Jump to content

Νέα Αρχή Στα Αλάτια, Lido 120Lt


fmnstr

Recommended Posts

Μετά το μικρόβιο που μου μετέδωσε ο φίλος μου Lorentzos , τον οποιο φροντισα να βασανισω με το να δανειστω ολο του τον εξοπλισμο και να τον αγγαρεψω στο καθαρισμα και κουβαλημα, απεκτησα ενα Juwel Lido 120 lt που ετρεχε ως FOWLR. Ο σκοπος ειναι σιγα σιγα, γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι, να φτιαξουμε ενα ομορφο light reef.

Θαλασσινό ενυδρείο

Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61x41x58

Λίτρα:120

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): -

Λίτρα Sump: -

Οργανισμοί

Κοράλλια: (not yet)

Ψάρια: 2 clown, 1 4-stripe damsel

Ασπόνδυλα: (not yet, ακουω προτασεις??)

Βράχος (είδος κιλά): 8 κιλά ζωντανός με ολιγον (μαλλον) bryopsis, (θα προστεθουν αλλα 5 κιλα απο Σεπτεμβρη, προσφορες?)

Άμμος (είδος κιλά): 7 κιλά αραγωνίτης

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Φωτιστικό GLO με δύο λάμπες 24watt, μια ΑΤΙ AquablueSpecial και μια ΑΤΙ Actinic

Διάρκεια φωτισμού: δεν εχει ακομα αναψει για να αποφυγω εξαρση αλγης

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):Βράχος, Εσωτερικο φίλτρο της juwel με υαλοβαμβακα για αρχη, Ανθρακα, αντιφωσφορο

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 sera 75w, diy ανεμιστηρας μπανιου με χρονοδιακοπτη (προσωρινα μεχρι να ερθει ο controller)

Skimmer: Red Sea Prizm

C.R.:-

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 1 x juwel 600lt/h του φιλτρου,( 1 x resun 2000 lt/h, 1 x maxijet 900 lt/h ) θα αντικατασταθουν μαλλον απο 2 Koralia nano 900, βλεπε σχετικο post

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Ocean Nutrition Formula 2 Flakes ( δεν την τιμουν ιδιαιτερα οι clown, προτεινεται μερικες)

Παράμετροι

pH: 8,2

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):>10 (θα μετρηθει αργοτερα με ακριβεια)

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): 40 (βλεπε παρακατω)

Ασβέστιο (Ca)

Μαγνήσιο (Mg)

Φωσφορικά (Po4) αρκετα

Μέση Θερμοκρασία (°C):26-28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Σκοπος ειναι 12 λτ ανα εβδομαδα

Νερό (Όσμωση - βρύση): για αρχη νερο βρυσης με prime και αλατι Τροπιc Marin Pro Reef

Αλλαγή Άνθρακα:Seachem Matrix καθε μηνα

Αλλαγή Αντιφώσφορο:Dupla Marine siliphos (?καθε 2 μηνες?)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Οπως βλεπετε ειμαστε ακομα στην αρχη. Το ενυδρειο μεταφερθηκε με τον βραχο σε κουβα και κυκλοφορητη. Ο αραγωνιτης εμεινε μεσα. Καθαριστηκε το ενυδρειο προσεκτικα με ξυδι και ξανα με νερο χωρις να ενοχληθει ο αραγωνιτης. Μπηκε ο βραχος και τα ψαρακια..Το ενυδρειο γεμισε με καινουριο νερο σε διαστημα 2 ημερων σε δυο δοσεις. Μετα μπηκε το σκιμμερ αφου καθαριστηκε. Στο εσωτερικο φιλτρο αφαιρεθηκαν τα σφουγγαρια που ειχε και αντικατασταθηκαν με ανθρακα, αντιφωσφορο και υαλοβαμβακα για αρχη (θα αφαιρεθει και αυτος). Προστεθηκαν γενναιες δοσεις Special Blend για 3 ημερες. Μετα φοβηθηκα υπερδοσολογια και θα ακολουθησω τη ρουτινα για νεα ενυδρεια, προσθηκη 8η μερα κλπ.

Ο λογος οτι τα νιτρικα βρεθηκαν στο θεο, κατακοκκινο με υγρα τεστ της απι, προφανως λογω αραγωνιτη, κουραρισμα ισως βραχου. Ξεκινησα αλλαγες νερου, συνολο 120λτ με 20 λτ ανα ημερα. Δεν ταισα για 3 ημερες και τωρα ταιζω προσεχτικα. Τωρα πεσαν στα 40 ppm και θα κανω αλλη μια αλλαγη 30 λτ ισως την παρασκευη, μπορει και με θαλασσα. Εχω προσθεσει seachem purigen και chaeto στο πανω μερος του εσωτερικου φιλτρου με φως 24h. Ακομα δεν εχω αναψει τις λαμπες απο φοβο για τα νιτρικα και τις αλγες.

Μολις ηρεμησουμε κα βρουμε μια ρουτινα θα ξεκινησει η μετατροπη σε Light reef, μαλλον για οκτωβρη με βλεπω, με αγορα Α/ο.

Καποιες ερωτησεις:

- Ποτε να ανοιξω λαμπες, διαρκεια? (απο 1 ωρα καθε μερα και καθε ποτε να αυξανω)

- καποια αλλη αντιμετωπιση στο θεμα με τα νιτρικα

- η α/ο compact 3 σταδιων vs 5 σταδιων με φιλτρο ρητινης τι προσφερει περισσοτερο, εκτος απο το 0 στα tds, εννοω τι διαφορα θα δω στο ενυδρειο μου. Να μην αγοραζω κατι και μετα το πουλαω για το αλλο οπως νομιζω οτι γινεται συνηθως.

- τι συνεργειο καθαρισμου να επιλεξω και αν μπορω να το βαλω αμμεσα.

Οτι αλλο μου ερθει εδω ειμαστε...Καλως σας βρηκα αλατοδαρμενοι...

ps. φωτο δεν εχει ακομα.. να ομορφυνουμε λιγο, να αναψουμε κανα φως, γιατι με τα αλλα θεματα ουδεμιαν συγκριση. κανα ψαρακι μονο αν θελετε..

