Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου, Θέλω Προτάσεις, Απόψεις, Για Εντοιχιζόμενο Ενυδρείο (Εν Μέρη)


Asterissss

Recommended Posts

τι εννοεις υλικα της οσμοσης?εσωτερικο φιλτρο με οσμοση?θα κανεις καποια πατεντα για Α/Ο μεσα στο φιλτρο?εξηγησε μου αν θες..

αν και ποτε δεν εχω δωσει παραγγελια για να μου φτιαξουν ενυδρειο και δεν ξερω απο τιμες πολλα, νομιζω ακουγεται καλη η τιμη για γιαλα, καπακι, ντυσιμο, φιλτρο.

διπλος πατος νομιζω δεν ειναι απαραιτητος αν βαλει κατω κοντρες!το λεω μπας και γλυτωσεις καποια λεφτα..

θερμαντικα θα εννοει τους θερμοστατες και αντλια για το οξυγωνο φανταζομαι την αεραντλια!(η οποια δεν ειναι απαραιτητη αν εχεις καλη αναταραξη επιφανειας απο την αντλια) :)

επισης ελπιζω να ξερεις οτι ο φωτισμος φιλε μου πρεπει να ειναι αδιαβροχος λογο της εξατμησης!οποτε ή παιρνεις αδιαβροχα ακροφυσια ή βαζεις αναμεσα στο φωτισμο και στο ενυδρειο τζαμι!θα παρεις καποιο ετοιμο φωτιστικο ή θα το φτιαξεις εσυ?

νομιζω οτι δεν εχεις υπολογισει τα υλικα φιλτρανσης!μεσα στο σαμπ θα υπαρχει:σφουγγαρι ενυδρειακο, βιολογικο υλικο, θερμοστατης και αντλια επιστροφης.

αυτα προς το παρον...αν μου διεφυγε κατι ή αν υπαρχει κατι αλλο που θες να ρωτησεις ελευθερα! :D

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις υλικα της οσμοσης? εσωτερικο φιλτρο με οσμοση?θα κανεις καποια πατεντα για Α/Ο μεσα στο φιλτρο?εξηγησε μου αν θες.. "μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω... η οσμωση μεσω του φιλτρου δεν γινεται? τα υλικα για την οσμωση εννοω τα υλικα για την φιλτρανση που θα γινει εσωτερικα καθως θα δεσμευσω ενα χωρο στο πλαι και θα μπουν αυτα που λες εδω "σφουγγαρι ενυδρειακο, βιολογικο υλικο, θερμοστατης και αντλια επιστροφης."

αν και ποτε δεν εχω δωσει παραγγελια για να μου φτιαξουν ενυδρειο και δεν ξερω απο τιμες πολλα, νομιζω ακουγεται καλη η τιμη για γιαλα, καπακι, ντυσιμο, φιλτρο.

διπλος πατος νομιζω δεν ειναι απαραιτητος αν βαλει κατω κοντρες!το λεω μπας και γλυτωσεις καποια λεφτα.. "κατω κοντρες θα βαλει, ο διπλος πατος ειναι προαιρετικος, μαλλον δεν θα βαλλω διπλο πατο.. δεν βλεπω το λογω"

θερμαντικα θα εννοει τους θερμοστατες και αντλια για το οξυγωνο φανταζομαι την αεραντλια!(η οποια δεν ειναι απαραιτητη αν εχεις καλη αναταραξη επιφανειας απο την αντλια) :)δεν ανεφερα τι λεξη θερμαντικα εγω, τι εννοειται? θερμοστατη θα βαλω προφανως

επισης ελπιζω να ξερεις οτι ο φωτισμος φιλε μου πρεπει να ειναι αδιαβροχος λογο της εξατμησης!οποτε ή παιρνεις αδιαβροχα ακροφυσια ή βαζεις αναμεσα στο φωτισμο και στο ενυδρειο τζαμι!θα παρεις καποιο ετοιμο φωτιστικο ή θα το φτιαξεις εσυ? αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να το περιεργαστω... δν ξερω πια επιλογη ειναι καλυτερη αλλα μαλλον θα βαλω καποιο τζαμι ενδιαμεσα και βαλω λεντοταινια..

νομιζω οτι δεν εχεις υπολογισει τα υλικα φιλτρανσης!μεσα στο σαμπ θα υπαρχει:σφουγγαρι ενυδρειακο, βιολογικο υλικο, θερμοστατης και αντλια επιστροφης. μαζι με τα υλικα φιλτρανσης ειναι η τιμη.. το μονο που δεν συμπεριλμβανει η τιμη ειναι ο φωτισμος, και ο οξυγωνωτης ο οποιος κανει.. 35ευρω.

αυτα προς το παρον...αν μου διεφυγε κατι ή αν υπαρχει κατι αλλο που θες να ρωτησεις ελευθερα! :D

Link to comment
Share on other sites

την συσκευή της Α/Ο την αγοραζουμε απο καποιο ενυδρειακο καταστημα(προτεινω να ψαξεις στις αγγελιες γιατι εχει ευκαιριες)και εδω ειναι η λειτουργια της!
αυτο που κανει το φιλτρο το ονομαζουμε απλα φιλτρανση την οποια την χωριζουμε σε σταδια:μηχανικη-χημικη-βιολογικη! ελπιζω να βοηθησα! :)
ουτε εγω ειδα για θερμαντικα αλλα υπεθεσα οτι καπου θα γραφτηκε και απαντησα.. :D
νομιζω η λυση με το τζαμι να προστατευει τον φωτισμο ειναι οτι πιο ευκολο! ;)
ελπιζω η τιμη να ειναι για φωτισμό και αεραντλια μαζι!οι αεραντλιες ξεκιναν απο πολυ πιο χαμηλα!αλλα επαναλαμβανω δεν ειναι απαραιτητη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια πανω στην κατασκευη του ενυδρειου.. η ιδεα να κατασκευσω ενυδρειο σαν διαχωριστικο τοιχου κατερευσε λογου χώρου (θα στενευε αρκετα ο χωρος), σας ευχαριστω όλους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...