Jump to content

Νέα Αρχή Στα Αλάτια, Lido 120Lt


fmnstr

Recommended Posts

Μιας που εχεις γινει νονος του ενυδρειου μου με τις συμβουλες σου, πρεπει να του βρεις και ονομα.. Τεσπα, οποτε τι λες να κανω με το ρεφρακτομετρο, να μεινω ετσι σταθερος ή να ανεβω 0,003 οπως βγαζει το διαλυμμα 0,9%. Βασικα πρεπει να παρω το calibration fluid της Pinpoint να ξεμπερδευω αλλα ερχεται ακριβα με τα μεταφορικα και το σκεφτομαι..

Οσο για το θαλασσινο ναι αμα βρεξει δεν θα μαζεψω, το εχω υποψιν. Τωρα που το σκεφτομαι τοτε με το 1030 ειχε κυμα η θαλασσα. Τις αλλες φορες ηταν πιο ηρεμη. Παντως καποιος εδω ειχε γραψει οτι ειχε παρει ακριβως 1026 απο αθηνα, αν δεν κανω λαθος... Επισης, εγραψα λαθος τις δυο τελευταιες φορες ηταν 1028, οχι 1027. Κατι τετοια σκεφτομαι και λεω οτι με 0,003 πανω θα παει υπερβολικα σε ολα..Και σε τιμες στοιχειων κλπ. Βεβαια το φαρμακευτικο διαλυμμα να ειναι τοσο φτωχο? Δεν ξερω.. Αλλωστε ολα υποθεσεις ειναι ελλειψει καλυτερου οργανου..

Ευχαριστω και παλι για το feedback..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο, καλός εξοπλισμός, πολύ όμορφα ζωντανά.

Μπράβο για την όλη προσπάθεια, καλή συνέχεια !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο καιρο να κανω μια ανανεωση. Ξεκιναω με τη φορμα μιας και εχω αρκετες αλλαγες.

Θαλασσινό ενυδρείο

(Nano) Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61x41x58

Λίτρα:120

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): -

Λίτρα Sump: -

Οργανισμοί

Κοράλλια: 2x Ricordea, 4-6x Zoanthus, 1x Seriatopora, 1x Pulsing Xenia, 1x Soft Finger Leather Coral, 1x Star Polyps

Ψάρια: 2 clown, 1 4-stripe damsel

Ασπόνδυλα: 2 x Bumble Bee, 4 x Trochus, 3-4 Nassarius, 1x Zebra Turbo, 1 Mithrax, 1x Cleaner, 1x Blood Fire Shrimp, 2x Red Legged Hermit

Βράχος (είδος κιλά): 13 κιλά ζωντανός

Άμμος (είδος κιλά): 7 κιλά αραγωνίτης

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Φωτιστικό GLO με δύο λάμπες 24watt, μια ΑΤΙ AquablueSpecial (αλλαχτηκε σε ΑTI Blue Plus) και μια ΑΤΙ Actinic, 1x150W Solarmax MH 20000Κ, 1 x Ebay Moonlight (8x Led με φακους), 1x Led Spot με λαμπα οικονομιας που φωτιζει μακροαλγη (fauchea sp.) στο Juwel εσωτ. φιλτρο σαν refugium σε αντιθετη φωτοπεριοδο

Διάρκεια φωτισμού: 9πμ-2μμ & 12πμ-1.30πμ Moonlight, 12πμ - 2μμ Led spot, 2μμ-12πμ 2xΤ5, 4μμ-11μμ MH 150W

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):Βράχος, Εσωτερικο φίλτρο της juwel με υαλοβαμβακα (αλλαγη καθε εβδομαδα),Purigen bag , Ανθρακα Seachem Matrix, αντιφωσφορο WW σε καλτσες

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 sera 75w, diy ανεμιστηρας μπανιου, Controller STC-1000, 25.7 (+-0,5) μεση θερμοκρασια