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή από εμένα, αν και είμαι σίγουρος με τον lorentzo φίλο θα πας καλά :)

Γαρίδες θα πρότεινα να βάλεις μετά τον 2ο μήνα που θα στρώσεις αρκετά, αφού είναι ευαίσθητες.

Βάλε σαλιγκαράκια 2-3 τουλάχιστον από κάθε είδος γιατί είναι πρακτικά με τις άλγες και όμορφα ταυτόχρονα.

Ένας ερημίτης με μπλέ πόδια είναι πάντα ευπρόσδεκτος και πανέμορφος.

Φαγητό για τα κλόουν μην ανησυχείς, μόλις σε μάθουν θα σου τρών τα χέρια τα λαίμαργα :P

Υπομονή και θα ανταμειφθείς, αφού το ενυδρείο είναι τετραγωνισμένο και μπορείς να φτιάξεις ένα θαυμάσιο aquascape.

Αναμένουμε φωτογραφίες .....

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώστον, καλως σε βρήκαμε.

Θα κάνω χαζή ερώτηση, το νερό βρύσης το μέτρησες για νιτρικά; αν είναι καθαρό τότε δώσε λίγο χρόνο στην cheato και κάνε αλλαγή στο 40 - 50%.

Με αυτά τα νιτρικά δεν ξέρω για συνεργείο καθαρισμού... Στρώσε πρώτα καλά το ενυδρείο και μετά από σαλίγκαρους βρίσκεις δεν τίθεται ζήτημα. Κακή κίνηση το purigen ενώ στρώνεις ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Jester, ναι το σκεφτηκα και γω για το νερο βρυσης, αλλα ηταν καθαρο, 0 νιτρικα παντα με απι τεστ. Θα προμηθευτω τεστ νιτρικων της salifert για μεγαλυτερη ακριβεια.

Για το Purigen λες ε.. Πριν 2 μερες το εβαλα για ενισχυση. Ετρεξε για καποιες μερες μονος του ο βραχος και δεν ειχε θεμα με αμμωνια, νιτρωδη. Κακη επιλογη γιατι δεν αφηνω να παρουν μπρος τα αναεροβια βακτηρια του βραχου που διασπουν τα νιτρικα? Να το βγαλω ή να το αφησω αφου το βαλα?

Ηδη εχω αλλαξει τα 120λτ οπως ειπα σε δοσεις ανα ημερα των 20 λτ. Οπως το καταλαβαινω αν αλλαξω το 50% θα πεσω στα 20ppm νιτρικα. Απλα δεν ηθελα να αλλαζω τοσο πολυ νερο για να του δωσω το χρονο να ωριμαζει. Τεσπα, τωρα απο Παρασκευη γιατι δεν φτανει κ το αλατι :P ...

Οσο για σαλιγκαρια ναι κατι πηρε το ματι μου στο προφιλ τους οτι δεν τους αρεσουν τα νιτρικα. Απλα ειπα μπας και κανουν head start στις αλγες πριν παρουν μπρος οι λαμπες.. Λαμπες ποτε να αναψω??

Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκληρώσεις το στρώσιμο και κατεβάσεις τα νιτρικά στο 10 - 20 να μην γίνει όργιο μέσα στο ενυδρείο μπορείς να αρχίσεις τα φώτα.

Είμαι της σχολής που λέει πως στο στρώσιμο αφήνεις τον βράχο να κάνει την δουλειά του. Ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι δεν θα του έβαζα τίποτα (άντε κανα ζωντανό κοπίποδο στα τελειώματα του στρωσίματος. Άσε που το purigen τραβάει και αμμωνίες και νιτρώδη άρα ανταγωνίζεται τα βακτήρια σου σε φρέσκο ενυδρείο. δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. λογικά αν το βγάλεις θα σε πάει καμμιά βδομάδα πίσω στο στρώσιμο (μικρό το κακό). αν το αφήσεις απλά θα πρέπει να είναι συνέχεια κομμάτι του ενυδρείου σου (είναι ανα 6μηνο αλλαγή αν δεν κάνω λάθος).

έκανες σύγκριση το τεστ σου με του λορέντζου π.χ. μην είναι μάπα το τεστ;

Τις άλγες δεν θα τις γλυτώσεις. Τα σαλιγκάρια απλά δεν θα τις αφήσουν να καταλάβουν το ενυδρείο. Ε και μόλις βγουν οι άλγες θα δεις και τα νιτρικά να πέφτουν. Φωσφορικά αρκετά; Στο θεο; έλα πες τι τιμή βγάζει το τεστ μην ντρέπεσαι. :D

Όσο για τα σαλιγκάρια επειδή είναι και ευαισθητα δώστους χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκληρώσεις το στρώσιμο και κατεβάσεις τα νιτρικά στο 10 - 20 να μην γίνει όργιο μέσα στο ενυδρείο μπορείς να αρχίσεις τα φώτα.

Το ιδιο προσπαθουσα και εγω. Αρα αναμενουμε.

Είμαι της σχολής που λέει πως στο στρώσιμο αφήνεις τον βράχο να κάνει την δουλειά του. Ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι δεν θα του έβαζα τίποτα (άντε κανα ζωντανό κοπίποδο στα τελειώματα του στρωσίματος. Άσε που το purigen τραβάει και αμμωνίες και νιτρώδη άρα ανταγωνίζεται τα βακτήρια σου σε φρέσκο ενυδρείο. δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. λογικά αν το βγάλεις θα σε πάει καμμιά βδομάδα πίσω στο στρώσιμο (μικρό το κακό). αν το αφήσεις απλά θα πρέπει να είναι συνέχεια κομμάτι του ενυδρείου σου (είναι ανα 6μηνο αλλαγή αν δεν κάνω λάθος).

