Jump to content

Νέα Αρχή Στα Αλάτια, Lido 120Lt


fmnstr

Recommended Posts

Καλημερα φιλαρακι...οντως ωραιο το στησιμο σου...ειδικα για sps ειναι οτι πρεπει!!Με το καλο η μετακομιση και να το χαρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω πολύ όμορφα πράγματα!!! Το στήσιμο φαίνετε πολύ καλό αν και όταν μπει μέσα θα δείξει όπως πρέπει να δείξει!! Για τα κοράλλια σου.. ένας πολύ γενικός κανόνας είναι τα sps ψηλά και τα υπόλοιπα από την μέση και κάτω, αλλά αυτό θα το δεις όταν μπουν όλα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν σχεδιαζεις που θα βαλεις τι αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να σταθεροποιησεις τον βραχο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον kostakappa, nik nik και τα αλλα λαμόγια της Αθήνας, και μετακομίστε προς βόρεια! Κι εχουμε έτοιμη την εθνική Ελλάδος Reef Team!!!

Edit: ελπίζω να κατάλαβες οτι μου άρεσε αυτο που ειδα,ε?

Ά ρε Βαλέ!Μακάρι όλοι να ήμασταν 2 βήματα απόσταση!! :bigemo_harabe_net-145:

Λοιπόν!Το στήσιμο του βράχου σου είναι πάρα πολύ καλό!Προσπάθησε να μην πατάει πολύ στον αραγονίτη και όλα καλά!

Επίσης οι εφίλιες κατά την ταπεινή μου γνώμη,πάνε κοντά στην άμμο γιατί η ανάκλαση του φωτός στο λευκό της,βοηθά να πάρουν φως τα κεφάλια που δεν έχουν απευθείας πρόσβαση στον φωτισμό σου (οι εφίλιες γίνονται σαν μπάλες)!

Τα SPS θα πάνε σφαίρα εκεί ψηλά στο ρετιρέ της βραχοσύνθεσης!

Οι φάβιες (προτείνω),αρέσκονται και σε σκιερά μέρη,οπότε μπορείς να την βάλεις ακόμα και κάτω από γέφυρα!

Δεν χρειάζεται να σου πω πως όλοι οι ζοανθοί πάνε πάνω στον βράχο και κυρίως στις πλάκες σου,ώστε μετά από καιρό να τις γεμίσουν και να πάρουν την μορφή του ''γκαζόν''!

Κυκλοφορία θες τσουνάμι ψηλά και χάδι αλλά με κάποιες φάπες ανά τακτά χρονικά διαστήματα στα χαμηλά!

Καλή αρχή και σου εύχομαι τα καλύτερα!! :bigemo_harabe_net-146:

ΥΓ.Αντώνη,στείλε την ξένια όσο είναι νωρίς........

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα info guys..

Θα δοκιμασω ενα αλλο στησιμο το σκ με βεντελια στα αριστερα (οπως ειναι τωρα + καποια πλακα ακομα να πεταγεται) και καποιο βραχακι να ξεπεταγεται απο το κεντρο να σπαει τη μονοτονια .. και δεξια.. κανα Bonsai.. αναλογα..Το κακο ειναι οτι ισως χρειαστω βραχο απο το δικο μου οποτε θα δω πως θα κατσει και αν ειναι θα μπει στο TODO της μετακομισης. Επισης, το πιο πιθανο ειναι οτι αυτα δεν θα κατσουν χωρις στηριγματα οπως αυτο το στησιμο αλλα θα δειχνει πιο "φυσικο"... Αν τα καταφερω με τα κομματια που εχω.

Σκοπος για την αλλαγη να ελαχιστοποιησω τις σκιες. Αλλωστε εχω τις φωτο για να το ξαναπετυχω αν δεν μ αρεσει.

Μολις καταληξουμε θα ξεκινησω τα κολληματα -τρυπηματα κλπ...

Hint.. Ο αραγωνιτης θα ναι μαυρος..Παντως υπολογιζω πολυ σε εναν κηπο με εφυλιες μετα το τελευταιο βιντεο του Giovani..ειδικα αυτη την anchor φωσφοριζε πρεπει να την βρω.

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου αντωνη!

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και καλη μετακομιση οταν το αποφασισεις,στο καινουργιο!

Εχεις πολυ ομορφα κοραλια :bigemo_harabe_net-64:

Το στησιμο ειναι παρα παρα πολυ ωραιο!!

Κατα την ταπεινη μου αποψη σε αυτα τα κιλα βραχου θα χρησιμοποιουσα 2 η' 3 το πολυ εποξικες και δεν θα εμπλεκα με τρυπηματα και τσιμεντο.

Καλη επιτυχια φιλε και οοοοολα να πανε καλα :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη για τα καλα σου λόγια. Ναι αυτο το στήσιμο κάθεται μονο του. Μονο με εποξικη θα ναι καλα.