Skimmer: Deltec MCE 300 με σφουγγαρακι στην εξοδο η οποια πεφτει στο Juwel εσωτ φιλτρο- refugium για αποφυγη φυσαλιδων

C.R.:-

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 1 x juwel 600lt/h του φιλτρου, 1 x maxijet 680 πισω απο τον βραχο, 2x Tunze 6025 αντιδιαμετρικα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Ocean Nutrition Formula 2 Flakes, Formula 2 Pellets, Formula 1 Pellets, Prime Reef Flakes, Artemia κατεψ/νη, σε αναμονη Mysis κατεψ/νη. Ταισμα μια φορα την ημερα. Μια φορα την εβδομαδα κατεψ/νη.

Παράμετροι

pH: 8,4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Ασβέστιο (Ca): 430

Μαγνήσιο (Mg): 1350

Φωσφορικά (Po4) 0,03

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 12 λτ την εβδομαδα

Νερό (Όσμωση - βρύση): Οσμσωση 3 σταδιων με DI (3tds)

Αλλαγή Άνθρακα:Seachem Matrix 30gr καθε 15 μερες

Αλλαγή Αντιφώσφορο: WaterWaves 30γρ καθε 15 μερες

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμα τζαμιων καθε 4 μερες και κυπελλου skimmer, προσθηκη Special Blend 5ml μετα απο καθε αλλαγη και αναδευση των καλτσων με τα υλικα στο φιλτρο και αλλαγη υαλοβαμβακα.

.

Αλλαξα το σκιμμερ με το Deltec MCE 300 και βελτιωσα την κυκλοφορια με 2 Tunze 6025 (αφου δοκιμασα και την Sun Sun 3000lt/h).

Ο φωτισμος εφτασε σταδιακα τη μεταλλου στις 7 ωρες με 1 ωρα καθε εβδομαδα και χτες αλλαξα την Aquablue Special Τ5 με μια ATI Blue Plus για να ολοκληρωσω το φασμα και να φτασω το χρωμα που εβλεπα απο το moonlight (Royal Blue). Ειχα πολυ καλη αναπτυξη και στη σεριατοπορα και ειδικα στη Xenia εως τωρα. Προστεθηκαν 2 ρικορντεες (Yuma ή Florida?) και 2 ζωανθους που για μενα τα σπανε.. Αποφασισα να κανω το ενυδρειο κηπο Zoanthus και Ricordea σαν ενα μικρο που ειδα στα βιντεακια που ποσταρετε.Απο μετρησεις ειμαι καλα..

Ειχα θεμα με το ΚΗ που εμενε χαμηλα (επεσε και μεχρι το 6,5). Ετσι αρχισα τα προσθετα. Ξεκινησα με Seachem Reef Builder. Αλλα επεσα σε ενα αρθρο του Randy Holmes που ανεφερε οτι το ασβεστιο καταναλωνεται και αυτο αλλα πιο αργα και γι αυτο πολλοι χομπιστες δεν του δινουν σημασια μεχρι να πεσει αρκετα. Αφου ειδα οτι ειχα και αργη καταναλωση ασβεστιου χρησιμοποιησα το Tropic Marin Bio Calcium Actif που τα ανεβαζει και τα 2 (ΚΗ και Ca). To μαγνησιο δεν ειχε προβλημα αφου ηταν ηδη ψηλα απο το αλατι. Το κρατησα το kH κοντα στο 7.

Η σεριατοπορα ειχε αναπτυξη ειδικα με λιγο περισσοτερο KH και αρκετα εκτεταμενους πολυποδες. Ειχε απο πριν καποιες νεκρωσεις αλλα εβλεπα αναπτυξη.