Χμμ..Μετα την αλλαγη την Παρασκευη μαλλον θα φυγει. Ανθρακα για αρχη ποσο τον κραταω? Τραβαει τα πρωτα.. Μια βδομαδα οπως συνηθιζεται για 'νεο' ενυδρειο ή περισσοτερο?

έκανες σύγκριση το τεστ σου με του λορέντζου π.χ. μην είναι μάπα το τεστ;

Οταν λεω οτι του πηρα ολο τον εξοπλισμο το εννοω ;) . Εχω αφησει το ενυδρειο του στη μοιρα του. Οτι τεστ ειχαμε τα εκανα και συγκρινα με τα δικα μου να βεβαιωθω οτι δεν εχω αποκλισεις.. Δυστυχως κοκκινιλα και σε αυτα.. (απι) ..Απλα της salifert λεω να τα παρω γιατι δεν εχω και μεγαλη ακριβεια στις χρωματικες διαφορες με της απι, προφανως οχι σε τοσο μεγαλες τιμες οσο εχω εγω...

Τις άλγες δεν θα τις γλυτώσεις. Τα σαλιγκάρια απλά δεν θα τις αφήσουν να καταλάβουν το ενυδρείο. Ε και μόλις βγουν οι άλγες θα δεις και τα νιτρικά να πέφτουν. Φωσφορικά αρκετά; Στο θεο; έλα πες τι τιμή βγάζει το τεστ μην ντρέπεσαι. :D

Ε μεγαλη ;) . Δεν θυμαμαι ακριβως, οταν παω σπιτι θα δω το χαρτακι μου κ θα ενημερωσω. Απλα στις ενδεικτικες μετρησεις την ειδα μεγαλη και απλα δεν ξαναασχοληθηκα.. Αυτα βεβαια πριν την προσθηκη αντιφωσφορου, αλλα ετσι και αλλιως οι σιδηρου αργουνε.

Όσο για τα σαλιγκάρια επειδή είναι και ευαισθητα δώστους χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Update για τα φωσφορικα. Αφου συμβουλευτηκα το τεφτερι η πρωτη μετρηση που ειχα κανει πριν καν μπει αντιφωσφορος ηταν φωσφορικα γυρω στο 1,0 (+- κατι στην κλιμακα της απι). Δεν ξανα ασχοληθηκα. Οταν ερθει ο καιρος για κοραλια και ελπιζω για α/ο θα ξαναεπανελθω.

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσθεσα κι αλλο βραχο (~6 κιλα) και ολοκληρωσα ενα στησιμο που μου αρεσει..Γενικα ειναι ανετο με πολλα κενα κατω απο τα βραχακια. Εχουν μπει σαν γεφυρες πολλα κομματια για καλυτερη κυκλοφορια. Πως σας φαινεται?

th_IMG_0629.jpg th_IMG_0630.jpg th_IMG_0631.jpg th_IMG_0632.jpg th_IMG_0633.jpg th_IMG_0634.jpg th_IMG_0636.jpg

Με πολλες και μεγαλες αλλαγες νερου (50%) εχω ριξει τα νιτρικα στο 20.

Προμηθευτηκα και τεστ της salifert και εκανα τεστ. Οι αλλαγες νερου γινονται με νερο βρυσης με prime. Αυριο σκεφτομαι να δοκιμασω μια αλλαγη με θαλασσα.

Μετρησεις πριν τον εξτρα βραχο και μετα για αμμωνια κλπ.

2012-08-24 temp26.0 dens 1026.0 nh4 0.0 no2 0.0 no3 20.0

2012-08-21 temp26.7 dens 1025.0 ph 8.4 kh 11.0 ca 450.0 mg 1290.0 no3 20.0 po4 1.0

Λογω νιτρικων και φωσφορικων (εχω αντιφωσφορο στο εσωτερικο της Juwel της Dupla Marin) φοβαμαι για αλγες και δεν ειχα αναψει τα φωτα. Επειδη ο βραχος που μπηκε ειχε μερικα κομματια ζοανθους ξεκινησα δειλα δειλα τα φωτα. Φωτοπεριοδος 1h Moonlight - 1h 2xT5 24W -1 h Moonlight. Σκεφτομαι ανα 3 μερες να ανεβαινω μια ωρα. Τι πιστευετε?

Μετρησα και το νερο της αλλαγης αλλα δεν βρηκα φωσφορικα. Περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Πανε να ανοίξουν με το moonlight. Τρώνε ένα σοκ όταν ανάβουν οι λάμπες. Ήταν σε σκοτεινό κουβα πριν. Συνεχίζουν αλλα υποθέτω δεν προλαβαίνουν να ανοίξουν με τόσο μικρη φωτοπερίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πιο πολύ ώρα με νυχτερινό φωτισμό.Όπως και να ανάβεις πρώτα μισές λάμπες και μετά όλες μαζί και μερικές ώρες 5-6.Ίσως και τα μουνλάιτς μαζί .Δοκίμασε και ένα μπανάκι σε οσμωτικό νερό μήπως κάτι τα τρώει...αν δεν ανοίξουν σύντομα τα ξεχνάς...οπότε ενεργοποιήσου.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αγαπητε,εχεις κανει πολυ καλο ξεκινημα.Το στησιμο του βραχου super.Συνεχισε ετσι με αργα βηματα και ειμαι σιγουρος πως θα σου πανε ολα καλα.

Υ.Γ Τελικα τα αργα βηματα στο ενυδρειο λογο της κρησης, μονο καλα αποτελεσματα μπορουν να φερουν :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

To στήσιμο μου άρεσε και μένα... μόνο μια παρατήρηση.... στα δεξιά και αριστερά τα βραχάκια που είναι κοντά στο τζάμι δώσε τους λίγο παραπάνω περιθώριο για σε λίγο καιρό που θα αρχίσουν τα τζάμια να πιάνουν άλγες και κοραλλίνες, έτσι όπως είναι στριμωχτά εκεί δεν θα μπορέσεις να το καθαρίζεις με τον μαγνήτη και θα φαίνεται άσχημο σ εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αγαπητε,εχεις κανει πολυ καλο ξεκινημα.Το στησιμο του βραχου super.Συνεχισε ετσι με αργα βηματα και ειμαι σιγουρος πως θα σου πανε ολα καλα.

