενυδρειο διαστασεων....40*30 και θα βαλω μεσα απαραιτητα...σκεφτομαι επισης...ή να αφησω αδιο τον βυθο ή να βαλω χοντρες πετρες....και επισης ...μηπως εχετε να μου προτεινεται κατι για την διακοσμηση του ενυδρειου??????δεν εχω ιδεα πως να το κανω... :blush:

Ειναι τελειως λαθος καθως τα σαλιγκαρια ειναι τροφη για τις χελωνες!

Οτι και να βαλεις σαν βυθο θελει συχνο πλυσιμο καθως υπαρχουν πολλοι μυκητες και που εγκατασταθουν στο χαλικι σου!

Για την διακοσμηση θα σου προτεινω καποιο φυλο mopani που θα σου μαλακωνει και το νερο!

Και φυσικα να διαβασεις καλα το αρθρο του φιλου Billia για να σου λυθουν ολες οι απορειες σου!

http://www.aquazone....showtopic=68453

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Ναι...τα εχω διαβασει ολα αυτα...!εγω θα προτιμουσα ομως καμια εικονα ή συμβουλες για να μπορεσω να το κανω καταλληλο για αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι...τα εχω διαβασει ολα αυτα...!εγω θα προτιμουσα ομως καμια εικονα ή συμβουλες για να μπορεσω να το κανω καταλληλο για αυτα...

Για συμβουλες οσες θες αν και το αρθρο του φιλου Billia πιστευω καλυπτει τις περισσοτερες απορειες καποιου αρχαριου χομπιστα!

Για φωτο ψαξε εδω φιλους που εχουν φτειαξει χελωνιερες διαβασε τα post τους και τις συμβουλες που του δινουν οι πιο ειδικοι του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

ναι...μολις το παρελαβα...υπαρχει ομως ενα σοβαρο προβλημααααα....εχω βγαλει φοτογραφιες απο το φιλτρο...εχω συναρμολογησει το μισο...το υπολοιπο ειναι τελειως παραξενο...μηπως εχει κανεις σας αυτο το φιλτρο και να μπορει να μου πει πως να συνεχισω....οσο συντομοτερα γινεται ομως....γιατι ανυπομονω να τις βαλω μεσα και εχω κολλησει σε ενα φιλτρακι....

ευχαριστω!!!!..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...ολα οκ....καπως το βρηκα...δεν ξερω αν ετσι ειναι το σωστο παντως κανει τη δουλεια του...τα χελωνακια μου αφου το εξερευνησαν το μερος...τελικα ειναι μια χαρα,...το φιλτρο δουλευει...η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 26 βαθμους και η διακσμηση εχει τελειωσει...αυτα για σημερα...post-50065-0-94175000-1348153548_thumb.jpgpost-50065-0-07226500-1348153553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

Θα σου ελεγα να ανεβασεις λιγο πιο ψηλα το φιλτρο γιατι εχει παρατηρηθει στα ανοιχτα ενυδρεια χωρις μεγαλη αναταραξη επιφανειας δημιουργειται απο την σκονη Biofilm!

Link to comment
Share on other sites

Σας;ευχαριστω πολυ!!!Προς το παρον πιστευω πως το μεγεθος ειναι καλο...ετσι?το φιλτρο φοβηθηκα να το βαλω πιο ψηλα γιατι μπορει να καει...Ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις...εαν εχετε ιδεες μπορειτε να τις πειτε ....για να το κανω οσο πιο καταλληλο μπορω για αυτα...Ευχαρσιτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασιλίνα,πολύ καλή η αναβάθμιση σου για μία καλύτερη διαβίωση των χελωνών σου... Με λάμπα τι έκανες???

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπαω στο συγκεκριμενο πετ σοπ που με βοηθησε πολυ και αναλογα με την τιμη θα δω τι θα κανω...και την ιδια μερα 8α παρω και τον θερμοστατη...

πιστευω αυτην την εβδομαδα...Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...