Πριν ενα μηνα και κατι ειδα πτωση των νιτρικων πολυ χαμηλα γυρω στο 5. Μαλλον συνοδευτηκε και απο προσθηκη του Purigen και νερο οσμωσης. Αλλαξα και το σκιμμερ και ημουν χαμηλα. Τα φωσφορικα ηταν λιγο τσιμπημενα. Μεχρι τοτε χρησιμοποιουσα αλατι Red sea απλο. Δοκιμασα κανα 2 κιλα το Tropic Marin Bio Actif και μηδενισαν εντελως τα νιτρικα και επεσαν ακομα περισσοτερο τα φωσφορικα. Προφανως εδω ειναι κ ενα θεμα, οτι χαλασα την αναλογια ανθρακα-φωσφορικων-νιτρικων. Μηδενικα νιτρικα, υπαρκτα φωσφορικα.. Not good. Παραλληλα αυξηση και της φωτοπεριοδου σιγα σιγα με την μεταλλου. ..Αμεσα ειχα εμφανιση διατομικης στον αραγωνιτη. Φωσφορικα προφανως ακομα βγαζει ο βραχος και το υποστρωμα.

Τεσπα, συνεχιζω με μερικες φωτο.

Mithrax καβουρης μασουλαει τα βραχια

th_IMG_0736.jpg

Στις πρωτες μερες η σεριατοπορα

th_IMG_0744.jpg

Τωρα (μεχρι πριν μια βδομαδα γτ ειχαμε μια συγκρουση και την ξανακολλησα, αυξησα και το ΚΗ)

th_IMG_0823.jpg

Η Xenia μετα απο λιγες μερες με την μεταλλου (δεν βρισκω πιο προσφατη αλλα τουμπανιασε)

th_IMG_0789.jpg

Τα πρωην κλειστα ζωανθακια

th_IMG_0791.jpgth_IMG_0817.jpg

th_IMG_0726.jpg

Star polyps

th_IMG_0818.jpgth_IMG_0793.jpg

Τα ψαρακια μου.. Το θηλυκο νεμο (μεγαλυτερο) σκουρηνε η ραχη του. Απο οτι εψαξα αυτο ειναι σημαδι ηλικιας..

th_IMG_0790.jpgth_IMG_0795.jpgth_IMG_0802.jpgth_IMG_0803.jpg

Το αρσενικο νεμο

th_IMG_0812.jpgth_IMG_0816.jpg

To damsel

th_IMG_0797.jpg

H cleaner

th_IMG_0798.jpg

Ερημιτης

th_IMG_0806.jpg

Μαζι

th_IMG_0808.jpg

Snail θηριο

th_IMG_0799.jpg

Τα νεα μου αποκτηματα

Μετα την εισαγωγη τους πριν μια βδομαδα

Ricordea (ειδος?)

th_IMG_0810.jpgth_IMG_0826.jpg

Zoanthus

th_IMG_0811.jpgth_IMG_0828.jpg

Blood fire shrimp

th_IMG_0805.jpg

Απο ζωντανα ηθελα να βαλω καμια εφυλια να δω πως παει. Μου αρεσαν τα decora ή gamma loreto και six line wrasse . Εχω απειρα bristle worms. Αλλα διαβασα οτι ειναι jumpers και φοβηθηκα οτι θα τα βρω εξω. Μπορει να τα κηνυγησει και το damsel. Τι πιστευετε?

Αλλες προτασεις για ζωντανα, παρατηρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την παρουσιαση ηθελα να την κανω εδω και καιρο. Ημουν χαρουμενος με την προσθηκη των ricordea και των Zoanthus, ειχα αποφασισει να βρισκω ομορφα ζωντανα αυτου του ειδους και να προσθετω. Ειχα στοχο που λενε. Ηθελα να αλλαξω και σιγα σιγα των αραγωνιτη με πιο λεπτοκοκκο νεκρο. Να παρω καποια pepermint για κανα δυο aptaisia που κονομησα. κλπ κλπ..

Η διατομικη που λεγαμε αρχισε να θεριευει. Μερικα ζοανθους, αυτα τα αχρωμα που ηταν κοντα στο βυθο κολλησαν και κλεισανε.. Αρχισα να την βλεπω στους κυκλοφορητες κλπ.. Εβλεπα και φυσαλιδες. Λεω θα ναι ετσι απο το σκιμμερ. Αρχισα να την βλεπω και στους βραχους πανω σε λιγη αλγη.. Ε λοιπον το εψαξα στο νετ και δυστυχως δεν ειναι διατομικη αλλα dinoflageletes. Απογοητευτηκα απο αυτα που διαβασα.

