Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

Πανο,κατα την ταπεινη μου γνωμη,καλυτερα αν ειναι μικρη η ποσοτα της bryopsis να προσπαθησεις να την "πεινασεις" ενω ταυτοχρονα να αφαιρεις οσο μπορεις με το χερι.

Αν θες ομως να κανεις το πειραμα που λες,να χρησιμοποιησεις το μαγνησιο της kent.

Σχεδον ολοι οσοι χρησιμοποιησαν καποιο αλλο δεν ειδαν αποτελεσματα.

Γενικοτερα σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι το αυξημενο μαγνησιο που σκοτωνει την αλγη(εαν το καταφερουμε) αλλα καποιο

απο τα συστατικα που περιεχει το kent.

Προσωπικα,να σου πω την αληθεια,δεν θα το δοκιμαζα.

Μικρο η' μεγαλο,υπαρχει ρισκο -οπως ειπες- να στρεσαρεις η' και να χασεις τα κοραλια που θα υποβαλεις σε αυτο το στρες.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πανο,κατα την ταπεινη μου γνωμη,καλυτερα αν ειναι μικρη η ποσοτα της bryopsis να προσπαθησεις να την "πεινασεις" ενω ταυτοχρονα να αφαιρεις οσο μπορεις με το χερι.

Αν θες ομως να κανεις το πειραμα που λες,να χρησιμοποιησεις το μαγνησιο της kent.

Σχεδον ολοι οσοι χρησιμοποιησαν καποιο αλλο δεν ειδαν αποτελεσματα.

Γενικοτερα σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι το αυξημενο μαγνησιο που σκοτωνει την αλγη(εαν το καταφερουμε) αλλα καποιο

απο τα συστατικα που περιεχει το kent.

Προσωπικα,να σου πω την αληθεια,δεν θα το δοκιμαζα.

Μικρο η' μεγαλο,υπαρχει ρισκο -οπως ειπες- να στρεσαρεις η' και να χασεις τα κοραλια που θα υποβαλεις σε αυτο το στρες.

Σωστός ο Μιχάλης.Άσε τις άλγες να φύγουν μόνες τους η βάλε κάποιο ψάρι που να τις τρώει όπως naso,zebrasoma ή Ctenochaetus για καλύτερα αποτελέσματα.Άσε που για να υπάρχουν κάτι υπάρχει και το καταναλώνουν.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!Για το λιονταράκι.

Θα το προσέχω,θα το ταΐζω και μπορεί και να του βρω και ταίρι.

Νομίζω όμως ότι το ριφάκι σου είναι λίγο άδειο και χρειάζεται κανένα φραγγάκι.

Link to comment
Share on other sites

άδειο είναι λές, ε? χαχαχα

ε ρε χαρες το λιονταράκι! :bigemo_harabe_net-94: θα ξύπνησε το πρωί και θα νόμιζε οτι ξύπνισε στον Ινδικό Ωκεανό! :bigemo_harabe_net-78:

μόνο μη τσιμπηθεί για να το πιστέψει!!!! :bigemo_harabe_net-77:

μέχρι και γυναίκα θα βρεί!! :bigemo_harabe_net-139:

να σαι καλά Νίκο! :bigemo_harabe_net-92: ανέβασε καμια φωτό να το χαζέψω ;)

Link to comment
Share on other sites

όσο για τις άλγες το έχω περιορίσει αρκετά το θέμα. κάποια στιγμή είχα πιο σοβαρό πρόβλημα τόσο με bryopsis όσο και με κάποιες μακροάλγες που δεν τις ήθελα.

Οι θηρευτές αυτοί δέν είναι για τα λίτρα μου..

τωρα τι τις ταίζει... τι να πώ. Εχω όσμοση με 4 στάδια και tds 0. Οι αλλαγές μου είναι κάθε βδομάδα 25% και καμια φορά 30%.. που είναι πολύ και το ξέρω. Χέρι έχω γενικά ελαφρύ.. νιτρικά είμαι πάντα κάτω απο 2 τι να πώ :nerd:

θα συνεχίσω οσο μπορώ με λεπίδια, χέρια και αλλαγές αντιφοωσφορου.. απλά θέλω να σταματίσω τα ανακατέματα με τα χέρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι να το χαιρεσε θα σου πρωτεινα να δοκιμαζες εναν λαγο για τις αλγες νομιζω οτι θα ειχες αποτελεσμα.Εχει δικιο ο Νικος στο οτι κατι τις τρεφει μπορει να ειναι το φως σου η αυξημενα φωσφωρικα η κακη κυκλοφορια η πολυ φωτισμος η κακο σκιμιν η πολυ τροφη.Το ρας εκπληκτικο και υσηχο ,δεν σου πειρζει το clam?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι να το χαιρεσε θα σου πρωτεινα να δοκιμαζες εναν λαγο για τις αλγες νομιζω οτι θα ειχες αποτελεσμα.Εχει δικιο ο Νικος στο οτι κατι τις τρεφει μπορει να ειναι το φως σου η αυξημενα φωσφωρικα η κακη κυκλοφορια η πολυ φωτισμος η κακο σκιμιν η πολυ τροφη.Το ρας εκπληκτικο και υσηχο ,δεν σου πειρζει το clam?

ευχαριστώ!! :bigemo_harabe_net-64:

το ενυδρειάκι είναι 60λτ και το φως ειναι ενα 60w led το οποιο το πηρα απο e-bay. Το έχω σκεφτεί οτι μπορεί να ευθύνεται αλλα μου δείχνει οτι με τα κοράλια τα πάει αρκετα καλά. σκέψου οτι η valida σε ένα 3μηνο έχει γίνει ολόκληρο θαμνάκι :) ... βέβαια δεν ξέρω αν έχει να κάνει το ένα με το άλλο για να με ειλικρινής. το φωτισμό τον δουλεύω 12ωρο. 2 ώρες το πρωί μόνο μπλέ, 8 ώρες φούλ και κλείνει πάλι με 2 ώρες μπλέ.

φωσφωρικά έχω σταματήσει να μετράω γιατι ούτως ή αλλως 0 δείχνει..ξέρω οτι μετράνε μόνο τα ελεύθερα. χρησιμοποιώ καλό αλάτι, αλλαγές μόνο με όσμοση 4σταδίων.. τακτικές και μεγάλες αλλαγές... <_<

κυκλοφορία έχω μια tunze 6014, νομίζω είναι 1900λτ και την έξοδο απο τη πλάτη-sump που είναι απο μια eheim 1000λτ. skimmer .ενα wave για 120λτ. Είναι αντίγραφη του TMC v2 δείχνει οτι δουλεύει καλά..

το wrasse είναι όντως πολύ ύσηχο. το έχω 2 μέρες τώρα, το clamακι δεν τον έχω δεί να το κοιτάζει περίεργα, μη με αγχώνεις!! :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επανέρχομαι μετα απο ενα ΣΚ ενασχόλησης μόνο με το ενυδρείο

γέμισε νερό και πέσανε μέσα 10 κιλά νέου ζωντανού ψιλόκοκκου αραγωνίτη και 4 κιλά καινούργιου βράχου καθώς και κανα 2 κιλά απο το μικρό. Skimmer, θερμοστάτης, άνθρακας όλα τοποθετημένα στη πλάτη- σαμπ και σε λειτουργία!!!.

με το aquascape δεν έχω παίξει ακόμα καθώς περιμένω μέσα στη βδομάδα τη βάση του ενυδρείου οπότε και θα χρειαστεί να μισο-αδειασει για να μετακινηθεί

έγινε και παραγγελία απο αμερική πάνελ led με clipακι οπότε το καπάκι θα αφαιρεθεί

το φωτιστικό είναι 60W αποτελούμενο απο 20 ledακια 3W το καθένα , 12 λευκά 10.000Κ και 8 ακτινικά 460nm

νομίζω οτι είναι καλή επιλογή απ όσο το έψαξα σε youtube

Αγαπητέ Πάνο καλησπέρα.

Επειδή βρίσκομαι σχεδόν στη δική σου φάση (περίπου ένα χρόνο μετά), θα ήθελα τα φώτα (μεταφορικά και κυριολεκτικά...χαχαχαχα!) σου σχετικά με το φωτιστικό που έβαλες στο HAILEA.

Επειδή έχουμε ακριβώς τον ίδιο τύπο ενυδρείου (δεν ξέρω αν είδες δικές μου φωτογραφίες) θέλω να αφαιρέσω εντελώς το καπάκι και να βάλω ένα ίδιο φωτιστικό με το δικό σου που να "πιάνει" στην πλάτη του ενυδρείου.

Είσαι ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο?

Περιμένω τις οδηγίες σου.

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

νομίζω μετά απο καιρό ήρθε η ώρα μετα απο καιρό να κάνω και γω ένα update. :bigemo_harabe_net-100:

Η αλήθεια είναι πως απο το Γενάρη με απασχολούν 2 πράγματα..