Υ.Γ Τελικα τα αργα βηματα στο ενυδρειο λογο της κρησης, μονο καλα αποτελεσματα μπορουν να φερουν :bigemo_harabe_net-145:

Ευχαριστω πολυ.. Το σιγουρο ειναι οτι η κριση σε κανει να ψαχνεις περισσοτερο τις αγορες σου.. :)

To στήσιμο μου άρεσε και μένα... μόνο μια παρατήρηση.... στα δεξιά και αριστερά τα βραχάκια που είναι κοντά στο τζάμι δώσε τους λίγο παραπάνω περιθώριο για σε λίγο καιρό που θα αρχίσουν τα τζάμια να πιάνουν άλγες και κοραλλίνες, έτσι όπως είναι στριμωχτά εκεί δεν θα μπορέσεις να το καθαρίζεις με τον μαγνήτη και θα φαίνεται άσχημο σ εκείνο το σημείο.

Εχεις δικιο...

Παντως δεξια σκεφτομαι να το κλεισω με χαρτονι για 3 λογους. Ειναι η πλατη του juwel φιλτρου οποτε με χαλαει οπτικα, εχω παραθυρο και το μεσημερι το χτυπαει ηλιος (το κλεινω απο εκει την ημερα με αυτοσχεδιο χαρτονι) και τριτον εχω την τηλεοραση οποτε τα βραδυα θα γλυτωνουν απο αυξομειωσεις φωτισμου. Δεν εχω αποφασισει ακομα.. Επισης στο πισω μερος εχω καθρεφτη πισω απο το ενυδρειο και προσωρινα μου αρεσει ετσι..Δινει μια αισθηση βαθους. Δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω χαρτονι και πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις χαρτόνι αλλά αυτοκόλλητο βινύλιο (το πουλάνε με το μέτρο, συνήθως 60cm X όσο θες), πολλοί επιλέγουν μπλε, άλλοι πάλι το μαύρο.... είναι θέμα γούστου

Link to comment
Share on other sites

ξερεις που μπορω να το βρω? στο google μου βγαζει ολα για μαγαζια με ψηφιακες εκτυπωσεις.. Δεν το πουλανε πουθενα αλλου πχ. πλαισιο ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το πλαίσιο δεν έχει, αλλά μπορείς να το βρεις σε καταστήματα με γραφική ύλη και είδη σχεδίου ή ακόμη και στις ψηφιακές εκτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα update λοιπον..

Εχουμε εξελιξεις.

Καταρχας προστεθηκε συνεργειο καθαρισμου. 1 cleaner, 2 bubble bee snails (κουκλακια επρεπε να παρω περισσοτερα), 1 trochus ή astrea (η πτωση θα δειξει ;) ) , 4-5 nassarius, 1 strombus ή turbo, 4 trochus. Υπενθυμιζω απο ψαρακια εχω 2 clown και 1 4-stripe damsel. Μου γυαλισε ενα decora αλλα κρατηθηκα. Ευτυχως γιατι ειδα οτι χαρακτηριζεται σαν jumper και ειμαι με ανοιχτο ενυδρειο. Μου προτειναν μια 6-line wrasse αλλα παλι κρατηθηκα.. Μονο ενα salarias σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη που θα πρασινισω. Αμεσα θα μπει ενα mithrax που εχω βρει και κανα 2 ερημιτες (ισχυει οτι καλυτερα με τα κοκκινα ποδια παρα με τα μπλε; )

Απο κοραλλια προστεθηκαν μερικα απο ευγενικη χορηγια του φιλου μου Lorentzo.

Μια Pulsing xenia

th_IMG_0716.jpg

Μοιαζει με colt coral

th_IMG_0714.jpg Το λαστιχακι γιατι περιμενω ακομα να κολλησει το ενα κομματι στο βραχακι.

Ειναι green star pollyps ή sympodium?

th_IMG_0734.jpg

ενα sps που ειχε παρει την κατω βολτα και ηρθε σε μενα να βρει την κακη του τυχη.. Ποιο ειναι?

th_IMG_0717.jpg

τα παρακατω ηρθαν με το βραχο και τελικα ανοιξαν με τα πολλα..Μια αναγνωριση?

th_IMG_0713.jpg th_IMG_0715.jpg

Απο μετρησεις ειμαστε:

1026 SG

27 temp

8,4 PH

7,5 KH

430 Ca

1300 Mg

NO3 10-15 (μετα απο αλλαγη νερου) - 25 (πριν την εβδομαδιαια αλλαγη νερου)

PO4 0,25 (μετα απο αλλαγη νερου αν βγαζω καλα το χρωμα της salifert) - 0,5 (πριν την αλλαγη)

Αλλαγες νερου τις 3 τελευταιες εβδομαδες 45-50 lt από θαλασσα. (νιτρικα, φωσφορικα 0 )

Αλλαγη αντιφωσφορου Dupla Marine ( απο δω και περα περιμενω να περασουν 7 μερες, στις 10 μετραω και αν βρω φωσφορικα τον αλλαζω, δυστυχως βρισκω. Πριν αλλαζα καθε μηνα.) Σκεφτομαι να δοκιμασω της Seachem αλουμινιου να τραβηξει τα πολλα. Μια ερωτηση ακομα τον αντιφωσφορο τον βαζω στο εσωτερικο φιλτρο και πια σε ειδικη πατεντα στο σκιμμερ, αξιζει να παρω τον λεπτοκοκκο της waterwaves ή τον aqualight χοντροκοκκο? Ποιος θα κανει καλυτερη δουλεια?

