Jump to content

Απ'τα Ψηλα Στα Χαμηλα,κι Απ'τα Πολλα Στα Λιγα.....


Δίας

Recommended Posts

Στρατο τι κουκλι ειναι αυτο που εφτιαξες???Ποτε θα τις κοψουμε τις καρπετ μας να τις ανταλαξουμε????

Link to comment
Share on other sites

τελικά καλά λένε ότι τα καλά αρώματα πάνε σε μικρά μπουκάλια !!!!!!!

Στράτο υπέροχο το ενυδρείο σου !!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πλησιαζει ο καιρος που θα το παιξω χειρουργος :D

θελεις να ερθω να κανω τον αναισθησιολόγο ?????

Link to comment
Share on other sites

αφου ξερεις ποσο αχτη τις εχω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πανέμορφο τέλειο δεν έχω λόγια! Από νιτρίκα πως τα πας 100? Xαxaxαxa!

Μανο,να σου πω την αληθεια δε μετραω.Αλλα δεν πρεπει να εχω αυξημενα νιτρικα γιατι οτι ταισμα γινεται, γινεται με πολυ μετρο,ισως λιγο περισσοτερο στα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχω καρβουνα στον κ@λο χροοοονια τωρα,αποφασισα να κανω καποιες βελτιωσεις στο στησιμο του ενυδρειου.Κι αφου επεσε το χαρχαλεμα,να πω πως τελικα ειμαι περισσοτερο ικανοποιημενος με την τωρα εικονα.

Το μονο μειον,ηταν η αναμενομενη εμφανιση παλι λιγης διατομικης,οχι βεβαια σε βαθμο οπως την προηγουμενη φορα,αλλα δεν αγχωνομαι.

Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω μερικες φωτο

:)

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ αμα σου πω πως εκτος απο μικροπλαγκτον και lobster eggs της ocean nutrition,εχω ανακατεψει τις αλλες δυο τροφες μαζι,και δε θυμαμαι ποιες ειναι;Εχω πεταξει τις συσκευασιες.Αν θυμαμαι καλα ειναι οι δυο Coral Energizer.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συχνά ρίχνεις? ξέρεις δεν είναι για κάθε μέρα...έχω κάνει καταχρήσεις δοκιμαστικά για να δώ τι παίζει.Μην μετρήσεις 25 ΝΟ3 και 3 φωσφορικά και τρέχεις.2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά.Πάντως οι v-power και energizer φυσάνε ειδικά για ρικορδέες...ίσως πάντως και το πρόβλημα με την άλγη να είναι απο κάποιο πρόσθετο.Τώρα τελευταία ρίχνω reef pearls αλλά και αυτό είναι 1-2 φορές την εβδομάδα χωρίς κάλτσες και υαλοβάμβακα όταν κλείνουν τα φώτα.To KZ coral-vitalizer που χρησιμοποιώ χρόνια 1-5 σταγόνες καθημερινά είναι πολύ δυνατό και βλέπω οτι καλύπτει αρκετά ζωντανά χωρίς άλλες τροφές και δεν πειράζει καθόλου τις τιμές.Αν ρίξεις πολύ βγάζει διατομική το κόβεις και φεύγει...το μοναδικό αρνητικό είναι η μικρή ημερομηνία λήξης και η τιμή του καλό είναι να το μοιράζονται 2-3 άτομα τότε βγαίνει ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν γουστάρεις κοραλλοτάισμα κάθε μέρα Bio-pellets...με κατεψύχ cyclops κάθε μέρα ήθελα να δώ ποια ζοάνθους τρώνε και ποια όχι(κάποια στιγμή θέλω να φτιάξω έναν οδηγό με σπάνια είδη ποια τρώνε ποια όχι κυκλοφορία φωτισμός κτλ) η μέγιστη τιμή μετά απο μια βδομάδα ήταν 10 ΝΟ3 και 3ΡΟ4...μετά φυσικά μπήκε ριάκτορας αντιφώσ.Και με την smirnoff γίνεται δουλειά..ρίχνεις ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν γουστάρεις κοραλλοτάισμα κάθε μέρα Bio-pellets...με κατεψύχ cyclops κάθε μέρα ήθελα να δώ ποια ζοάνθους τρώνε και ποια όχι(κάποια στιγμή θέλω να φτιάξω έναν οδηγό με σπάνια είδη ποια τρώνε ποια όχι κυκλοφορία φωτισμός κτλ) η μέγιστη τιμή μετά απο μια βδομάδα ήταν 10 ΝΟ3 και 3ΡΟ4...μετά φυσικά μπήκε ριάκτορας αντιφώσ.Και με την smirnoff γίνεται δουλειά..ρίχνεις ακόμα?

Eκτος απο τα υγρα του baling το μοναδικο που ριχνω ειναι το Vitamins and Amino Acides της Microb-lift.

Link to comment
Share on other sites

Πώς τα βλέπεις τα αμινοξέα και τις βιταμίνες της Microbe-lift?

εγώ δουλεύω την σειρά της fauna για sps-μη φωτοσυνθετικά σαν φιδόζουμο είναι όλα αλλά επιτέλους έπεισα το sun coral μου και τρώει.Πολύ καλά είναι και τα αμινοξέα-βιταμίνες της Grotech όλα μαζί ένα μπουκαλάκι.Γενικά κάνουν καλό όλα αυτά σε ενυδρεία με χαμηλά νιτρικά 0-2 γιατί υπάρχουν και στις τροφές οπότε δεν χρειάζονται σε ένα σύστημα που έχει πχ 5-10 και απλά επιβαρύνουν το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Tα χρησιμοποιω περιπου ενα μηνα.Θα περιμενω κι αλλο για να βγαλω ενα συμπερασμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα δείς καλά πράγματα ειδικά σε σκληρά που έχασαν χρώμα λόγω μεταφοράς,νέου ενυδρείου,νιτρικών ή άλλων προβλημάτων...Απο τότε που άρχισα την καθημερινή μικροδοσολογία πετάνε κεφάλια κάθε μέρα και καλύπτουν κοψίματα σε 2-3 μέρες.Θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες???Αυτη η ανεμωνη ειναι απο δικια μου γεννα??Το goby σου απλα τελειο!!!Αυτα τα goby τυπου rainfoldi να ξερεις οτι μερικες φορες δυσκολα ξεκιναν να τρωνε,στην φυση τρωνε αλγες ποιο πολυ.

Παντως μπραβο πολυ ωραιο reef εχεις κανει!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες???Αυτη η ανεμωνη ειναι απο δικια μου γεννα??Το goby σου απλα τελειο!!!Αυτα τα goby τυπου rainfoldi να ξερεις οτι μερικες φορες δυσκολα ξεκιναν να τρωνε,στην φυση τρωνε αλγες ποιο πολυ.

Παντως μπραβο πολυ ωραιο reef εχεις κανει!

Φαινεται ε;;;:D

Το ψαρακι που λες δεν ειναι goby,αλλα blenny.Ειναι το Meiacanthus grammistes.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+23+97&pcatid=97

Με το φαι δεν εχει θεμα.Τρωει και flakes,αλλα και mysis.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...