Θα κανω μια απόπειρα αν προλάβω το σκ για κατι πιο φυσικό με σκοπό να ελαχιστοποιησω σκιές για τα lps και ζωανθους και βλέπουμε. Οι πλατφορμες θα με δυσκολέψουν λιγο αλλα θα το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει και στα λιγοτερα φωτεινα μερη υπαρχουν κοραλια που μπορουν να κρατηθουν οπως (δεντρονεφια κλπ) ενα ειδος στησιματος https://www.google.com/search?q=bonsai+reef&client=ms-android-samsung&source=android-browser&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=WzWFUuKFNMyd7Qasq4GQDQ&ved=0CAgQ_AUoAA&biw=360&bih=592#biv=i%7C104%3Bd%7C2uNYnwNL36hfnM%3A

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη για τα καλα σου λόγια. Ναι αυτο το στήσιμο κάθεται μονο του. Μονο με εποξικη θα ναι καλα.

Θα κανω μια απόπειρα αν προλάβω το σκ για κατι πιο φυσικό με σκοπό να ελαχιστοποιησω σκιές για τα lps και ζωανθους και βλέπουμε. Οι πλατφορμες θα με δυσκολέψουν λιγο αλλα θα το παλέψω.

Εμεις ευχαριστουμε αντωνη που το μοιραζεσαι ολη αυτη τη διαδικασια και το ενυδρειο σου μαζι μας! :bigemo_harabe_net-64:

Μπορει εν αγνοια σου να προσφερεις πολυ σημαντικες πληροφοριες και εμπνευση σε φιλους συνχομπυστες!

Αυτο το στησιμο,αν ειδα καλα,σου προσφερει καποια σημεια που "δενουν" μεταξυ τους οι βραχοι.

Βαλε εκει εποξικη να τα "κλειδωσεις" και θα εισαι ασφαλης.

Δεν νομιζω να θες πανω απο 2 εποξικες(ισως και μια) δηλαδη +20- ευρω.

Ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερεις!Πιστευω πολυ στην ορεξη σου! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λογω δουλειάς τα πράγματα με το ενυδρειο πάνε πολυ αργα. Έβαλα ευκαμπτη σωληνα, κάλυψα το αφρολεξ, εβαλα τα ηλεκτρολογικα.



IMG_1111_zps25ae5be3.jpg

IMG_1112_zps1aee7fb3.jpg



Εκανα αλλη μια αποπειρα με το βραχο και πιστευω οτι τωρα δινω ολο το χωρο για τα κοραλια που εχω, χωρις σκιες. Τον κηπο με ευφυλιες που θελω να φτιαξω δεν ξερω ακομα που θα βαλω. Επισης, ανησυχω λιγο για την ελλειψη σπηλιων για τα ψαρια.. Αυτοι που φτιαχνουν Bonsai reef τι κανουν αραγε? Μαλλον θα καταλήξω σε αυτο το στησιμο με μικροαλλαγες λογω σταθεροποιησης, αλλα αυτη ειναι η κεντρικη ιδεα..Πως σας φαινεται?

Στο ματι το προηγουμενο φαινοταν καλυτερο αλλα πιστευω μου δινει πιο καλες δυνατοτητες στην τοποθετηση κοραλιων , ειδικα αυτων που εχω.. Δεν εχω καποιο σημειο πολυ ψηλο βεβαια εκτος απο την κορυφη του αριστερου βραχου αλλα πιστευω θα μαι οκ.



IMG_1110_zps834dc094.jpg IMG_1109_zpsa8b651a6.jpg IMG_1101_zpscd226bb4.jpg IMG_1100_zpse8fdf871.jpg IMG_1099_zps8ff387c5.jpg IMG_1098_zpscf2514e2.jpg IMG_1097_zpsb10102fd.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αντωνη πολυ καλη δουλεια και στα ηλεκτρολογικα!

Καλυψες ομορφα και το κατω μερος του ενυδρειου! :bigemo_harabe_net-64:

Προσωπικα μου αρεσουν και τα δυο στησιματα οποτε δεν μπορω να σου πω ποιο προτιμαω.

Ωραιο και το τελευταιο.

Στο αριστερο κομματι,θα ηταν ωραιο να βαλεις μια πετρα κατω απο την πλακα(μπροστα της) και να κανει κατι σαν

σπηλια-γεφυρουλα.

Οταν με το καλο βαλεις και τα κοραλια,και θα φαινονται σαν να ειναι στον αερα θα ειναι τελειο!! :bigemo_harabe_net-82:

Ευχαριστουμε για την ενημερωση! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Στο αριστερο κομματι,θα ηταν ωραιο να βαλεις μια πετρα κατω απο την πλακα(μπροστα της) και να κανει κατι σαν

σπηλια-γεφυρουλα.

Οταν με το καλο βαλεις και τα κοραλια,και θα φαινονται σαν να ειναι στον αερα θα ειναι τελειο!! :bigemo_harabe_net-82:

Ναι ακριβως αυτο εχω σκοπο να κανω. Η πετρα, η καποιο πλαστικο στηριγμα η κατευθειαν στον αερα με στηριξη στον βραχο... Για εκει προσανατολιζομαι.. Και να το γεμισω με ζωανθους..