Αλλαγη ανθρακα πια καθε 2 εβδομαδες 25γρ Seachem matrix. Πριν τον αλλαζα καθε μηνα 50 γρ. Τον εβαλα και αυτον στο διαμερισμα εξοδου του σκιμμερ ( red sea prizm) κατω απο τον αντιφωσφορο σε ειδικη θηκη που εφτιαξα στα προτυπα των deltec. To skimmer το εβαλα να πεφτει στο εσωτερικο φιλτρο της juwel, για να αποφυγω τις φυσσαλιδες στο ενυδρειο, και πανω στην μακροαλγη Fauchea sp. ( η chaeto δεν επεζησε μαλλον ηθελε καλυτερο φωτισμο). Μεσα στο φιλτρο εμεινε υαλοβαμβακας που αλλαζω καθε εβδομαδα και προστεθηκε τελικα Purigen.

th_IMG_0721.jpg th_IMG_0722.jpg

Βασικα πιστευω οτι το σκιμμερ δεν κανει καλα τη δουλεια του γι αυτο και τα νιτρικα και φωσφορικα, σκεφτομαι να το αλλαξω με το deltec mce 300 (το 600 ειναι too much?)

Προστεθηκε ενα βραχακι ακομα του ενος κιλου, δυστυχως με aptaisia (υπενθυμιση να μην ξαναπαρω βραχο απο καταστημα, μονο απο χομπιστες) , αφου δοκιμασα την τυχη μου με salifert aptaisia exit και βλεποντας απογονους τελικα το εσπασα εκεινο το κομματι και το επικινδυνο το εβγαλα εκτος ενυδρειου.

Απο εξοπλισμο ειχαμε αναβαθμιση..

Μεχρι τωρα ειχα 2 t5 24w ati aquablue special και ati actinic με φωτο περιοδο σταδιακα εφτασα στις 10 ωρες και 13 ωρες το moonlight με leds. Απεκτησα ενα HQL φωτιστικο 150w με λαμπα 20000 Κ . Τωρα αναβει για 1 ωρα και σκεφτομαι να αυξανω ανα βδομαδα και να προβω σιγα σιγα στην αντικατασταση των τ5. Μια σκεψη ειναι να κρατησω τις τ5 και να αντικαταστησω τη λευκη με μια μπλε και να παιξω σαν προσομειωση ανατολης-δυσης πριν ανοιξω την μεταλλου. Ισως να τις δουλευω και καποιες ωρες συνδυαστικα. Τι πιστευετε;

th_IMG_0724.jpg

Απο κοραλλια στοχος μου ειναι ρικορντεες που τρελαθηκα με την παρτη τους, ζωανθους περιεργα , καμια εφυλια κλπ. και βλεπουμε..

Απο κυκλοφορια εχουμε το juwel φιλτρο για αναταραξη 600lt/h. Αλλος ενας juwel κυκλοφορητης 600 lt/h που μπηκε πισω απο το βραχο για κυκλοφορια. Μια tunze 6025 να χτυπαει διαγωνια και πανω. Και μια maxijet 900 να χτυπαει το τζαμι ωστε να σπαει η δυνατη της ροη (εχει σπασμενο στομιο αρα δεν μπορω να την κατευθυνω ευκολα). Θα αντικαταστησω μαλλον την maxijet με μια ακομα 6025 στην αντιθετη πλευρα.

Φτιαχτηκε βαση για τα φλοτερ της αναπληρωσης απο Plexiglass

th_IMG_0711.jpg th_IMG_0723.jpg

Τελος απεκτησα οσμωση με DI της aquili.it 190lt μτχσμενη. Οποιος ξερει εχει περιοριστη ροης στα προτυπα των οσμωσεων της waterwaves γιατι δεν βλεπω κατι, και τελικα της εβαλα αυτον απο τη waterwaves?

Αυτα τα ολιγα.. Μερικες φωτο και καλη μου αρχη..

th_IMG_0718.jpg th_IMG_0719.jpg th_IMG_0720.jpg

th_IMG_0728.jpg th_IMG_0729.jpg th_IMG_0731.jpg th_IMG_0733.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα update λοιπον..

Εχουμε εξελιξεις.

Καταρχας προστεθηκε συνεργειο καθαρισμου. 1 cleaner, 2 bubble bee snails (κουκλακια επρεπε να παρω περισσοτερα), 1 trochus ή astrea (η πτωση θα δειξει ;) ) , 4-5 nassarius, 1 strombus ή turbo, 4 trochus. Υπενθυμιζω απο ψαρακια εχω 2 clown και 1 4-stripe damsel. Μου γυαλισε ενα decora αλλα κρατηθηκα. Ευτυχως γιατι ειδα οτι χαρακτηριζεται σαν jumper και ειμαι με ανοιχτο ενυδρειο. Μου προτειναν μια 6-line wrasse αλλα παλι κρατηθηκα.. Μονο ενα salarias σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη που θα πρασινισω. Αμεσα θα μπει ενα mithrax που εχω βρει και κανα 2 ερημιτες (ισχυει οτι καλυτερα με τα κοκκινα ποδια παρα με τα μπλε; )

Ωραίος μέχρι εδώ!

Απο κοραλλια προστεθηκαν μερικα απο ευγενικη χορηγια του φιλου μου Lorentzo.

Μια Pulsing xenia

th_IMG_0716.jpg

Μοιαζει με colt coral

th_IMG_0714.jpg Το λαστιχακι γιατι περιμενω ακομα να κολλησει το ενα κομματι στο βραχακι.

