Jump to content

Νέα Αρχή Στα Αλάτια, Lido 120Lt


fmnstr

Recommended Posts

πολυ ομορφο αδερφε να το χαιρεσε.. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε πολύ όμορφο!Άντε να γίνει δάσος με το καλό!Τον χαβανέζο δεν τον βλέπω καλά όμως......πόσο ταΐζεις;Θέλει ποοοολυυυυ φαγητό το συγκεκριμένο tangάκι!Εγώ τον ταΐζω 5-6 φορές την ημέρα!

Ειναι ακομα φρέσκος (2+ εβδομάδων) και ηταν αδυνατουλης. Αλλα τρώει οποτε τον εχω σε πάχυνση. Βέβαια δεν ταΐζω όσο εσυ, ειναι κ φιτ το αγόρι. Θα δω λιγο την αντίδραση του ενυδρειου στο περισσότερο τάισμα και θα αυξάνω σιγα σιγα.

Ειναι κ χαζός, του αφήνεις φύλλο αλγης να βοσκισει όσο θελει και τρώει μονο αυτα που σκίζουν οι γαρίδες και πανε στο νερο. Τι σε βράχο το εβάλα τι σε μανταλάκι δεν βοσκήσε. Τις τροφές τις χλαπάκιαζει κανονικοτατα.

Επίσης τι ήσυχο ψαράκι μου λέγατε. Φοβόμουν εγω για τα θηρία που χω μεσα οτι θα τον κηνυγανε και τα χει παρει ολα στο κηνυγι. Μεχρι κ τα κλόουν παει κ διώχνει απο το σαρκοφυτο που εχουν χοσταρει. Θα γινει αυτός ενας διάολος.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ειναι πανεμορφο!!!!!! :bow:

Το στησιμο ειναι φοβερο και εχεις τοποθετησει και πολυ ομορφα τα κοραλια φιλε!

Πολλα πολλα μπραβο!

Εισαι σε πααααρα πολυ καλο δρομο!

Ανυπομονω να το δω να ωριμαζει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αδερφε να το χαιρεσε.. :thumbsu:

Ευχαριστω φιλε μου. Να τα δω τωρα ολα να μεγαλώνουν να τα χαρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακομα φρέσκος (2+ εβδομάδων) και ηταν αδυνατουλης. Αλλα τρώει οποτε τον εχω σε πάχυνση. Βέβαια δεν ταΐζω όσο εσυ, ειναι κ φιτ το αγόρι. Θα δω λιγο την αντίδραση του ενυδρειου στο περισσότερο τάισμα και θα αυξάνω σιγα σιγα.

Ειναι κ χαζός, του αφήνεις φύλλο αλγης να βοσκισει όσο θελει και τρώει μονο αυτα που σκίζουν οι γαρίδες και πανε στο νερο. Τι σε βράχο το εβάλα τι σε μανταλάκι δεν βοσκήσε. Τις τροφές τις χλαπάκιαζει κανονικοτατα.

Επίσης τι ήσυχο ψαράκι μου λέγατε. Φοβόμουν εγω για τα θηρία που χω μεσα οτι θα τον κηνυγανε και τα χει παρει ολα στο κηνυγι. Μεχρι κ τα κλόουν παει κ διώχνει απο το σαρκοφυτο που εχουν χοσταρει. Θα γινει αυτός ενας διάολος.

ΟΚ τότε αλλά μην σταματάς να τον ταΐζεις!Είναι πολύ αδύνατος!Ποιος σου είπε ότι είναι ήρεμα τα yellow;Απλά δεν κάνουν πεσίματα σε ψάρια εύκολα!Διαόλια είναι μέσα στο ενυδρείο!!Βόσκει καθόλου στους βράχους;Δώς'του και βιταμίνες να πάρει τα πάνω του!!Φτου φτου ρε φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Και γω παιδια να το δω να ωριμαζει θελω. Γεμισε λιγο αποτομα οποτε πρεπει να το αφησω λιγο να βρω ρουτινες και να δω αποτελεσματα..

Απο προσθηκες σκεφτομαι ακομα μια ωραια catalaphyllia, και μια κοκκινη acanthastrea οπως το φανταζομαι. Πολυ αργοτερα θα τολμησω κατι σε μπλε (ακροπορα?) για το πανω μπαλκονι.. Κατι που να θελει φως.

Απο ψαρακια θελω να κρατηθω και να μεινω ετσι. Να μεγαλωσει ο Μπεμπης (yellow) και να τον χαρω. Πολυ αργοτερα παλι (σε κανα χρονο) να τολμησω εναν μανταρινο.

Αυτες ειναι οι σκεψεις μου.

