Jump to content

Επιστροφή στα Νάνο


fotojohn

Recommended Posts

Κρίμα για το ψαράκι!!

Είπα ότι δεν θα ξαναβάλω κλόουν στο δικό μου,αλλά ένα μαύρο θα με έκανε να το ξανασκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι σκοτωνω Aiptasia σχεδον ανα μερα....νομιζω παμε καλα!!!

α) τα μανιταρακια

dsc5729m.jpg

dsc5730t.jpg

β)κατι ζωανθους που πηρα χθες...η αριστερη μερια την βαραει λιγο η κυκλοφορια η τωρα "γεννιουνται"...θα παρατηρησω αν ανοιξουν με τις μερες αλλιως μαλλον λεω να τα αλλαξω θεση θα δω...

dsc5728z.jpg

γ)η εφυλλια

dsc5727.jpg

δ)κατι trochus που πηρα χθες για το διατομα..

dsc5723i.jpg

και μια γενικη

dsc5731t.jpg

μετρησεις θα κανω αυριο μεθαυριο που θα κανω παλι μια αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

ειχα μαγνησιο γυρω στο 1700+ εκανα αλλαγη μετα ...γιατι ομως????

τα νιτρικα ακομα 15 δεν ξερω γιατι δεν πεφτουν...

φωσφορρικα κατω απο 0,01....(επεσαν)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μετρησεις χθες

μαγνησιο 1380 και ασβεστιο 460

αλκαλινιτυ 8

πηρα και ενα σκευασμα της σικεμ με βιταμινες και αμινοξεα το οποιο λεει μετα το ανοιγμα στο ψυγειο δεν το εβαλα ομως πειραζει ετσι κι αλλιως δεν κανει ζεστη...την εφυλια την κολλησα χθες το απογευμα διοτι την πηρε το ρευμα...:P

σημερα πρωτη μερα δεν εχει ανοιξει το ιδιο ααλα πιστευω να ανοιξει το ιδιο...την ταλαιπωρησα χθες...πηρα και καποια σταρ πολυπς

dsc5734x.jpg

dsc5737b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα Nemateleotris magnifica , ενα Nemateleotris decora , ενα hexataenia και ενα tiny blue tang....μη ρωτησετε γιατι!!!, μια Lysmata amboinensis και μια Lysmata debelius χθες το απογευμα.Πολυ καλη προσαρμογη φωτα σβηστα ολη τη μερα χθες...

Ταισα σημερα το μεσημερι εφαγαν ολα και με πολυ ορεξη ...εκτος απο το εξατενια...ειναι κρυμενο κολλημενο σε ενα βραχακι και δεν εσκασε καν μυτη ουτε καν για να δει ,οχι για να φαει, .............αλλα ουτε να δει...με αγχωνει λιγο ...

ειναι αρκετα ευκολο ψαρι και οταν ειχα ξαναπαρει ειχε προσαρμοστει αρκετα καλα και γρηγορα....:(

Link to comment
Share on other sites

Με την όρεξη που έχεις βλέπω να στήνεται το 300άρι σου ξανά σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

που ειναι το εξατενια οεο....???? :(

σηκωσα 2 βραχακια μαααα....τιποτις....μαλλον δεν υπαρχει πλεον...παλι δε βγηκε στο φαγητο και δε θελω να επεμβω αλλο με τα χερια....και οχι τιποτε αλλο μα να το βγαλω εξω..κριμα ομως γιατι αραγε????

οταν το αγορασα ηταν τοσο ζωηρο γι αυτο και το διαλεξα..αλεξ θα γινει και αυτο που λες θελω να πιστευω καποια στιγμη...:P

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ζει...μα δε νομίζω...από το Σάββατο και που είναι!δε φαίνεται πουθενά..δεν έχει φάει καν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...αν και ειμαι αρκετα στεναχωρημενος,εκανα ευθανασια στο σκυλι μου μετα απο 13 χρονια.....λεω να δωσω ενα δειγμα του νανο ριφ μου...πριν την αλλαγη οι μετρησεις ηταν..

NH3-NH4+ <0.01

NO2 <= 0.02 !!!!!!

NO3 15 MG !!!!!!

KH 8

CA 460

MG 1360

PO4 < 0.01 και σχεδον διαφανες το διαλυμα..(τροπικ μαριν)

salinity 1025-1026

ph 8 !

και θερμοκαρασια 26,5

Δεν ξερω γιατι δεν πεφτουν τα νιτρικα κι εχω ελαχιστα νιτρωδη..ισως απο τα ψαρια που ειχα βαλει μαζεμενα....7 στο συνολο ζωντανα...βεβαια το εξατενια οντως αφαντο....και που το πηρα δεν το ειδα ποτε!!

εκανα την αλλαγη και θελω να ανεβασω λιγο το ph...??????