Ειναι green star pollyps ή sympodium?GSP

th_IMG_0734.jpg

ενα sps που ειχε παρει την κατω βολτα και ηρθε σε μενα να βρει την κακη του τυχη.. Ποιο ειναι?Seriatopora Green Birdsnest

th_IMG_0717.jpg

τα παρακατω ηρθαν με το βραχο και τελικα ανοιξαν με τα πολλα..Μια αναγνωριση?Δεν ξέρω ποιά είναι αλλά όταν μεγαλώσουν στείλε και απο δώ κανα 2 να έχουμε...πολύ όμορφα και μπράβο που τα άνοιξες.

th_IMG_0713.jpg th_IMG_0715.jpg

Απο μετρησεις ειμαστε:

1026 SG

27 temp

8,4 PH

7,5 KH

430 Ca

1300 Mg

NO3 10-15 (μετα απο αλλαγη νερου) - 25 (πριν την εβδομαδιαια αλλαγη νερου)

PO4 0,25 (μετα απο αλλαγη νερου αν βγαζω καλα το χρωμα της salifert) - 0,5 (πριν την αλλαγη)

Αλλαγες νερου τις 3 τελευταιες εβδομαδες 45-50 lt από θαλασσα. (νιτρικα, φωσφορικα 0 )

Αλλαγη αντιφωσφορου Dupla Marine ( απο δω και περα περιμενω να περασουν 7 μερες, στις 10 μετραω και αν βρω φωσφορικα τον αλλαζω, δυστυχως βρισκω. Πριν αλλαζα καθε μηνα.) Σκεφτομαι να δοκιμασω της Seachem αλουμινιου να τραβηξει τα πολλα. Μια ερωτηση ακομα τον αντιφωσφορο τον βαζω στο εσωτερικο φιλτρο και πια σε ειδικη πατεντα στο σκιμμερ, αξιζει να παρω τον λεπτοκοκκο της waterwaves ή τον aqualight χοντροκοκκο? Ποιος θα κανει καλυτερη δουλεια?

Χοντρόκοκκο γιατί ο λεπτός της WW είναι για ριάκτορα και δεν είσαι για να πέφτει πάνω σε κοράλλια.Αν είχες ριάκτορα θα σου έλεγα WW με κλειστά μάτια.

Αλλαγη ανθρακα πια καθε 2 εβδομαδες 25γρ Seachem matrix. Πριν τον αλλαζα καθε μηνα 50 γρ. Τον εβαλα και αυτον στο διαμερισμα εξοδου του σκιμμερ ( red sea prizm) κατω απο τον αντιφωσφορο σε ειδικη θηκη που εφτιαξα στα προτυπα των deltec. To skimmer το εβαλα να πεφτει στο εσωτερικο φιλτρο της juwel, για να αποφυγω τις φυσσαλιδες στο ενυδρειο, και πανω στην μακροαλγη Fauchea sp. ( η chaeto δεν επεζησε μαλλον ηθελε καλυτερο φωτισμο). Μεσα στο φιλτρο εμεινε υαλοβαμβακας που αλλαζω καθε εβδομαδα και προστεθηκε τελικα Purigen.

th_IMG_0721.jpg th_IMG_0722.jpg

Βασικα πιστευω οτι το σκιμμερ δεν κανει καλα τη δουλεια του γι αυτο και τα νιτρικα και φωσφορικα, σκεφτομαι να το αλλαξω με το deltec mce 300 (το 600 ειναι too much?)Χμμμ όχι έχω δεί και χειρότερα.Βρές λίγο mesh υλικό μήπως και η αναβάθμιση στην φτερωτή σου κάνει καλύτερη δουλειά.Πάντως η αρχή αυτού του σκίμμερ είναι να μην βγάζει φυσαλίδες οπότε δές πρώτα αν το δουλεύεις σωστά.

Προστεθηκε ενα βραχακι ακομα του ενος κιλου, δυστυχως με aptaisia (υπενθυμιση να μην ξαναπαρω βραχο απο καταστημα, μονο απο χομπιστες) , αφου δοκιμασα την τυχη μου με salifert aptaisia exit και βλεποντας απογονους τελικα το εσπασα εκεινο το κομματι και το επικινδυνο το εβγαλα εκτος ενυδρειου.

Απο εξοπλισμο ειχαμε αναβαθμιση..

Μεχρι τωρα ειχα 2 t5 24w ati aquablue special και ati actinic με φωτο περιοδο σταδιακα εφτασα στις 10 ωρες και 13 ωρες το moonlight με leds. Απεκτησα ενα HQL φωτιστικο 150w με λαμπα 20000 Κ . Τωρα αναβει για 1 ωρα και σκεφτομαι να αυξανω ανα βδομαδα και να προβω σιγα σιγα στην αντικατασταση των τ5. Μια σκεψη ειναι να κρατησω τις τ5 και να αντικαταστησω τη λευκη με μια μπλε και να παιξω σαν προσομειωση ανατολης-δυσης πριν ανοιξω την μεταλλου. Ισως να τις δουλευω και καποιες ωρες συνδυαστικα. Τι πιστευετε; Ναι γιατί όχι...MH με Τ5 παίζουν πολλοί χομπίστες χρόνια τώρα με επιτυχία

th_IMG_0724.jpg

Απο κοραλλια στοχος μου ειναι ρικορντεες που τρελαθηκα με την παρτη τους, ζωανθους περιεργα , καμια εφυλια κλπ. και βλεπουμε..

Απο κυκλοφορια εχουμε το juwel φιλτρο για αναταραξη 600lt/h. Αλλος ενας juwel κυκλοφορητης 600 lt/h που μπηκε πισω απο το βραχο για κυκλοφορια. Μια tunze 6025 να χτυπαει διαγωνια και πανω. Και μια maxijet 900 να χτυπαει το τζαμι ωστε να σπαει η δυνατη της ροη (εχει σπασμενο στομιο αρα δεν μπορω να την κατευθυνω ευκολα). Θα αντικαταστησω μαλλον την maxijet με μια ακομα 6025 στην αντιθετη πλευρα.Καλή σκέψη

Φτιαχτηκε βαση για τα φλοτερ της αναπληρωσης απο PlexiglassΠολύ ωραίο και πρακτικό.

th_IMG_0711.jpg th_IMG_0723.jpg

Τελος απεκτησα οσμωση με DI της aquili.it 190lt μτχσμενη. Οποιος ξερει εχει περιοριστη ροης στα προτυπα των οσμωσεων της waterwaves γιατι δεν βλεπω κατι, και τελικα της εβαλα αυτον απο τη waterwaves? Χμμμ δεν την κατάλαβα την ερώτηση.έχεις τόσο πολύ ροή που θέλεις περιοριστή? όλες αυτές δουλεύουν στα 60-80 PSI.