1) πως θα ξεφορτωθώ αυτη τη $%^#$&$# τη bryopsis και 2) το στήσιμο ενός νέου ενυδρείου!!!!!

Ξεκινάω λοιπόν, μαζεύοντας πρώτα τον εξοπλισμό γνωρίζοντας πάνω- κάτω σε τί θέλω να πάω..

έχουμε και λέμε λοιπον

για κυκλοφορία αγοράστηκε μια mp-10

για φως έχουμε ενα aqualum celio

και για skimmer τέλος ένα mce- 600 :bigemo_harabe_net-95:

όλα αυτά βέβαια για δοκιμή φορέθηκα στο 60αρι και να το αποτέλεσμα

IMAG0846_zpsd18e8c98.jpg

:D

αυτο που μας έμεινε τώρα είναι η γυάλα (με έπιπλο) και αυτό μάλλον είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.

διαστάσεις για display έχω στο μυαλό μου κάτι όχι περισσότερο απο 80cm μήκος και 50cm ύψος.. ιδανικό βάθος 45-50cm

πάμε δηλαδή για καπου 160- 180 λίτρα νερό

hopefuly μέχρι το πάσχα το project θα έχει ξεκινήσει..

Α! και οποιος κατι έχει στο μυαλό του για γυάλα το λέει, ε? :usd:

οσο για τη bryopsis που βγαίνει σε συγκεκριμένα σημεία έχω δοκιμάσει μεχρι τώρα και φαρμακο..και αφαίρεση με το χέρι.. και κανα 2 ζωντανά αλλα τίποτα.

επειδή τα 2 νησάκια που έχω στήσει και κολλήσει με πολύ κόπο θέλω να τα πάρω στο νέο ενυδρείο μιας και δεν εχουν πέσει στην αντίληψή μου άλλα pests λέω να δοκιμάσω και κάτι τελευταίο που όσο το έχω ψάξει σε κυρίως

ξένα forums βλέπω οτι δουλεύει. Λεω να δοκιμάσω να αυξήσω το μαγνήσιο και να το διατηρήσω σε επίπεδα 1500 -1600 με το προιον της kent.

αν το χει δοκιμάσει κάποιος, είμαι γεμάτος αφτιά ! ! !

Δεκτή κάθε γνώμη τοσο για διαστάσεις ή μοντέλα ενυδρείων για τον υπάρχον εξοπλισμό, όσο και αν θα πρέπει να ρισκάρω με την άλγη ή να παω σε λύση "όλα νεκρά απο την αρχή" :bigemo_harabe_net-192:

Link to comment
Share on other sites

Άντε να κάνεις με το καλό το μεγάλο ενυδρείο γιατί αυτό είναι "κάπως" έτσι που είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

όντως ειναι "κάπως" !! φοράει κατ αρχας 2 νούμερα μεγαλύτερα ρούχα :P

Βαγγέλη άλλη μια φορά thank u για το skimmer! δουλεύει super και το έστειλες σαν καινούργιο!

τι λές για το μαγνήσιο αλήθεια.. να το κάνω το πείραμα?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο σε νεο ενυδρειο Πανο......

Η θεραπεια με το μαγνησιο στα 1600 σε πολους εχει δουλεψει αλλα οχι παντα και θελει αρκετη προσοχη...

Γιατι δεν σκεφτεσε να νεκρωσεις τον βραχο για το νεο ενυδρειο και να κανεις αρχη μονο με νεκρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε μουρλέ έβαλες το 600άρι σε 60 λίτρα;;;ΤΑΙΖΕ κοντοσούβλια και μπριζόλες μην στεγνώσει!

Με το καλό φιλαράκι να ανέβεις στα λίτρα!!!

έτσι φίλε!! :bbq: 3 φορές την ημέρα ταΐζω άφοβα! το skimmer το εχω σε dry και φτιάχνει στρώσεις λάσπη! η απίστευτη μπόχα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις απίστευτη διαύγεια και μηδέν αιωρούμενα σωματίδια στην στήλη του νερού ε; Εγώ θα τάιζα και παραπάνω Πάνο!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο σε νεο ενυδρειο Πανο......

Η θεραπεια με το μαγνησιο στα 1600 σε πολους εχει δουλεψει αλλα οχι παντα και θελει αρκετη προσοχη...

Γιατι δεν σκεφτεσε να νεκρωσεις τον βραχο για το νεο ενυδρειο και να κανεις αρχη μονο με νεκρο?