Σιφωναρω τον βυθο. σε μια μερα εχει ξαναβγει. Ειναι πια σαν κλωστες στην xenia, στο finger coral, πλησιαζει την σεριατοπορα, φοβαμαι για τα καμαρια μου τις ricordea και τα zoanthus. Ξενερα.

Διαβασα οτι με υψηλο ph, kh ειχαν δει αποτελεσματα. Ετσι ξεκινησα την αυξηση του Kh. To χω τωρα στο 9. Δεν αρεσε και πολυ στη σεριατοπορα η μεταβαση. Την κουνησα και καταλαθος και επρεπε να την ξανακολλησω.. Δεν ειναι χαρουμενη.. Εχω παρει και αλατι Red sea coral pro που εχει υψηλο kh να δουμε.

Διαβασα και για συσκοτιση για 4 μερες. Δεν ξερω..Ακουω προτασεις.. Η μεταλλου τα αγριευει τα dinos με τη μια.. Ισως να θελει και αλλαγη ή να την σταματησω για τωρα. Τις τ5 τις πηγα στο μπλε χτες (ακτινικη και μπλε). Να τις αφηνα μονες τους?

Εβαλα παραπανω ανθρακα και αντιφωσφορο(60 γρ) γιατι διαβασα οτι ειναι τοξικη, μπας και της σταματησω το φαι. Μια προταση ηταν να ταισω περισσοτερο να αυξησω τα νιτρικα να επελθει ισορροπια να παρουν μπρος οι μακροαλγες. Αραγε τα αμινοξεα αυξανουν τα νιτρικα? Να παρω απο αυτα.

Χτες καθαρισα στην αλλαγη νερου τα βραχια με οδοντοβουρτσα και τα κοραλλια γιατι τα λυπηθηκα..αυτο το πραγμα εχει παει παντου. Βεβαια παλι μεσα εμεινε.. Ισως να κανω σιφωναρισμα με υαλοβαμβακα και να ξαναβαζω το νερο μεσα... Αλλιως δεν γινεται..

Τι θα κανατε εσεις?

Μερικες φωτο απο αρχικο σταδιο..

th_IMG_0821.jpg

Αυτο που νομιζα διατομικη. Τωρα ειναι σαν γραμμες καφε γλιτσας που πανε με τη ροη.

th_IMG_0822.jpg

εδω φαινονται και πιο καθαρα οι φυσαλιδες.

Τωρα ειναι πιο εντονα τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

επειδη εκανα βλακεια με τις εικονες εδω μπορειτε να τις δειτε ολες http://s253.beta.photobucket.com/user/fmnstr/library/reef%20aquarium Δεν βρισκω και το κουμπι της επεξεργασιας να τις φτιαξω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μετά από πολύ καιρό βρήκα λίγο χρόνο να κάνω μια ανανέωση... Μελέτησα το φόρουμ γιατί είχα καιρό να μπω και εντυπωσιάστηκα από τα στολίδια σας.

Πάμε με τα χαρακτηριστικά..

Θαλασσινό ενυδρείο

Reef



Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61x41x58

Λίτρα:120

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): -

Λίτρα Sump: -



Οργανισμοί

Κοράλλια: Διάφορα Zoanthus, Ricordeas Florida, Pulsing Xenia, Seriatopora Hystrix, Sinularia Finger, Favia, Acanthastreas, Euphylia, Star Polyps, Montipora digitata

Ψάρια: 2 clown, 1 4-stripe damsel, 1 Amblygobius hectori, 1 Filamented Flasher Wrasse