Αυτα τα ολιγα.. Μερικες φωτο και καλη μου αρχη..

th_IMG_0718.jpg th_IMG_0719.jpg th_IMG_0720.jpg

th_IMG_0728.jpg th_IMG_0729.jpg th_IMG_0731.jpg th_IMG_0733.jpg

Kαλή σου αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Ενα update λοιπον..

.... Αμεσα θα μπει ενα mithrax που εχω βρει και κανα 2 ερημιτες (ισχυει οτι καλυτερα με τα κοκκινα ποδια παρα με τα μπλε; )

....

τα παρακατω ηρθαν με το βραχο και τελικα ανοιξαν με τα πολλα..Μια αναγνωριση? Μολις παρουν τα πανω τους θα σας τα στειλω να τα κανετε να λαμπουν με τα ενυδρεια σας και τις φωτογραφικες σας ικανοτητες. Ειναι πορτοκαλο-ροζ , πρασινα και κιτρινα.

th_IMG_0713.jpg th_IMG_0715.jpg

...

Αλλαγη αντιφωσφορου Dupla Marine ( απο δω και περα περιμενω να περασουν 7 μερες, στις 10 μετραω και αν βρω φωσφορικα τον αλλαζω, δυστυχως βρισκω. Πριν αλλαζα καθε μηνα.) Σκεφτομαι να δοκιμασω της Seachem αλουμινιου να τραβηξει τα πολλα. Να την κανω την δοκιμη ή να συνεχισω με σιδηρου?

...

Βασικα πιστευω οτι το σκιμμερ δεν κανει καλα τη δουλεια του γι αυτο και τα νιτρικα και φωσφορικα, σκεφτομαι να το αλλαξω με το deltec mce 300 (το 600 ειναι too much?)

Πηρα το mesh που συζητησαμε αλλα δεν μπορω να το βαλω χωρις να κανει παραπανω θορυβο ή να ενοχλει τον impeller.. Ειναι αρκετα μικρο το impeller για τετοιες προσθηκες. Η μονη πατεντα που ειδα στο νετ ειναι με πλαστικο mesh με μικρες τρυπες που ειναι επιπεδο και καθεται πανω αλλα δεν ξανα ασχοληθηκα. Το σκιμμερ με ανα 3 μερες καθαρισμα φαινεται να κανει δουλεια. Βγαζει ενα τσαγακι, οχι ομως τπτ πηχτο. Το χω με τον αφρο να ξεκιναει στη βαση του ποτηριου και να κοχλαζει ελαφρως στο στομιο του ανοιγματος. Οσο για τις φυσαλλιδες επειδη δεν ακουμπαει και στο νερο η επιστροφη αλλα πεφτει απο πιο ψηλα να φταιει και αυτο. Να πω οτι πια ταιζω ανα δευτερη μερα μονο.

...

Απο εξοπλισμο ειχαμε αναβαθμιση..

Μεχρι τωρα ειχα 2 t5 24w ati aquablue special και ati actinic με φωτο περιοδο σταδιακα εφτασα στις 10 ωρες και 13 ωρες το moonlight με leds. Απεκτησα ενα HQL φωτιστικο 150w με λαμπα 20000 Κ . Τωρα αναβει για 1 ωρα και σκεφτομαι να αυξανω ανα βδομαδα και να προβω σιγα σιγα στην αντικατασταση των τ5. Μια σκεψη ειναι να κρατησω τις τ5 και να αντικαταστησω τη λευκη με μια μπλε και να παιξω σαν προσομειωση ανατολης-δυσης πριν ανοιξω την μεταλλου. Ισως να τις δουλευω και καποιες ωρες συνδυαστικα. Τι πιστευετε;

Βασικα λεω να τα κανω συνδυαστικα με τις τ5 να ανοιγουν ανα δυο ωρες και να σβηνουν με το σκεπτικο οτι δεν ειναι σταθερη η ηλιοφανεια. Η΄ να τα βαλω ολα στο φουλ (με σταδιακη προσαρμογη) και βλεπουμε;

...

Τελος απεκτησα οσμωση με DI της aquili.it 190lt μτχσμενη. Οποιος ξερει εχει περιοριστη ροης στα προτυπα των οσμωσεων της waterwaves γιατι δεν βλεπω κατι, και τελικα της εβαλα αυτον απο τη waterwaves?

Εννοω οτι του λειπει το σωληνακι που ειναι ο περιοριστης ροης στις αντιστοιχες της waterwaves. Απο τiς χαλια φωτο του κατασκευαστη και στο aquaristic.net βλεπω οτι εχει κατι παρομοιο. Ψαχνω στις σωληνωσεις, γωνιες μηπως εχει καποιο κρυφο αλλα δε βλεπω κατι. Ετσι εβαλα και γω αυτον της waterwaves.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο!!! ;)

Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

1)πολλοί λένε οτι οι red leg κάνουν καλύτερη δουλειά και οτι δεν επιτίθενται σε σαλιγκάρια.Εγώ έχω δεί και τα 2 είδη να τρώνε σαλιγκάρια και να κάνουν την ίδια δουλειά.Καλό είναι να πάρεις 1 και 1 ή 2 και 1 έτσι για να έχεις ποικιλία.

2) :bigemo_harabe_net-134: ναι και θα σου στείλω και γώ μερικά παράξενα να φτιάξεις κήπο.Η αρρώστια μου με τα ζοάνθους είναι γνωστή στους κύκλους του ΑΖ.

3)Τα ΡΟ4 συνήθως έρχονται με την τροφή flakes ή pellets.Ο αντιφώσφορος αλουμινίου αν έχεις πολλά PO4 μπορεί να βοηθήσει στην άμεση απομάκρυσή ΡΟ4 αλλά τα καλύτερα αποτελέσματα που έχω δεί είναι με την χρήση GFO σε ριάκτορα.Σε 10 μέρες μηδενίζει στην κυριολεξία . Ίσως ο βράχος ή το υπόστρωμα σε καθυστερούν γιατί είναι άστρωτα ακόμα.Κάνε υπομονή και συνέχισε με GFO+αλλαγές νερού.Κάποια στιγμή θα γίνουν 0,0? και θα ησυχάσεις.

