Jump to content

Το Πρώτο Ενυδρειο Μου!!


johnnyman

Recommended Posts

ακομα ενα νεο βιντεακι μετα με το νεο φοντο!σημερα εγινε αλλαγη νερου και λιγο περιποιηση των φυτων!!! :)



Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ ομορφα ψαρακια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα!χθες αγορασα απο το quιcko ενα φωτιστικο με 2 τ5 λαμπες 24watt για να εχω περισσοτερο φως για τα φυτα.πριν ημουνα στα 30watt με 2 t8 τωρα πηγα στα 48watt.ακομα πηρα μια σιτα σημερα κ εφτιαξα αυτο εδω που ειδα σε ενα ξενο φορουμ για να μην πηδανε τα ψαρια.διαβασα οτι δεν επηρεαζει το φως.ετσι ειναι?


hpim3054u.jpg


hpim3050.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το ενυδρείο σου έχει αρχίσει και δείχνει φανταστικό!!!!!!!

Στο θέμα φωτισμού συγχαρητήρια για την αναβάθμιση του φωτιστικού σου αλλά θα πρέπει να έχεις τον νου σου επειδή τον αύξησες απότομα να μην έχεις ξέσπασμα άλγης.

Ωραία αυτή η πατέντα με το σύρμα αλλά εάν είναι το απλό κοτετσόσυρμα θα πρέπει να το ελέγχεις συχνά γιατί υπάρχει περίπτωση να σου σκουριάσει και με την υγρασία

να σου στάζει μέσα στο ενυδρείο.

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα κομμάτι τζάμι ή plexiglass.

Πάντως έχει γίνει πολύ όμορφο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το ενυδρείο σου έχει αρχίσει και δείχνει φανταστικό!!!!!!!

Στο θέμα φωτισμού συγχαρητήρια για την αναβάθμιση του φωτιστικού σου αλλά θα πρέπει να έχεις τον νου σου επειδή τον αύξησες απότομα να μην έχεις ξέσπασμα άλγης.

Ωραία αυτή η πατέντα με το σύρμα αλλά εάν είναι το απλό κοτετσόσυρμα θα πρέπει να το ελέγχεις συχνά γιατί υπάρχει περίπτωση να σου σκουριάσει και με την υγρασία

να σου στάζει μέσα στο ενυδρείο.

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα κομμάτι τζάμι ή plexiglass.

Πάντως έχει γίνει πολύ όμορφο :bigemo_harabe_net-64:

να σαι καλα φιλε μου,ευχαριστω.!!για την φωτοπεριοδο που λες τις αναβα τις λαμπες απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 12 το βραδυ.τωρα θα τις αναψω 7 το απογευμα με 12 το βραδυ κ σταδιακα θα αυξανω.οπως λες ειναι το απλο πλεγμα.σκεφτομαι αυτο που ειπες με το τζαμι να βαλω μπροστα ενα κομματι κ ενα κομματι στο πισω μερος.εκει που χτυπαει το φως κ ειναι το φωτιστικο θα το αφησω κενο.τωρα μια ερωτηση για τις λαμπες.εβαλα μια τ5 μπροστα που ειναι 10000κ και μια t5 4000k πισω.καλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα ! Αλλά με την λάμπα των 10.000 κέλβιν , φοβάμαι ότι θα έχεις προβλήματα με τις άλγες. :) Καλύτερα να δοκιμάσεις μια στα 6.500.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα ! Αλλά με την λάμπα των 10.000 κέλβιν , φοβάμαι ότι θα έχεις προβλήματα με τις άλγες. :) Καλύτερα να δοκιμάσεις μια στα 6.500.

ευχαριστω φιλε μου!στο καπακι που ειχα πριν ειχα μια 18000k και μια 2500k.πιστευω ειμαι οκ που μιλησα κ με αλλα παιδια!ποτε δεν ειχα προβλημα με αλγες.τωρα μειωσα και την φωτοπεριοδο απο 9 ωρες σε 5 και θα ανεβω σταδιακα!! :)

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια η πλατη αλλα θα διαφωνησω με το καπακι. Γουστα ειναι αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εμενα δεν μ αρεσουν τα ανοιχτα καπακια αλλα αυτα ειναι γουστα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!παραθετω μια νεα φωτο με θολουρα ομως στο νερο μετα το νεο aquascape με την ριζα που πηρα!!!! εχουν μενει καποιες μικρολεπτομεριες ακομα.η πετρα επανω στην ριζα ειναι για να μεινει η ριζα στον βυθο μεχρι να βυθισει απο μονη της.επισης ακομα επιπλεουν 2 ξυλαρακια μεχρι και αυτα να βυθιστουνε πληρως!ακου παρατηρησεις και γνωμες για βελτιωσεις!

aquascapenew.jpg
Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

ακομα 2 φωτος με καθαρο νερο αυτη την φορα και καποιες μικρο αλλαγες!!

newaqua.jpg
newlatestaqua.jpg
Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Από το καλό στο καλύτερο. Έκανες όμως τίποτα με τη σύνθεση των ψαριών ; ;)

Link to comment
Share on other sites

με την συνθεση τωρα θα δωσω μερικα guppakia που εχω απο γεννες αλλα τα tetra δεν μποω να τα πιαω με τπτ για να τα βγαλω.........

Link to comment
Share on other sites

Αριστερα εχεις ενα φυτο νοιμιζω egeria densa ειναι... δεν σου μεγαλωνει προς τα πανω πολυ γρηγορα?

Εμενα ειναι ουσιαστικα μονοκλωνο μεχρι να φτασει στην επιφανεια και μετα αρχιζει να πεταει πλαγιες παραφυαδες.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

egeria densa ειναι φιλε μου ναι!μεγαλωνει παρα πολυ γρηγορα και συνεχεια πεταει απο παντου προτου φτασει στην επιφανεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Εγώ όντας αρχάριος θα ήθελα να σε ρωτήσω για την βλάστηση που έχεις. Πως τα έχεις καταφέρει χωρίς υπόστρωμα και χωρίς CO2? Πόσα εκατοστά χαλίκι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου φίλε, μπράβο προοδεύεις!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Εγώ όντας αρχάριος θα ήθελα να σε ρωτήσω για την βλάστηση που έχεις. Πως τα έχεις καταφέρει χωρίς υπόστρωμα και χωρίς CO2? Πόσα εκατοστά χαλίκι έχεις?

ευχαριστω φιλε μου!!υποστρωμα δεν εχω μονο απλο χαλικι και χωρις CO2 μπουκαλα.το χαλικι ειναι 5-6 εκατοστα περιπου.απο λυπασματα χρησιμοποιω την σειρα της seachem και ριχνω το μισο απο οτι λεει 2 φορες την εβδομαδα.για CO2 υποκαταστατο ριχνω excel την ανα 2 μερες μισο ml περιπου!αυτα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!καλα ειμαστε?μια ακομα φωτο με τα φυτα να περνουν τα πανω τους με τον καινουριο φωτισμο!!

newpm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...