Ασπόνδυλα: 2 Red Legged Hermits, 1 Peppermint Shrimp, 1 Cleaner Shrimp, 1 Blood Red Fire Shrimp, ~7 Nassarius, 2 Bubble Bee Snail, ~4 Trochus snail, 1 Turbo snail, 1 Flying Scallop, πολλά Bristle worms


Βράχος (είδος κιλά): ~12 κιλά ζωντανός

Άμμος (είδος κιλά): 7 κιλά αραγωνίτης



Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x Solarmax 150W MH 20000K DE + Φωτιστικό GLO με δύο λάμπες 24watt, μια ΑΤΙ Blue Plus και μια KZ Fiji Purple. Moonlight 8*1W Royal Blue Leds

(Η MH δείχνει προς το κίτρινο αν και είναι 20000Κ, πράγμα που υποδηλώνει και την ηλικία της αφού την πήρα μεταχειρισμένη. Σύντομα θα αλλαχτεί όλο το setup με led diy)

Διάρκεια φωτισμού: Moonlight: 00.00-01.30 , 09.00-14.00 .. Τ5: 14.00-00.00 .. ΜΗ: 15.00-23.00 (αν θυμάμαι καλά)



Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):Βράχος, Εσωτερικό φίλτρο της juwel με υαλοβάμβακα, Άνθρακα, αντιφώσφορο σε κάλτσα , σακουλάκι Purigen , red μακροάλγη και λίγο chaeto σε κάλτσα με αντίστροφη φωτοπερίοδο με λάμπα οικονομίας led warm white

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 sera 75w, 1 μικρός ανεμιστήρας οικιακός με βάση μανταλάκι.

Skimmer: Deltec MCE 300

C.R.:-

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 1 x juwel 600lt/h του φίλτρου, 1 x maxijet 400 πίσω από τα βράχια, 2 x tunze 6025

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Έχουν αγοραστεί 2 Two Little Fishes Phosban Reactors 150 για άνθρακα και αντιφώσφορο σε σειρά, αλλά η αντλία marineland maxijet (τελικά προέλευση κίνας) τα παιξε και εσπασε το impeller, οπότε περιμένω μια aquarium systems maxijet 1000 για τη τροφοδότηση τους

Διατροφή: Ocean Nutrition Formula 2 Flakes , Prime Reef Flakes, Formula 1 and 2 Small Pellets, First Bite Marine Flakes από 1 φορά την ημέρα διαφορετική τροφή κάθε μέρα, 1 φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη (αυτή την περίοδο Ocean Nutrition Mysis) και DT's Live Marine Phytoplankton


Παράμετροι (salifert)

pH: 8,0

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7,8

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): 1,5-2,5

Ασβέστιο (Ca): 390

Μαγνήσιο (Mg): 1350-1380

Φωσφορικά (Po4) : 0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-27



Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 16 lt ανα βδομαδα, ή 20lt ανα δύο

Νερό (Όσμωση - βρύση): όσμωση 3 σταδίων + DI (TDS 0)

Αλλαγή Άνθρακα: 45g WW ανά 15 μέρες

Αλλαγή Αντιφώσφορο: 45g WW ανά μήνα

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή υαλοβάμβακα σε κάθε αλλαγή νερού, προσθήκη 5ml Special Blend σε κάθε αλλαγή, αλλαγή νερού με αλάτι Red Sea Coral Pro, τάισμα τα κοράλια με κατεψυγμένη μια φορά την εβδομάδα. Προσθήκη κάθε μέρα Seachem Reef Builder και ανά δύο μέρες Ca σκόνη από WW για διατήρηση των παραμέτρων. Θέλω να προβώ στην αγορά μιας δοσομετρικής (μάλλον της γνωστής κινέζικης)

Αυτό που έχω δει είναι όσο το αφήνεις στην ησυχία του τόσο καλύτερα πάει. Αυτή τη στιγμή απουσιάζω από το ενυδρείο για 20 μέρες και ελπίζω να τα βρω όλα καλά.

Και μερικές φώτο από το ενυδρείο παλαιότερες.