4)Θέλει καλή τοποθέτηση να κόψεις τις γωνίες, και ότι προεξέχει.Λίγο υλικό αρκεί για να δώσει άλλον αέρα σε κάθε σκίμμερ. Βακτήρια και πηγή άνθρακα ίσως σου αλλάξουν την σύσταση του νερού μέχρι να πιάσει γλίτσα το σκίμμερ και μετά να κάνει δουλειά.Απομακρύνοντας παράλληλα ΝΟ3/ΡΟ4.Γενικά τα σκίμμερ θέλουν καιρό να πιάσουν λίγο γλίτσα για να δουλέψουν.Αν παράλληλα βρείς κάποιο deltec σε καλή τιμή το χτυπάς.Μέχρι τότε νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.

5)Δεν χρειάζεται να τις κλείνεις.Σταδιακά θα φτάσεις 8-10 ώρες συνολική φωτοπερίοδο(δεν χρειάζεσαι παραπάνω) με 4-5 ώρες Τ5+τις μετάλου.20.000κ βγάζουν φοβερό χρώμα.Και δίνουν και καλό χρώμα στα κοράλλια.

Ξέρεις με τέτοιο φωτισμό και καλές παραμέτρους σε λίγο καιρό πάς άνετα για σκληρά...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε ενας mithrax σημερα και 2 ερημιτες μικροι με κοκκινα ποδια. Το καβουρακι με τη μια αρχισε να μασουλαει...;) Τερμα τα ζωντανα για τωρα..Αναμονη για τη μερκελ.. Μου γυαλισαν κατι sexy shrimp αλλα ηταν πολυ μικρες για να τις ευχαριστηθω στο γυμνο ενυδρειο μου...

Να συμπληρωσω οτι ριχνω βακτηρια S.Blend 10 ml την εβδομαδα 2 μερες μετα την αλλαγη νερου (καπου διαβ τον γκουρου alexpsycho οτι ποτε μετα απο αλλαγη νερου βακτηρια..Ισχυει μονο για νερο θαλασσας ή και με τεχνητο αλατι?) Να προσθεσω αλλη μια δοση μεσα στην εβδομαδα μηπως δω προκοπη με νιτρικα , φωσφορικα?

Λοιπον, θα εχετε δει το ξεψειρισμα με τα ρεφρακτομετρα sg , salinity κλπ . που προσπαθησα να τα καταλαβω. Τελικα επελεξα να εμπιστευτω τον κινεζο μου αλλα να κραταω ψηλα τον πηχυ στα 1026 και κατι για ασφαλεια αφου οι ενδειξεις λενε οτι μαλλον δειχνουν μικροτερη αλατοτητα, βλεπε τεστ αιολου κλπ. Διαβασα απο παλιους χομπιστες οτι μπορεις να καλιμπραρεις στα 1.009 με σταγονες για τα ματια.. Εχοντας τετοια υγρα με 0,9% sod chloride το δοκιμασα. Το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο. 1.005 με το ενα υγρο και 1.006 με το αλλο (και τα δυο 0,9% , αλλες εταιρειες και συσκευασιες). Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να βασιστω σε μια τετοια μετρηση και να διορθωσω το ρεφρακτομετρο μου. Αυτο σημαινει οτι σταδιακα πρεπει να ανεβω 0.003 σε αλατοτητα. Να τονισω οτι καλιμπραρω στο 0 με νερο απεσταγμενο και πια και οσμωσης. Μπορω να κανω μια τετοια διορθωση ή να μεινω οπως ειναι?

Να δωσω και καποιες αλλες μετρησεις.. Το νερο της θαλασσας το βρισκω 1.027, πριν 3 βδομαδες το ειχα βρει 1.030 (δεν αλλαξα ρυθμιση στο ρεφρακτομετρο σε αυτο το διαστημα). Με το αλατι θυμαμαι να παιρνω παραπανω απο τον κατασκευαστη, δεν εχω καποια προχειρη μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Το θαλασσινό νερό έχει συνήθως 1.029-1.030 απο εκεί που μαζεύω.Τέτοιες διαφορές είναι περίεργες.Συνήθως όταν φυσάει ή βρέχει προτιμώ να φτιάχνω συνθετικό με νερό όσμωσης καλό αλάτι κτλ..και γλυτώνω ταλαιπωρία.Το πιο βασικό στην αλατότητα είναι να μένει σταθερή και χωρίς αποκλείσεις.Μπορείς να στοχεύσεις μια τιμή 1.025 πχ και να την κρατήσεις.Διαφορές λόγω σκίμμερ και εναπόθεσης αλάτων στον εξοπλισμό είναι ελάχιστες.Συνήθως τις ψάχνω και τις ρυθμίζω στην αλλαγή νερού.Θυμίζω οτι τα μικρά λίτρα είναι οφθαλμαπάτη και κάθε μεταβολή γίνεται πολύ πιο εύκολα απο ότι σε ένα μεγάλο ενυδρείο πράγμα που κάνει την αυτόματη αναπλήρωση νερού απαραίτητη.Πολύ προσοχή λοιπόν γιατί πολλά κοράλλια δεν αντέχουν τις μεταβολές.

Στο θαλασσινό νερό παρατήρησα ότι όταν ρίχνω βακτήρια την ίδια ή την επόμενη μέρα έχω διατομική άλγη σε μερικά σημεία στο υπόστρωμα και το σκίμμερ μου δουλεύει σαν τρελό όπως και απο άλλους χομπίστες άκουσα ανάλογες εμπειρίες όπως εμφάνιση cyano.Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα οτι το θαλασσινό νερό φέρνει δικά του βακτήρια και δεν κάνει να ρίχνουμε έξτρα την ίδια μέρα.Στις αλλαγές με συνθετικό αλάτι όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και οι εταιρίες συνήθως ενθαρρύνουν την χρήση τους μετά από κάθε αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...