Ο Yellow εχει 3 γευματα. Ενα πριν φυγω για δουλεια το πρωι και ενα οταν γυριζω το βραδυ. Ενδιαμεσα τον ταιζει αλλος οποτε δεν ξερω και πολλα. Τα φυλλα αλγης θα με βολευε να τα τρωγε γιατι θα του αφηνα μεσα και θα ημουν ησυχος αλλα ειναι εκλεκτικος. Τσιμπαει απο τον βραχο αλλα δεν εχω και πολλα γιατι ειναι φρεσκος ο βραχος πανω. Σχεδον καθε μερα ποτιζω με σκορδο την τροφη του, και καποιες μερες με αμινοξεα ω3 (αυτο παχαινει σιγουρα).. Εχω και βιταμινες.. κλπ.. Οσο τρωει και το παιζει τσαμπουκας θα παμε καλα.. Στην τελικη αν ειμαι καλα και με μετρησεις και μπριζολες θα του ριξω. Εσυ με τα εξι γευματα τι να πω, ουτε στις κιχλιδες δεν εριχνα τοσο. Θα φτιαξω ATS που θα μου παει. Ενα dremel θελω ή τον Aiolo.. ;)

Ε, δεν περιμενα να παει να την πεσει στα clown και να τα βγαλει απο την φωλια τους. Αυτα ειναι γομαρια και πλακωναν οτι πλησιαζε την φωλια. Τωρα καθε λιγο και λιγακι τους κανει εξωση. Το γελιο ειναι που κυνηγαει το damsel αναμεσα στις σεριατοπορες. Θα μου σπασουν κανα κοραλι και θα τα κανω και τα 2 τηγανιτα. Ουτε αυτο το περιμενα. Τo damsel καλα να παθει ομως. Μου χει κηνυγησει ψαρια και ψαρια.. Ισως μετα την βολτα του στο σαμπ για μια περιοδο να φλωρεψε. Παντως καποιος του χει αφησει τα δοντακια του στο πτερυγιο , μαλλον κανα κλοουν αλλα τα θελει ο π*π*ς του.

Απο μετρησεις

Νιτρικα ημουν στην τελευταια αλλαγη νερου στα 0,5 με Salifert.
Στα υπολοιπα ειμαι:
PH 8,0
KH 7,7-8,3 (ειχα καταναλωση στην τελευταια μετρηση και αυξησα την δοση, τωρα θα δω αν σταθεροποιηθηκε στο 8,3 που την ειχα).
Ca 430-450 (τα ιδια με πανω, το παω για 430)
Mg 1230 ( ριχνω για να αυξηθει, αλλα απο το προηγουμενο ενυδρειο ειδα οτι καποια στιγμη αποτομα πηρε τα πανω του, ενω δεν κουνιοταν βημα, οποτε πιστευω το ιδιο θα κανει)
PO4 0

Εχω να κανω μετρησεις κατι μερες αλλα ειναι να κανω αλλαγη νερου τις επομενες οποτε θα κανω αυριο μεθαυριο να δω που βρισκομαι.
Νερο αλλαζω καθε 15 μερες 60 λτ με αλατι Red Sea απλο. Ανθρακα, αντιφωσφορο WW, αλλαγη τον ανθρακα ανα 15 μερες, αντιφωσφορο στον μηνα. Λογικα θελει αλλαγμα τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε αντώνη όλα καλά!

Καλά ρε θηρίο,πως κατάφερες και έπιασες το damsel;;;;;Εγώ μόνο κλόουν μπορώ να πιάσω....κι αυτό μόνο το βράδυ που κοιμάται στον αφρό χαχαχαχαχαχαχα!!!Αν δίνεις και βιταμίνες και ω3 και ότι ματζούνι έχεις σύντομα θα γίνει τρένο ο χαβανέζος!Εκεί να δεις τι θα κάνει!!

Είναι απίστευτα πετ αυτά τα ταγκάκια ρε φίλε....!Ο δικός μου μόλις με βλέπει κάνει σαν παλαβός!Μάλλον επειδή όποτε πλησιάζω τον ταΐζω!!Σαν flake θα με βλέπει!!χαχαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.. Φανταζομαι μεσα απο τα ματια του να πλησιαζει ενα μεγαλο pellet. Χαχα..

Εχει πολυ χαρακτηρα, καταρχην τους κερδισε ολους στο σπιτι οποτε κανεις δεν μου ειπε τιποτα... Μονο γι αυτο αξιζει.. Αντε γιατι τα κλοουν αρχισαν να χανουν την αιγλη τους.

Μην νομιζεις το damsel δεν ειχε αλλη επιλογη. Πιαστηκε απο το παλιο ενυδρειο στη μετακομιση και μπηκε απευθειας στο σαμπ. Πηγε για χαρισμα, δεν τον ζητησαν, το λυπηθηκα και το εβαλα πανω. Την ειχε κανει την @@ του στο παλιο, που ενω δεν με ειχε δει, βλεπω να παιρνει ενα φραγκακι απο τη βαση του και να το πεταει κατω γιατι του κοβε το δρομολογιο. Οσο ημουν μπροστα κυριος. Με το που το ειδα καταλαβαινεις.. Ηταν και ο τροπος του. Το πιανει με το στομα απο την βαση και το πεταει..Ελεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου ρε Μιχάλη. Το είδα κ το θέμα σου αλλά δεν προλαβα να γραψω λόγω τρεξίματος. Εν συντομία θα στα πω εδώ :) να χαίρεσαι τον Ψαρή κ μ άρεσε πολυ το aquascape ..

Όσο για μένα παλευω με τα σκληρά οποτε θα τα πούμε σύντομα μόλις βρω λίγο χρονο για update..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε αντωνη,τι να γραψεις φιλε μου!Σιγα το πραγμα!Σε ευχαριστω παντως :thumbsu:

Ειχα καιρο να βρω χρονο και ειπα σημερα που ειχα αρκετο,να "γαζωσω" τα ενυδρεια της παρεας μας,να δω τι κανετε :jig:

Οποτε βρεις χρονο και διαθεση,περιμενουμε τις φωτο απο το διαμαντι σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...