IMG_0891_zps8c5bb2a7.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_0900_zps8dde5942.jpg

IMG_0899_zps907de5a8.jpg

IMG_0898_zpsf502c0b2.jpg

η σεριατοπορα τωρα εχει μεγαλωσει τοσο που εχει σκεπασει το διπλανο..πρεπει να τα μετακινησω

IMG_0897_zpsabc2506d.jpg

το τουλι ειναι για ενα φραγκακι ξενια

IMG_0896_zps7b18f66c.jpg

IMG_0895_zps8b1427e8.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα την εχω ανεβασει πιο ψηλα γιατι εβλεπα τα ζωανθους να ενοχλουνται απο την παρουσια της αν και δεν φαινεται να τα αγγιζει ουτε τη νυχτα

IMG_0894_zpsf00f9502.jpg

IMG_0893_zps2f670bb0.jpg

IMG_0892_zpsd8068c78.jpg

τρωει συνεχεια απο τον αραγωνιτη και τα βραχια

IMG_0889_zpseb63e3c9.jpg

Link to comment
Share on other sites

null_zps147bc61c.jpg

null_zpsca3bb77e.jpg

null_zpsbed29157.jpg

δαγκωμα που εχω φαει απο αυτην

null_zpse5afd749.jpg

Link to comment
Share on other sites

null_zps5f00a13c.jpg

null_zpsec0c3b9a.jpg

null_zpsf20518e3.jpg

null_zpsb3db02a1.jpg

το συγκεκριμενο blenny τον εχασα, μαλλον τον ταλαιπωρησαν τo damsel και τα clownfish. Τον εβαλα μαζι με το wrasse, αλλα το wrassακι επιβληθηκε στους ταραξιες.. Μου αρεσε πολυ, φατσας και με χαρακτηρα, και θελω να το ξαναβαλω αλλα φοβαμαι μην εχω τα ιδια. Αργοτερα εβαλα το goby και δεν υπηρξε προβλημα.

IMG_385847568_zps83f6c3ef.jpg

IMG_385847067_zps10842c99.jpg

IMG_385847055_zps29eef031.jpg

IMG_385847040_zps7eb8cdd9.jpg

Link to comment
Share on other sites

παλαιοτερη φωτο για να δειτε την αναπτυξη

IMG_385847025_zps6f8841de.jpg

IMG_385847017_zps7e8e9e04.jpg

IMG_385847004_zpsa5468120.jpg

το κουκλι

IMG_385846993_zps3ba06a54.jpg

κουκλος ηταν ο κεφαλας

IMG_385846980_zps43badc97.jpg

IMG_0828.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ενα video με τα κλοουν να γεννανε αυγα.

th_24C2DEE2-3111-48C4-98F1-DE11FBD2BD32-

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Νικο.. και συ καλο γεμισμα..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε fmnstr :bigemo_harabe_net-64:

Οντως τα ζωανθακια σου ειναι φοβερα!Εχεις κανει πολυ καλες επιλογες και στα υπολοιπα κοραλια!

Να το χαιρεσαι και να το δεις δασος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mad23 (Μιχαλη?) . Εβαλα στοχο αρχικα να το κανω mixed με ricordea και ζοανθους, αλλα στη πορεια ειπα να δοκιμασω το χερι μου και το νερο μου με καποια ευκολα αρχικα lps και sps. Σκοπος να αποκτησω και εμπειρια για καποιο πιο μεγαλο που θα φτιαξω καποια στιγμη που θα το επιτρεψουν οι καταστασεις. Τωρα τελευταια με κερδισαν και οι acanthastreas και το ταισμα των lps αν και κουραστικο λογω χωρου και διαρρυθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ ο τροπος που σκεφτεσαι φιλε fmnstr(ονομα? :blush: )!

