Jump to content

Επιστροφή στα Νάνο


fotojohn

Recommended Posts

Έσπασε το δοχείο ή έφαγε και την μεμβράνη? Αν είναι μικρή ζημιά την βγάζεις με φιάλες και μερικούς συνδέσμους.Δεν χρειάζεται να πάρεις καινούργια.Σίγουρα θα σου βγει πιο φτηνά απο το έτοιμο νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσπασαν 3 δοχεια στο συνολο...και χανει νερα απο παντου....δε νομιζω οτι εξυπηρετει πλεον...γα...το.

θα δω ισως με απιονισμενο και λιγο βρυσης και λιγο prime...

Aiolos πως εχεις βαλει το σφουγγαρακι στην εξοδο σκιμερ γιατι ο σωληνας ηδη με ξενερωνει....

και οι πρωτες φωτο...υπαρχει ζωη...:D

dsc5655a.jpg

dsc5657g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εριχνα μια ματια στις αγγελιες εδω μηπως πετυχαινα καποια σε καλη τιμη

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Στράτο ρίξε καμία ματιά εδώ κατά καιρούς βάζουν στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε και ο σωληνας απο το σκιμερ...σκεφτηκα να παω να φτιαξω ενα κομματι πλεξιγκλας να το καλυψω απο πανω πολυ λεπτο με τρυπες...γιατι η εξατμιση δε λεει και οι παραμετροι αλλαζουν στο τσακ..

dsc5658c.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον.....εκανα και την πρωτη αλλαγη...

θελω να ρωτησω ..επειδη και το 300 λιτρο ενυδρειο το συντηρουσα απο προσθετα με χημικα και οχι με ετοιμα ζουμια απο πετ σοπ...πχ χλωριουχο ασβεστιο θεεικο μαγνησιο σοδα...κοκ...βρηκα στο φορουμ και ενα ποστ του Alexpsycho .....μπορεισ φιλε να μου πεις που μπορω να βρω τις δοσολογιες????/

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά...το πιο συζητημένο άρθρο σε όλα τα θαλασσινά φόρουμ...

http://www.aquazone....showtopic=78092

κατέβασε το και καλή ανάγνωση.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ χρησιμο το pdf...

σημερα....εγενετω φως...η αποσταση που την εχω τη θεωρειτε καλη???

dsc5663g.jpg

dsc5664u.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα στο βραχο ενα σαν σαλιγκαρι ,οπως και ενα ζωυφιο πρασινο σαν παρα πολυ μικρος αστεριας ειναι το σχεδιο τουσε μεγεθος λιγο μεγαλυτερο απο μια φακη.....να το αφαιρεσω????δυστυχως δεν το πιανει η φωτο να το στειλω...

dsc5665s.jpg

το σαλιγκαρακι

Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα με ενα τσιμπιδακι...τωρα το λυπαμαι...δλδ το πεταω???....:( κριμα δεν ειναι!!!

dsc5666u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε και ο σωληνας απο το σκιμερ...σκεφτηκα να παω να φτιαξω ενα κομματι πλεξιγκλας να το καλυψω απο πανω πολυ λεπτο με τρυπες...γιατι η εξατμιση δε λεει και οι παραμετροι αλλαζουν στο τσακ..

dsc5658c.jpg

Προσεχε με το σφουγγαρι που εχεις βαλει στην εξοδο του skimmer...

Προσωπικα δεν θα το εβαζα....

Γιατι???

Γιατι θα μαζευει διαφορα σωματιδια μεσα του καθημερινα .....

Αρα σε μερικες μερες θα εχουν κλεισει οι ποροι του και θα δυσκολευεται να περασει το νερο απο μεσα του....

Αυτο σημαινει οτι καθημερινως θα αλλαζει η ρυθμιση του skimmer (απο dry skimming σε wet skimming), που οπως ολοι μας ξερουμε οτι δεν θα λειτουργει σωστα του skimmer με τις αναλογες απωλειες.....

Υ.Γ. Για φαντασου να παει κατι χονδρο στο σφουγγαρι και να το βουλωσει σε μεγαλο βαθμο.....

Ξερεις ποιο ειναι το αποτελεσμα ?

