Jump to content

Οι Χελωνιτσες Μου


Recommended Posts

Λοιπον η λαμπα ειναι ετοιμη και μαλιστα σε καλη τιμη...θα την παρω συντομα απο το πετ σοπ...εχω διαβασει πως η λαμπα πρεπει να ειναι 20 εκατοστα και πανω...εχω ομως 2 επιλογες...να ειναι 17 εκατοστα και μετα 30 εκ. ......τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οκ...ευχαριστω πολυυ....ετσι απλα για να ξερω...στα 30 εκατοστα δν θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις μεγάλη απώλεια στο ποσοστό της ακτινοβολίας που θα φτάνει στα ζώα σου

Link to comment
Share on other sites

Ακομη μια ερωτησηηηηη....βρηκα λευκη χαλαζιακη αμμο...σε αρκετα καλη τιμη...να βαλω στο ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη καθε βδομαδα να καθαριζεις την αμμο σου βαλτην!

Πολυ καλο ξεπλυμα!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλινα,οπως σου ειπε και ο Γιαννης παραπανω,αρκει να βγαζεις τα επιφανιακα περιτοματα σε συχνη βαση,αφαιρωντας το δυνατο λιγοτερη αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πειτε οτι πρεπει δηλαδη καθε φορα που καθαριζω το ενυδρειο να την βγαζω και να την καθαριζω...εγω το καθαριζω με σκουπα βυθου...αμα κανω ετσι και με την αμμο επιφανειακα??χωρις να παιρνω πολλη αμμο?Ευχαριστω πολυ..!

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πειτε οτι πρεπει δηλαδη καθε φορα που καθαριζω το ενυδρειο να την βγαζω και να την καθαριζω...εγω το καθαριζω με σκουπα βυθου...αμα κανω ετσι και με την αμμο επιφανειακα??χωρις να παιρνω πολλη αμμο?Ευχαριστω πολυ..!

Αυτο πρεπει να κανεις!

Επιφανειακα και θα προσπαθεις να αγαιρεις οσο πιο λιγο αμμο μπορεις με την σκουπα βυθου!

Αλλωστε αυτο σου λεει και ο Γιωργος απο επανω!

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφ....ενταξει..πειτε μου τωρα ...τι ειναι προτιμοτερο χοντρο/μεγαλο χαλικι ή αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Ενοείτε άμμο!Το χαλίκι θα γίνει χάλια πολύ γρήγορα!

Eκτος απο αυτο καλητερα αμμο γιατι θα δεις ενα καινουργιο παιχνιδακι οταν βαλεις αμμο!

Οι χελωνες σου θα πανε και θα θαβονται μεσα στην αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...σας ευχαριστω πολυ...εαν προχωρησω στην αγορα θα σας ενημερωσω...Ευχαριστω πολυυ..!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο...μου λενε απο εμπειριες πως δεν ειναι καλο να βαλεις αμμο σε χελωνακια...καλυτερα χαλικι μου λενε ειναι πιο ευκολο...φφφ...

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα εχω τοσο χρονο για την αμμο...τι λετε?Ευχαριστω πολυ. :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - Vasilina
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα απολυτως τιποτε.η συντηρηση θα σου γινει εφιαλτης.και θα ειναι και πολυ τακτικος εφιαλτης.μονο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

επιμενεις να βλεπεις κατι εντελως δυσκολο στο καθαρισμα.

εγω οτι ειχα να σου πω στο ειπα.

σκετο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οντως θα ειναι πολυ βολικο...απλα εγω σκεφτομαι κατι για να ειναι πιο ευχαριστο προς αυτες...παρολα αυτα αφου λετε πως θα ειναι δυσκολο....ενταξει...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...

Link to comment
Share on other sites

Vasilina σαφώς ένα bare bottom ενυδρείο είναι ποιο εύκολο στην συντήριση του.... Από την άλλη δεν πρέπει αν τρομάζεις, γιατί και με την άμμο είναι εύκολο να συντηρηθεί με επιφανειακό μαζεμα

Link to comment
Share on other sites

Απλα φοβαμαι μηπως δεν υπαρχει χρονος...αλλα ενταξει θα δω πως θα παει στην πορεια...επισης πηρα την λαμπα...την λενε daylight blue reptile bulb...μηπως δεν ειναι ατη που πρεπει...παντως το παιδι απο οπου την παρηγγειλα φανηκε να ηξερε οταν του ειπα για uvb...ακομη τον θερμοστατη θα τον εχω συντομα...Και κατι ακομα...τα χελωνακια μου ειναι πολυ ηρεμα και αρχιζω να φοβαμαι...δεν ξερω τι εχουν...παντως δεν μπαινουν σχεδον καθολου στο νερο...(προσπαθω μεχρι να ερθει ο θερμοστατης να κραταω σταθερη την θερμοκρασια...)...και ολη μερα κοιμουνται...μηπως αρχιζουν να πεφτουν σε χειμερια ναρκη..?πανττως εχω ακολουθησει τα βηματα για να την εμποδισω...τα να κανω ?και δεν τρωνε επισης...Ευχαριστω πολυ!..

Link to comment
Share on other sites

Bασιλίνα σου απαντάω μέσα στο κείμενο σου

Απλα φοβαμαι μηπως δεν υπαρχει χρονος...αλλα ενταξει θα δω πως θα παει στην πορεια...επισης πηρα την λαμπα...την λενε daylight blue reptile bulb...μηπως δεν ειναι ατη που πρεπει- θα καλύψει τις ανάγκες σου...παντως το παιδι απο οπου την παρηγγειλα φανηκε να ηξερε οταν του ειπα για uvb- από αυτό και μόνο που λες κάτι έγινε λάθος. Αν μπεις στο site τις συγκεκριμένης εταιρίας θα δεις ότι για το συγκεκριμένο προϊόν λέει ότι έχει uv-a ακτινοβολία αλλά όχι uv-b...ακομη τον θερμοστατη θα τον εχω συντομα...Και κατι ακομα...τα χελωνακια μου ειναι πολυ ηρεμα και αρχιζω να φοβαμαι...δεν ξερω τι εχουν...παντως δεν μπαινουν σχεδον καθολου στο νερο...(προσπαθω μεχρι να ερθει ο θερμοστατης να κραταω σταθερη την θερμοκρασια...)...και ολη μερα κοιμουνται...μηπως αρχιζουν να πεφτουν σε χειμερια ναρκη..?πανττως εχω ακολουθησει τα βηματα για να την εμποδισω- το πρώτο βήμα για να την αποτρέψεις είναι η παρουσία θερμοστάτη,που δεν έχεις προς το παρόν...τα να κανω ?και δεν τρωνε επισης...Ευχαριστω πολυ!..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...για την λαμπα θα δω τι θα κανω...απο οτι μου ειπε και ο χρηστος ειναι uv-a...τον θερμοστατη τον πηρα απο αγγελια θα τον εχω με στην εβδομαδα μαλλον...και κατι αλλο...την λαμπα ποσες ωρες να την αναβω?ευχαριστωω...ελπιζω να μην σας κουρασα..

Έγινε επεξεργασία - Vasilina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...