Ετσι μαθαινεις και ανακαλυπτεις ολα τα κοραλια και μπορεις να καταληξεις σε αυτα που

πραγματικα γουσταρεις! :thumbup:

Ειμαι σιγουρος οτι θα το επιτρεψουν οι καταστασεις και θα το φτιαξεις το μεγαλυτερο ενυδρειο φιλε μου ;)

Μεχρι τοτε παρε οσα περισσοτερα μπορεις απο το τωρινο γιατι τα μικρα ενυδρεια ειναι μεγαλα σχολεια!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ ο τροπος που σκεφτεσαι φιλε fmnstr(ονομα? :blush: )! Αντώνης.

Ετσι μαθαινεις και ανακαλυπτεις ολα τα κοραλια και μπορεις να καταληξεις σε αυτα που

πραγματικα γουσταρεις! :thumbup:

Ειμαι σιγουρος οτι θα το επιτρεψουν οι καταστασεις και θα το φτιαξεις το μεγαλυτερο ενυδρειο φιλε μου ;)

Μεχρι τοτε παρε οσα περισσοτερα μπορεις απο το τωρινο γιατι τα μικρα ενυδρεια ειναι μεγαλα σχολεια!

ευχαριστω.. Κουκλος ο 8ball σου. Αν φτιαξω μεγαλο θα το αφιερωσω σε ενα τετοιο ψαρακι.. Φτου του.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο ύφαλος σου Αντώνη να τον χαίρεσαι.

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και σύντομα σε μεγαλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα στην παρέα... Έχω καιρό να γράψω..


Αρχικά το ιστορικό με τις αλλαγες.

Άλλαξα φωτισμό, πηγα σε custom led 150W (πολυ δυνατό για μένα και το δουλευω στο μισο, αλλα σκεφτομαι την επερχομενη αναβαθμιση του ενυδρειου), προσθηκη reactor two little fishes για ανθρακα και αντιφωσφορο, προσθηκη δοσομετρικης marine color και πιο προσφατη προσθηκη μιας jebao 25 (με τη μειωση στα volts), αλλαγη αλατι απο Red Sea Pro σε απλο.


Οπως ειναι φυσικο με τοσες αλλαγες αλλοτε πιο προσεγμενες, αλλοτε πιο μαζικες ειχα τα θεματακια μου. Αρχικα ενα καψιμο στην σεριατοπορα που ειχε τουμπανιασει με τις μεταλλου.. Σκεφτηκα η αλλαγη φωτισμου αν και το ανεβαζα σταδιακα.. Γενικα περασα μια περιοδο που δεν πηγαινε καλα και ειχαν ανεβει τα νιτρικα στα υψη.. Αλλαγες νερου κλπ... Τελικα ο υπαιτιος ηταν ....... Seachem Purigen Bag ... Μεσα στις τοσες αλλαγες ειχα ξεχασει οτι ειχα αλλαξει ενα διχτακι με purigen με ενα regenerated purigen bag που ειχα... Προφανως μου προκαλουσε καποιο στεγνωμα και ειχα ανισσοροπια, εξ ου και τα υψηλα νιτρικα.. Πεταμα και ολα εστρωσαν με τη μια..Επιστροφη λοιπον στις απλες μεθοδους.. Ισως και ο ανθρακας και ο αντιφωσφορος να πρεπει να φυγουν αλλα λογω μεγεθους και χημικου πολεμου και εξαλειψης αλγων δεν το χω τολμησει ακομα..


Φτου σκορδα εχει παει καλα. Ειδικα με την jebao εστρωσε πολυ και καταλαβα οτι με τις 2 tunze 6025 βασανιζονταν τα μ****α μου κοραλια. Τελευταιο κρουσμα ενα θεμα με τη δοσομετρικη που μου αδειασε ολο το KH στο ενυδρειο και εφτασα το 18. Τελικα το αφησα να πεσει μονο του με μπουσταρισμα και σταδιακο ανεβασμα στο ασβεστιο που ειχε πεσει.. Τωρα εχει αρχισει να ισορροπει.. Δεν ειχα απωλειες και μπορω να πω οτι στο ΚΗ γυρω στο 10 εβλεπα τα κοραλια και πιο τουμπανο...Τα κραταω σε KH κοντα στο 8.