Πιστευω με το αυτο το στησιμο θα εχω πιο βολικες θεσεις για τα κοραλια που θελω.. Δεν ξερω αν χρειαστω ψηλοτερες θεσεις αλλα δεν το πιστευω..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια το σκεφτεσαι αντωνη :bigemo_harabe_net-64:

Ολα τα υπολοιπα,στην πραξη θα φανουν φιλε!

Να ξερες ποσες φορες υπολογιζα-προγραμματιζα κατι και στη πραξη ηταν τελειως διαφορετικο ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αφου δε προλαβαινω να ασχοληθω καθολου με το ενυδρειο το μικρο μου εχει βρει την ησυχια του και βλεπω μεγαλη αναπτυξη ειδικα στα σκληρα. Φωτο

IMG_1113_zps7303c95a.jpg
IMG_1118_zps8375462c.jpg
IMG_1142_zps6c563c6c.jpg
IMG_1145_zps78c08a47.jpg
IMG_1146_zpseffffad8.jpg
IMG_1147_zps5f6aa7d5.jpg
IMG_1149_zps4220dc96.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισης, βρηκα λιγο χρονο και ξανα αλλαξα το στησιμο... :) Μη γελατε. Αφου δε φτιαχνω ενυδρειο παιζω με τα βραχια...Τελικα η τελευταια αποπειρα με καλυψε αισθητικα και πηρα την αποφαση και τσιμεντωσα με nyos τα επιφοβα κομματια..Ειμαι ευχαριστημενος γιατι κουμπωνουν τα βραχια σαν παζλ και θα μου επιτρεψουν ευκολη μετακινηση και αλλαγες αν θελω..Απο στησιμο με καλυπτει καθως εχω 3 επιπεδα υψους για ολα τα κοραλια που θα βαλω..Ενα μεγαλο ευχαριστω στην παρεα των θαλασσινων που μου δωσατε ιδεες με τα ενυδρεια σας.. Φωτο

IMG_1151_zps927ca766.jpg
IMG_1152_zps47789454.jpg
IMG_1153_zpsfeb907d7.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται το στήσιμο,αλλά μην παίζεις συνέχεια με τον βράχο.

Θα γλυτώσεις πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφη και αυτη η προσπαθεια αντωνη!

Εμεις ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας!

Το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο!Να το χαιρεσαι! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλά σε όλους. Εγω αφιέρωσα τις 2 αυτές μέρες στο να στησω επιτελους το ενυδρειο. Μπορω να πω οτι ειμαι πιο ψοφιος απο πριν τις διακοπες :) . Χρησιμοποιηθηκαν στηριγματα κατω απο τα βραχια και ετσι ελαχιστα πατανε. Ο παλιος βραχος μπηκε στο σαμπ. Σιγα σιγα αφαιρεσα μερικα κοραλια και εβαλα και τον υπολοιπο. Εχουν μεινει ακομα τα lps και τα sps στα βραχακια τους τα οποια θα βγαλω και θα κολλησω το σαββατο.

Τελος εποχης για το 120αρι και συνεχιζουμε. Καποια στιγμη θα ανοιξω νεο θεμα για συμβουλες εκει. φωτο απο τις διαδικασιες.

Τελικο στησιμο

IMG_1163_zps57aeea46.jpg

IMG_1164_zpsf945c5c6.jpg

με αραγωνιτη

IMG_1168_zps23be4c66.jpg

γεμισμα

IMG_1170_zpsc7ecc184.jpg

βοηθητικο πολυ ενυδρειο !!

IMG_1171_zps185ca347.jpg

διαλυση

IMG_1172_zps16e8db56.jpg

κοντευουμε

IMG_1173_zps2354fa92.jpg

day 2

IMG_1174_zpsfbb1454c.jpg

ετοιμο και το συμμαζεμα του σαμπ.Απομενει να παρω μεγαλυτερα σωληνακια για να κρυψω τα δοχεια των δοσομετρικων

IMG_1175_zps61cb8a34.jpg

IMG_1176_zps8cbe975a.jpg

θεα απο το κρεβατι..Ξεκουραση!!!

IMG_1178_zps7a30fecb.jpg

Link to comment
Share on other sites

thanks lykourgo.. και συ το στολιδι σου.. Μια μαχιjet 1000. Ειναι συνδεδεμενοι παραλληλα για να χω διαφορετικη αναδευση σε ανθρακα και αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

thanks lykourgo.. και συ το στολιδι σου.. Μια μαχιjet 1000. Ειναι συνδεδεμενοι παραλληλα για να χω διαφορετικη αναδευση σε ανθρακα και αντιφωσφορο.

ευχαριστω!!

τι να πω εχω και εγω τον ιδιο ριακτορα με μια μαχι 1200 και δεν εχω καλη αναδευση αλλα σε bioppelet για αυτο ειχα την απορια!

Link to comment
Share on other sites

Ειδες γρηγορος ημουν... :) Αφου δεν εγινε με την νεα χρονια καλα ειμαι..Ευχαριστω Στρατο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...