Εφοδον βουλωσει η εξοδος και δεν θα μπορει να βγαλει οσο νερο περνει , θα αρχισει να βγαζει το νερο απο το κυπελο και στη συνεχεια οταν γεμισει και αυτο (κυπελλο) θα πεφτει στο πατωμα...... (απλα η συνεχεια θα ειναι ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ)

Link to comment
Share on other sites

....με εβαλες σε σκεψεις..μπροστα το σφουγγαρι εχει τρυπα ομως για αυτο το λογο ....θα εχει προβλημα????

και εβγαλα και 3η Asperina.....ποσες θα δω ακομη????

dsc5669d.jpg

Link to comment
Share on other sites

....με εβαλες σε σκεψεις..μπροστα το σφουγγαρι εχει τρυπα ομως για αυτο το λογο ....θα εχει προβλημα????

και εβγαλα και 3η Asperina.....ποσες θα δω ακομη????

dsc5669d.jpg

Αφου εχεις κανει τρυπα μπορστα εισαι ΟΚ αλλα θα προτεινα να μεγαλωσεις λιγο ακομα την κατω πλευρα για να ειναι 100% συγουρος....

Οσο για την asterina παρε 1 αιχμηρο αντικειμενο και με φακο το βραδυ (αφου κλεισουν τα φωτα του ενυδρειου) ξεκινα το κυνηγι (θα δεις πολλες αστερινες το βραδυ)

Υπαρχει και η λυση το να βαλει γαριδα που τις τρωει αλλα πεθαινει μολις δεν εχει να φαει αλλες....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με σταυρο!

ειναι κ οι γκρι που χτυπανε κ κοραλια!

οι ασπρες ειναι πιο ακινδυνες τρωνε αλγη περισσοτερο κ χτυπανε μονο αν πεινασουν!

το καλο ειναι οτι αν για μια εβδομαδα ψαχνεις εχεις καλες πιθανοτητες να τις βγαλεις ολες,τωρα που ειναι αρχη κ ο βραχος ασπρος κ φαινονται ευκολα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τις αστερίνες κάποια στιγμή θα τις δεις να είναι πάνω στα ζωάνθους σου και στα υπόλοιπα κοράλια

όπως έκαναν και σε μένα. Όταν έχεις εύκολη πρόσβαση σε αυτές και όποτε είσαι μπροστά στο ενυδρείο και

υπάρχει κάποια κοντά με την λαβίδα απλά την αφαιρείς. Η άλλη επιλογή σου είναι η γαρίδα αρλεκίνος

που έχω κι εγώ στο ενυδρείο μου για τις αστερίνες και τους οφίουρους, όμως πρόσεξε να μην έχεις

κόκκινο μικρό αστερία ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο διότι κινδυνεύει !

Δεν θέλει άγχος για αυτά τα μικρά αστεροπλασματάκια, δεν είναι τόσο κακά ....

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

και τι ειδοσ σαλιγκαρι ειναι αυτο που εχει τοσο μακρυ "μουρη"????

dsc5670xw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε μια μ...ια,μην πολυλογώ..γκρεμίστηκε το στήσιμο..δώστε μου ιδέες ότι έχω κάνει δε μου αρέσει...SOS

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαστε όλοι μας "αρχιτέκτονες ενυδρείων".... κάποιοι δεν το έχουν, κάποιοι άλλοι ναι, και αυτοί θα μπορούσαν (εφόσον θέλουν) να σε βοηθήσουν "ζωντανά"......

Απαραίτητες οι μπύρες ή ο καφές χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

φιλε fotojohn ειδα οτι εχεις πολλα κομματια σε σχημα σαν κλαδια αυτα δεν πολυ βοηθανε στο στησιμο! αυτο που σου προτηνω εγω ειναι να βαλεις τα κομματια που εχεις να τα απλωσεις σε ολο το μηκος του ενυδρειουκαι με τα κομματια σαν κλαδια βαλτα απο πισω να δωσεις λιγο υψος και το ποιο σημαντικο μην τον στουμπωσεις τον βραχο για να περνει καλη κυκλοφορια και να αεριζεται καλα! γενικα θελει πολυ προσπαθεια και υπομονη το aquascape!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σας αρεσει...ουτε και εμενα ξερω αν μου αρεσει... μα θεωρω οτι ειναι πρακτικο για τα μελλοντικα ζωα...κοραλια και ψαρια...

μπυριτσες και κρασι οσο θες αιολος.... :bigemo_harabe_net-64:

μπηκε και το πλεξιγκλας απο πανω...!!!!

dsc5679r.jpg

dsc5678a.jpg

dsc5680v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...