Τωρα ειναι στην φαση που ειναι ηρεμο και λογω δουλειας δεν βαζω και χερι εκτος οταν πεφτει κανα κοραλι...Μερικες φωτο


null_zpsdf2dfbf4.jpg


null_zps87deb27b.jpg


null_zps5c770b28.jpg


null_zps9e3bbbc9.jpg


null_zps50cfb298.jpg


null_zps97477c1f.jpg


null_zpsd64b7fe8.jpg


null_zps905958bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και η συνεχεια.. Εχω προβει στην αγορα ενος ενυδρειου 80χ50χ50 με sump συνολο 250lt για να λυσω επιτελους τα χερια μου με ολα τα συμπραγκαλα και τον εξοπλισμο..Δυστυχως το να συντηρω κατι μεγαλυτερο δεν ειναι ακομα εφικτο..

Πήρα stability, nyos cement και πλαστικές βίδες για βάσεις αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα τις χρειαστώ με το στήσιμο που πέτυχα


Παρακάτω φωτό και βίντεο... Παρακαλώ, από την εμπειρία σας πείτε μου τις παρατηρήσεις σας για να καταλήξω και να σταθεροποιήσω την κατασκευή.


null_zpsa3b0ad52.jpg


null_zps570cef0f.jpg


null_zps7b136b97.jpg


null_zpsbe78418f.jpg


null_zpsb1df467c.jpg


Εδω φαίνεται χωρίς το μπροστά κομμάτι. Στη θέση του σκοπεύω να βάλω στο ίδιο στυλ σαν 2 γέφυρες προς τον αραγωνιτη το κομμάτι με τα ζωανθους και το κομματι με τις ρικορντεες απο το ενυδρειο μου.

null_zpsdc9c58f4.jpg


null_zpse65d65a7.jpg


Στο πισω δεξια μερος που φαινεται το φελιζολ σκοπευω να βαλω το κομματι με τη xenia που εχω.

Ακομα εχω ενα βραχο βαση οπου εχω τις acanthastreas , caulastrea και την εφυλια. Αυτό το κομματι δεν βρηκα θεση να το βαλω..Οποτε μαλλον θα πρεπει να βγαλω τα κοραλια . Προτεινετε μου καποια θεση.. Θελω να προσθεσω και αλλες ευφυλιες μιας και αυτη πηγε πολυ καλα...και ακανθαστρεες. Ξερω οτι το στησιμο ειναι πιο πολυ για sps.. αλλα δεν θα με χαλαγε ενα ομορφο ενυδρειο με ευφυλιες, ακαν και ωραιες ρικο και ζωανθους..Απλα θελω να δοκιμασω και την τυχη μου με τα sps..

Προτεινετε μου θεσεις με βαση το στησιμο που βλεπετε ή αν εχετε καμια διαφορετικη ιδεα. Εχω και μια favia στον αραγωνιτη.

Τελος, δεν βρηκα που να βαλω το βραχακι με τα sps που εχω.. Σκεφτομαι να κατσει υπερυψωμενο πανω απο την αριστερη πλατφορμα.. Αλλιως πρεπει να βγαλω τα κοραλια και να τα κολλησω αλλου πραγμα που θελω να αποφυγω..

Τα παραπανω φαινονται και με τις κινησεις μου με τα φελιζολ στο παρακατω βιντεο.


th_2B445F7B-60AB-47AD-9B84-65735EBB63E0-


Ειμαι ολος αυτια στις προτασεις σας.


Και μια φωτο του ενυδρειου.

null_zpsac8e21d5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον kostakappa, nik nik και τα αλλα λαμόγια της Αθήνας, και μετακομίστε προς βόρεια! Κι εχουμε έτοιμη την εθνική Ελλάδος Reef Team!!!

Edit: ελπίζω να κατάλαβες οτι μου άρεσε αυτο που ειδα,ε?

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

xaxa.. thanks vale

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...