χρησιμοποιω γενικα..αλατι τροπικ μαριν και ζουμια της σικεμ ,το ριφ κομπλιτ ,το καρμπονειτ, το ιωδιο και το πλας (βιταμινες και αμινοξεα)..

dsc5749c.jpg

dsc5754.jpg

dsc5755k.jpg

dsc5756g.jpg

Link to comment
Share on other sites

νεκρο το blue tang....γιατι ρε γαμωτο????...και το κλοουν δεν το βλεπω πολυ καλα,λιγο βραδυκινητο....τι μπορει να φταιει????και χθες εφαγε με πολυ ορεξη και σκορδακι τους ριχνω...μα....

Link to comment
Share on other sites

αν και η φωτο ειναι αρκετα κακη μπορει καποιος να ανγνωρισει τι ειναι αυτα τα πρασινα φυλλαρακια...το star polyps εχει πανω του κοκκινα και πρασινα χορταρια.....τα πρασινα ειναι σαν γκαζον.... :bigemo_harabe_net-59: και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι αλγη η τι ειδους ειναι ...νομιζω ειναι η καλυτερη ονομασια που μπορω να δωσω...ΧΟΡΤΑΡΙΑ...τα φωσφορικα μου ειναι ανυπαρκτα κατω απο 0,01....και νομιζω "ψηλωνουν " γρηγορα....

dsc0003rk.jpg

Link to comment
Share on other sites

βγάλε βρε μια καλύτερο φώτο...τζάμπα το nick σου !!!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσες απότομα πολλά ζωντανά και κάτι δεν πήγε καλά...

Τα blue tang δεν είναι για μικρά ενυδρεία.Όσοι τα βάζουν σε λιγότερα απο 150 λίτρα είναι γιατί κάποια στιγμή τα μεταφέρουν σε μεγαλύτερο.

Η τιμή των φωσφορικών που μετράς είναι πλασματική.Σκέψου οτι καταναλώνονται και απο τα ζωντανά σου αλλά και τις άλγες...Με κάθε τάισμα αυξάνεις ΝΟ3/ΡΟ4,και αν ταΐζεις και πολύ...ξεφεύγει πολύ εύκολα η κατάσταση σε ένα μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα μην ειναι πλασματικη η ενδειξη φωσφορικων και το εχω κανει και επαναληψη,αλλα παλι ιδια ενδειξη δειχνει...τι να πω!

Αστο για το μπλου τανγκ μια ωρα μανουριαζα οταν το πηρα με το παιδι στο μαγαζι...και τελικα με επεισε:P

Δεν ταιζω πολυ ουσιαστικα περιπου 4-5 φυλλαρακια στο συνολο για 5 ζωντανα...

τα "χορταρια" αυτα τα πρασινα καταλαβαινεις τελικα τι ειναι alexpsyco?????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα 5 πρασινα χορταρια ψηλωνουν και αλλο καμια αποψη????!!!!!????!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να είναι θα το βρείς εδώ..Συνήθως εμφανίζονται μερικές άλγες, μετά το πέρας του περιβόητου κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το άρθρο..δεν μπορώ να τις αντιστοιχισω με κάποιο είδος...και στην κυριολεξία είναι 5-6 κλωνάρια...δεν ξέρω απλά αν είναι να ανησύχησω η οχι..

Στάλθηκε από το LT15i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Hair είναι και gelidium μαζί..βγάλτα όσο προλαβαίνεις..η gelidium είναι πολύ δύσκολη στην αφαίρεση,αν ξεφύγει είναι αδύνατο να την αφαιρέσεις όλη...και δεν χρειάζεται ούτε φώς ούτε ΝΟ3/ΡΟ4...σαν τις κατσαρίδες είναι..ριζώνει στον βράχο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον....οι αλγες σαν να εξασθενουν...θα δειξει...εκανα μια πολυ γενναια αλλαγη σχεδον το 50% του ογκου νερου....τωρα την τελιωσα και το καθαρισα πολυ καλα τον μικρο μου υφαλο...κοραλλια και ψαρια φαινονται ικανοποιημενα...εδω και αρκετες μερες βεβαια το Nemateleotris Magnifica μενει πολλες ωρες κρυμενο-χαμενο και βγαινει κυριως στο φαγητο....αντικοινωνικο πολυ ...:P

ανακαλυψα αυτο το ειδος σε ενα κοραλλι επανω που δεν ξερω τι μπορει να ειναι παντως αλλαζει θεσεις σαν ανεμωνη πολυ μικρη μου μοιαζει...καμια ιδεα????!!!

dsc0002ja.jpg

Link to comment
Share on other sites

στανταρ πρεπει να ειναι ανεμωνη με το που εσβησαν τα φωτα αρχισει παλι να ανεβαινει και ειναι παλνω στο κοραλλι....τι να κανω???!!!

dsc0003hv.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο????οι πολυποδες απο το κοραλι εξαφανιζονται...σαν να ξεκολλανε πανω απο το βραχακι που ειναι, να χανει την μοβ κοραλλινη και να εμφανιζεται το λευκο του βραχου!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει τελικα να μου πει καποιος τι ειδος οργανισμος ειναι αυτος????

εγω σαν ανεμωνη το βλεπω που εχει οργωσει ολο το κοραλλι , το οποιο εχει να ανοιξει τρεις μερες~

να την αφαιρεσω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...