Θανάση μετα και απο τη κουβέντα που είχαμε είπα να το κάνω το πείραμα αφού δε νομίζω οτι μένει κάτι άλλο να δοκιμάσω.

έκανα λοιπόν μια αλλαγή το σάββατο 15lt, μέτρησα μαγνήσιο στο 1.330 και ξεκίνησα με δοσολογία 73ml την ημέρα (σε 2 δόσεις) που στα δικά μου λίτρα μεταφράζεται σε 100ppm περίπου αύξηση την ημέρα. Σήμερα μέτρησα μαγνήσιο 1.800 2 ώρες μετα τη προσθήκη. Έχω διαβάσει περιπτώσεις που το έφτασαν σε 2200ppm χωρίς σημαντικές απώλειες.

κοράλλια και ασπόνδυλα όλα δείχνουν υγιέστατα. Το μόνο που η γαρίδα μου η cleaner έχει αποκτήσει μια κατακόκκινη πιο παχιά κεραία και οι άλλες έχουν αποκτήσει κάποιες κόκκινες "στάμπες" :usd:

δε ξέρω κατα πόσο έχει να κάνει με το μαγνήσιο και τί μετάλλαξη έπαθε αλλά κατα τα λοιπά δείχνει και αυτή μια χαρά

όσο για τη bryopsis.. προσπαθώ να είμαι συγκρατημένος αλλα ΝΑΙ νομίζω δουλεύει!! :bigemo_harabe_net-193: σήμερα τη παρατηρούσε και έχει χασει τη πρασινάδα της και καφετίζει. Δυστιχώς κάμερα δέ παίζει μιας και το κινητό είναι για σέρβις αλλα ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ποστάρω το πρίν και το μετά :bigemo_harabe_net-66:

επίσης με μιά λαβίδα που την τράβηξα παρατήρησα οτι φεύγει απο ο βράχο πολύ πιο εύκολα απ ότι πρίν που ήταν χαρακτηριστικά δύσκολο να τη τραβήξεις! σηκωνόταν και ο βράχος μαζι!

νομίζω οτι αυτό είναι καλό σημάδι..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις απίστευτη διαύγεια και μηδέν αιωρούμενα σωματίδια στην στήλη του νερού ε; Εγώ θα τάιζα και παραπάνω Πάνο!!

ναι η αλήθεια είναι οτι δέν έχει καθόλου αιωρούμενα σωματίδια και μου έχει κάνει εντύπωση η διαύγεια της επιφάνειας κοιτάζοντας απο κάτω

από την ώρα που το έβαλα επάνω και λόγο του οτι πειραματίζομαι και με το μαγνήσιο (χωρίς να έχω καταλάβει αν έχει σχέση) τρέχω χωρίς άνθρακα το ενυδρείο με μόνο λίγο αντιφώσφορο στο mediabox

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες και με το χαμηλωμα των θρεπτικων σου να την ξεφορτωθεις αν εδινες χρονο σε αυτο.Οι γαριδες με το μαγνησιο εχουν θεμα γενικοτερα.Ευχομαι παντως να γλυτωσεις γρηγορα απο δαυτην

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες και με το χαμηλωμα των θρεπτικων σου να την ξεφορτωθεις αν εδινες χρονο σε αυτο.Οι γαριδες με το μαγνησιο εχουν θεμα γενικοτερα.Ευχομαι παντως να γλυτωσεις γρηγορα απο δαυτην

φίλε μου το προσπάθησα και αυτό. Απο πέρυσι το πάσχα πολεμάω με το θηρίο.

πάντα κρατούσα χαμηλά τα νιτρικά μετρήσιμα max στο 10 και συνήθως κοντά στο 0 αν όχι 0..

τάισμα κάθε 2 μερες μη σου πω και 3 και αλλαγές 10-20 λίτρα την εβδομάδα με νερό απο RODI με μετρημένο TDS 0.

έχω βγάλει και έχω τρίψει τον βράχο ουτε θυμάμαι πόσες φορές σε αυτό το διάστημα

πάντα χωρις αποτέλεσμα δυστυχώς. Στο ενυδρείο δεν υπάρχει άλλη άλγη και απ όσο έψαξα δεν είμαι ο μόνος που δεν έχει καταφέρει να τη ξεφορτωθεί. δεν είναι σαν τις αλλες αλγες αυτή πίστεψε με.. ;)

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους ειναι?

για πιο λές Νίκο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...